Düşünce ve Fikirler

Tasarımda Trend Renkler

Trend renkleri, belli dönemlerde sık kullandığınız renkler olarak adlandırmak en doğru açıklama olacaktır.

Bu renkler genel olarak yılın moda renklerinden uyarlanabilir. Günümüzde bir renk seçme sorunu yaşanmakta. Özellikle tasarım yaparken, programların renk paletlerine o kadar alışmışız ki; koyu kırmızı, gri tonları, mavi ve turuncu tonları Türkiye’de çok sık kullanılan renkler ve kendimizi geliştirmediğimiz sürece sanırım bu şekilde bir süre daha kullanılırlar.

Aslında bu renk bilgimizin kötü olduğunu gösteren en büyük işaret. Farklı renkleri karıştırıp kendi renk paletlerimizi oluşturmaktansa, programın bize sunmuş olduğu renk paletini kullanmak her zaman kolay geliyor.

Bu yüzden trend renklerle ilgili bir makale yazma gereği duydum. Umarım sizin için faydalı olur.

Renkleri Ne Kadar İyi Biliyoruz?

Renklerle ilgili bilmemiz gereken çok şey var. Günümüzün çoğunda işimizin temposuna kapılıp kendimizi yenilemeyi unutuyoruz. Küçük aralar verip yeni haberler araştırmak bilginizi devamlı güncel tutar. Renkler hakkında daha fazlasını öğrenmeye biraz vakit ayırmayı deneyin.

Aşağıdaki konuları inceleyebilirsiniz.
Logolarda Renklerin Önemi
Renklerin Duygusal Etkileri
Grafikerin Vazgeçilmez Silahı Renkler

Ayrıca renkler ve renk bilgisi ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için site üzerinde arama yapabilirsiniz.

Unutmayın! Çizdiğiniz her bir çizgi, boyadığınız her bir alan ve ortaya çıkarttığınız her bir çalışma sizin sanatınız. Yaptığınız, ortaya çıkarttığınız işlere saygı duyun. Kendinizi ve yaptığınız işi basitleştirmeyin ve bunu çevrenize hissettirin.

Grafik Tasarımda Trend Renkler

Grafik tasarımda, web tasarıma göre daha kalıcı renkler her zaman modadır. Çünkü tasarımlar yıllarca aynı kalabilir ve maliyetli olduğundan açıkcası çok fazla kurcalanmak istenmez. Fakat her zaman bu kalıcı renkler havuzuna yeni renkler eklenir.

2013 yılının ilk çeyreğinden buyana aslında büyük değişimler geçiriyoruz, özellikle yurtdışındaki örnek tasarımlara daha fazla ulaşır olduğumuzdan beri tasarımlarımızı sadeleştiriyor, kullandığımız renkleri daha fazla beyazla karıştırıyoruz.

Örnek vermek gerekirse, sarıya, pembeye, maviye daha fazla beyaz katarak soft renkler elde ediyoruz. Aşağıda hazırladığım örnek bunu en iyi ifade eden tablolardan biri.
(renkler web üzerinde araştırılarak seçilmiştir.)

beyazla-karistirilmis-renkler

Tabii ki keskin renkler kullanmaya devam ediyoruz. Özellikle uyarı mesajlarında bayrak kırmızı dediğimiz kırmızı hala kullanılıyor ama tasarımda sadeliği yakalamak adına renklerin ne derece açıldığının muhakkak sizde farkındasınızdır.

Aşağıdaki şema aslında kişisel bir tespit içeriyor. Bu yıl kullandığım ağırlıklı renklerin basit bir renk şablonunu hazırladım. Aslında yukarıdaki internetten araştırdığım renklerle oldukça uyumlu.

2013-grafik-tasarimda-trend-renkler

Grafik tasarımda, rengarenk boğucu tasarım mantığından kurtulmamızın vakti çoktan gelmiş…

Web Tasarımda Trend Renkler

Daha önce web tasarım trendleri isimli konu altında renk trendleriyle ilgili bir kaç genel bilgi vermiştim.

Web Tasarımda, Grafik tasarımda kullanılan soft renkler yerine daha çok negatif renkler kullanılıyor. Sadelik son derece ön planda. Kullanılabilirliği arttırmak adına sizi ordan oraya yönlendiren butonlar olabildiğince az.

Örneğin; Beyaz üzerine negatif renkler yada siyah üzerine soft renkler özellikle awwwards üzerinde incelediğim sitelerde gözüme çarpan en büyük renk trendleri ama show amaçlı çok farklı renkler kullanılan arayüz tasarımları da mevcut.

Aşağıdaki web tasarım örneklerini inceleyebilirsiniz.

web tasarımda trend renkler

tasarımda trend renkler

web tasarımda trend renkler

web tasarımda trend renkler

web tasarımda trend renkler

Sonuç Olarak

Kullanılan trend renkler her ne kadar kişisel bir tespit içerse de, web sitelerinde ve grafik tasarımda söz edilen renkleri sıkça görmek mümkün. Giderek sadeleşen ve içeriğe önem veren bir toplum olma yolunda ilerliyoruz.
Birde her zaman şöyle bir algı vardı;

“Türk insanı okumayı sevmez onlara görsel olsun, renkli şeyler olsun.”

Sanırım bu bilinci kırmaya başladık. Mesleğime başladığımdan beri sadeliği ve anlaşılabilirliği savunan biri olarak haklı çıktığımı görmek gurur verici.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, makale ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilirseniz sevinirim.

Yorum Tasarımda Trend Renkler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.