Arama Motorları ve SEO

Google Adsense Taktikleri

Kişisel blog ve haber sitelerinin en büyük gelir kaynağı adsense reklamlarıdır. Hepimiz aslında internet üzerinden yaptığımız projelerle para kazanmak isteriz.

Bu konuda sizlerle en iyi 5 reklam yerleşim modelini paylaşacağım, bu durum sitenizin şekline göre değişebilir fakat en iyi gelir sağlayan reklam yerleşim modelleri aşağıda yer alıyor.

Reklam modellerini incelemeden önce biraz bilgi vermek istiyorum, tabi okursanız oldukça yararınıza olacaktır.

Google üzerinde bir çok boyutta reklam bulunuyor ve bu boyutların istediğiniz modelini sitenize yerleştirip gösterim yapmaya başlayabiliyorsunuz. Peki doğru reklam boyutlarını tercih edip sitenize doğru şekilde yerleştirdiniz mi?

Google’a göre örneğin, 468x60px’lik reklam yerine eğer sayfanızda yer varsa 728x90px’lik reklam boyutunu tercih etmenizi söylüyorlar. Aslında mantıklı reklam boyutu büyüdüğü için daha fazla dikkat çekiyor. Aynı şekilde 250x250px reklam yerine 336x280px yada 300x250px boyutundaki reklamları tercih edin diyorlar.

Bunun yanında reklam yerleşimi çok önemli sitenizin tek bir sayfasında aynı anda en fazla 6 adet reklam gösterebilirsiniz, bunun 3 tanesi reklam birimi, 3 tanesi de bağlantı birimi olmak şartıyla. Eğer fazla reklam birimi yada görsel reklam eklerseniz ya sayfanızdaki reklamlar görünmez yada google sizi en kısa sürede banlar.

Belirtmekte fayda var sadece yirmi milyon gösterimin üzerindeki siteler google tarafından adsense premium hesabı hakkı kazanır ve bu siteler tek sayfasında 6 bağlantı, 6 görsel olarak 12 farklı reklam birimi gösterebilir.

adsense-yerlesim-donusumu

Yukarıdaki istatistik bir sitenin reklam yerleşimini aşağıdaki şekilde düzenledikten sonraki gelir artışını gösteren bir grafik.

Ayrıca reklamlarda yaptığınız arkaplan renk değişiklikleri, link renkleri reklam gelirinizi olumlu yada olumsuz şekilde etkileyebilir, bu yüzden bağlantı birimleriniz için dikkat çekici fakat bunaltmayan renk seçimleri yapmalısınız ve tabi ki reklamları aşırı derecede ziyaretçilerinizin gözüne sokmaktan kaçının.

Umarım adsense gelirinizi farklı yerleşim modelleriyle arttırabilirsiniz.