Düşünce ve Fikirler, Web Tasarım

Moda, Renk ve Web Tasarım

Biz web tasarımcılar her ne kadar bol ve rahat kıyafetlerimizle moda ile hiç alakamız yok gibi görünsekte, bir çoğumuzun renkler hakkında en az modacılar kadar bilgisahibi.

Renk ve moda aslında birbirini tamamlayan 2 farklı anlam…

Günümüzde artık herşey çok hızlı değişiyor. İlham aldığımız şeyler, kişisel stiller ve daha bir çok şey. Eğer gerçekten tasarım yapmak istiyorsak bu değişen dünya’ya sıkı bir şekilde ayak uydurmamız gerekiyor. Durum böyle olunca yılın trend renkleri, desenleri bizi oldukça yakından ilgilendiriyor, bi çoğumuz bunu dışa yansıtamasa da bu trendleri yakından takip ediyor.

Moda, biz web tasarımcıların ilham alabileceği bir sektör. Her yıl yenilenen renkler, yeni doku ve desenler, farklı düşünceler bunların tamamı doğru bir web tasarımını şekillendirebilecek ilham kaynakları.

Örneğin; Çok basitçe düşünün, her yıl bir kaç kere Diesel, Lacoste, Levi’s ve Türk markalarına örnek vermek gerekirse Mavi, LittleBig, Armine gibi bir çok markanın sitesini ziyaret ediyorsunuz. Bu sitelerin ne sıklıkla yenilendiğini hiç farkettiniz mi?

Belki Türk firmaları için tam anlamıyla geçerli değil ama özellikle global markalar site tasarımlarını her yıl yeniliyor. Yeniledikleri ürünleriyle birlikte modaya ve yeni trendlere uygun web sitesileri ile karşımıza çıkıyor.

Bazı moda firmalarının web sayfaları aşağıda yer alıyor ve her zaman ilham alınacak nitelikteler.

DIESEL
Son zamanlarda görmeye alışık olduğumuz metro tasarım diesel’in sitesinde de hakim fakat sitedeki renkler diesel’in asi yüzünü yansıtacak kadar koyu ve doğru seçilmiş.
[fresh_button url=”http://www.diesel.com” size=”small” color=”red” target=”_blank” class=””]Siteyi Ziyaret Et[/fresh_button]

diesel-yeni-web-site

LACOSTE
Son zamanlarda Türkiye pazarına tam olarak giren firma kendi eticaret sistemini kurarak satışa başlamış durumda ve tabi ki renkler her zaman ki lacoste sadeliğinde.
[fresh_button url=”http://www.lacoste.com/polo/” size=”small” color=”red” target=”_blank” class=””]Siteyi Ziyaret Et[/fresh_button]

lacoste-yeni-web-site

LEVI’S
Kırmızı,beyaz ve siyah… Üç mükemmel rengi sitesinde her zaman en iyi bir şekilde kullanan moda firması.
[fresh_button url=”http://www.lacoste.com/polo/” size=”small” color=”red” target=”_blank” class=””]Siteyi Ziyaret Et[/fresh_button]

levis-yeni-web-site

JACK AND JONES
[fresh_button url=”http://jackjones.com” size=”small” color=”red” target=”_blank” class=””]Siteyi Ziyaret Et[/fresh_button]

jack-and-jones-web-site

ZARA
Neredeyse her koleksiyonuyla birlikte basit bir değişikliğe giden zara genel olarak beyaz ve siyah hatları kurumsal kimliğine uyumlu renkler tercih ediyor.
[fresh_button url=”http://www.zara.com/tr/” size=”small” color=”red” target=”_blank” class=””]Siteyi Ziyaret Et[/fresh_button]

zara-web-site