Düşünce ve Fikirler, Web Tasarım

Bir Web Sitesi Kaça Yapılmalı?

Web sitesi yaparken veya yaptırırken en önemli özelliklerden biri de tartışmasız fiyattır. Müşteri her zaman düşük fiyatlı başarılı işler ister. Bizde referans olabilecek ve para kazanacağımız işler yapmak isteriz ama bu hiç bir zaman böyle olmaz varsa da çok nadirdir.

Bu konuyu yazmamdaki en büyük neden bugün gencgrafiker.com üzerinde gördüğüm aşağıdaki reklam oldu. (firma logosu orjinal renklerinde gizlenmiştir.)

web-sitesi-fiyatlari

Acaba gerçekten 49TL’den başlayan fiyatlarla web sitesi yapılabilir mi?
Web tasarımcı olarak bir çok web sitesi tasarımı yaptım. Bazen sadece UI yazdım, bazen de PSD tasarımlarla arayüz hazırladım. Bilgisayarın başında geçirdiğiniz vakit çoğu zaman günler alabiliyor. Projenize yoğunlaşıp nakış işler gibi UI yazmak inanın keyifli fakat zaman kavramını göz önünde bulundurduğunuzda “gerçekten buna değiyor mu?” diye düşünüyorsunuz. Çünkü o an geziyor olabilir, film izleyip cips yiyerek keyif yapıyor olabilirsiniz.

Peki yaptığım işlere ne fiyat veriyorum?
Ben fiyatlamamı freelance işlerimde zaman kavramına göre yapıyorum. Çünkü zamanımın yaptığım işten ve paradan daha önemli olduğunu düşünüyorum. Tabi ki bazen eşe, dosta, tanıdığa kıyak yapmamız gerekebiliyor. Hatta bazen “sen ne verirsen!” deyip komik ücretlerde aldığım oluyor ama bunun nedeni araya samimiyetin girmiş olması…

PSD tasarımda alt sayfa sayısına göre fiyat değişiyor ama ortalama sayfa başına 40-70$ ücret talep ediyorum. Anasayfa her zaman daha fazla obje içerir ve kullanıcın ilk etkileşiminin sağlandığı sayfadır. Bannerlar, yazılar, son haberler, navigasyon menüsünün yerleşimi önemli. Bu gibi sayfalar alt sayfalara göre çok daha fazla zaman ister. Ortalama olarak bu sayfalara 100-180$ talep ediyorum.

Bana gelen tasarımın HTML ve CSS dökümanını çıkartmam gerekiyorsa; bunu proje bazlı değerlendiriyorum. Çünkü bu yapıda sayfa fiyatlaması yapmak çok mantıklı olmayacaktır. Nedeni ise; anasayfa her zaman çok fazla tag içerir ve sayfa tasarımlarımı, fiyatı her zaman değiştirir.

Sıfırdan yapılacak bir web sitesinin maliyeti ortalama olarak 800 – 3.000TL arasında değişiyor. Bu fiyatı, yapılacak proje, istenilen modüller, tasarımdaki detay, CMS sistemi, yönetici paneli v.s. değiştiriyor ve aslında üst sınırı olmayacak şekilde değişiyor.

Web Tasarıma Yeni Başlayanlar
Aklıma direkt “Abi ben yeni başladım ne yapmalıyım?” sorusunun sorulabileceği geldi. Sizi konunun dışında tutuyorum. Çünkü kendinizi geliştirmek zorundasınız. Bu süreçte bir çok iş alıp (ücretli, ücretsiz) aldığınız işlerle vakit geçirip tecrübe kazanmanız gerekiyor ve en iyi potansiyel müşterileriniz çevrenizdeki tanıdıklarınız…

Tanıdıklarınızın web sitelerini baştan tasarlayıp tecrübe edinmeniz kendinizi geliştirmenin en kolay yolu. Korkmayın, Bozulsa bile bedava yaptığınız için bu onları rahatsız etmeyecektir. Ayrıca bu devamlılık tasarım yeteneğinizi de geliştirmenizi sağlar, pratiklik kazandırır.

Büyük paralar kazanmanıza çok zaman var. Gerçekten bu işi yapmak istediğinize karar verdiğiniz de, yaptığınız işlerden elde ettiğiniz kazancın giderek büyüdüğünü göreceksiniz.

Web Sitesi Yaptıracaklar Lütfen Okusun!

Gerçekten 49 – 99TL’ye site yapılır mı?
Eğer bu site başka birine de satılmıyorsa, yavaş ve 3. sınıf resellerda yada pc’den bozma serverlarda barınmıyorsa, içinde binlerce sitenin koyulduğu düzensiz serverlarda yer yer almıyorsa, hazır wordpress yada farklı ücretsiz script’ler değilse yapılmaz ama fayda sağlamasından çok “adres bilgilerimin yer alacağı bir site istiyorum” diyorsanız bu fiyatlara site yapanlar var.

Basitce maliyetleri göz önüne getirmek gerekirse;
Domain Ücreti Yıllık: 20 TL
Hosting Paketi Yıllık: 49 TL (10GB trafik 1GB depolama alanı)
Birde buna yazılım maliyetini ekleyin, tasarım maliyetini ekleyin, zaman maliyetini ekleyin…

Hiç profesyonel tasarım ajanslarının, tasarıma yön veren tasarımcıların, gerçekten başarılı işler çıkartan kişilerin ve kurumların bu fiyarlara işler yapabileceği düşünülebilir mi?

Şimdi siz karar verin, gerçekten yıllık 49TL maliyetli profesyonel bir web sitesi yaptırılabilir mi?

Yaptırdıysanız da eğer sormak istiyorum, ortaya çıkan işten gerçekten memnunmusunuz?

5 Yorumla Bir Web Sitesi Kaça Yapılmalı?

  1. 49 tl denilen site hazır kiralık verilen yazılımlardır.bunların içerisinde gerçekden mükemmel yazılımlar mevcut,size hazır olarak panel veriliyor ve siz sadece içerisini kendi işinize göre düzenliyorsunuz. bu çözüm iş yapan firmalar için çok büyük memnuniyet verici bişi yani çok düşük maliyete hemde dinamik bir site sahibi oluyorsun,yazılımcı tasarımcı hiç birisine ihtiyaç duymadan sürekli yenileyebileceğin dinamik bir siten oluyor,ve yazılımı size kiraya veren şirket yazılımı güncelledikçe siten dahada profösyönel oluyor,bu söylediğim hazır site başkasına devredilmiyor ve satılamıyor ayrıca ftp bilgisi sizinle paylaşılmıyor,kobiler için idel

    1. Bedavada sandığın kadar profesyonel olmuyor blog sitesi gibi oluyor istediğin özelleştirme sunmuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.