Web Tasarım

UI Tasarımcı ve UX Tasarımcı Kimdir?

Bir zamanlar web tasarım denildiğinde akla sadece webmaster gelirdi. Açılımına baktığımızda o günün şartlarıyla ortaya şöyle bir tanım çıkıyordu; Yazılım, tasarım, kullanıcı deneyimi, sistem yönetimi gibi bir çok profesyonellik gerektiren özellikleri tek başına barındıran kişi.

Şuan ise günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte her biri farklı meslek olarak birbirinden ayrıldı. Yazılımcı yazmaya, sistemci ise sistemler kurmaya başladı. Fakat hala kullanıcı deneyim tasarımcısı ve kullanıcı arayüz tasarımcısı birbirinden çok farklı şeyler olmasına rağmen bir türlü ayrılamadı.

Kısaca açıklamak gerekirse Kullanıcı Arayüz Tasarımcısı, ulaştırılan brifinge göre sitenin tasarımını hazırlayan kişiye denir. Kimi bunun sadece tasarım tarafını üstlenirken kimisi de eğer biliyorsa HTML ve CSS bölümünüde üstlenir.
Kullanıcı Deneyimleri Tasarımcısı ise siteye gelecek potansiyel ziyaretçilere göre sitenin yerleşimi ve içeriğini planlayan kişiye denir. Tabi bu yerleşim gelişi güzel değil, istatistiksel anlamda bir çok veriye dayanarak yapılır.

Görev Tanımları

Kullanıcı Arayüz Tasarımcısı
Brifinge göre siteyi tasarlamak
Kullanılacak renkleri belirlemek
Tasarımı siteye göre parçalamak
HTML ve CSS dökümanlarının çıkarılması
Frontend aşaması için teslimi

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı
Potansiyel ziyaretçilere göre veriler toplamak
Ziyaretçiyi doğru içeriklerle etkilemek
Herkes tarafından anlaşılabilir site oluşturmak
Sitenin Analizlerini İncelemek
Sitenin verimli bir şekilde yönetilmesi

Yukarıda her iki mesleğinde temel görev tanımlamaları bulunuyor. Aslında incelediğiniz zaman ikisi de çok farklı profesyonellik gerektiren meslekler.

Aşağıdaki infografik her iki mesleğide detaylarıyla incelemeniz için başarılı bir görsel. İnfografiğin tasarımı Amerika kaynaklı Scorch isim bir firmaya aittir. Anlaşılabilir olması açısından biz sadece Türkçeleştirmesini yaptık.

UX-tasarimcisi-ile-UI-tasarimcisi-arasindaki-farklar