Düşünce ve Fikirler, Grafik Tasarım

Standart Baskı Kağıdı Boyutları

Hazırlayacağınız tasarımda kağıt boyutu yada çalışma alanınızın boyutu çok önemlidir. Bir afiş yada broşür tasarlayacaksanız bunu standart boyutta hazırlamanız baskıdaki maliyetinizi düşürecektir. Böylelikle hem kağıt artmaz hemde ayrıca bir kağıt maliyetine katlanmanız gerekmez.

Bu konuda tasarım yaparken dikkat etmeniz gereken standart boyutları öğreneceksiniz. Karvizit boyutları, poster ve afiş boyutları, kağıt boyutları gibi her zaman size yardımcı olacak ve karşınıza çıkacak bir kaynak hazırladık!

Standart Kartvizit Boyutları

Günümüzde çok farklı kesimlerde kartvizit örnekleri görmek mümkün, genelde bir çok firma, şirket profilini yansıtacak en doğru kartvizit için bir çok baskı maliyetine ve kağıt maliyetine katlanmakta. Bunun avantajları ve dezavantajları tabi ki var. Fakat basit bir örnekle kartvizitliğe sığmamayan bir kartvizit karşı tarafta iyi bir intiba bırakmayacaktır.

Kartvizit konusunda her zaman karşınıza çıkacak standart boyut 8.4×5.2 cm yani 84×52 mm olarak belirlenmiştir.

Kartvizit tasarımı yaparken bu boyutlara uymanız baskı maliyetinizi düşürür. Bunun dışındaki bütün boyutlar standartın dışında hazırlanan boyutlardır.

standart kartivizit boyutlari

Standart Kağıt Boyutları

En sık lazım olan kağıt boyutlarıdır. Genelde A4 ve A5 boyutları çok sık kullanılır. A5 boyutu el broşürü için ideal bir boyuttur. Ayrıca içerik olarak yoğun el broşürlerinde ise A4 boyutu kullanılır.

standart-kagit-boyutlari

Yukarıdaki görselde kullanılan kağıt ölçüleri belirtilmiştir. Ayrıca buradaki tablodan ISO standartlarındaki kağıt boylarını öğrenebilirsiniz.

Afiş ve Poster Boyutları

Afiş ve poster tasarımları özellikle otobüslerde çokca tercih edilmekte. Genelde şöför arkasındaki alan için afiş tasarımları hazırlanıyor. Şöför arkasında bulunan pano boyutu 50×70 cm boyutundadır. Fakat görünen kısım 48×68 cm boyutunda olacaktır.

Aynı şekilde metro ve metrobüste kullanılan yatay reklam panosu boyutları ise 61×31 cm boyutundadır. Görünecek alan ise taşma paylarının düşülmüş hali olan 59×29 cm boyutunda olacaktır.

Aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.

otobus-reklam-panosu-boyutlari

Ayrıca boyutlarının arasındaki farkı görmek için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz. ayrıca aşağıda çalışabileceğiniz diğer afiş ve pano boyutları yer alıyor.

afis-ve-pano-kagit-boyutlari

Yukarıda belirtilen kağıt boyutları, bir tasarımcının devamlı işine yarayacak boyutlardır. Sık kullanılanlara eklemenizde fayda var.