Web Tasarım

2018’in Web Tasarım Trendleri

Yenilikler genelde modası geçmiş ve kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmak için fırsattır. Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek ne zaman olursa olsun sevindirici bir şeydir. Yeni bir çalışma yılı da kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız için harika bir zamandır. Teknoloji dünyasında; verimsiz süreçler ve modası geçmiş teknikler daima yenilenmelidir. Aslına bakarsanız 2017 yılı o kadar da kötü değildi, fakat yine de artık “eski” sayılan birçok şey var ve yenilenmeleri gerekiyor var.

Yenilenmesi gereken önemli konulardan bir tanesi; tasarımlar. Aslında aşağıda paylaşıyor olduğumuz yeni web tasarım trendlerinin çoğu size tanıdık gelecektir. Fakat bu, zaman ayırmaya değmeyecekleri anlamına gelmiyor çünkü hepsinde gelişmeler mevcut. Çünkü aşağıdaki tasarım trendleri kullanıcıların isteklerine göre düzenli olarak geliştiriliyor.

Daha iyi kavrayabilmeniz için her web tasarım trendi için güzel bazı örnekleri de ekledik. İşte 2018 yılının web tasarım trendleri:

Canlı Renk Şemaları

Google 2014 yılında Material Design‘ı tanıtmasıyla birlikte tasarımcıların önündeki seçenekler arttı ve kontrollü bir ortamda daha parlak renklerin kullanımına geçiş yapıldı. Bu yıl bu konuda biraz daha gelişme olacak ve tasarımcıların daha fazla rengi denemesi mümkün olacak.

Canlı renk şemaları belki de listemizin en can alıcı noktası. Çünkü çift pozlama, gradyanlar ve fotoğraf dolgunluğu ile daha fazla deneme yapma fırsatı olacak.

Baesman

Folk Strategies

Rocka

Dağınık Tipografi Seçimleri

Öncelikle bu konunun bir başlık metninden başka bir şey olmadığını söyleyelim. Başlık aklınızı karıştırmasın; standart paragraf metinlerinin okunabilirliği konusundaki kuralları bozmamaya dikkat edin. Fakat bunun yanında özellikle ana sayfanızın başlık metninde bu kuralı çiğneyebilirsiniz.

Peki 2018 yılında başlık metinleri nasıl olacak? İşte beklentilerimiz:

  • Daha kalın
  • Garip boşluklar içeren
  • Daha şeffaf
  • Gelişigüzel yerleştirilmiş

Bunların dışında web tasarımcıların hayal gücü sınırlarına göre birçok değişiklik olabilir. Bekleyip göreceğiz!

Elegant Seagulls

KXU

LIG Works

Asimetri

Kullanıcılar artık web sitelerine oldukça hâkim:

Diğer sayfaları bulmak için navigasyonu kullanmak, daha fazla bilgi için aşağı kaydırmak ya da daha fazlası için ilgili, renkli düğmeleri tıklamak gibi seçenekleri artık herkes ezbere biliyor.

Artık bu düzen değişiyor ve tasarımcılar beklenmedik değişikliklere yol açarak asimetrik bir denge oluşturuyor. Tasarımcılar bu davranışlarıyla kullanıcılara sürprizler yaparak onları eğlendirmeyi planlıyor.

Ike Kligerman Barkley

Leen Heyne

Playground Creative Digital Agency

Video ve Animasyon Değişiklikleri

Web tasarımcılarım yeni tasarımlar yaparken kullanmaya başladıkları bir başka yol da videolar ve animasyonlar. 2018 yılıyla birlikte açıklayıcı videolara ve kaydırmalı animasyonlara artık daha fazla ihtiyaç duyulacak. Zamanla video sinemagrafları ve sanal/artırılmış gerçeklik ürünleri gibi daha fazla deneysel kullanımlar da olacak.

Ann Street Studio Amangani Example

Daha fazla örnek için: Huffington Post Highline ve Nissan Micra‘yı ziyaret edebilirsiniz.

Mikro Etkileşimler

Animasyonların her zaman büyük ya da kalın olmasına gerek yok. Renkler ve yazım tarzları geleneksel yaklaşımlara bir tepki niteliği taşıyor ve bunun yanında mikro etkileşimler de onlara destek çıkıyor. Bu etkileşimler ile tasarımcılar, animasyonları kullanarak ziyaretçilere etkileşimde bulunmaları için sinyaller gönderecek. Böylelikle ziyaretçiler web sitenizde daha az belirgin olan unsurlarla ilgilenmektense daha şaşırtıcı animasyonlara yönelecek ve daha fazla etkileşime neden olacak.

Örnekler için: Untold Digital, KBS Agency ve Zero NYC‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Yapışkan Unsurlar

Görüldüğü gibi tasarım konusunda 2018 yılında bir sürü yeni gelişme olacak. Milyonlarca renk, beklenmedik hareketler, alışılagelmişin dışında çalışmalar… Bu gelişmelerin kullanıcı deneyimini nasıl etkileyeceğini yakında hepimiz göreceğiz.

Bu gelişmelere kayıtsız kalmayın. Bir başka değişim de yapışkan unsurlar. Yapışkan navigasyon web tasarımı için yeni bir kavram değil. Bunları kullanarak tasarımcılar ziyaretçilere göze çarpmadan mesajlar veriyorlar ve ziyaretçilerin daha sadık olmasını planlıyorlar.

https://coschedule.com/

Wishpond

El Yapımı Unsurlar

Web tasarımının ilk zamanlarında stock görüntüler oldukça popülerdi. Kolaylıkla bulunabilirlerdi ve indirmek dışında başka bir işlem gerektirmezlerdi. Daha sonrasında custom(özel) fotoğraflar moda oldu. Tasarımcılar web sitelerinde kişisel izlerini bırakmayı tercih ettiler.

Günümüzde hala bu görüntü seçenekleri kullanılıyor. Fakat daha yaratıcı olmak ve kendinize özgü görüntüler eklemek isterseniz elle çizilmiş unsurlara yönelebilirsiniz. Bunu web sitenizin tamamı için yapmanız oldukça güç olacaktır fakat resim, metin gibi öğeleri elle oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Bu daha vurgulayıcı olacaktır.

Basecamp

Mellow Mushroom

Akışkan Şekiller

Bu eğilime geometrik şekiller eğilimi de diyebilirdik. Fakat geometrik şekiller birkaç yıldır zaten kullanılıyor. Akışkan şekiller ise geometrik şekiller kadar katı değil. Aşağıdaki örneklerde de görebileceğiniz gibi şekiller oluşturarak ve onlara biraz derinlik ve hareketlilik katarak harika bir iş çıkarabilirsiniz.

Bubblewits

Daha fazla örnek için: Fyne Digital Creative ve Andy Wei

Mobil Önceliği

Listemizin sonunda mobil önceliği var. Daha önceki haberlerimizde Google’ın mobil-first indekslemesinden bahsetmiştik. Bunun da bir sonucu olarak mobil dostu ve mobil duyarlı web tasarımlarına sahip olmanız artık bir mecburiyet. Çünkü masaüstü siteleri artık birincil olarak sıralamalarda yer almıyor. Yakın gelecekte Google artık sıralamaları belirlerken tamamen mobil sürümleri kullanacak. Bu sebeplerden dolayı 2018 yılında artık Google AMP ve SVG odaklı daha fazla web sitesi görmeniz muhtemel.