Arama Motorları ve SEO

Yerel SEO Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), işletmeler için hazırda bulunan web siteleri için sıralamalarını daha iyi konumlara taşımak için yapılan bütün iyileştirme çabaları olarak tanımlanır.

Yerel SEO diğer adıyla Local SEO ise,yerel bir işletmemiz varsa veya online pazarlama üzerinde yoğunlaşıyorsak, belirli bir coğrafi bölgeye yönelik işletmenin bulunduğu konum baz alınarak organik aramalarda daha görünür olmasına yardımcı olur.

Sadece belirli bir şehir ve ilçe için yapılan, işletme ile ilgili tüm temel bilgileri ad, adres, web sitesi, iletişim numarası, çalışma saatleri, hizmetler, sosyal medya profilleri, yerel dizinler, Google kullanıcılarını arama yaptığı konumunu tespit eden ve potansiyel müşterinin yakınında yer alan en iyi sonuçları sunar.

Peki neden yapılmalı?
Bölgesel hizmet vermek şirketler için çok önemli hale gelmesi ve her yerel işletmenin bir web sitesine sahip olması hem rekabet açısından hem de potansiyel müşterilerine ulaşabilmek ve kaçırmamak gibi önemli sorunlara çözüm olmuştur. Yerel SEO, işletmenizi daha iyi görünür kılar ve yerel müşterilerinize hizmetinizi sunmayı kolaylaştırır. Geleneksel medyanın aksine sadece potansiyel müşterilerinizin odak noktası haline getirir. Bu da düşük maliyetle daha iyi işler ortaya koymanıza yaramaktadır.

Nasıl yapmalı ?

Google ve diğer arama motorlarında işletmenizin görünür olmasını hedefliyorsanız yerel bir profil oluşturmalısınız.Eğer hala bir işletme kaydınız bulunmuyorsa, Google Business‘ ten profilinizi oluşturmanız mümkün.
Yerel anahtar kelime kullanımına dikkat etmelisiniz. Web sitenizi optimize ederken işletmenizin bulunduğu coğrafi konumu da eklemelisiniz.
Müşterilerinizin, işletmeniz ve verdiğiniz hizmet için değerlendirmeleriyle görüşlerine yer vermelisiniz.
Eğer işletmenizi, daha da aktif hale getirmeyi düşünüyorsanız ve müşterilerinizin isteklerine daha iyi karşılık vermek istiyorsanız yerel SEO ile desteklemeniz önem taşımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.