Güncel Haberler

Google Artık Flash Desteklemeyecek!

Google Chrome artık flash banner, video ve flash siteleri desteklemeyecek. Evet yanlış duymadınız, biz tasarımcılar için bu oldukça güzel bir haber. Her ne kadar zamanla flash siteler popülerliğini teknik sorunlar ve seo uyumsuzluğu nedeniyle yitirse de. Konu pazarlama olduğunda hareketli flash bannerlar hala kullanılmaya devam ediyor ve bir çok grafik tasarımcıdan flash bilmesi bekleniyordu.

Durum böyle olunca en azından standart ölçülerde banner yapabilecek seviyede bir çok grafiker hareketli bannerlar yapmaya vakit harcıyordu. Haliyle profesyonel çalışma alanı olmadığı içinde gereğinden fazla zaman ayırarak bu bannerları hazırlamak gerekiyordu.

Neyse ki 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Chrome artık flash bannerlara destek vermeyeceğini açıkladı ve biz tasarımcıları oldukça sevindirdi.

Peki animasyonlu bannerlar hiç mi kullanılmayacak?
Aslında Google’ın buradaki amacı flash ile bilgisayarınıza yüklenen kötü yazılımların önüne geçmek ve sizin isteğiniz dışında oynatılmaya başlayan videolara dur diyebilmek. Tabi ki teknik olarak flash kullanılmayacak olsa da pazarlamanın vazgeçilmezi olan animasyonlu bannerlar artık HTML5 ile hazırlanarak yapılacak.

html-5-banner

Hantal flash programını kullanmayacağımız için her ne kadar sevinsek de yine benzeri bir programla HTML5 bannerlar hazırlamaya çalışacağız. Kişisel fikrimi soracak olursanız aslında çok daha iyi oldu. Artık bannerların hazırlanması en azından tasarımcılardan değilde muhtemelen arayüz geliştiricilerden beklenecek.