Düşünce ve Fikirler, Web Tasarım

UI (User Interface) ve UX (User Experience) Arasındaki Fark Nedir?

Özetle, UI kullanıcının bir ürünle etkileşimde bulunduğu arayüzü tasarlamayı, grafiksel unsurları ve görsel öğeleri içerirken; UX, kullanıcının bir ürünü kullanma sürecindeki genel deneyimi tasarlamayı, kullanılabilirliği ve memnuniyeti içerir.

UI (User Interface) ve UX (User Experience), genellikle birbirine yakın çalışan ancak farklı odaklara sahip iki tasarım disiplinidir. Kısaca biri tasarımı oluşturur diğer tasarımın işlevselliğini geliştirir. Fakat önemli olan birlikte ve doğru şekilde ekip çalışmasıdır. Proje bazlı bazen önce tasarımın yapılacağı gibi bazende öncelikle yeteneklere odaklanılıp işlevselliği planlandıktan sonra tasarıma yansıtılmalıdır.

İki kavramın anlamlarını ve farklarını şu şekilde açıklayabiliriz:

UI (User Interface – Kullanıcı Arayüzü Tasarımı):

 1. Tanım:
  • UI, kullanıcının bir ürünle etkileşimde bulunduğu arayüzü tasarlamakla ilgilenir. Sitenin ve arayüzün tasarımını ifade eder.
  • Kullanıcı arayüzü, grafik elementleri, düğmeler, renkler, tipografi ve diğer tasarım öğelerini içerir.
 2. Amaç:
  • Odak noktası genellikle görsel tasarım ve kullanılabilirlik üzerinedir.
  • Kullanıcıların bir uygulama veya web sitesi içinde etkileşimde bulunurken, arayüzünün kullanımını kolay, anlaşılır ve çekici hale getirmek hedeflenir.
 3. Öğeler:
  • Renk paletleri, düğme stilleri, yazı tipi seçimleri, ikonlar ve diğer grafiksel unsurları içerir.
  • Kullanıcı arayüzü tasarımı genellikle estetik ve marka uyumu açısından önemlidir.

UX (User Experience – Kullanıcı Deneyimi Tasarımı):

 1. Tanım:
  • UX, kullanıcının bir ürünü kullanma sürecinde yaşadığı genel deneyimi tasarlamakla ilgilenir. Sitenin yada arayüzün işlevselliği nasıl çalıştığı ile ilgili geliştirmeler yapar.
  • Kullanıcı deneyimi, bir ürünle etkileşim sırasında kullanıcının hissettiği, düşündüğü ve yaşadığı tüm deneyimleri kapsar.
  • Sipariş vereceği ekranları ne kadar çabuk geçtiğini, eğer varsa sepet tutarını arttıracak unsurların geliştirmelerini yapar.
 2. Amaç:
  • Odak noktası genellikle kullanıcının memnuniyeti ve rahatlığıdır. Kulanışlı olması, hızlı çalışması sürükleyici olması önemlidir.
  • Kullanıcı deneyimi tasarımı, bir ürünün kullanılabilirliğini, erişilebilirliğini, etkileşim akışını ve genel tatmin ediciliğini geliştirmeyi hedefler.
 3. Öğeler:
  • Bilgi mimarisi, kullanılabilirlik testleri, kullanıcı araştırmaları, etkileşim akışları ve genel ürün stratejisi içerir.
  • Kullanıcı deneyimi tasarımı, bir ürünü kullanırken kullanıcının yaşadığı tüm etkileşimleri ve duygusal tepkileri ele alır.

Özetle, UI kullanıcının bir ürünle etkileşimde bulunduğu arayüzü tasarlamayı, grafiksel unsurları ve görsel öğeleri içerirken; UX, kullanıcının bir ürünü kullanma sürecindeki genel deneyimi tasarlamayı, kullanılabilirliği ve memnuniyeti içerir. İdeal bir tasarım, hem etkileyici bir kullanıcı arayüzüne (UI) sahip olmayı hem de kullanıcıların rahat ve tatmin edici bir deneyim yaşamasını (UX) sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.