Güncel Haberler

Nasıl NFT Üretebilirim?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz NFT çılgınlığından haberdar olmamak mümkün değil. Tüm Dünya’nın adeta birbiriyle kıyasıya yarıştığı bu NFT neymiş? Birlikte göz atalım.


NFT ya da Nitelikli Fikri Tapu, açılımı ‘’Non Fungible Token’’ Türkçe karşılığı Değiştirilemez ya da karşılıksız token olarak telaffuz edilmektedir. NFT piyasa genelinde bir tür kripto para olarak bilinir. Dijital öğeleri temsil eden ve sahipliğini kanıtlayabilen blok zincirinde söz konusu dijital ürünleri depolayan bir veri birimidir.


NFT, sanat, müzik, spor, fotoğraf ve video gibi üretilebilir dijital dosyaları saklayabileceğiniz, satabileceğiniz ve bir başkasından da satın alabileceğiniz dijital defterdir diyerek de amacını açıklayabiliriz.
Bir NFT veya NFT koleksiyonu ürettiğinizde, sanatınızın telif hakkını elinizde tutarsınız. Sanatçı ürettiği NFT’lerin kopyalarını oluşturabilir ancak satın alan kişi sanatçının izni olmadan çoğaltamaz, işe özel erişim sağlayamadığı için eseri değiştiremez veya üzerinde oynama yapamaz. Yani orijinal dosya mülkiyetini NFT’lerinizi satın alan kişi elde edemez. NFT orijinalliği temsil eder.

NFT Çıkarmak Konusunda Kararlıysanız, Öncesinde Yapmanız Gerekenler;

• Bir şarkınız, eseriniz veya eser koleksiyonunuz olması gerekiyor.
• NFT çıkarma ücretini ödemek için bir miktar kripto paraya da ihtiyacınız olacak.
• Tokenlerinizi oluşturabileceğiniz Blockhain’e sahip olmalısınız.
• Son olarak kriptolarınızı saklamak için bir kripto cüzdanı edinmelisiniz.

NFT üreterek çok iyi paralar kazanabilir, yaptığınız eserler fark edilir ve talep artarsa değerleri yükselebilir. NFT destekleme konusunda EthereumFlowTezosTronPolkadotve Binancegibi blok zincirlerinin kendi standartları mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.