Düşünce ve Fikirler, Grafik Tasarım, Yaratıcı Tasarımlar

Tasarımcılar için İlham Kaynakları Üretme Teknikleri

Doğa, renk paletleri, desenler ve formlar konusunda ilham kaynağı olabilir. Dış mekanlarda dolaşmak ve çeşitli doğal öğeleri incelemek, tasarım sürecinizi zenginleştirebilir. Hatta bazen spor ve yeni yerler keşfetmek çok etkili olabilir.

Grafik tasarımcılar için tasarım yaparken ve tasarımın süresini uzaten en önemli etken konu ile ilgili gerekli motivasyonu kendine sağlayabilmesidir. Bazen tasarımcı gerekli motivasyonu elde edemediğinde tetikleyici ilginç çalışmalara yada benzer tasarımlara ihtiyaç duyabilir. Bunlarla ilgili sizin için bazı başlıklar belirledik, tasarımcı iseniz ve yaratıcılık ve tasarım üretme konusunda sorun yaşıyorsanız işte bazı öneriler:

 1. Tasarım İlham Siteleri:
  • Behance, Dribbble, Awwwards, Pinterest, DeviantArt
  Bu sitelerde diğer tasarımcıların projelerini inceleyerek farklı tarzlarda ve tekniklerde ilham bulabilirsiniz.
 1. Kitaplar ve Tasarım Dergileri:
  • “The Non-Designer’s Design Book” – Robin Williams
  • “Thinking with Type” – Ellen Lupton
  • Tasarım dergileri ve kitapları, tasarım teorisi ve pratikleri konusunda size ilham verebilir. Özellikle dergi tasarımları ve broşür tasarımları oldukça etkilidir. Hatta gittiğiniz gezdiğiniz yerlerde broşür ve katalog toplamanız gerektiğinde incelemeniz için size gerekli ilham kaynağını sunar.
 2. Müze ve Sanat Sergileri:
  • Sanat galerileri ve müzelerdeki sergilerde, resimlerden heykellere kadar farklı sanat eserlerinden ilham alabilirsiniz.
 3. Doğa ve Çevre:
  • Doğa, renk paletleri, desenler ve formlar konusunda ilham kaynağı olabilir. Dış mekanlarda dolaşmak ve çeşitli doğal öğeleri incelemek, tasarım sürecinizi zenginleştirebilir. Hatta bazen spor ve yeni yerler keşfetmek çok etkili olabilir.
 1. Sosyal Medya:
  • Instagram, Twitter ve diğer sosyal medya platformlarında tasarım topluluklarına katılabilir, tasarımcıların paylaşımlarını takip edebilirsiniz. Bunun için bir çok grafik tasarım ve tasarımcıya ait sosyal medya hesapları bulunmaktadır.
 1. Tasarım Konferansları ve Etkinlikler:
  • Tasarım konferansları ve yerel etkinlikler, sektördeki yenilikleri takip etmenin yanı sıra diğer tasarımcılarla iletişim kurmanıza ve ilham almanıza yardımcı olabilir.
 2. Online Eğitim Kaynakları:
  • Udemy, Skillshare ve Coursera gibi platformlarda tasarım dersleri alabilir, farklı perspektiflerden öğrenebilir ve uygulamalı çalışmalar yapabilirsiniz.
 3. Günlük Yaşam ve Pop Kültür:
  • Sokaktaki afişlerden televizyon reklamlarına kadar günlük yaşam ve pop kültürdeki unsurlar, tasarımcı için ilham kaynağı olabilir. Özellikle yapacağınız tasarıma odaklanacak önceden yapılmış örnekler fikir geliştirmeniz konusunda size çok fazla destek sunar.

Her tasarımcının ilham kaynakları farklıdır, bazen bir müzik, bazen bir renk bu nedenle çeşitli kaynaklardan faydalanarak kendi benzersiz tarzınızı bulabilirsiniz. Sevdiğiniz şeylere odaklanın gerekli ilham kaynağını bulmanız konusunda size yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.