Düşünce ve Fikirler, Web Tasarım

HTML Öğrenmenin Püf Noktaları

HTML ve CSS’e yeni başlayanların en büyük sorunu nereden başlayacağını bilmemeleridir. Aslında düşünüldüğünde dipsiz bir kuyu gibi… HTML taglar, CSS taglar, metalar, script dosyaları, jQuery ve daha fazlası oldukça kafa karıştırıcı.

Belki bu okuduğunuz konuda size HTML ve CSS öğretemeyiz ama en azından nereden başlayacağınız ve hızlı bir şekilde nasıl öğreneceğiniz konusunda değerli bilgiler verebiliriz.

Yeni Trendleri Öğrenin.

Genel olarak HTML öğrenmek isteyenlere table, tr, td gibi HTML’in en ilkel sürümünden başlatırlar. Bunun faydası tabi ki var fakat yapacağınız sitelerin onda birinde kullanmayacağınız eski bir teknoloji. Basit gözüyle bakılır ama aslında çok daha fazla tag içerir. Durum böyle olunca sizi biraz yorar ve eski bir teknoloji olduğundan ortaya çıkarttığınız siteler yeni teknoloji kullanarak yaptığınız sitelere göre daha basit durur.

Kendinize Editör Edinin.

İndirebileceğiniz bir çok HTML ve CSS editörü bulunuyor. Gerçekten öğrenmek istiyorsanız kendinize bir tane editör edinmeniz şart! Dreamweaver, Coda ve Sublime Text gibi bir çok kod yazabileceğiniz program bulunuyor. Sublime text ücretsiz ve kullanışlı bir editördür buradan ulaşabilirsiniz.

Hazır Siteler İndirip İnceleyin.

İnternette ücretsiz olarak indirip, inceleyebileceğiniz bir çok başarılı HTML ve CSS örnekleri bulunuyor. Bunların kod yapısını inceleyin. Hangi kod ne işe yaramış öğrenmeye çalışın. Hazır şablon üzerindeki görselleri değiştirin, metinleri değiştirin. Bu en iyi öğrenme şeklidir. Sadece bir kaç saat uğraşmanın sonunda bile farklı şeyler öğrendiğinizi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

html-site-yapmayi-ogrenme

Görsel Ağırlıklı Siteler Hazırlayın.

İlk başlarda script kullanılarak hazırlanmış animasyonlu siteler oluşturmanız biraz zor. Bunun yerine tasarım yeteneğinizi kullanarak, görsel ağırlıklı siteler hazırlayın. Bunları photoshopta bölüp, basit HTML kodlarıyla birliştirip site haline getirin.

Öğretici Kitaplardan Faydalanın.

Öğretici kitaplar dediğimiz de aklınıza hemen sıkıcı kalın kitaplar gelmesin. İnternet üzerinde neye ihtiyacınız varsa anında bulabileceğiniz bir çok HTML ve CSS kütüphanesi bulunuyor. Özellikle yeni başlayanlar, Türkçe kaynak olduğu için Fatih Hayrioğlu‘nun sitesinden faydalanabilirler. Ayrıca aynı sitede güzel bir PDF olarak indirebileceğiniz kitap bulunuyor.

Pes Etmeyin.

Şunun bilincinde olmanız gerekiyor. Kesinlikle 1 hafta, 2 hafta gibi bir sürede HTML yazarak site yapacak seviyeye gelemezsiniz. Sadece düzenleyebilecek kadar HTML bilgisine sahip olursunuz. Bu şu anlama geliyor; indirdiğiniz hazır şablonlarla kendinize yada çevrenizdekilere siteler yapabilirsiniz.

Bunun sizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Ortaya referanslarınıza koyabileceğiniz işler mi çıkartmak istiyorsunuz?
Yoksa herkesin indirip kullandığı hazır şablonlarla site yapmayı mı?

Bıktığınız nokta aslında daha fazla çalışmanız gerektiği anlamına gelir. Pes ederseniz eğer bilin ki bu işi öğrenemeyeceksiniz. Tabi bunu kendinize yakıştırabiliyorsanız.

Öğrendiklerini Tekrarların.

Bildiklerinizi ve öğrendiklerinizi tekrarlayın aksi halde çok çabuk unutursunuz. Cevrenizdeki firmalara ücretsiz yada maliyetine siteler yapın. Kendinize portfolyo yapın ve devamlı güncelleyin. Yeni öğrendiğiniz şeyleri ilk önce sitenize uygulayıp test edin.

Forumlarda amatör sorulara cevap verin, bu size çok yardımcı olacaktır. Bilgilerinizi başkalarına yardım ederken tazelemiş olursunuz.

Son Olarak…

Türkçe kaynak oldukça az, bu yüzden ne arıyorsanız ingilizce olarak aratın. Aradığınız dökümana yada kodlara daha çabuk ulaşırsınız. İngilizce bilmiyorsanız bile bulmak için sadece bir kaç kelime ile google’da aramanız yeterli olacaktır.

Başarılar…

2 Yorumla HTML Öğrenmenin Püf Noktaları

  1. Önceden okumuş olsaydım alay edip geçip gideceğimi düşünmeme rağmen web de ilerleyemediğim için harika öneriler gibi geliyor. Ve uygulamaya dökmeye hevesliyim! Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.