Güncel Haberler

Sosyal Medya Reklamcılığına Giriş

Reklam hedefinizi projenin başında doğru stratejilerle çizmek, reklamlarınızı yönetirken biz sosyal medyacılarında işini daha etkili ve yararlı yapmamızı sağlayacaktır. İyileştirmeler, raporlama, reklam düzenlemeleri, bütçe ve reklam değişiklikleri gibi sizi geliştirecek öneriler sunarak bu hedefinizden faydalanacağız. Siz de bu sayede reklamlarınızdan çok daha fazla verim alabileceksiniz.

Reklamlarınızı yayınlamadan önce, size hizmetiniz ile alakalı bazı önerilerim olacak. Bu sayede sizi en doğru müşterilere en etkin şekilde ulaştırmayı hedefliyorum. Ürününüzü/hizmetinizi yansıtan doğru hedef kitlesi için doğru reklam türlerini tercih etmek, hem işletmenizi tanıtmak hem de iş hacminizi genişletmek için ihtiyacınız olan trafiği sağlayacaktır. Bu mini rehber ile Linkedin ve Twitter reklamlarınızla hizmetiniz için en çok verim alabileceğiniz reklam türünü seçmenize yardımcı olacağımı düşünüyorum.

Linkedin Reklamları

LinkedIn’in sosyal medya platformları arasında özellikle konu B2B ise ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz. Rakamlara gelecek olursak şu anda 200’den fazla ülkeden 546 milyon üyesi bulunuyor. Güncel rakamlar için LinkedIn’in about sayfasını ziyaret edebirsiniz: https://about.linkedin.com. Hazır rakam demişken Microsoft’un LinkedIn’i 2016 yılında 26,2 milyar dolara satın aldığını da tekrar hatırlatmadan geçmek istemedim.

Evet LinkedIn büyük bir sosyal ağ, evet bir sosyal ağ tıpkı Facebook, Twitter gibi. Peki nerede diğerlerinden ayrılıyor? Neden LinkedIn reklam yatırımı yapmanız gerekiyor?

LinkedIn reklam paneline girdiğinizde reklam oluşturmak için LinkedIn size bir kaç seçenek sunar. Bu reklam modellerini aynı kampanyada kullanmanıza izin yoktur fakat aynı hedeflemeler ile başka kampanyalar oluşturabilir ve farklı reklam türlerini oluşturacağınız diğer kampanyalara bölebilirsiniz. Reklam türlerini ve modellerini inceleyecek olursak:

Sponsorlu İçerik (Sponsored Updates)

LinkedIn üzerinde en çok kullanılan başarısını kanıtlamış reklam modelidir. Hedef kitlenizin içinde bulunan kullanıcılara reklamınız LinkedIn akışı üzerinde normal bir gönderiymiş gibi gösterilir. Eğer ilgi çekici bir görsel ve metin kullanıyorsanız oldukça efektif sonuçlar elde edebilirsiniz.Şirketinizden yayınladığınız normal güncellemeler üzerinde yapılan promosyon çalışmaları bu gruba girmektedir. Bir güncelleme yayınladığınızı ve beklediğiniz ilgiyi çekmediğini veya daha fazla insana bu güncellemeyi göstermek istediğinizi düşünelim. LinkedIn reklam paneline girdiğinizde seçilecek gönderiler arasında bu güncellemeyi direkt olarak görüyor ve seçebiliyor olmalısınız. Bu gönderiyi seçtikten ve hedeflemeyi oluşturduktan sonra reklam kampanyanızı aktif edebilirsiniz.

Doğrudan Sponsorlu İçerik (Direct Sponsored Content)

Güncelleme yayınlayarak LinkedIn reklamları yapmak istiyorsunuz fakat bu güncellemelerin şirket akışında gözükmesini istemiyorsunuz gibi bir senaryonuzun olduğunu düşünelim. Veya farklı sektörlere ve farklı hedef kitlelere hitap eden bambaşka reklam kampanyaları yapmak istiyorsunuz ve bu reklamları art arda sayfa akışınızda gözükerek bütünlüğü bozmasını istemiyorsunuz. İşte tam bu noktada doğrudan sponsorlu içerik devreye giriyor. Kampanyaları oluştururken aktif edeceğiniz bu gönderiler akışınızda gözükmeden promosyon yapmanıza ve LinkedIn sayfanız bozulmadan LinkedIn reklamlarını efektif olarak kullanmanıza olanak tanıyor.

Dönen Reklamlar (Carousel Ads)

 2018 yılının üçüncü çeyreğinde kullanıma açılan dönen reklamlar, bir hikaye anlatmak ya da farklı parçaları/hizmetleri aynı anda tanıtmak için kullanılıyor. LinkedIn kullanan profesyonellerin dikkatini diğer gönderilerden daha fazla çeken dönen reklamlar Facebook tarafındaki başarısı kanıtladıktan sonra LinkedIn’e entegre edilmiş durumda. Eğer tek bir görselde anlatamayacağınız hizmetleriniz ve ürünleriniz varsa dönen reklamları kullanabilir ve kullanıcıların dikkatini daha hızlı çekebilirsiniz.

Metin Reklamlar (Text Ads)

Sponsorlu içeriklere alternatif olarak kullanılan metin reklamlar LinkedIn’de hem akış hem şirket hem de profil sayfalarının üst bölümünde ve yan bölümünde çıkmaktadır. Genelde sayfa başına 4 tane olurlar. CTR yüzdesi düşüktür fakat doğru tekliflendirme yöntemleri ile ROI‘si sponsorlu içerikten kötü değildir. Sponsorlu içerikler ile beraber kullanıldığında marka bilinirliğini ve kampanyaların verimliliği için oldukça faydalıdır.

Sponsorlu InMail (Sponsored InMail)

LinkedIn reklamlarının belki de en keskin olarak diğerlerinden ayrıldığı yer bu InMail konusu. InMail aslında bildiğiniz gibi sadece 1. seviye bağlantılarınız olan başka kullanıcılar ile mesajlaştığınız bir yapı. Bu yazıyı okuyan Premium kullanıcıları kulağımı çınlatmadan buraya bir parantez açmakta fayda var; Birinci seviye bağlantınız olmayan kullanıcılara LinkedIn üzerinden sadece Premium hesabınız varsa belli sayıda tabii ki InMail gönderebilirsiniz. Fakat bunu otomatik olarak yapan, hedeflediğiniz kriterlere uyan çevrimiçi kullanıcılara bütçeniz dahilinde gönderim yapan bu model özellikle hızlı sonuç almanız gereken etkinlik gibi aktiviteler veya sektörel bazda oluşturduğunuz çok dikey ürünler/hizmetler için biçilmiş kaftan.

Sponsorlu InMail’in çalışma mantığı sponsorlu içerikten çok çok farklı değil. LinkedIn reklamlarının tamamında aynı şekilde olduğu gibi kitle belirleniyor, benzer şekilde tekliflendiriliyor. Fakat burada ek olarak uzun bir metin kullanabiliyor ve metnin sağ bölümüne 300×250 boyutunda ufak bir görsel iliştirebiliyoruz. Hem bu görsele istenilen link verilebiliyor hem de InMail ile gönderilen metin istenilen şekilde özelleştirilerek hedef kitleye gönderilebiliyor.

Banner Reklamlar (Banner Ads)

LinkedIn tarafından AppNexus’a devredilmişlerdir ve programmatic ile satın alınabilirler. AppNexus panelinden diğer reklam modelleri gibi hedeflenebilirken diğer programmatic servis sağlayıcılar ile sadece domain bazında hedefleme yapılabilirler.

LinkedIn Reklamları Hedefleme Kriterleri

Daha önce de belirttiğim gibi LinkedIn B2B şirketler için mükemmel bir platform. B2B şirketlerin sosyal medya kullanım oranı B2C şirketlere göre daha düşük fakat B2B sosyal medya kampanyaları da karar vericilere ulaşmak ve markanızın bilinirliğini artırmak için oldukça etkili. Peki hedef kitle oluştururken LinkedIn’de hangi kriterleri kullanabiliyoruz?

 • Lokasyon: Her şeyden önce lokasyon hedefi oluşturuyoruz. Böylece sadece belli lokasyonda kullanacılara ulaşıyoruz. (LinkedIn bu adım için yeni bir özellik getirdi, böylelikle sadece o lokasyonda yaşayan kullanacılara ulaşabiliyoruz. Yani hedef kitlenizde olmayan bir kullanıcı seyahat edip sizin hedef kitlenize girdiğinde LinkedIn reklamınızı bu kullanıcıya göstermiyor.)
 • Şirket Adı
 • Şirket Endüstrisi
 • Şirket Büyüklüğü
 • İş Ünvanı
 • İş Kıdemi
 • Okul
 • Okul Bölümü
 • Diploma Notu
 • Yetenekler
 • Üye Olunan Gruplar
 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Deneyim Süresi
 • Şirket Takipçileri
 • Şirket Bağlantıları

Yukarıdaki bütün kriterler içlerine girildiklerinde de ayrı bambaşka bir dünyaya açılıyorlar. Beraber çaprazlanabildikleri gibi istediklerinizi kampanyanın dışında da tutabiliyorsunuz. Bu kriterlere ek olarak kendi LinkedIn reklam panelinde özel kitlelerinizi de oluşturabiliyor ve yeniden pazarlama (remarketing) yaparak da sizinle daha önce temasa geçmiş kullanıcılara da ulaşabiliyorsunuz.

LinkedIn Reklam Maliyetleri

LinkedIn diğer sosyal medya platformlarına göre daha maliyetlidir fakat yatırımın geri dönüşü düşünüldüğünde kullanılmalıdır. Eğer hedef kitleniz LinkedIn üzerinde daha fazla zaman geçiriyor ve satın alma kararlarını LinkedIn kullanarak veriyor veya LinkedIn karar vermelerini hızlandırıyorsa kesinlikle LinkedIn reklamlarını kullanmalısınız. Örneğin Fortune 500 şirketlerinden birinin üst düzey yöneticisine LinkedIn haricinde bir sosyal medya platformundan ulaşmak neredeyse imkansızdır.

Ücret ve maliyetlere geldiğimizde ise bu rakamlar oluşturulan hedef kitleye farklılık göstermektedir. Daha geniş bir hedeflemede tıklama ücretleri 2,5-3$ civarında olabilirken dar hedeflemelerde bu maliyet 5-6$ civarına kadar çıkabilmektedir.

LinkedIn reklamlarında da diğer reklam modellerinde olduğu gibi CPM ve CPC teklifler kullanılabilir. CPM ile reklamınızın 1000 gösterim başına harcayacağı bütçeyi kısıtlayabilir veya CPC kullanarak sadece tıklama başına ücret ödeyebilirsiniz.

LinkedIn Reklam Boyutları

LinkedIn reklam alanlarında kullanabileceğiniz bannerlar farklı ölçülerde olabilir ama hem mobilde hem de masaüstünde en iyi deneyimi sunmak için LinkedIn sponsorlu içeriklerde 1200 x 627 px ölçüsünü öneriyor. Mobil de en az masaüstü kadar önemli olduğu için 1200 x 627 px görsel kullanımı kampanya başarınızı olumlu yönde etkileyebilir.Sponsorlu InMail reklamlarında ise hepimizin aşina olduğu 300×250 px boyutu kullanılıyor. Bu ufak banner InMail’in sağ tarafında yer olarak, CTA görevi görüyor aslında.

Sponsorlu InMail ve sponsorlu içerik reklamları haricinde metin reklamlar da LinkedIn üzerinde kullanılmakta. Bir kaç farklı yerde ve şekilde sistem tarafından otomatik olarak kullanılan bu metin reklamları eğer sayfanın sağ bölümünde gösteriliyorsa kenarlarına ufak kare bir görsel de eklenebiliyor. Biz bu görsellerin boyutunu 300×300 px olarak kullanıyoruz.

Twitter Reklamları 

Birçok farklı özelliği olan Twitter ülkemizde ve dünya genelinde yoğun olarak kullanılan sosyal medya ağları arasında yer almaktadır. Türkiye’de 10 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan Twitter’da her gün ortalama dünya genelinde 500 milyon tweet atılırken, aylık ortalama olarak 325 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmaktadır. Gelişen internet ve teknoloji ile birlikte bu sosyal medya platformlarının önem kazanması, insanlar tarafından yoğun olarak kullanılması, reklam faaliyetleri için yeni bir alan oluşturmuştur.

Değişen bu pazarlama çalışmaları doğrultusunda Twitter’da kendini reklama açmış ve günden güne yeni reklam modelleri ile daha faydalı olmayı amaçlamıştır. Oldukça önemli bir mecra olan Twitter’da reklam çalışması yürütmek elbette çok kolay değildir. Twitter reklamlarının hangisinin size fayda sağlayacağı, hangi reklam modelinin nasıl düzenleneceği ve ayarlama yapılacağı ve hangi reklam modelinin ne işe yarayacağının bilinmesi gerekmektedir. Bundan dolayı harcayacağınız paradan en iyi verimi alabilmek için dijital reklam ajansı olarak hizmet veren firmalardan sosyal medya danışmanlığı ya da reklam danışmanlığı konularında destek almanız sizin için faydalı olacaktır. Peki, firmaların hedef kitleye ulaşması konusunda büyük öneme sahip olan Twitter, kendi bünyesinde hangi reklam modellerine sahip? Şimdi bu Twitter reklam modellerinin neler olduğuna ve hangi amaçla kullanıldıklarına bir göz atalım.

Promoted Tweet Reklam Modeli (Sponsorlu Tweet)

Sponsorlu tweet olarak adlandırılan bu Twitter reklam modeli, iletilmek istenen mesajın öne çıkartılmasını sağlamaktadır. Bu reklam modeli Twitter’da henüz takipçiniz olmayan hesaplara reklamınızı gösterebilmenizi sağlamaktadır. Belirlenen anahtar kelimeler çerçevesinde yapılan bu reklam ile takipçiniz olmayan kullanıcılar yaptıkları arama sonuçlarında sizin reklamınız ile karşılaşırlar. Eğer ki reklam ilgisini çekerse kullanıcı reklamınıza tıklar. Promoted tweet ile mesaj, link, fotoğraf veya video gibi unsurlar ön plana çıkartılabilmektedir. Sponsorlu tweet reklamları 3 aylık bir yayın sürecine sahiptir. Promoted tweet reklamları, etkileşim başına maliyet üzerinden ücretlendirilmektedir. Yani yayınladığınız reklam ile kullanıcıların reklamınıza tıklaması, tweeti RT yapması, hesabı takibe alması gibi etkileşimler olduğunda ücret ödemektesiniz.

Promoted Trend Reklam Modeli (Sponsorlu Gündem)

Promoted trend reklamı, sponsorlu gündem oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu reklam modeli bir gün yani 24 saat boyunca yayınlanmaktadır. Reklamınız gece 00.00 itibariyle yayına girer ve aynı günün akşamı saat 23.59 olduğunda reklam sona erer. Bir günlük sponsorlu bir reklam yapma yöntemidir. Bu reklam modelinin daha çok kısa süreli tanıtım ve reklam dönemlerinde kullanılması fayda sağlamaktadır. Temel amaç firma tarafından belirlenen hashtagin günün Trend Topic (TT) listesinde bir gün boyunca kalmasıdır. Bu reklam modeli daha çok lansman ve tanıtım dönemlerinde etkili olacak bir yöntemdir ya da günlük indirim ve kampanya dönemlerinde. Bu reklam modeli ile reklamınızı gündeme oturtarak çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Twitter Video Reklam Modeli

Video reklamlar günümüzdeki en etkili reklam yöntemlerinden biridir. Twitter’da bu durumun farkında olarak kendi bünyesinde video reklamların yayınlanabilmesine imkan vermektedir. Twitter video reklamlarında, firma tarafından belirlenen video tweetin içerisine gömülmüş olarak reklam yayınlanmaktadır. Bu reklam modelinin ücretlendirme biçimi de diğer sosyal platformlarda olduğu gibi izlenme başına ücretlendirme kıstasına tabidir. Twitter video reklamları kullanıcılara “sponsorlu reklam” ibaresi yazılı olarak gösterilmektedir. Twitter video reklamları kullanıcıların kendi haber akış sayfalarında gösterilmektedir. Twitter’da video reklam “Twitter Amplify” servisi üzerinden oluşturulmaktadır.

Twitter Uygulama Yükleme Reklam Modeli

Bu reklam modeli 2013 eylül ayında Twitter’ın mobil reklam ağı MoPub’ı satın alması ile geliştirilmeye başlanmıştır. Sponsorlu reklam olarak yayınlanan mobil uygulama reklamları Twitter kullanıcılarının haber akış sayfalarında yayınlanmaktadır. Bu reklam modelinde markalara ait mobil uygulamalar sponsorlu reklam olarak yayınlanmaktadır. Temel amaç Twitter kullanıcılarının mevcut mobil uygulamayı telefonlarına indirmesini sağlamaktır. Oluşturulan mobil uygulama reklamlarının yan kısımlarında indir butonu yer almaktadır. Böyle bir reklam ile karşılaşan kullanıcı uygulamayı indirmek isterse, indir butonuna tıklayarak Google Play ya da Apple App Store’a yönlendirilmektedir. Böylelikle mevcut uygulamanın cihaza indirme işlemi başlatılmaktadır. Bu reklam modeli hem reklam verenlerin daha fazla kullanıcıya ulaşmalarına imkan tanımakta hem de kullanıcıların mobil uygulama indirme konusunda teşvik edilmesini sağlamaktadır. Twitter mobil uygulama indirme reklamları kişilerin ilgi alanları ve tercihlerine göre hedeflenerek yapılmaktadır. Yani sizin uygulamanız ile ilgilenebilecek olan kişilere yapılan reklam gösterilerek, doğru hedefleme yapmış olursunuz. Ayrıca bu reklam modeliyle Twitter kullanıcılarının yanı sıra MoPub bünyesinde yer alan mobil cihazlarda da reklamınızın gösterilmesini sağlamış olursunuz.

Twitter WebSite Cards Reklam Modeli

Twitter’da reklam verecek olanlar için oldukça faydalı olan reklam modellerinden biri de website cards reklamlarıdır. Özellikle trafiği düşük olan web siteler için çok iyi bir reklam modelidir. Bu reklam modelinde amaç web sitelerin trafiğini arttırmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucu etkileşim oranlarının da oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Kampanya; ufak bir görsel, web site linki ve kısa bir açıklama oluşturularak hazırlanmaktadır. Oluşturulan ve yayınlanan bu reklam görselinin üzerinde “Read More” (daha fazla oku) ibaresi yer almaktadır. Buna tıklayan kullanıcılar ilgili link üzerinden siteye yönlendirilirler.

Bu reklam modeli kendi özelinde beş farklı türde, reklam verenlerin karşına çıkmaktadır. Şimdi kısaca bunlara bir göz atalım. Summary Card; küçük görseller kullanmayı tercih eden reklam verenlerin işine yaramaktadır. Bu reklam modeli daha çok içerik siteleri için uygun olmaktadır. Summary Card With Large İmage; büyük görseller kullanmayı tercih eden reklam verenlerin tercih etmesi gereken bir modeldir. Bu kart türü ile oldukça büyük görseller kullanarak kampanya oluşturulabilmektedir. Photo Card; açıklama metni girmeden sadece görsel içerikli kampanya oluşturmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir cart türüdür. Galery Card; reklamı yapılacak olan içeriği 4 farklı görsel ile galeri şeklinde göstererek reklam verme modelidir. Product Card; bu kart türü e ticaret siteleri için daha faydalı olan bir modeldir. Bu kart türü bir ürün ile ilgili tüm bilgileri reklam içerisinde gösterilmesini sağlamaktadır.

Twitter Hava Durumu Hedeflemeli Reklam Modeli

Twitter’ın reklam verenlere sunmuş olduğu reklam modellerinden biri de hava durumu hedeflemeli reklamlardır. Diğer sosyal medya platformlarından farklı olan bir reklam türü olan bu modelde Twitter, “Weather Channel” ile iş birliği yapmaktadır. Bu reklam modelinde Weather Channel’ın Twitter kullanıcılarının konum verilerine ulaşması sağlanıyor ve kullanıcıların Twitter’a bağlandıkları bölgedeki hava durumuna göre reklam hedeflemesi yapılmasına imkan tanınıyor. Böylelikle reklam verenler kullanıcıların bulundukları bölgeye ve hava durumuna göre reklam verebilmektedir. Özellikle mevsimsel ürün ve hizmetleri bulunan firmaların çok işine yarayacak bir reklam modelidir.