Arama Motorları ve SEO, Genel

Temel Html Tag’leri

Html bir işaretleme dilidir. Sayfanın iskelet sistemini oluşturur. Bir yazının görünümünü veya işlevini değiştirmeye yarar. Taglerden meydana gelir. Temel html taglerini aşağıdaki gibidir.

<HTML>

Bir html belgesinin kökünü ifade eder. Diğer ögelerin kapsayıcısıdır. <Html> ile başlar </Html> ile biter, ancak bu etiket verilmese bile browser dokümanı sorunsuz olarak görüntüleye bilir.

<HEAD>

Bir html belgesi ikiye ayrılır: Head ve body olarak. Head belgenin başlığını, komut dosyaları ve stil sayfaları gibi makine tarafından okunabilen bilgileri yani meta verilerini içerir. <HEAD> ile başlar </HEAD> ile biter.

<BODY>

Ekranda gördüğümüz içerikler bu tagler içerisinde yer alır, bu nedenle  içerik kısmını temsil eder. Bir belgede yalnız bir tane <body> ögesi olabilir. Bu kısım <BODY> ile başlar </BODY> ile biter.

<TİTLE>

Tarayıcının başlık çubuğunda veya bir sayfanın sekmesinde gösterilen belgenin başlığını tanımlar. Yalnızca metin içerir; eleman içindeki etiketler yok sayılır. <TİTLE> ile başlar </TİTLE> ile biter.

<META>

Meta etiketleri sayfaya ait temel bilgileri  tarayıcılara ve arama motorlarına iletir. Böylelikle sayfanın hangi konu ile alakalı olduğunu arama motorları öğrenir ve sonuçları o bilgilere göre listeler.

<FOOTER>

Footer etiketi genellikle sayfanın en alt kısmında tek başına kullanılan etiketlerdir. Bu bölümde genellikle sitenin iletişim bilgileri, sosyal bağlantıları yasal bilgiler vb. görsel ve yazılı alanalar bulunur. Genellikle arama motorları footer etiketi içinde bu bilgileri bulmayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.