Düşünce ve Fikirler, Web Tasarım, Yazı Fontları

Hazır Web Siteleri Web Tasarımı Öldürüyor mu?

Son zamanlarda artan drag&drop yöntemiyle yapılan web sitelerin ve çıkan frameworklerin (wordpress, joomla) web tasarımı nasıl etkilediğini anlatmaya çalıştık.

Çoğu zaman web tasarımın ne olduğundan haberi olmayan kimseler tarafından “Ben bu yaptığın tasarımın daha iyisini yaparım” gibi yorumlar alabilirsiniz.

Bu tarz durumlar artık çok normal. Çünkü sürükle bırak yöntemiyle son zamanlarda site tasarlamak popüler hale geldi. Bu sürükle bırak kullanarak tasarım yapan arkadaşlar genelde kodlama bilmez ve işin kolayına kaçar.

Bence kimse mesleğinin daha kolay bir yolla değiştirilmesini istemez.

Frameworkler ve CMS de giderek daha popüler hale geliyor. WordPress, Blogger ve Drupal, Bootstrap… Bunlar işleri oldukça kolaylaştıran frameworkler ve CMS sistemleri.

Bu gibi sistemleri herkes rahatlıkla öğrenip güzel sonuçlar elde edilebiliyor. Bu sayede çok fazla bilgiye sahip olmadan daha kolay site tasarlanabiliyor.

İşin bu kısımları düşünüldüğünde hazır siteler web tasarımı öldürüyor. Hatta sonu bile yakın olabilir. Ama şimdi de işin diğer tarafını yani web tasarımını geliştirdiği kısmıyla ilgilenelim.

Bu hazır tasarımlar web tasarımın sonunu getirmek yerine daha karlı yapıyorsa? Hazır yapılmış web siteleri düşmanımız değildir.

Bu hizmetlerin, temaların / şablonların ve frameworklerin amacı, web sitelerini oluşturma görevini kolaylaştırmaktır. Bu işe yeni başlayan biri güzel siteler yapmak için kodlama öğrenmektense çevrimiçi bir site oluşturma hizmetini kullanabilir. Peki deneyimli bir tasarımcı ne yapabilir?

Eğer hazır web siteleri web tasarımı mı öldürüyor sorusu bana sorulsaydı cevabım açık ve net hayır olurdu.

Popüler inancın aksine, hazır web sitelerinin aslında tam tersini yaptığını düşünüyorum. Peki ya neden?

Tekerleğin yeniden icat edilmesine gerek yok

Akıllı bir tasarımcı, önceden hazırlanmış bir web sitesi şablonunu akıllıca müşterinin ihtiyaçlarına göre özelleştirerek kullansa bile orijinal bir web tasarımı üretebilir. Burada önemli olan bir şeyi her seferinde sıfır yazmak değil müşteriye göre özelleştirmektir.

Daha kısa dönüş süresi = Daha fazla para

Web tasarımı alanında işlerin yoğunluğu değişkenlik gösterebilir. Bazen işler çok sakin olurken, bazen müşterileriniz hızlıca artıp iş yükünü arttırabilir.

Bu noktada hazır şablonlar ve frameworkler yardımınıza yetişir. Bunlar müşterilere hızlı geri dönüş yapabilmenizi sağlar. Her şeyi yeniden oluşturmak yerine hazır olanları kullanarak müşterilerin isteğini hızlıca yerine getirebilir, daha fazla müşterinin işini hızlı bir şekilde halledebilirsiniz.

Eğer zeki bir tasarımcıysanız en kötü tasarımları özelleştirerek kaliteli işler çıkarabilirsiniz.

Şablonları kullanın

Şablonları kullanarak, tasarımın sonunda nasıl olacağını gösterebilirsiniz. Bu hem müşterinizin içini rahatlatır hem de ne tip bir tasarımın yapılacağı konusunda yardımcı olur.

1. Renk şeması bir günde öğrenilemez

Web tasarımında hem kullanıcı deneyimi hem de estetik için doğru renk şemasını seçmek son derece önemlidir. Bu, yılların deneyimini ve birbirini tamamlayan renklerin doğal bir gözünü gerektiren bir yetenektir.

2. Yazı tipleri, web sitelerini ustalıkla öne çıkaran şeylerdir

Her tasarımın kendi özgü yazı tipi vardır. Ayrıca her sektör için de yazı tipleri değişkenlik göstermektedir. Bir web tasarım ustası bunları nasıl kullanacağını iyi bilir.

Tecrübeli bir web tasarımcısı, her bir ailenin arkasındaki psikolojiyi, serif veya sans serif’i ne zaman kullanacağını, başlıklar ve alt başlıklar nasıl açılır, her paragrafın nasıl daha belirgin hale getirileceğini ve benzerlerini bilir.

3. Sadece görünümle web tasarım bitmez

Web tasarımcıları web sitenin görüntüsüyle kalmaz arka plandaki işlerle de ilgilenir. SEO optimizasyonları, sosyal medya kullanımı gibi arka planda olan birçok özellik mevcuttur. Bunu yeni başlayanlar bilmez.

Özetlersek

Sonuç olarak, hazır web siteleri web tasarımını öldürmüyor, bunun yerine web tasarımcılarına ve geliştiricilerine işlerini daha kolay, daha karlı ve müşterileri için daha değerli hale getirmeye yardımcı oluyorlar.

Bir web tasarımcısı hazır oluşturulan web sitesinin kendi yaptığı tasarımlardan iyi olmadığını bilir. Bazı işletmeler ucuza kaçmak için bu tarz hazır siteleri tercih edebilir. Ancak profesyonel çalışan kurumlar sizi seçecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.