Logolarda Renklerin Önemi

Renkler sizi çok farklı duygusal ifadeler içine sürükleyebilir, bu yüzden logo tasarımı yaparken seçeceğiniz renkler çok önemlidir, tabi ki bunu firmanın yada hazırlayacağınız pozisyonuna göre belirlemenizde fayda var.

Daha önce renklerin insanlar üzerindeki etkisiyle ilgili bir makale yayınlamıştık ve renklerin karşılığı olan ifadelerden bahsetmiştik.

İlgili konuya buradan ulaşabilirsiniz.

logolarr

Bu konumuzda ise logolarınızda kullanacağınız renklerle ilgili küçük tüyolar vermek istiyoruz.

Yukarıda verilen görsel örnekte renklerin başlıca özellikler yazılmıştır, detaylı renk anlamları için konuda bahsedilen diğer başlığı inceleyiniz.

Öncelikle belirtmekte fayda var koyu renkler her zaman melankolik bir etki bırakır, canlı renkler ise özgür ve enejik hissettirir. Yacağınız logonun doğru hissi verebilmesi için firmanın yapıtığı iş çok önemlidir.

Üzerinde en çok psikolojik araştırmalar yapılan 4 ana renkten örnek vermek gerekirse;

  1. Kırmızı pozitif ve negatif açılımları anımsatıcı bir renktir, direkt mutluluk yada direkt kötü anlam taşıyabilir. Genel olarak agresif dikkat çekici güçlü bir rentir.
  2. Mavi insanları sakinleştiren, güven veren bir renktir ayrıca soğuk renklerin başında gelir buna en güzel örnek klima firmaları logolarında bolca mavi kullanır. Ayrıca entellektüel bir tepki uyandırır.
  3. Sarı genel olarak dost canlısı olarak bilinir, dikkat çekici renklerdendir fakat özellikleri arasında öfke ve kırılganlık izlenimi de taşır.
  4. Yeşil bir denge rengi olarak algınababilir, Genel olarak kullandığı yere bir doğallık ve huzur katar, ayrıca beyaz gibi saflığın da sembol renklerindendir.

4 thoughts on “Logolarda Renklerin Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.