New York Times Gazetesinin Yeni Web Sitesi

Sık sık kullanıcı deneyimlerinden bahsediyoruz. Kullanışlılık, alışkanlıklar ve doğru konumlandırma bir web sitesi için gerçekten çok önemli ve son zamanlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Özellikle günlük 100.000 sayfa gösterimi yapan siteler için çok daha önemli bir hal alıyor. Kullanıcı deneyimlerinden faydalanarak tasarlanmış bir web sitesi, ziyaretçilerin sitede aradıklarını bulması, rahat gezinmeleri ve sadakati arttırıcı bir rol oynar.

Son zamanlarda yeni arayüz tasarımı ile gündeme gelen New York Times gazetesinin online sitesi gerçek anlamda sık sık bahsettiğimiz kullanıcı deneyimlerinin önemini gözler önüne seriyor. Başlı başına düşünülerek ve kullanıcı deneyimleri ölçümlenerek hazırlanmış yeni web sitesi, hem yeni hemde internette fazlaca vakit geçiren kullanıcılara hitap eden bir tasarıma sahip.

Günümüzde artık tasarımdan daha önemli olan şey, tasarımın kullanışlılığıdır. Hazırlanılan tasarım yada ürün size fayda sağlamıyorsa bunu başarısız bir ürün yada tasarım olarak düşünebilirsiniz. Her ne kadar güzel olursa olsun, tasarımın amacına ulaşması için en doğru amaca, en doğru şekilde hizmet ediyor olması gerekir.

İsterseniz hep beraber New York Times gazetesinin after afects ile hazırladığı web sitesini tanıtan videoyu seyredelim.

İzlediğiniz videoda kullanışlılık anlamında neler değiştiğini güzel bir şekilde anlatmışlar. Eğer eski sitesini sık sık ziyaret ediyorsanız bunu hemen anlayabiliyorsunuz. Sitede konumlandırdıklar herşey aslında önceki siteden esintiler içeriyor fakat bir çok yeni web teknolojisinden faydalanılmış.

Yeni tasarımla birlikte ekledikleri sections menüsü sitenin neredeyse tamamına hızlı bir erişim sağlayarak, aradığınıza daha çabuk ulaşmanıza yardımcı oluyor.

nyt-yeni-tasarim

Bu arada edindiğimiz bilgilere göre NYT en son olarak 8 yıl önce tasarımını değiştirmiş, o zamandan bu zaman kadar aynı siteyi kullanmış. Arayüzde derin değişiklikler yapılmamasına rağmen web teknolojisi yeni tasarımla beraber tamamen değişmiş durumda. Aşağıdaki görselde önceki ve sonraki web sitesini inceleyebilirsiniz.

new-york-time-yeni-arayuz-tasarimi


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.