Grafik Tasarım, Site Bağlantıları

Photoshop Nezaket Kuralları

photoshop-nezaket-kurallari

Hepimiz photoshop kullanıyoruz. Kendimizce belli kuralar oluşturup dosyalarımızı düzenleyip, arşivleme yöntemleri geliştiriyoruz. Hatta bir çok hata yaptığımız bile oluyor. Örneğin, eski tasarımın üzerine aynı isimde yeni bir tasarım dosyası kaydetmek gibi yada layerlarda düzensiz çalışıp bir sonraki açtığımızda kendimize “yahu ben burda ne yapmışım?” gibi dehşet verici sorular sorabiliyoruz.

En büyük problem ise hazırladığınız PSD dosyasını inceleyen ve tasarımın UI kodlarını yazacak arkadaşın “ben bundan hiç bir şey anlamadım!” demesidir heralde.

Bu gibi durumları ortadan kaldırmak için aslında bu işin kitabı oluşturulmuş! Eğlenceli bir sunumla ve güzel anlatımlarla photoshop kullanmanın inceliklerini ve görgü kurallarını anlatan photoshopetiquette.com photoshop kullanan herkesin inceleyip dikkat etmesi gereken noktaların tamamını tek bir siteye toplamış.

Her ne kadar ingilizce bir kaynak olsa da Eren Erduran isimli arkadaşımız sitenin bire bir aynısını Türkçe’ye çevirerek ingilizce bilmeyenlerinde faydalanabileceği güzel bir kaynak hazırlamış.

Farklı farklı başlıklar altında nasıl yapılacağı pek güzel anlatılmış, anlamamanız durumda ise başlıkların üzerine tıklayarak nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Orjinal; http://photoshopetiquette.com/
Türkçe; http://ps.erenerduran.com/

Photoshop kullanırken yaptığınız hataları bir daha yapmamanız dileğiyle…

Sitede bahsedilen başlıca konular aşağıda yer almaktadır.

disa-aktarma
dosyalar
efektler
gorseler
kalite-guvencesi
karakterler
katmanlar
uygulamalar