Düşünce ve Fikirler

Yeni Başlayan Blogculara Öneriler

Muhtemelen web tasarım bilginiz oldukça az ve bu konularda yinede bi hayli heveslisiniz. Kesinlikle hevesinizi kırmayın aynen devam!

Kendinizi Motive Edin
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, blog yazmak günün belli bir saatini bu işe gerçek anlamda ayırmaktan geçiyor. Aksi halde ilk ay girebildiğiniz kadar konu girip kalan yıl boyunca sıkılıyor, konu giremiyorsunuz. Bunu aşmanın en büyük sırrı sevdiğiniz şeyler hakkında sık sık bir şeyler yazmanız aksi halde sıkılmanız oldukça normal.

Konu yazma konusunda kendinizi motive etmeniz çok önemli. Sitenize istatistik alabileceğiniz google analytic kodu yerleştirin. Bu şekilde günlük giren çıkanı takip edebilir farklı istatistikler tutabilirsiniz. Bu verileri incelemek sizi motive edecektir.

Ayrıca konularınıza yerleştireceğiniz sayaç ile hangi konunun kaç kere görüntülendiğini, kaç kere okuduğunu bilmek sizi motive edecektir.

google-blogunuzu-indexler

Merak Etmeyin Google’da Çıkıyorsunuz!
Siz bir şey yapmasanız bile google sitenizi bulur indexler, sadece özgün içerik girmeye özen gösterin. Yani yazdığınız yazıların bir kopyası internet üzerinde bulunmasın yada farklı bloglardan yazıları kesinlikle kendi sayfanıza kopyalamayın.

Bu durum başkasının emeğine büyük saygısızlık olacağı gibi farkedildiğinde büyük tepki çekebilir.

Blogspot yada WordPress Avantajları
Hazır bir servis kullanıyorsanız içiniz rahat olsun. Güncelleme, site hacklenmesi ve saldırılarla uğraşmayacaksınız. Ayrıca bu gibi servisler belli bir trafik çektiğinden google içeriklerinizi daha çabuk tanıyacak ve indexleyecektir. İsterseniz alan adınızı bu sitelere yönlendirerek kendi domaininiz üzerinden yayın yapabilirsiniz.

Burdan kesinlikle kendi domain ve hostunuzla yaptığınızda kötü olacağını anlamayın ama biraz daha vakit, biraz daha emek gerektiriyor ve tabi ki kendi sitenizi kulabilecek kadar bilginiz olması gerekiyor.

Pagerank ve Site İstatistikleri
Google pagerank sayımını 3 ayda bir yaptığı söyleniyor ama zamanını kimse bilmiyor bunlara çok fazla kafa yormayın. İçerikleriniz gerçekten güzelse google sizi bulup üst sıralara zamanla çıkartacaktır.

Bunun için biraz sabretmeniz gerekiyor 2-3 ayda olacak bir şey değil bunuda aklınızdan çıkartmayın. Yazdığınız konuları anında indexleyebilir fakat üst sıralara çıkartması sayfanızın ne kadar ziyaret edildiği ve seo kalitesiyle ilgili. Hazır bir servis kullanıyorsanuz bunu çok fazla düşünmenize gerek yok. Çünkü yapabileceğiniz şeyler kısıtlı ayrıca servisler gerekli ayarlamaları tüm sitelerde zaten yapıyor.

Blog Üzerinden Para Kazanmak
Aslında muhtemelen en çok merak ettiğiniz konu bu olsa gerek…
Blogunuzla, sitenizle kesinlikle para kazanabilirsiniz fakat belli bir ziyaretci kitleniz olması gerekiyor. Günlük 100 tekil ziyaretci size para kazandırmaz bunu unutmayın. Sadece günlük 0.30$ altında gelir elde etmenizi sağlayabilir ama buda hergün olmaz, bazen tıklanır, bazen tıklanmaz.

Bu yüzden kesinlikle içeriğinize odaklanın, insanların işini görebileceği konular, sizi takip etmesini sağlayacak içerikler yazın, para kısmı kendiliğinden gelecektir.

Google adsense reklamları için sitenizin belli bir içeriği olması gerekiyor, yeni sitelerin hesaplarını hemen onaylamıyor bu yüzden sabırlı olun. Biraz içeriğiniz gelişsin trafik almaya başlayın. O zamana kadar alternatif olarak farklı reklam kanallarına yönelin örneğin; reklamstore.com yada adhood.com.tr gibi…

Alternatif sitelerin gelirleri google adsense hesaplarından daha düşüktür ama günlük gelecek 0.03TL bile sizi konu yazmaya teşvik edecek kadar motive edebilir.

Bu arada kendi reklamlarınıza tıklamanız hesabınızın banlanmasına neden olur, yeni başlayanların unutmaması gereken bir konu bu.