Grafik Tasarım, Güncel Haberler

Instagram’a Kaliteli Fotoğraf ve Video Yükleme Tüyoları

Birçok kişi Instagram’a kaliteli fotoğraf ve video yükleyememekten şikayetçi. Çünkü Instagram görselleri ve videoları kendi içerisinde sıkıştırdığı için doğal olarak paylaştığınız tüm içeriklerin kalitesinde müthiş derecede düşüşler görebiliyorsunuz. Bu kalite kaybını tamamen ortadan kaldırmak tabii ki mümkün değil. Ancak daha aza indirgemek bizim elimizde. İsterseniz hep birlikte Instagram’a Kaliteli Fotoğraf ve Video Yükleme Tüyolarına bakalım.

iPhone Kullanıcısı Olmak

iPhone’a sahip kişilerin hiç kuşkusuz Instagram’a daha kaliteli yüklemeler yaptıklarını hepimiz biliyoruz. Andorid cihazlar ise kaliteli bir görsel sunmada başarılı değiller. Bunun en büyük etkisi ise yazılımsal farklılıklar. Apple’a ait tek bir telefon serisi olduğu için Instagram, Apple için bir yazılım geliştirebiliyor. Fakat Androidlerde çok fazla marka ve telefon çeşidi olduğu için Instagram’ın tüm Android telefonlar için bir yazılım geliştirmesi mümkün değil. Bu yüzden de Androidler üzerinden paylaşılan birçok içerikte pikselleşme ya da kumlanma problemleri ile karşı karşıya kalıyoruz.

Storyde GIF ve Müzik Kullanmamak

Instagram storylerde çok güzel bir manzara fotoğrafı paylaşmak istiyorsunuz. Bununla birlikte bir müzik ve birkaç tane de güzel GIF eklediniz. Paylaşımı yaptıktan sonra storynizde gördüğünüz fotoğraf ya da videonun, galerinizdeki ile alakasının olmadığını göreceksiniz. Çünkü storylerde GIF çıkartmaları ya da müzik kullanmak, story kalitenizi %40 oranında düşürebiliyor. Bu yüzden storylerde GIF ve müzik kullanmaktan uzak durmalısınz.

Yüksek Kalitede Yüklemeler

Instagram’da bir içerik yüklemeden önce “Yüksek Kalitede Yüklemeler” butonunu aktifleştirilmesi tavsiye ediliyor. Ben çok büyük bir fark göremedim ama etkinleştirmekte fayda var diye düşünüyorum. Bu özelliği aktif hale getirmek için “Ayarlar > Hesap > Veri Kullanımı” adımlarını takip edebilirsiniz.

Export Ayarları

Instagram’da bir tasarım paylaşmak istiyorsanız bu aşamada Illustrator ya da Photoshop üzerinden bir export almış olabilirsiniz. Illustrator’de export alırken dikkat etmeniz gereken bazı değerler var. Bu değerler ise şöyle;

Adobe Illustrator Export Ayarları:

Çalışma Ölçüleri: (Gönderi: 1080×1080 – 1080×1350) – (Story & Reels 1080×1920)

  • Kayıt Formatı: PNG
  • PPI Ayarı: 150 veya 300 ppi
  • Renk Modu: RGB
  • En İyileştirelen Yazım (Kenar Düzeltme)

Adobe Photoshop Export Ayarları:

  • Kayıt Formatı: PNG-24
  • Çözünürlük: 150 ya da 300
  • Renk Modu: RGB – 32 Bit
  • Renk Profili: sRGB
  • Kalite: Bikübik Daha Keskin
  • Çalışma Ölçüleri: (Gönderi: 1080×1080 – 1080×1350) – (Story & Reels 1080×1920)

Stok Kamera Kullanımı

Günümüzde 100 megapiksellere ulaşmış ve yüksek çözünürlüğe sahip telefonlar kullanmaya başladık. Telefonunuzun kamerasının çok yüksek boyutlarda fotoğraf ve video çekiyor olması, Instagram’a aynı kalitede yükleyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Tam aksine, videonuzun boyutu büyüdükçe daha fazla sıkıştırılmaya uğradığı için kalite de bir o kadar düşmeye başlıyor.

Bu aşamada özellikle story paylaşımlarınızda Instagram’ın Story kamerasını kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca stok kameranızı 4K – 60 FPS yapıyor olmanız, çok iyi kalitede video çekeceğiniz anlamına gelmiyor. 30 ile 60 FPS’in arasındaki terk fark akıcılık. 30 FPS bir video ile 60 FPS bir videonun arasında herhangi bir kalite farkı mevcut değil. Bu yüzden 30 FPS video çekmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Transfer Süreci

Bir video ya da tasarımı bilgisayarınızdan telefona aktarmak ve Instagram’da paylaşmak istiyorsunuz. Bu aşamada WhatsApp’tan bu içeriği göndermeye çalıştığınızda eğer “belge” olarak göndermediyseniz kalite kaybı yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

İçeriklerinizi kayıpsız bir şekilde almak ya da göndermek istiyorsanız; “Airdrop, WeTransfer, Google Drive, Yandex Disk, Telegram (sıkıştırmadan gönder seçeneği), WhatsApp (belge olarak gönderme seçeneği) gibi platformları tercih edebilirsiniz. Bu platformlar içeriklerinize herhangi bir sıkıştırma yapmadan doğrudan göndermenize olanak sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.