Google, Yazarları Tamamen Kaldırdı

Google, bloglar ve bünyesinde yazar bulunduran siteler için aramalarda öne çıkartmak için kullandığı yazarlar alanını arama sonuçlarından çıkarttı.

Türkiye’nin en çok tıklanan iki sayfası yıllardır Google.com ve Google.com.tr. Bu sayfalar sundukları arama sonuçları ile tüm dünyada olduğu gibi internet kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlıyor. Bilindiği üzere Google’dan bir şey arandığında çıkan sonuç sayfalarında eğer bir makale, blog yazısı söz konusuysa sonuçların altında yazar bilgileri gösteriliyordu.

Bu bilgilerde yazar hakkında bilgi ve Google+ sayfasına da bir link veriliyordu. Ancak bu verilerde artık değişime gidildi. Google, aldığı kararla yazar bilgilerini arama sonuçlarından çıkardı.

google-yazarlari-kaldirdi

Verimlilikle ilgili bir karar

Google Authorship adını alan uygulamada daha önce de küçük bir yazar fotoğrafları sonuçlardan çıkarılmış yalnızca yazar bilgileri sunulmuştu. Artık yazara dair her şey arama sonuçlarından çıkarılmış oldu. Google, bu yeni gelişmeye dair gerekçeyi ‘özelliğin istenilen faydayı sunmaması’ olarak açıkladı.

Değişiklik sonrası Google arama sonuçlarında yazarların olmaması ile birlikte daha sade ve kullanışlı bir gösterge internet kullanıcısına sunulmuş oluyor. Google’ın hizmetleri üzerinde bu tür sadeleştirme adımlarına devam etmesi bekleniyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.