Düşünce ve Fikirler

Tasarım Bilen Yazılımcılar

yazilimcilar

Bu konu tasarımcıların yazılımcılar yüzünden karşılaşabilecekleri sıkıntıları ele alır. Ayrıca eğlence amaçlı günümüzdeki problemleri tiye almak için yazılmıştır.

Aslında tedirgin olmuyor değilim hani. Yurtdışındaki bir çok tasarımcı eskiden hazırladığı yada hazırlayıp kullanmadığı tasarımları ücretsiz olarak sitelerinde sunuyor. Hatta kaynak sunabilmek için bile tasarım yapıp yayınlayan bir çok site var.

Bu durum biz tasarımcıları biraz baltalıyor.

Müşteri açısından hiç bir şey değişmiyor ama yazılımcılar için tasarımcı etkenini ortadan kaldırmak ve tüm parayı cukkalamak adına ücretsiz kaynaklar büyük bir fırsat. Bir çok yazılımcı UI yazacak kadar HTML ve CSS bilgisine sahip. İndirdikleri ücretsiz UI tasarımlarla kendi arayüzlerini yazıp ortaya güzel tasarımı olan siteler çıkartabiliyorlar.

Bu gerçekten çok can sıkıcı!

mutsuz-bebek

Aslında en büyük problem; Yurtdışında simple design (basit tasarım) olarak geçen bir çok ücretsiz kaynak, Türkiye’de “ooo başarılı bir tasarım” yorumunu alabilecek kadar güzel.

Tabi şunuda göz önünde bulundurmak gerek; Genel olarak tasarımın beğendirileceği kişiler patronlar ve belli bir yaş üzerindeki kitle olduğu için sanırım beğendirmek çok daha kolay.

Ayrıca; Bir işletmeniz olsa ve yazılımcınız, tasarım yapabildiğini de söylese muhtemelen tasarım maliyetinden kurtulduğunuz için onu benimser ve sımsıkı sarılırsınız. Bu tıpkı aşağıdaki örnek kadar açık ve net!

web-tasarim-350tl-bal-70tl

Dikkat Edilmesi Gereken Yazılımcılar

  • Yolunu Bulan Yazılımcılar
  • Kendini Tasarımcı Zanneden Yazılımcılar
  • Tasarımcı Olmaya Çalışan Yazılımcılar

Soru sorup püf noktalarını öğrenmeye çalışırlar. Güzel sözler, dostça yaklaşmalar ama yemeyin bu ayakları. Çikolatayla geldimi durup bir düşünün. Samimiyet ilerlerse “kanka gel bi cafeye gidek rahat konuşak” muhabbeti açılıverir. Aman dikkat! Sonra ne olduğunu anlamadan photoshop, illustrator dağılmış, durup dururken bir proje alınmış ve sabaha yetiştirmeye çalıştığınız, neden yaptığınızı da anlamadığınız bir işle uğraşırken bulursunuz kendinizi. Hemde dün kafede içtiğiniz çay ve şansınız varsa yediğiniz muhallebi ücretine…

Güvenilir Yazılımcılar

  • Profesyonel Yazılımcılar
  • İşinden Bıkmış Yazılımcılar
  • Emekli Olmuş Yazılımcılar

Bunu samimi olarak söyleyebilirim. Bir çok yazılımcı ile çalıştım şimdiye kadar. Profesyonel yazılımcılar, kişisel işleri dışında tasarımla uğraşmazlar. Ayrıca uğraşmayı da sevmezler. Zira onlar: “Hazır gelsin de ben kodlamasını yapıp,işime bakayım!” diye düşünürler. Ayrıca freelance işlerinde tasarım yaptırabilecek her zaman bir kaçtane tasarımcı tanırlar. Sizde Ekmek yersiniz. O da yer.

Eğlenerek yazdığım bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Aslında birazda müşterilerden bahsetmek isterdim ama onu daha sonraya saklıyorum.

2 Yorumla Tasarım Bilen Yazılımcılar

    1. Genç Grafiker’de bir çok yazar var ve hepsi kendini dilediğince ifade etmekte özgür. Yorumunuz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.