Düşünce ve Fikirler, Grafik Tasarım

Reklam Bannerları Nasıl Hazırlanmalı?

banner-nasil-yapilmali

İnternet reklamcılığı, offline reklamcılığına göre maliyeti daha düşük ve kişisel ihtiyacı hedefleyebildiğiniz reklam türüdür. Nasıl mı?

Örneğin; şehir içinde bir çok billboarda reklam vererek marka bilinirliğinizi arttırabilir, milyonlarca insana ulaşır ve marka değerinizi yükseltmiş olusunuz. Fakat gerçek anlamda bunun size dönüşümü olur mu ? Bunu oturup tartışabiliriz.

İnternet reklamcılığında ise pazarladığınız ürünleri yada hizmeti satıp hızlı bir şekilde gelir elde etmeyi hedefleyebilirsiniz, insanların sitenize üye olmasını hedefleyip üye sayınızı arttırabillirsiniz belki de facebook beğeni sayınızı arttırmak istiyorsunuzdur.

Peki doğru banner tasarımları yapabiliyormusunuz?

Size bir kaç ipuçu vereceğim;

  1. Genelde bir banner içerisine yazabileceğiniz en fazla açıklamayı yazmak isteyebilirsiniz belki de firma sahibi bu şekilde istiyordur fakat bundan kaçınmanız gerek. Şunu unutmayın! En İyi şekilde dikkat çekebilmek için bannerlarınız en fazla 5 saniye olmalı, olabildiğince bannerınızın süresini kısa tutun.
  2. Asıl bilgiyi bannera tıklandıktan sonra verin. Yukarıda da bahsettiği olay gibi çok fazla içerik girmeyin, örneğin araba veren bir kampanya için “Bu kampanya araba kazandırıyor!” Diyip verilecek hediyeleri basitce ekleyin.
  3. Kimliğinizi sona saklayın. Bazı bannerlar gerçekten dikkat çekiyor fakat o ürünün markafoni’ye yada hepsiburada’ya ait olduğunu gördüğünüzde tıklamaktan vazgeçebiliyorsunuz. Bu yüzden bannerda büyük büyük logonuzu kullanmayın. Merak uyandırın.
  4. Ürünle ilgili özelliklerini bannerda efektler ile hareketlendirin, özellikle renk efektleri çok dikkat çekici oluyor. Bu bannerların tıklanmasını etkileyecektir.
  5. Bannerınızda mümkünse soru sorun. Sorunun cevabını bilen yada merak eden bir kişi büyük ihtimalle bannerınıza tıklayacaktır.
  6. Bannerlarınızı standart boyutlarda hazırlayın, tüm siteler için belirlenmiş herkesin kullandığı standart banner boyutları vardır, bu boyutlarda hazırlamaya özen gösterin.

Tabi ki bunların yanında bannerların görsel kaliteside çok önemlidir, eğer banner flash ise sahne geçişlerini doğru ayarlamalısınız, belli bir tasarım kalitesi olmalı. Aynı şekilde jpg bannerların belli bir görsel kalitesi olmalıdır, aksi taktirde bu başarılı bir görsel reklam tasarımı olmayabilir.

Son olarak; asıl başarı sadece bannera tıklatmak değildir, bannerlarınız ancak hedef dönüşümü sağlıyorsa başarılı bir iş çıkartmışsınız demektir.

2 Yorumla Reklam Bannerları Nasıl Hazırlanmalı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.