Güncel Haberler

Microsoft Windows’un Tasarımdaki Evrimi

Kasım 1983 yılında Bill Gates, resmi olarak Windows 1.0 sürümü olan ve kullanıcıların kullanabileceği ilk işletim sistemini duyurdu. O günden bu güne tasarım ve işlevsellik olarak bir çok şey değiştirildi.

Windows, 30. yılını kutladığı 2013 yılında, bizde Windows 1.0 sürümünden başlayarak Windows 8.1’e kadar çıkarttığı tüm işletim sistemlerinin tasarımlarını şöyle bir inceleyelim istedik.

Windows Logosu

Son zamanlarda gelişen minimal tasarım anlayışı aslında çokta yeni değil. Bir zamanlar windows yoluna öyle basit bir tasarım ile başlamış ki zamanla bir çok revizyona uğrayarak basit yapısından ayrılıp çok renkli bir hal almış.

Fakat son işletim sistemi olan Windows 8 ile beraber tam 30 yıl sonra gelişmiş bir sadeliğe dönüyor olması, basit tasarımların aslında en anlaşılır tasarım bicimi olduğunu doğrular cinsten.

Aşağıdaki Windows logosunun zamanla nasıl değiştiği adım adım yer alıyor.

windows-un-tasarim-evrimi

Windows İşletim Sistemi

Windows’un 1983 yılında çıkarttığı ilk işletim sistemi olan Windows 1.0’dan Windows 8.1’e kadar olan bütün işletim sistemlerinin ekran görüntüleri aşağıdaki görsellerde yer alıyor.

İlk ve son işletim sistemini incelediğinizde basitliği, günümüzün modern teknolojisine ve renklerine uyarlandığını görebilirsiniz.

Windows 1.0

windows-1

Windows 2.0

windows-2

Windows 3.0

Windows-3

Windows 95

Windows_95_Desktop_screenshot

Windows 98

Win98

Windows ME

windows-me

Windows XP

windows-xp

Windows VISTA

windows_vista-

Windows 7

windows-7

Windows 8

windows-8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.