Foto Manipülasyon Örnekleri

Foto Manipülasyon Nedir?

Foto Manipülasyon veya Manipülatif Fotoğrafçılık, günümüzde Photoshop gibi programların bizlere armağan ettiği dijital bir sanat dalıdır.

Profesyönel fotoğrafçılıktan apayrı bir dal olan ve kimi zaman profesyönel fotoğrafçılar tarafından küçümsenmekte, emek hırsızlığı gibi tabirlerle yorumlanmakta olan bu sanat dalı, aslında fotoğraflar üzerinde uzun zaman alan ve ciddi anlamda emek isteyen uygulamalar bütünüdür.

Fotoğrafın çekildiği cihazdan bilgisayar ortamına aktarılan fotoğraflar, manipülasyonun uygulandığı programda açılarak birçok efekt, eklenti, ilave fotolar uygulanarak yapılmaktadır. Fotoğraf, kimi zaman kişinin hayal gücü doğrultusunda istenilen görüntüye ulaşabiliyor, kimi zaman ticari amaçlı istenen görsel elde edilebiliyor.

Günümüz reklam dünyasında çok önemli bir yeri olan foto manipülasyon uygulaması, Kuzey Kıbrıs’ta çok taze bir sektör olma özelliği taşımaktadır.

Neden Manipülasyon?

İnsan, yaradılışından dolayı sınırsız bir hayal gücüne sahiptir. Hayal gücümüzü kullanabilme becerisi ise bizi yaratıcılığın zirvesine çıkarır. Bu nedenle siz, bir gün çocuk sahibi olursanız, saçma bile olsa çocuklarınızın hayal gücünün önüne geçmeyin. Çünkü bir gün hayal güçleri sayesinde, sizlerin bile inanamayacağı pozisyonlara gelebilirler.

Foto Manipülasyon, hayal gücümüzü kullanarak, mevcut fotoğraflara dijital ortamda yapılan müdahalelerle, kimi zaman sanatsal görseller, kimi zaman da ticari görseller ortaya çıkarmamızı sağlıyor.

Bu nedenle manipülatif fotoğrafçılığı küçümseyen profesyönel fotoğrafçı arkadaşlarım, mesleklerini icra ederken nasıl en son model teknolojik cihazları kullanarak bir görüntü elde ediyorlarsa, foto manipülasyon ile uğraşan kişiler de aynı şekilde teknolojinin bizlere sunduğu imkanlar doğrultusunda görüntülerini elde ediyorlar.

Başarılı Foto Manipülasyon Örnekleri

manipülasyon1

manipülasyon8

manipülasyon7

manipülasyon6

manipülasyon5

manipülasyon4

manipülasyon3

manipülasyon2


One thought on “Foto Manipülasyon Örnekleri

  • 20 Kasım 2013 tarihinde, saat 23:57
    Permalink

    Bilgiler için teşekkürler, çalışmalar çok başarılı.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.