Photoshop’a Actions Nasıl Yüklenir?

Son zamanlarda paylaştığımız actionları yükleyemeyen arkadaşlar için böyle bir konu hazırlamaya karar verdik. Bu konuda Action Paketlerini nasıl yükleyeceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle actionlar yaptığınız hareketleri önceden kaydederek daha sonra sıralı olarak kaydettiğiniz işlemleri tekrar tekrar uygulamanızı sağlayan photoshop’un güzel bir özelliği.

Örnek vermek gerekirse; Diyelim ki fotoğraflarınızı belli bir boyuta getirip kaydetmek istiyorsunuz ama elinizde 1000 tane fotoğraf var. Actionlar sayesinde siz sadece bir tanesini yaparken kullandığınız hakeretleri kaydedersiniz ve Photoshop istediğiniz zaman diğer 999 adet resmi sizin yerinizi bir kaç dakika içerisinde otomatik olarak boyutlandırır ve kaydeder.

Photoshop’a Actions Nasıl Yüklenir?

Bunun 2 yolu vardır. Özellikle CS3 sürümünden sonra aslında işler oldukça kolaylaştı. Photoshop’a yüklenen tüm paketlerin üzerine tıklayarak yüklemek mümkün. Siz sadece yüklediğiniz actions, brush yada shape gibi elementleri hangi paletten göreceğinizi bilmeniz yeterli olacaktır.

Kolay Yükleme

Photoshop actionları her zaman için .ATN formatındadır. CS3 ve sonraki versiyonlarda indirdiğiniz .ATN dosyalarınızın üzerine çift tıkladığınızda photoshop’ta actions bölümüne yerleştiriğini göreceksiniz.

Actions Paleti Üzerinden Yükleme

Öncelikle Photoshop programında iken Window > Actions sekmelerini takip ederek actions paletini açın. Ayrıca belirtmekte fayda var yüklediğiniz actions paketlerini burada göreceksiniz.

photoshop-acitons-nasil-yuklenir

İlk adımda actions paketi yükleyebileceğiniz menüyü açmak için actions paketi yanındaki küçük menü butonuna basarak menüyü açmanız gerekiyor. İkinci adımda ise Load Actions sekmesine tıklayarak indirdiğiniz actions paketini seçip yükleyebilirsiniz.

Yüklediğiniz actions paketlerinin beyaz ok ile belirtilen alana geldiğini göreceksiniz.

Actions Paleti Kullanımı

Aşağıda belirtilen numaraları uygulayarak actionlarınızı kullanabilirsiniz.
İlk adımda klasörün içerisine giriniz. İkinci adımda uygulamak istediğiniz action’ı seçiniz. Üçüncü adımda ise Play tuşuna basarak actionlarınızı rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

photoshop-actions-paleti-kullanimi


2 thoughts on “Photoshop’a Actions Nasıl Yüklenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.