Güncel Haberler

Dijital Pazarlamanın Geleceğine Dair Senaryolar

Mühendisler yeni teknolojiler için durmadan, gece gündüz çalışıyorlar. Peki neden? Aslında bu sorunun birden fazla cevabı bulunmakta ama bizim ele alacağımız cevap diğerlerinden daha heyecan verici ve merak uyandırıcı. Cevabımız şu; Yapay zekayı mükemmelleştirerek kendi işlerini yapay zekaya devretmek.

Biraz can sıkıcı bir cevap kabul ediyorum ama maalesef amaçları bu. Peki tüm bu baş döndürücü hızda ilerleyen teknoloji ve yapay zeka dijital pazarlamayı nasıl etkileyecek?

Şu anda yapay zeka basit bir konuşma ile zor durumdaki insanlara yardım edebiliyor. Örneğin acil durumlarda polis ya da ambulansı konumuza yönlendirebiliyor. Yani mevcut bulunduğunuz konumu anlık olarak takip ediyor.

Gelecekte yapay zekanın sizin hakkınızda bildiği şeyler sadece konum, yaş veya isminiz olmayacak. Gelecekte yapay zeka sizin hakkınızda sizin bile bilmediğiniz bilgilere sahip olacak. Örneğin, diğer insanların sizin hakkınızdaki düşüncelerini veya henüz bilmediğiniz hastalığınızı sizden önce biliyor olmuş olacak.

Birçok bilim kurgu filminde gördüğünüz icat ve özelliklerin bazılarını kullanmaya başlamış olacağız.

Dijital pazarlama da bu gelişmelerden en çok etkilenecek sektörlerin başında geliyor. Sonuçta işimiz kodlama ve yapay zekaya dayalı. Bu yakın gelecekte artık bir ürünü satmak için fazlaca araştırma, planlama ve uygulama aşamalarını uygulamamıza gerek kalmıyor. Yapay zeka bu işi bizim yerimize yapıyor olacak zaten.

Örneğin, piyasaya yeni bir ürün tanıtmamız istendi. Bu yeni ürünün hiçbir benzeri yok ve oldukça da kullanışlı bir ürün. Eskiden olsa satmak için bir sürü araştırma, planlama, değerlendirme aşamalarına tabii tutmak zorunda olduğumuz bu yeni ürünü şimdilerde satmak için sadece yapay zekaya tanıtmamız yeterli. Yapay zekamız bize bu yeni ürünün tüm detaylarını ve olası pazarlarını veriyor olacak zaten. Bize düşen işimize göre en etkin pazarı seçip birkaç komut vermek. Evet sadece bu birkaç komut.

Önceleri radyo ve ardından televizyon ile başlayan dijital pazarlama şimdilerde her yerde çünkü dijitalleşme her yerde, gelecekte dijital pazarlama uzmanlığı değerli bir meslek dalı olacak ama sayımız ne yazık ki daha az olacak çünkü yapay zeka sayesinde bir uzman eski çalışma oranına nazaran 10 kat daha fazla çalışma oranını yakalayacak.

Dijitalleşme olduğu sürece dijital pazar olacak ama bu meslek dalına sahip insanlar azalacak. Hatta öyle bir zaman gelecek ki tüm işleri yapay zeka tamamlayacak ve bir patron yüzlerce markanın dijital pazarlamasını tek başına komuta edebilecek ki bu da şu anlama geliyor başta bulunan insanlar ne isterlerse bize onu satacaklar ve bize seçme şansı bırakmayacaklar. Bu konunun sosyal boyutunu daha önce işlemiştik ama yine da biraz hatırlayalım.

Dijital pazarlama gelecekte tekel bir yönetim halini alacak. Elbette bu böyle kalmayacak ama uzun bir süre gelecekte tekel bir yönetim anlayışı olacağı şimdiden aşikar. Hatta durum öyle bir hal alacak ki dijital pazarlama adeta bir “Propaganda” işlevini görecek. Evet propaganda! Yani tek yönlü bize sadece bize verileni alabileceğimiz bir ortam oluşturulacak ve maalesef ki biz daha şimdiden o ortamın gönüllü köleleri haline geldik bile.

Gelecekte rekabet olmayacak mı? Diye düşünüyor olabilirsiniz. Haklısınız da rekabet her zaman olacaktır önemli olan rekabetin var olması değil. Sert veya yumuşak olması. Bu gün hangi sosyal medya şirketi Facebook ile baş edebilir ki? Tabi ki hiç biri gelecek uzun yıllar boyu üstün bir farklılık ortaya koymazsa hiç biri gerçekten sert bir rekabete ne yazık ki giremeyecektir.

Dijital pazarlama da esas olan farklı ürünü satmak değildir. Esas olan size gelen tüm ürünleri satabilmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.