Photoshop

Korhan Çağla’dan Yaratıcı Manipülasyon

Web ve Grafik Tasarımcı Korhan Çağla hazırladığı birbirinden etkileyici manipülasyon çalışmalarıyla inceleyenleri şaşırtıyor. Çektiği fotoğraflar üzerine manipülasyon uygulayan tasarımcı uzun vakit harcayarak yaptığı çalışmalarını web sayfasında yayınlıyor.

Gencgrafiker.com için hazırladığı bu eğitici konudan ötürü kendisine teşekkür ederiz.

Korhan Çağla;
Manipülasyon aslında bir çok tekniği bir arada kullanmayı gerektiriyor. Önce fotoğraflar birer birer çekiliyor ve en uygun olanları seçiliyor. Sonra seçilen fotoğraflar için uygun kompozisyon belirleniyor. Hemen ardından kompozisyon photoshop ile uygulanmaya başlanıyor.

Yukarıda anlatılanları uygulamaya geçirirsek eğer;

Aklınızdaki kompozisyona uygun fotoğraf çekilir. Çekilen fotoğrafların arasından en uygun ve en düzgün olanı belirlenir.

fotografta-manipulasyo-teknigi-1

Belirlenen kompozisyona göre fotoğraf en doğru şekilde renklendirilir. Bu renklendirmeye sonraki aşamalarda fotoğrafın renk skalasını belirleyici olur. Ayrıca fotoğraf üzerinde düzeltmek istediğiniz alanları yada aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi Liquify ile manken üzerinde düzeltmeler yapılır.

Burada Liquify aracını kullanırken insan hatlarına ait gerçekçiliği bozmamanız gerekir. Aksi taktirde çalışmanız profesyonel bir görünüm kazanmış olmaz.

fotografta-manipulasyo-teknigi-2

En vakit alan kısımlardan biri de fotoğraftaki modelin dekupe işlemidir. Bu işlemi ne kadar iyi yaparsanız çalışmanız o kadar gerçekçi duracaktır. Fotoğraftaki gerekli alanı belli olmayacak şekilde kesmelisiniz.

fotografta-manipulasyo-teknigi-3

Bu manipülasyon biraz karanlık bir dünyayı yansıtıyor. Kullanılan model ise bu konuda kötü kahraman rolünü üstleniyor. Bu yüzden fotoğrafın alt bölümüne sisli bir tercih edebilirsiniz. Bu sisin yere çöktüğü hissini uyandırır ve çalışmaya detay katar..

Koltuğu dekupe ederek, bu karanlık dünyaya uygun bir şekilde taş koltuk haline getirebilirsiniz. Son olarak aşağıdaki fotoğrafta renkleri de doğru şekilde seçerek bütünlüğü yakalayabilirsiniz.

fotografta-manipulasyo-teknigi-4

fotografta-manipulasyo-teknigi-5

Manipülasyon işlemi neredeyse bitmek üzere son rütuşları model üzerinde yaparak içindeki karanlık dünyayı dışarıya çıkartıyoruz. Saçların dağılımı gözlerdeki parlama, alındaki ışık, koldaki bileklik v.s. Bu aşamayı çok farklı detaylarla derinleştirebilirsiniz. Doğru uygulanmış detaylar, çalışmaya ayrıca bir gerçeklik katacaktır.

Ve Final…

fotografta-manipulasyo-teknigi-6

Eğer sizde bunun gibi bir manipülasyona sahip olmak isterseniz web sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Kordizayn

5 Yorumla Korhan Çağla’dan Yaratıcı Manipülasyon

  1. Elinize sağlık, aslında resimli olsaydı bizde denerdik.
    Yinede teşekkürler.

  2. Elinize sağlık gayet başarılı görünüyor fakat bana biraz bulutlar abartı geldi.

  3. harika! ellerinize sağlık çok değişmiş, bi önceki resme birde sonraki resme bakıyorum müthiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.