Photoshop

En Kullanışlı 9 Photoshop kısayolu

Adobe Photoshop, günümüzün en popüler profesyonel grafik tasarım programları içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Photoshop’u kullanırken hız kazanmak için kısayol tuşlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun için sizlere kullanışlı olabilecek 9 Photoshop kısayolunuiçeren küçük bir liste hazırladık:
Not : Adobe Photoshop CS6 sürümünde denendi, sıkıntısız çalışıyor. Farklı sürümlerde değişkenlik gösterebilir.

1. Yeni Çalışma Alanı (New) / Yeni Katman (New Layer)

Öncelikle Photoshop’a girdiniz ve yeni bir görsel oluşturmak istiyorsunuz. Bunun için CTRL + Nkısayolunu kullanarak boyutları ve gerekli ayarları girerek yeni boş bir görsel oluşturabilirsiniz. Bu çalışmanıza yeni bir katman eklemek istediğinizde ise CTRL + SHIFT + N tuşlarıyla bu işi kolayca çözebilirsiniz.

2. Geri Al (Undo State Change)

Öncelikle yaptığınız bir değişikliği geri almak istiyorsanız yapmanız gereken CTRL + Z tuşuna basmak. Ancak birden çok adım geri almak istiyorsanız CTRL + ALT + Z kısayolunu kullanabilirsiniz.

3. Kes (Cut) / Kopyala (Copy) / Yapıştır (Paste)

Photoshop’ta her yerde olduğu gibi CTRL + X ile kesebilir, CTRL + C ile kopyalayabilir, CTRL + V ile de yapıştırma kısayolunu kullanabilirsiniz.

4. Katman Kopyalamak (Duplicate Layer)

Bulunduğunuz katmanı çoğaltmak istiyorsanız CTRL + J kısayolunu kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz katmanı yeni bir psd’ye taşımak istiyorsanız bulunduğunuz katmana sağ tıklayarak Duplicate Layer demeniz ve Document kısmından New demeniz gerekiyor.

5. Yakınlaştırmak (Zoom in / Zoom out)

Yakınlaştırmak için birden fazla yol mevcut. Bunlardan ilki CTRL + Z ile yakınlaştırma aracını seçebilir ve mouse ile tıklayarak yakınlaştırabilirsiniz. Bunun dışında CTRL + + kısayoluyla yakınlaştırma yapabilir CTRL + – kısayoluyla uzaklaştırabilirsiniz. CTRL + 0 (sıfır) ile pencereye sığdırma işlemi yapabilirsiniz. Buna alternatif olarak ALT tuşuna basarken fare tekerleğini kaydırdığınızda görüntünün yakınlaşıp uzaklaştığını göreceksiniz.

6. Hızlı Boyama Yapmak

Herhangi bir alanı seçtiğinizde önde olan renkle boyamak için CTRL + DELETE, arkadaki renk ile boyamak için ALT + DELETE kısayolunu kullanabilirsiniz.

7. Renk Seçimi / Renk Değişimi

Orjinal olarak ön ve arka rengi D kısayolu ile siyah beyaza çevirebilirsiniz. Bunları ters çevirmek için ise X kısayolunu kullanabilirsiniz.

8. Dokümanlar Arası Geçiş

Eğer birden çok görselle çalışıyorsanız CTRL + TAB kısayoluyla aralarında geçiş yapabilirsiniz.

9. Kaydet / Farklı Kaydet

Yine genellikle olduğu gibi hazırladığınız görseli CTRL + S ile kaydedebilir CTRL + ALT + S ile farklı kaydedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.