Düşünce ve Fikirler

İşletmenizi Sosyal Medyada Öne Çıkaracak İpuçları

Günümüz dünyasında işinizin başarısı artık sosyal medya ve internete bağımlı hale geldi. İşletmenizin sosyal medyasını ne kadar kullanırsanız, o kadar kar elde edersiniz. Fakat tümüyle sosyal medyadan uzak bir işletmenizin olması, işletmenin kendini aşağıya çekmesi anlamına gelmektedir.

Şu anda çevrimiçi 2,62 milyar sosyal medya kullanıcısı var ve bu sayının 3 milyara çıkması yakın görülen o ki kısa bir zaman alacak. Sadece bu verilere bakılarak bile internet ve sosyal medyanın mükemmel bir pazar ağı olduğunu söylemek mümkün. Bu noktada, işletmenizin markalaşma ve pazarlama çabalarını artırmak için kullanabileceğiniz altı sosyal medya silahını keşfedelim.

1. Facebook’un Dinamik Reklamlarını kullanın.

Sosyal medyada mobil reklamlar oluşturmak, potansiyel müşterilere ürünlerinizi kolayca çevrimiçi görüntüleme ve satın alma fırsatı verir. Facebook, mağaza içi satın alımların yüzde 49’unun dijital katılımlardan etkilendiği sonucuna vardı .

Facebook’un Dinamik Reklamları ile , işletmeler reklamlarını yerel ürünlerine bağlayabilir. Bu, reklam öğesi reklamlarını ürün envanter kataloglarına, promosyonlarına ve fiyatlandırmasına göre özelleştirmenize olanak tanır. Örneğin, Dinamik Reklamlarla bir perakende mağaza, her fiziksel konumda gerçekleşen ülke çapında bir satış etkinliği başlatabilir. Ancak, bu reklamlar yalnızca yakındaki bir mağazada bulunan ürünleri gösterir. Belirli bir ürün belirli bir mağazada satılıyorsa, o bölgedeki herkes artık bu reklamları göremez.

2. Çevrimiçi promosyonlarla çevrimdışı ziyaretleri etkileyin.

Genel hedefiniz, potansiyel müşterileri, ürünlerinizi çevrimiçi olarak satın almaya veya bir satın alma işlemini tamamlamak için mağazanızı ziyaret etmeye etkilemek olmalıdır.

Tüketicilerin yüzde 42’si ürünlerini çevrimiçi satın almayı tercih etse de, müşterilere özel promosyonlar ve indirimler elde etmek için mağaza konumlarınızı ziyaret etmeye teşvik edebilirsiniz. Nitekim, Twitter kullanıcılarının yüzde 90’ı , sadece bunu yapmak için sosyal medyadaki perakende mağazalarını takip ettiklerini söylüyor.

Sosyal medya trafiğini fiziksel mağazanızın konumuna getirmenin en etkili yöntemlerinden biri, çevrimdışı etkinlikler düzenleyip bunları sosyal medyada pazarlamaktır. İşletmenizin çevrimdışı ziyaretlerini etkilemek için yaratıcı yollar arıyorsanız, bu ayrıntılı ipuçlarına bir göz atın.

Mağaza konumlarında ücretsiz etkinlikler sunun. Bir kahve dükkanı işletiyorsanız, mevcut ve yeni müşterilerinize ücretsiz bir kahve tadımı etkinliği düzenleyebilir ve bu etkinliği sosyal medyada tanıtabilirsiniz. Bu, markanızla olumlu tüketici deneyimleri elde etmenin mükemmel bir yoludur.
Bir mağaza hediye barındırın. İnsanlar ücretsiz ögeleri sever, bu yüzden bir mağaza eşantiyonunu tutmak ve sosyal medya kanallarınızda tanıtmak, mağazanızdan anlamlı satış fırsatları ve satış fırsatları elde etmenin mükemmel bir yoludur. Bu etkinlikleri oluştururken, marka bilinirliğini teşvik etmenin farkında olun. Önceki örneği kullanarak, bir kafeteryaysanız bir tablet vermenin anlamı yoktur. Markanızda yaygın bir ilgi uyandırmak için kendi markalı ürünlerinizi tanıtmaya ve dağıtmaya çalışın.
Aşırı promosyonlar kullanmaktan kaçının. Sosyal medya kitlenizin ilgisini arttırmak, üç yaşındaki bir çocuğun dikkatini çekmek gibi bir şeydir, bu yüzden işletmeler genellikle sosyal medyada kitlesinin dikkatini çekmek için aşırı tanıtımlar yapmaya başvururlar. Kupon kodları ve tanıtımları yapmaktan kaçınmak, sosyal medya kitlenizle etkileşime odaklanmanız büyük önem taşımaktadır.

3. Müşterileri değerlendirmeleri bırakmaya teşvik edin.

Çevrimiçi incelemelerin gücü, müşterileri ile çevrimiçi güvenilirlik kurmak isteyen perakende şirketleri için hazırlanmamıştır. Görüldüğü gibi, tüketicilerin yüzde 90’ı , ziyaret etmeden veya bir perakende mağazayla alışveriş yapmadan önce çevrimiçi incelemelere danışıyor. Ayrıca, tüketicilerin% 88’i, internet üzerinden yapılan yorumlara, ağızdan ağza verilen öneriler kadar güveniyor.

Çevrimiçi incelemeler, tüketiciler için güvenilir ve kanıtlanmış bir kaynak aracı olduğundan, potansiyel müşterilerin işletmeniz için yasal olduğunu bildirmesi için işletmeniz için olumlu yorumlar toplamaya odaklanmalısınız. Google ve Facebook, tüketiciler için çevrimiçi yorumların önde gelen kaynağıdır. Müşterilerinizin çevrimiçi incelemelerden ayrılmalarını istemek, çevrimiçi incelemeleri biriktirmenin en basit ve en doğrudan yoludur.

Negatif bir inceleme aldıysanız, cesaret kırmayın. Müşterilere bir hizmet veya zamanında geri ödeme sunarak profesyonel olarak olumsuz yorumlara yanıt vermek en iyisidir. Özellikle uygunsuz bir yorum aldıysanız, yorum yazanın yorumunu işaretleyebilir veya Google veya Facebook’a bildirebilir ve değerlendirme sonrasında kaldırılabilir .

4. Nefes kesen fotoğraflar çekin.

İçerik pazarlama şirketi Skyword tarafından başlatılan 2012 yılında yapılan bir çalışmada, güzel ve görsel-görsel fotoğrafların sosyal medyada toplam yayınlama görüşlerinde yüzde 94’lük bir artışa yol açtığı sonucuna varılmıştır . Bu çalışma, bin yılların fotoğraflar için doyumsuz bir yakınlığa sahip olmasıyla birleştiğinde, çevrimiçi markanızla rezonansa nefes kesen fotoğraflar oluşturmanıza ve onları göndermenize ilham vermelidir.

5. Ağınızı tanıyın.

İşletmenizin yararı için kullanılabilecek çok sayıda sosyal medya ağı vardır. Ancak, bu ağların hepsinin aynı avantajlara sahip olduğunu ve aynı demografiyi barındırdığını varsayarak çok büyük bir hata yapıyor olabilirsiniz. Her ana sosyal medya ağının özel avantajlar bilmek aşağıda bir göz atın ve işiniz için bu ağları kullanması gerekip gerekmediğini.

Facebook:Facebook, özellikle perakende işletmeler için önde gelen bir sosyal medya ağıdır. 1 milyardan fazla aktif kullanıcı ile Facebook, perakende mağazalarının ürünlerini tanıtması, içerik yayınlaması ve kitleleriyle etkileşimde bulunabilmesi için en büyük ve en gelişmiş sosyal medya ağıdır.
Twitter:Facebook gibi Twitter da, işletmelere milyonlarca insanla içerik paylaşma ve paylaşma seçeneği sunan popüler bir sosyal medya ağıdır. Her türden işletme, sosyal medya hedeflerinden yararlanmak için Twitter’ı etkili bir şekilde kullanabilir.
Instagram:Bu sosyal medya ağı öncelikle 18 ve 29 yaşları arasındaki bireyleri hedeflemektedir . Bu nedenle, foto-merkezli bir topluluğa bin yıllık nesle ulaşmaya çalışıyorsanız, Instagram, harika bir seçenektir.
Pinterest:Bu ağ, seyahat, yemek, güzellik, sağlık ve moda gibi belirli nişlere sahip işletmeler için en iyi şekilde çalışır. İşiniz ve içeriğiniz bu sektörlerle uyuşmuyorsa, bu platformu kullanmaktan kaçınmak sizin çıkarınıza olacaktır.

6. Sık sık gönderin.

Çevrimiçi varlığınızı iyileştirmek için sosyal medyadan yararlanmak, sonuç olarak tutarlılığınıza dayanır. Yıllardır, pazarlamacılar sosyal medya yayıncılığıyla ilgili tutarlılık doktrinini vaaz ettiler. Yine de, her sosyal medya ağında yayınlamak için en uygun zaman nedir? Önceki yıllarda, bu yoğun bir tartışma konusuydu, ancak bazı kapsamlı araştırmalardan sonra cevap şimdi açık.

CoSchedule’ye göre , her bir sosyal medya ağında yayın yapmak için en uygun zamanlar:

Facebook: En az günde bir kez 1:00 ile 16:00 arasında posta yollamaya çalışın.
Twitter: Twitter’da günde 15 kez yayınlamak en iyisidir. Maksimum etki için en az bir ila iki saat göndermeyi deneyin.
Instagram: Instagram’da günde bir ila iki kez yayınlanması önerilir. İlk yazınızı 8:00 – 09:00 arasında oluşturmak en iyisidir. İkinci postanızı öğleden sonra saat 14.00’te oluşturabilirsiniz.
Sosyal medya, perakende mağazalarına markasını tanıtmak ve çevrimiçi kitleler ile bağlantı kurmak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Kesin bir plan olmaksızın sosyal medyaya yatırım yaparsanız, zamanınızı ve paranızı boşa harcayacağınız için risk alabilirsiniz.