Düşünce ve Fikirler, Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılar için Kartvizit Önerileri

Her meslekte olduğu gibi bir fotoğrafçı içinde kartvizit tasarımı oldukça önemlidir. Birbirinden eğlenceli kartvizit tasarımlarıyla göz kamaştırabilir. Farklı tasarımlarla kendinizden söz ettirebilirsiniz.

Bu zamana kadar edindiğimiz tecrübelerle, fotoğrafçılar için en doğru kartvizit tasarımı nasıl yapılır? bununla ilgili size bir kaç öneri sunacağız.

Umarım okuduğunuz ipuçları, sizi yansıtan en doğru kartvizit tasarımına ulaştırır.

Önce Hedef Kitlenizi Belirleyin.

Hedef kitlenizi belirlemek en önemli ayrıntılardan biridir. Farklı dallarda fotoğraf çekiyor olsanız bile sadece bir profesyonellik alanını seçmelisiniz. Bu şekilde istediğiniz hedef kitleyi daha rahat etkileyebilecek bir kartvizit tasarımı yapabilirsiniz. Örneğin; Bir düğün fotoğrafçısı iseniz çiftler için romantik bir görünüm sağlayabilirsiniz. Eğer çocuk fotoğrafçısı iseniz eğlenceli ve çocuksu bir kartvizit tasarımı sizin için daha faydalı olabilir.

kartvizitte-kaliteli-kagitlar

Kartivizitte Logo Tasarımı

Tabi ki bir logonuz olması gerekiyor! Fotoğraf makinesini andıran logolar şu aralar oldukça trend. Logo tasarımı yaptırmak sizin için maliyetli ise isiminizin tipografik bir görüntüsü çok daha şık durabilir. Ayrıca bu yazıyı çektiğiniz fotoğraflar üzerinde de kullanabilirsiniz. Buradaki örnekler fotoğrafçı logoları konusunda size ilham kaynağı olabilir.

kartvizitte-logo-tasarimi

Kaliteli Kartvizit Kağıdı

Kaliteli bir kartvizit kağıdı, ne istediğini bilen bir müşteri için çok önemlidir. Kartvizitin gramajı, kalınlığı, dokusu yaptığınız işle ilgili kalite algısı bırakır. Bu yüzden kağıt masrafından kaçınmamanız faydalı olabilir.

kaliteli-fotograf-kartviziti

Kartvizitte Fotoğraf

Kartvizitinizde fotoğraf kullanabilirsiniz. Hedef kitlenize uygun fotoğraflarlar yerleştirebilirsiniz. Kartınızın önünde bilgileriniz arka tarafında ise güzel bir logo ve fotoğraflarınızdan biri yer alabilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sizi en iyi şekilde temsil edecek bir fotoğraf olması.

kartvizitte-fotograf-kullanmak

Birden Fazla Fotoğraf

Kartvizitinizin arkasında birden fazla fotoğraf kullanarak çok daha fazla örnek gösterebilirsiniz ama bunu kartvizite yansıtmak zordur. Seçilen fotoğrafın açıları uygun olarak ayarlanmalı. Kısıtlı bir alanda olduğu için çok fazla fotoğraf kullanarak anlaşılmayan bir kartvizite dönüşmemesine dikkat edin.

kartvizit-coklu-resim

Kartvizit Arkasına Fotoğraf Galeri

Kartvizitlerinizin arkasını küçük bir fotoğraf galerisi haline getirebilirsiniz. Kartvizitinizin önyüzünde bilgileriniz bulunurken arka yüzünde çektiğiniz fotoğraflar olabilir ve her kartvizit için farklı bir fotoğraf düşünebilirsiniz.

kartivizitte-fotograf-galeri

Farklı Kesimler

Farklı kesimlerdeki kartvizitler her zaman dikkat çekicidir. Örnek vermek gerekirse; çiçek buketi silüetinde bir kartvizit, düğün fotoğrafçısı için oldukça yaratıcı bir kartvizit olabilir. Yada fotoğraf makinesi şeklindeki bir kesim yaptığınız işi ilk bakışta anlatabilir.

farkli-kesim-kartvizitler

Kartvizitte Siyah Beyaz Fotoğraf

Kartvizitinizde kullanacağınız siyah beyaz bir fotoğraf klasik bir kartvizit tasarımı yakalamanıza yardımcı olabilir. Bu profesyonel bir görünüm kazandıracaktır ama genel olarak kartvizitte kullanacağınız renklere dikkat etmeniz gerekiyor. Ağır renkler kullanmanız kartvizitinizin bütün durmasını sağlayabilir.

siyah-beyaz-fotograf-kartvizit

Gizli Anlamlar

Kartvizitinize saklayacağınız farklı anlamlar, kartviziti verdiğiniz kişilerin tekrar tekrar incelemesini sağlar. Böylelikle kartvizitinizi inceleyen kişilerin bilinç altına işlenir. Mesleğinizle ilgili farklı anlamlar içeren görseler, baskı teknikleri yada fotoğraflar ile bunu yakalayabilirsiniz.

fotograflara-gizli-anlamlar-katmak

Tipografik kartvizitler

Özellikle fotoğrafçı isimlerinde ve düğün fotoğrafçılığı logolarında tipografik kartvizit tasarımları gerçekten çok uyumlu oluyor. Özellikle beyaz kağıt ve tipografi kullanmanız düğün fotoğrafçılığı için temiz, sade ve saf anlamlarını taşıyacaktır. Daha önce burada paylaştığımız örnekler size fikir verebilir.

kartvizitte-tipografi

3 Yorumla Fotoğrafçılar için Kartvizit Önerileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.