Güncel Haberler, Web Tasarım

Google Adsense Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Google Adsense hakkında bilmeniz gereken 5 temel bilgiyi bu yazıda bulacaksınız. Böylece, hem platforma kabul edilmenin yolu açılacak hem de Google Adsense ile para kazanmak daha kolay olacak.

Hemen hemen her site sahibi blogundan para kazanmak isteyecektir. Kimisine göre bu esas amaç iken kimisine göre de daha geri plandadır. Fakat blogdan para kazanmanın bir çok yolu olmasın rağmen, üzerinde durulan kazanç yöntemi genellikle reklam yayınlamaktır.Bunun sebebi de diğer kazanç yöntemlerinin ülkemiz de yeterince benimsenmemiş olmasıdır.

Reklam yayınlamak için de internet sitelerinin tercihi ağırlıklı olarak Google Adsense platformudur.Çünkü hem daha çok reklam veren vardır hem de diğer platformlara göre kazançları daha fazladır.

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, web sitelerinin ve uygulamalarının reklam yayınlayarak para kazanmasına olanak sağlayan, Google tarafından ücretsiz sunulan reklam yayınlatma servisidir.

Google, diğer servisi Adwords ile reklam verenlerden reklam alır ve Adsense yardımı ile web sitelerinde bu reklamları yayınlar. Adsense reklamlarını yayınlayan siteler, ziyaretçiler tarafından reklamlara tıklandığı zaman hem kendileri hem de Google para kazanır.Sistemin klasik çalışma mantığı bu şekildedir.

Google Adsense Kayıt İşlemi

Google’un sağladığı bu hizmet ücretsiz olsa da, platforma herkes dahil olamıyor. Siteniz de ya da blogunuz da Adsense reklamlarını yayınlamak için platforma başvuru yapıp, kabul edilmeniz gerekir.

Mevcut bir sitesi olan herkes platforma kayıt için başvuru yapabilir ama kabul edilmesi için belirli kriterleri yerine getirmesi gerekir.

Başvuru yapamadan önce dikkat etmeniz gerekenler;

  • Sitenin yeterli sayıda ve kaliteli içerikleri olması gerekir.Başvuruların en çok ret edilme nedeni yetersiz içeriktir.İçerik sayısı hakkında kesin bir rakam yok.Burada önemli olan içeriklerin kaliteli olması ve sitenin düzgün bir imajının olmasıdır.
  • İçeriklerin Google Adsense politikalarına aykırı olmaması gerekir.Yasal olmayan, warez içerikler, telif hakkı olan, artı 18 içerikler gibi yayınları bulunan siteler kabul edilmezler.
  • Google Adsense, belirli sayıda dilleri destekler.Bu diller dışında yayın yapan siteler platforma kabul edilmezler.Desteklediği dillere buradan bakabilirsiniz.
  • Site kullanıcı deneyimine önem göstermiyorsa, platforma kabul edilmez. Mesela sitede aşırı derece reklam varsa, ya da sitede bulunan linkler sürekli başka adreslere yönlendirme yapılıyorsa, site köprü görevi görüyorsa Adsense reklamlarını bu tür paravan sitelerde yayınlatmaz.

1 – Adsense Politikaları Önemli


Google, hem reklam verenlerin hakkını korumak hem de reklam yayınlayanların haksız kazanç elde etmelerini önlemek için sıkı bir kullanım politikasına sahiptir.Eğer bu politikaları ihlal ederseniz, Adsense platformundan uzaklaştırılır, reklam yayınlama yetkiniz elinizden alınır. Bu hakkı bir kere kaybettiğiniz de bir daha geri kazanmanız çok zordur.O yüzden Google Adsense politikaları iyi öğrenip dikkatlice uygulamalısınız.

Adsense politikalarına resmi adresinden ulaşabilirsiniz. Politikaları dikkatlice okuyup ona göre düzenlemeleri yapmalısınız.

2 – Reklamlarınızı Mobil Uyumlu Yapın

Mobil web bugün her alanda geleneksel webin üzerine çıkmış durumda.İnsanlar artık internete akıllı telefonlarından, tabletlerinden giriş yapıyor.Google, Facebook gibi dev internet şirketleri, artık mobil pazarından gelir elde etmek için mobil operasyonlarını genişletiyor.Özellikle akıllı telefonlardan internete giren dev potansiyel ve gelir kapısı herkesin iştahını kabartmış durumda.

Büyük oranda blogunuza mobil girişler daha fazla olmaya başlamıştır.Geleneksel web için tasarlanan siteler ve onlarda yayınladığınız reklamlar, mobil cihazlarda yeterli performans sağlamıyor.O sebep, nasıl ki sitelerinizi mobil uyumlu hale getirmeniz isteniyorsa, reklamları da responsive yapmalısınız.

Google Adsense, mobil uyumlu reklamlar birimlerini uzun zamandır destekliyor.Adsensenin esnek reklam birimi, ekran boyutuna göre ve verilen alanın boşluğuna göre reklam boyutunu kendisi otomatik ayarlıyor.Reklamları esnek birime çevirmeyi unutmayın.

3 – Reklamlarınızı Doğru Yerleştirin

Adsense reklamlarından para kazanmak için, ziyaretçilerinin reklamlara tıklaması gerekiyor.Biliyorsunuz ki Adsense politikalarına göre insanları reklamlara tıklamaya teşvik etmek, zorlamak ya da tıklanması için hile yapmak yasak.Tıklama işlemi tamamen doğal olmalıdır.İnsanlar gerçekten tıklamak istedikleri zaman tıklamaları gerekiyor.

Eğer iyi bir site trafiğine sahip değilseniz, muhtemelen tıklama sayıları da iyi değildir.Öncelikle düz mantık olarak ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok tıklama diyebiliriz.Ama az ziyaretçi sayısı ile de yeterli sayıda tıklama gerçekleştirebiliriz.

Reklamları doğru şekilde yerleştirebilirsek, hileye başvurmadan tıklama sayımızı gözle görülür bir şekilde arttırabiliriz.Bunun için sitenizi iyi analiz edip, ziyaretçilerinizi iyi tanımalısınız.

4 – İçeriği Ayarlayın

İnsanların reklamlara tıklaması için site içerisinde uzun süre kalmaları gerekir.Ziyaretçileri sitede tutmak için içerikler kaliteli olmalı ve onları sitede tutmak için bazı düzenlemeler yapmalısınız.

4.1 – Kaliteli İçerik Oluşturun

Reklamların işe yaraması için insanların sitenizde uzun soluklu kalması önem arz ediyor.Yani ziyaretçileri sitenizde tutacak içeriklere ihtiyacınız var.Bir blogunuz varsa, içerikleriniz okuyucuların dikkatini çekmeli ve yeni bir şeyler öğrenmeliler.Böylelikle minnetlerini göstermek için reklamlara tıklama yapabilirler.

4.2 – Düzenli İçerik Girin

Bir blog siteniz varsa ya da kurumsal sitenizin blogunda yazıyorsanız, haftanın her günü içerik girmenize gerek yok.Ama düzenli girmeniz şart.Kendinize belirli bir takvim ayarlayın.Haftada 2 gün belirleyip belirli saatler de içerikleri girmeyi deneyin.Bunu yaparken sitenizin en çok ziyaretçi aldığı günleri ve saatleri öğrenin.

5 – Trafiğinizi Arttırın

Şu tartışılmaz bir gerçek ki, siteye gelen ziyaretçi olmazsa reklamlar hiç bir işe yaramaz.Bugün hangi reklam yöntemini kullanıyor olursanız olun, eğer insanlar sitenizi ziyaret etmiyorsa maddi kazanç beklentisi olamaz.Bu yüzden öncelikli hedef site veya blogun hitini arttırmaktır.

Adsense gibi reklam yayınlama servisleri, reklam tıklama sayısına göre ödeme yapar.Ne kadar çok tıklama, o kadar çok kazanç getirir.Çok tıklama almak için de çok fazla insanın ziyareti etmesi demektir.

Ama burada şunu diyebilirsiniz. Az tıklama ile daha fazla kazanılabilir ya da az ziyaretçi ile daha fazla tıklama alınabilir. Evet bu söyledikleriniz doğru olabilir. Az tıklama çok kazanç blogun anahtar kelimesine göre değişir.Eğer blogunuz niche bir alanda varlık gösteriyor ve reklam veren şirketler bu anahtar kelimeye daha fazla para ödüyorsa, o zaman 1 tıklama getirisi, başka bir sitenin 10 tıklama getirisine eş değer olabilir.Yani reklam verenlerin ödediği tutara göre değişir.

Diğer taraftan az ziyaretçi çok tıklama ise Adsense reklam yerleştirme politikasına uygun olmayan bir işlem söz konusudur ya da reklam yerleşimi olağan derece de iyi yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.