Site Bağlantıları

PNG Resimleri Sıkıştırın

Özellikle web sitesi hazırlarken sitedeki görseller hem her zemine uyum sağlasın, hemde kaliteli dursunlar diye .PNG olarak dışarı aktarıp kullanırız. Bu şekilde kullandığımızda aslında herşey güzeldir, görseller çok güzel görünür ve her zemine uyum sağlamış olur fakat ortaya farklı bir problem çıkar.
Görsellerin boyutu!

Photoshop programından görselleri dışarıya .PNG olarak kaydettiyseniz eğer .JPG ve .GIF resimlere göre boyutunun oldukça büyüdüğünü kimi ziyaretçilerde yavaş açıldığını ve sitenizde fazladan trafik olduğunu göreceksiniz.

png-boyut-kucultme

İşte bu durumda en büyük yardımcınız tinypng.com, bu site yüksek boyuttaki .PNG resimlerinizi sıkıştırarak ve görsel kalitesini belli olmayacak kadar değiştirerek tekrar .PNG formatında sıkıştırır ve kimi görsellerde %70-80’e kadar boyut düşürme konusunda yardımcı olur.

Çok sık kullanan biri olarak söylemeliyim ki, özellikle ikonlarda ve ufak resimlerde oldukça başarılı, büyük resimlerde ise resimler büyük olduğu için dikkatli bakıldığında noise ortaya çıkartıyor ama 3MB boyutundaki bir .PNG görselin 650KB boyutuna düşürebilmesi nedeniyle sık kullanılanlar arasına eklemenize değer…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.