Arama Motorları ve SEO

Seo İçin Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır

SEO çalışmalarında size yardımcı olacak en önemli etmenlerden biri de sosyal medyadır. İyi yönetilmiş sosyal medya hesaplarıyla SEO çalışmanızda başarılı olabilirsiniz. Peki sonuçları iyileştirmek için sosyal medyayı nasıl en iyi şekilde kullanabiliriz? Gelin, göz atalım.

1.Uyumlu olmasına Dikkat Edin.

İşletmenizin adı ile işletmenize ait sitenin adı ve sosyal medya hesapları uyumlu olmalı. Bunun bir çok nedeni var. Bunlardan biri elbette ki arama motorlarında rahat çıkmasına sebep olması. Üstelik markalaşma yolundaysanız bu size yarar sağlayacaktır. Tabi ki gerek internette gerek sosyal medyada işletmeniz sürekli adıyla yer aldığı için akılda kalıcılığı artacaktır. Ama siz bu oranı arttırmak isterseniz, işletmenizin logosunu profil fotoğrafı yapmanızda fayda var. Bu sayede hedef kitle sürekli bu mesajla muhatap olduğu için hafızasında isim ve logoyu birleştirecektir.

2.Hedef Kitleye Uygun İçerikler

İşletmeniz için yaptığınız sonucunda hedef kitleniz için uygun içerikler üretmelisiniz. Hedef kitlenizin ilgi alanlarına göre içerik üretmeniz, merak ettikleri yada ihtiyaç duydukları bilgilerde sizin içeriğinize tıklamasına neden olur. Örneğin, bebek giyim kıyafetleri satıyorsanız, bebek beslenmesiyle alakalı bir içeriğiniz elbette dikkatlerini çekecektir. Fakat burada paylaşacak olduğunuz yarış motorlarıyla alakalı bir içerik alakasız olacaktır. Hedef kitleniz sizde istediği içerikleri bulabilmeli. Burada müşterilerinize yaptığınız işle alakalı sahip olduğunuz bilgiyi de gösterebilir ve hedef kitleniz sizin tecrübelerinize dayanarak gönül rahatlığıyla sizden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. İçerikleriniz için uygun ve yaratıcı başlıklar bulmaya özen gösterin. Merak uyandıran başlıklar da size en az içerik kadar etkileşim getirir.

 

3.İşletmenizle Alakalı Haberleri Mutlaka Duyurun

İşletmeniz o gün bir üründe indirime gitti. Hiç vakit kaybetmeden sosyal medya hesaplarından duyurun. Çünkü her gün herkesin internet sitenize girip bakmasını bekleyemezsiniz. Bu yüzden yapmanız gereken şey; tüm sosyal medya hesaplarınızdan o indirimi duyurmak. Sadece indirim değil elbette, işletmenizle ilgili tüm haberleri mutlaka sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Bu paylaşımları yaparken yine 1. Maddedeki uyumluluğa dikkat edin. Paylaştığınız mesajların tüm mecralarda aynı olması siz ve işletmeniz yararına olacaktır.

4.Tüm Sosyal Medya Hesaplarınızda Bulunması Gerekenler

Günümüzdeki en çok kullanılan sosyal medya araçlarında bir kısım vardır. ‘Hakkında’, ‘Biyografi’, ‘Kişisel Bilgiler’ gibi varyasyonlarla adlandırılan bu boşluğa işletmenizin ismini, web sitesinin URL’sini, işletmeye ait sloganı mutlaka eklemelisiniz. Bu sayede kullanıcılara, sizin veya ürününüzün hakkında bilgilere erişebilmek için gerekli fırsatı vermiş olursunuz. Bu sayede potansiyel müşterilere de ulaşabilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

5.Hedef Kitlenizle Sosyal Medya Aracılığıyla İletişim Kurun

Sosyal medyanın belki de işletmelere yaptığı en iyi iyileştirmelerden biri de iletişimi kolaylaştırmasıdır. Müşterilerle sosyal medyayla kurduğunuz iletişim sayesinde :

Hızlı yanıt imkanıyla markanıza teşvik edebilirsiniz
Sorularınıza verdiğiniz cevaplarla kafa karışıklarını giderebilirsiniz.
Verdiğiniz tavsiyelerle kendilerini özel hissederken, ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.
Şikayet ettikleri konularda yardımcı olabilir ve oluşabilecek kötü izlenimi yayılmadan önleyebilirsiniz.
Bu özellik, müşterilerinizle olumlu bir iletişim oluştururken aynı zamanda etkileşim sayısını da arttırır.

6.Paylaşımlarınızı ‘Hashtag’ ile Destekleyin.

Muhakkak herkes en azından bir kere bir hashtag tıklamıştır. Ürününüz, markanız yada işletmeniz hakkında başlattığınız bir hashtag ile etkileşiminizi hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Üstelik belli bir süreden sonra etiketin size ait olmasına alışılan bir etiket marka bilinirliğinizi de arttırır. Hashtaglerinizde işletmenizin ismini kullanabilirsiniz, ürününüzün özel bir adı varsa kullanabilirsiniz.

7.Yarışmalar ve Etkinlikler Düzenleyin.

Sosyal medya hesaplarınızdan yaptığınız bir etkinlik yada yarışma SEO çalışmalarınızda size etkili bir sonuç getirecektir. Yapacağınız etkinlikle beraber sizi tanımayan kullanıcılar tanıyacak, etkinlik bitse dahi takip etmeye devam eden kullanıcılara bu sayede ulaşabileceksiniz. Etkinlik ve yarışmalar postlarınızın paylaşılmasına imkan verirken, adınızdan söz ettirir. Bu sayede marka bilinirliğinizde artar. Eğer bu etkinliği rutin hale getirirseniz, markanızın karakteriyle bütünleşecektir. Böylece etkinlik hedef kitlenizin hafızasında kalmasını sağlayacaktır.

8.Nefes Kesici Fotoğraf Çekin.

Sosyal medyada artık uzun yazıları çok fazla kişi okumadan geçiyor. Artık daha çok görsellik önemli. Yaratıcı ve özen gösterilmiş, moda olan filtrelerle yada markanızla uyumlu renklerle düzenlenmiş fotoğraflar paylaşmanız, hedef kitlenizin ilgisini çekecektir. Çektiğiniz ve düzenlediğiniz fotoğraflar beğenileri alırken, sosyal medya hesabından sitenizinde tıklanmasına da etki edecektir.

Tüm bunları yaparken göz önünde bulundurmanız gereken ve işe yarayacak özelliklerden birisi de yaratıcılıktır. Unutmayın ki hedef kitle zaten dışarıda da sosyal medyada da her gün binlerce mesaja ve içeriğe maruz aklıyor. Bunların arasında sizin içeriğiniz ya da işletmenizin sosyal medya hesabının öne çıkması için mutlak bir yaratıcılığa ihtiyacınız olacak. Sıradan bir reklam yada içerik istediğiniz etkileşimle sizi buluşturamaz. Fakat yaratıcı bir içeriğin etkileşim alması için bazen çok uğraşmanıza bile gerek kalmaz.

Etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.