Site Bağlantıları, Ücretsiz Kaynaklar

Freelance Kazanç Sağlama Yolları!

Merhaba değerli okuyucularım ☺️. Pandemiden kaynaklı olarak artık şirketlerde freelance olarak çalışan kişilere yönelmeye başladılar. Gün geçtikçe freelance olarak çalışan kişilerin sayısı da artmaya başlıyor.

Bu yazımda freelance çalışmak nedir, freelance nasıl iş bulunur, freelance çalışmanın avantaj/dezavantajları nelerdir? gibi soruların cevaplarını hep birlikte arayacağız. Haydi başlayalım!

?Freelance Nedir?

Freelance çalışan kişiler bir şirkete bağlı değillerdir. Bu kişiler için mesai saati kavramı ya da ofis ortamı da yoktur. Tamamen özgür, çalışma saatlerini kendileri ayarlayan ve istedikleri ortamda işlerini yapabilen kişilerdir. Proje bazlı ya da kısa vadeli çalışmalar gerçekleştirerek, kazanç elde ederler.

? Hangi Meslekleri Yapabilirim?

Freelance çalışma imkanı sunan sektörler çok fazla değil. Kamu sektörünü en başta listemizden çıkarabiliriz.

Özel sektör üzerinde ise “Grafik Tasarım, İçerik Editörlüğü, Yazılım, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Web Tasarım & Kurulum, Çevirmenlik, Müşteri Temsilciliği, Asistanlık, Video Editörlüğü, Fotoğrafçılık, Online Öğretmenlik, E-Ticaret Danışmanlığı, Blog Yazarlığı, 3D Mimari Modelleme” işlerini yapan kişiler, rahatlıkla freelance olarak çalışabilirler.

Çünkü bu işlerin yapılabilmesi için belirli bir mesai saatine veya konuma gerek yoktur. Kendi müşteri pörtföyünüz olduğu sürece herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Ama eğer “ben ofiste çalışmak, bu işleri orada yapmak istiyorum” derseniz bir ajansa girmeniz gerekecektir.

Freelance olarak iş bulmak sanıldığı kadar kolay değilMüşteri ilişkileriniz, iletişiminiz ve çalışmalarınız gerçekten iyi olmak zorunda. Kendi çalışma prensiplerinizi de belirlemeniz ve müşteriyle bunları konuşmanız gerekiyor.

Çalışmaları iyi olmayıp bir şekilde iş bulanlar yok mu? Elbette var. Ama bu kişiler piyasanın çok altında iş yapan insanlar. Örneğin bir sosyal medya tasarımı 50-80 TL arasında olması gerekiyor diyelim. Bu kişiler, bu tasarımları 10-15 TL’ye yapıyorlar.

Peki hiçbir şey bilmiyorsunuz, elinizde birkaç çalışmanız var ve herhangi bir yerden iş almak istiyorsunuz. O zaman aşağıdaki platformlara göz atabilirsiniz!

? Bionluk

Bionluk, freelance olarak iş yapanların en çok tercih ettiği platformların başında geliyor. Bionluk üzerinde hesap oluşturduktan sonra küçük bir ücret ödeyerek üye oluyorsunuz. Daha sonra hangi yeteneklere sahipseniz, o yetenekler üzerinden ilan açıp, daha önceki yaptığınız işleri sergilemeye başlıyorsunuz.

İlan açtıktan sonra müşteriler patır patır yağmıyor tabii ki. Sizin yaptığınız işi, uzun yıllardan beri yapan ve yıldız sayıları yüksek olan kişilerin ilanları en başta yer alıyor. O yüzden ya ilanınızın fiyatı düşük olmalı ya da yaptığınız işler çok kaliteli. Ben olsam işlerimi kaliteli ve profesyonel yaparak, istediğim ücretleri kazanmayı tercih ederdim.

Ekstra olarak iş yaptırmak isteyenlerin açtıkları ilanlara teklif verebiliyorsunuz.

Tabii Bionluk üzerinde kazandığınız yani ilana yazdığınız ücretin tamamını alamıyorsunuz. İşi teslim ettikten, müşteri onayladıktan sonra Bionluk yatırılan ücretten kendi komisyonunu kesiyor. Daha sonra sistemdeki kayıtlı IBAN numaranıza paranız aktarılıyor.

? Armut.com

Armut, kazanç siteleri arasında işleyişi farklı olan bir platform. Teklif verme usulü ile çalışan bir sistem işliyor. Yani şöyle; Üye olurken hizmet verdiğiniz bölgeyi ve verdiğiniz hizmeti seçiyorsunuz. Daha sonra o bölgede açılan iş ilanları size bildirim olarak gönderiliyor. Gelen iş ilanlarının altında bir teklif ücreti yer alıyor. Bu ücreti ödedikten sonra o ilana teklifinizi gönderiyorsunuz. İlan sahibi teklifinizi kabul etse de etmese de verdiğiniz ücreti geri alamıyorsunuz.

Tavsiye isterseniz armut.com’u tavsiye etmem.

? R10.NET

R10.NET 2005 yılında kurulan bir webmaster platformu. Birçok kişi bu platform üzerinden kazanç elde edebiliyor. Forum sistemi yöneticiler ve moderatörler tarafından düzenli olarak denetleniyor.

R10.NET’e üye olabilmeniz için kimlik onayından geçmeniz ve bir web sitenizin olması gerekiyor. Herkesin üye olabildiği bir platform değil. Her kullanıcının ticaret puanı mevcut. Bir üye ne kadar başarılı ticaret yaparsa, ticaret puanı da aynı şekilde artıyor.

? SadeceOn ve UzmanKirala

SadeceOn ve UzmanKirala‘nın işleyişi Bionluk ile hemen hemen aynı. Sadece bu platformlara üye olurken, herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Direkt olarak kayıt olup, portfolyonuzu ekleyip, ilan oluşturabiliyorsunuz.

? Fiverr

Fiverr yurtdışı kaynaklı kazanç sitesi. Ülkemizdeki Bionluk ile aynı sisteme sahip. İlanlarınızı oluşturup, işin gelmesini bekliyorsunuz. Teklif sistemi Fiverr üzerinde bulunmuyor. Bionluk ile aynı mantıkta işlediği için çok fazla uzatmak istemiyorum.

? Freelancer

Freelancer yurtdışı kaynaklı, teklif usulü çalışan bir sistem. Hesabınızı oluşturduktan hemen sonra ana sayfanızda iş ilanlarını görüntülüyorsunuz. Bu ilanlara teklif vererek, işi almaya çalışıyorsunuz. Tabii ücretsiz sürüm için teklif vermeniz için bir sınır var. Bu sınır dolduğu zaman teklif verebilmek için paket değiştirmeniz gerekiyor.

Bu platformu diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise güvenlik. Kayıt olurken kimlik, telefon, ödeme, mail doğrulamalarının hepsini yapmanızı istiyor. Selfie çekerek, kağıda yazdığınız numaralarla beraber tüm kimlik bilgilerinizi talep ediyorlar. Kredi kartınızdan ödeme alarak, kartınızı doğruluyorlar. Yani bu platforma kayıt olmak, biraz uzun sürüyor.

? Freelance Çalışmanın Avantajları/Dezavantajları Nedir?

Freelance çalışmak gayet güzel ve keyifli. Ama her gülün dikeni olur diye boşuna dememişler. Öncelikle güzel şeylerden, daha sonra ise keyifsiz şeylerden bahsetmek istiyorum.

Avantajları:

  • Mesai saatleri yoktur.
  • Sabit çalışma ortamları yoktur. Her yer onların çalışma yeri olabilir.
  • Yapacakları işleri ve müşterileri kendileri seçerler.
  • Özgür ve serbest oldukları için motivasyonları daha yüksektir.

Dezavantajları:

  • Sabit bir gelirleri olmaz. Aldıkları işe göre aylık kazançları artar ya da azalır.
  • Sözleşme yok ise bazen anlaştıkları ücretleri alamayabilirler.
  • Kendi sigorta ücretlerini kendileri yatırırlar.
  • Serbestliğe çok fazla alışılması durumunda, iş tesliminin gecikmesi ve aksaması kötü bir referans olarak karşılarına çıkar.