Düşünce ve Fikirler

Tasarımcı Olmak için Eğitim Gerekli mi?

Aslında bu kişiden kişiye göre değişir. Tasarım konusunda yetenekleri olan biri gördüğü basit şeyler ile ortaya çok farklı tasarımlar çıkartabilir. Kimsenin yardımı olmadan araştırarak istediği kaliteyi yakalayabilir. Yaratıcı tasarımlar yapmak okulda gösterilenlerin dışında, tecrübe ile kazanılacak özelliklerdendir.

Fakat bu anlatılanlar bu işin eğitimini alanların yeteneksiz olduğu anlamına gelmez. Sadece bazı insanların görsel hafızaları çok daha farklı çalışır.

Aşağıda eğitim almanın faydalarıyla eğitim almamanın zorluklarını belirttik. Birbirlerinin zıt özellikleri daha rahat kıyaslayabilirsiniz.

Eğitim Almanın Faydaları

Eğitim almanın faydası olduğu kadar zorlukları da var. Örneğin; Eğitimin maliyetli olması gibi yada dersleri günlük olarak kesintisiz takip etme zorunluluğunuzun olduğu gibi.

egitim-almanin-faydalari

 • Herşeyden önce bir diplomaya sahip olursunuz
 • İşe alınma şansınızı daha yükseltir.
 • Daha geniş bir çevre edinirsiniz
 • İşin temelinden başlarsınız
 • Eğitim geçmişiniz olur

Eğitim Almamanın Zorlukları

Herşeyden önce diplomanızın olmaması ileri de çok fazla karşınıza çıkabilir. Çünkü bir tasarımcının güzel sanatlar mezunu olması gerektiği düşünülüyor. Faydalı yanları da var tabi ki. Bir çok eğitim alan tasarımcıya göre yaptığınız işe çok daha fazla bağlanırsınız.

egitim-almamanin-zorluklari

 • Çok fazla vakit harcarsınız
 • Zaman çabuk geçer
 • Çok fazla örnek yapmanız gerekir
 • Asosyalleşirsiniz
 • Öğrenmek bazen çok zorlaşır
 • İyi bir tasarımcı olsanızda diplomanız olmaz

tasarimci-egitim-almali-mi

Ben Nasıl Yapıyorum!

Kendimden örnek vermem gerekirse bu konudaki eğitimim, eğitim kurslarının ötesine geçmiş sayılmaz. Fakat şuan 8 yıldır mesleğini severek yapan bir çok web ve mobil site için arayüz tasarımı geliştirmiş biriyim. Ayrıca freelance olarak hatrı sayılır markaya destek verdim. Bir çok web tasarımcıya göre çok rahat grafik tasarım yapabiliyorum.

Genelde grafik tasarımcılar web tasarımdaki boyutlara alışkın değillerdir. Pikseller ile çalışmak bir grafik tasarımcı için bazen işkenceye dönüşebilir yada web tasarımcılar, grafik tasarımda kullanılan taşma payları ve baskı teknikleri konularına hakim değildir.

Sanırım yaptığınız işi tutkularınıza göre şekillendirdiğinizde ortaya çok daha farklı bir uzmanlık alanı çıkıyor.

Kişisel Olarak Eğitim Almamanın Sıkıntıları

Yeteneğinizle herşeyin üstesinden gelemezsiniz. Özellikle okulda web ve grafik tasarım alanında bir çok terim kullanılır. Bu terimleri eğitiminize başladığınız ilk günden itibaren duymaya başlar, ne anlama geldiklerini iyice öğrenirsiniz.

Eğitim almamış biri ise bu gibi terimlere tam anlamıyla fransız kalır. Süreç içerisinde kendinizi geliştirmezseniz özellikle iş görüşmelerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

2 Yorumla Tasarımcı Olmak için Eğitim Gerekli mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.