Genç Grafiker – Grafik Tasarım ve Tasarımcılar için İpuçları http://www.gencgrafiker.com Tasarımcıların ilham alabilecekleri çalışmalar, ücretsiz faydalanabilecekleri kaynaklar, Sektörel yenilikler, eğitici makaleler ve daha fazlası Sat, 14 Mar 2020 19:06:13 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.6 Adobe CC Korona Virüs Nedeniyle Öğrencilere Ücretsiz http://www.gencgrafiker.com/adobe-cc-korona-virus-nedeniyle-ogrencilere-ucretsiz/ http://www.gencgrafiker.com/adobe-cc-korona-virus-nedeniyle-ogrencilere-ucretsiz/#respond Sat, 14 Mar 2020 19:06:10 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=15470 Ülkemizde ve dünyanın bir çok ülkesine Korona Virüs salgını nedeniyle ilkokullar, liseler ve üniversiteler tatil edildi. Bu yüzden öğrenciler evlerine dönmeye başladılar. Hükümetler eğitim süreçlerinin çevrimiçi olarak yapılacağını açıklıyor. Bu sürece katkı sağlamak, öğrencilere kolaylık sunmak için Adobe tüm CC ürünlerini öğrencilere 31 Mayıs’a kadar ücretsiz sunacak.

Tüm dünyayı tehdit eden ve ülkemizde de az sayıda vaka ile kendini gösteren korona virüs salgını nedeniyle sayısız ülkede öğretim kurumları tatil edildi ve öğrenciler evlerinden derslerini takip etmek zorunda kaldı. Yazılım devi şirketler de bu durum karşısında çeşitli önlemler almaya ve fırsatlar sunmaya başladı.

Evden Erişim

Bir çok alanda önemli yazılımlar sunan Adobe: Creative Cloud masa üstü uygulamalarına erişimi eğitim kurumu ortakları için ücretsiz hale geldiğini duyurdu. Ücretsiz erişim 31 Mayıs 2020 tarihine kadar devam edecek. Eğer öncesinde bir iyileşme olur ve öğrenciler sınıflarına dönerse bu tarihte sonlandırılacak.

Ücretsiz Adobe CC için Cihaz, Paylaşımlı Cihaz Lisansı ve Seri Numarası planlarından birisinin aktif olması gerekiyor.

Konsol üzerinden Adobe, Federe ve İşletme kimliklerine ücretsiz erişim tanımlanabilecek.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/adobe-cc-korona-virus-nedeniyle-ogrencilere-ucretsiz/feed/ 0
Bütün Logoların Hikayesi Var Mıdır? http://www.gencgrafiker.com/butun-logolarin-hikayesi-var-midir/ http://www.gencgrafiker.com/butun-logolarin-hikayesi-var-midir/#respond Thu, 12 Mar 2020 19:57:39 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=15459 Logolar, markanızı görsel şekilde anlatmanın sıkıştırılmış yoludur. Çoğu zaman bilinçsiz şekilde ortaya atıldıkları bu dönemde markanın ilk anımsatıcısı logosudur. Aynı zamanda bir kalite ölçeğidir. Lakin, her yeni doğan logonun bir hikayesi var mıdır?

Bana sorarsanız başlangıçta hayır. Son dönemde zanaat ürünü olan logoların çoğu başka pek bir şey anlatmıyor, estetik oluşuyla öne çıkıyor. Sonrasında ise içi dolduruluyor. Büyük markaların logolarının başlangıçta içi doldurulabilir nesnelerle dolu olduğunu düşünüyorum açıkçası. Örnek olarak Nike ve Adidas’ı verebilirim. Elbette birer anlamları vardı ama hikayeleri olan tasarımlar değillerdi. Anlam ve hikayeler farklı algılardır. Anlam, bir sözcüğün karşılığı olarak bulunan öbek iken hikaye, o kelimenin öbeğini de kapsayan duygular ve üstüne atıf edilen olaylar örgüsüdür. Bunu örnekleyecek olursak, Adidas’ın logosunun anlamının dağ olduğunu biliyoruz. Hikayesi ise sonrasında Adidas büyüdükçe gelişen olaylar ile betimleniyor. Bu örnekteki gibi bir şeyleri belirtirken, bu belirtiş biraz boş bulunabilmeli. Çünkü zamanla artan ilgi ve ilerleyiş logoyu doldurabilme potansiyeline sahip.

Lakin son dönemlerde buna çok zamanınız olmayabilir, bu yüzden hikayesi hazır bir logo oluşturmak hem tasarımcı hem de şirket için motive unsuru olabilir. Kontrastın ve çizgilerin anlamı, şekillerin uyumu bir hikaye anlatabilir, bu dönemde anlatmalıdır da. Logoların hikayesi, bu dönemde doldurulmalıdır ama hala küçük bir boşluk, zamanla gelişecek bir algı bulunabilir.

Peki logolar nasıl hikaye anlatır?

Öncelikle elimizdeki hikayenin görselleştirilebilir harmanlanabilen parçaları ayıklanır. Farazi bir firmayı ele alalım. Yaptıkları iş ve adlarını birleştirmek iyi bir başlangıç olabilir. Özel bir hikayesi varsa üzerine düşülebilir. Sizin kafanızda bir hikaye varsa, o da üzerine düşülmeyi hak edebilir. Eğer ki firmanın adı eski bir ögeye dayanıyorsa, üzerinden gitmek size ilham verebilir. Benzer ögelere bakarak ilham çabası içine de girebilirsiniz ama burada fikri uygularken aşağıda bahsedeceğim özgünlüğe de dikkat etmeyi unutmamalısınız.

İkinci olarak özgün bir tasarım çıkarmalısınız. Özgünlük, genellikle hayal gücünüzü zorlayınca ortaya çıkar, bazen ilham küçük noktalardan doğabilir, yukarıda bahsettiğim gibi. Burada bir yandan da söylenebilecek çok bir şey de yok açıkcası, özgünlük karakteristik bir algıdır.

Son olarak renkler. Renklerin psikolojisi ve anlamlarını bilmeniz burada çok işinize yarayabilir. Nerede hangi rengin kullanılacağına daha kolay karar vermenize, daha büyük bir uyum akabinde de büyük bir ilgi yakalamanızı sağlar. Firmamız yemek firması olsaydı, sıcak renkler kullanmak tercihimiz olabilirdi ama organik bir hizmet sunuyorlarsa yeşili tercih etmemiz daha olası olurdu.

Bütün bunların sonunda istediğiniz logoya ulaşabileceğinize inanıyorum. Umarım bundan sonra daha çok doldurulabilir veya hikayesi olan logolar ile karşılaşırız.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/butun-logolarin-hikayesi-var-midir/feed/ 0
2020 – Tasarımda Renk Trendleri http://www.gencgrafiker.com/2020-tasarimda-renk-trendleri/ http://www.gencgrafiker.com/2020-tasarimda-renk-trendleri/#respond Sun, 01 Mar 2020 11:09:55 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=15385 Renkler, basit ama güçlü bir mesajlaşma biçimidir. Bir kelime ya da bir görüntünün verebileceği kadar geniş bir duygu yelpazesini tasvir ederler. Renk, önemli şeyleri vurgulayabilir ve önemsiz şeyleri de kolayca gizleyebilir. Geçmişi tekrar çağırabilir, şimdiyi bilgilendirebilir ve geleceğe ilham verebilir. Renklerin görsel dünyamızdaki yeri çok büyüktür.

2020 yılında tam olarak hangi renklerin trend ve yükselmekte olduğunu keşfetmek için çok popüler bir site olup yüksek kalitede stok görsel, fotoğraf, vektör, illüstrasyon, video ve müzik sunan Shutterstock; kullanıcıların indirdikleri görüntülerden yüz milyarlarca piksel verisini analiz etti. Daha sonra her pikseli en yakın hex renk koduyla eşleştirdi. 2020 renk trendlerini oluşturmak için de geçen seneyle bu seneyi karşılaştırarak hangi renklerin daha çok büyüdüğünü buldu.

Ve işte karşınızda 2020’nin 3 büyük renk trendi!

Alevli turuncuyla zengin kırmızının parlak bir karışımı olan bu renk dikkatleri üstüne çekmek konusunda yılın en iyisi. Çarpıcı bir gün batımının parlak parıltısından kükreyen bir şöminenin yanan közlerine kadar bu canlı renk tonu kalabalıkta bile öne çıkmakta harikalar yaratıyor.

Lush Lava, markalarına dikkat çekmek ve göze çarpmasını sağlamak isteyen şirketler için mükemmel bir araç. Renk, kültürel olarak Aysa ülkelerindeki mutluluğu, sevgiyi ve sağlığı temsil ediyor. O yüzden bu bilginin buradaki kitleyle iş yapılması durumda akılda tutulmasında fayda var.

Göze ayrı ayrıyken hoş gelen ama birleşince daha da çarpıcı bir ton oluşturan camgöbeği ve nane renklerinin karışımı olan Aqua Menthe, bakan kişinin dikkatini kesinlikle sakin bir şekilde çekiyor. Renk, en güzel yaz tatillerini ve bir okyanusun kristal berraklığındaki sularını akla getiriyor.

Parlak ancak sakin tonu; eğlenceli, modern ve dışa dönük tasarımları yansıtmak için mükemmel.

En çok Van Gogh’un Starry Night yani Yıldızlı Gece olarak bilinen meşhur tablosunda kullanılan bu derin çivit mavisi, parlayan bir ayın etrafındaki dramatik gökyüzünü mükemmel bir şekilde temsil ediyor. Sofistike cazibesi ve çarpıcı güzelliğiyle ister popüler bir gece kulübünün abartılı gölgesinde ister yeni bir çift koyu kot pantolonunda ister benim bu yazıyı yazarken taktığım kulaklıkta olsun, Phantom Blue gözü zengin derinliğiyle her seferinde büyülüyor.

Koyu tonlar her zaman kararlılığı, güvenilirliği ve gelişmişliği iletir. Phantom Blue da aynılarına sahiptir. Kendi başına yeterince çarpıcı olsa da yukarıda bahsettiğim Lush Lava ve Aqua Menthe gibi parlak, zıt renkler için de mükemmel bir arkadaştır.

BONUS: Dünya’nın dört bir yanından trend renkler

2020 renk trendleri bu şekilde! Umarım yazı işinize yaramıştır ve ilham dünyanıza küçük de olsa bir katkı sağlamıştır. Bol ilhamlı tasarımlar!

]]>
http://www.gencgrafiker.com/2020-tasarimda-renk-trendleri/feed/ 0
Yerel SEO Nedir? http://www.gencgrafiker.com/yerel-seo-nedir/ http://www.gencgrafiker.com/yerel-seo-nedir/#respond Thu, 30 Jan 2020 20:38:20 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=15167

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), işletmeler için hazırda bulunan web siteleri için sıralamalarını daha iyi konumlara taşımak için yapılan bütün iyileştirme çabaları olarak tanımlanır.

Yerel SEO diğer adıyla Local SEO ise,yerel bir işletmemiz varsa veya online pazarlama üzerinde yoğunlaşıyorsak, belirli bir coğrafi bölgeye yönelik işletmenin bulunduğu konum baz alınarak organik aramalarda daha görünür olmasına yardımcı olur.

Sadece belirli bir şehir ve ilçe için yapılan, işletme ile ilgili tüm temel bilgileri ad, adres, web sitesi, iletişim numarası, çalışma saatleri, hizmetler, sosyal medya profilleri, yerel dizinler, Google kullanıcılarını arama yaptığı konumunu tespit eden ve potansiyel müşterinin yakınında yer alan en iyi sonuçları sunar.

Peki neden yapılmalı?
Bölgesel hizmet vermek şirketler için çok önemli hale gelmesi ve her yerel işletmenin bir web sitesine sahip olması hem rekabet açısından hem de potansiyel müşterilerine ulaşabilmek ve kaçırmamak gibi önemli sorunlara çözüm olmuştur. Yerel SEO, işletmenizi daha iyi görünür kılar ve yerel müşterilerinize hizmetinizi sunmayı kolaylaştırır. Geleneksel medyanın aksine sadece potansiyel müşterilerinizin odak noktası haline getirir. Bu da düşük maliyetle daha iyi işler ortaya koymanıza yaramaktadır.

Nasıl yapmalı ?

Google ve diğer arama motorlarında işletmenizin görünür olmasını hedefliyorsanız yerel bir profil oluşturmalısınız.Eğer hala bir işletme kaydınız bulunmuyorsa, Google Business‘ ten profilinizi oluşturmanız mümkün.
Yerel anahtar kelime kullanımına dikkat etmelisiniz. Web sitenizi optimize ederken işletmenizin bulunduğu coğrafi konumu da eklemelisiniz.
Müşterilerinizin, işletmeniz ve verdiğiniz hizmet için değerlendirmeleriyle görüşlerine yer vermelisiniz.
Eğer işletmenizi, daha da aktif hale getirmeyi düşünüyorsanız ve müşterilerinizin isteklerine daha iyi karşılık vermek istiyorsanız yerel SEO ile desteklemeniz önem taşımaktadır.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/yerel-seo-nedir/feed/ 0
2020 Yılının Grafik Tasarım Trendleri http://www.gencgrafiker.com/2020-yilinin-grafik-tasarim-trendleri/ http://www.gencgrafiker.com/2020-yilinin-grafik-tasarim-trendleri/#respond Sun, 05 Jan 2020 18:29:19 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=15013     Tasarımlar, bizlere dünyayı daha iyi anlamamız için yardım ederken; trendler de zamana ayak uydurmamızı sağlar. Tasarımcı ya da tasarımcıyla işi olan biri olmanın en önemli özelliği en son çıkan trendlerden haberdar olmaktır. 2020 yılında tasarım trendleri neler olacak birlikte inceleyelim.

Tasarım sürecinde atılacak tek bir yanlış adım, projenin sıkıcı ve dikkat çekmeyen bir hale bürünmesine sebep olur. Sürekli değişen ve kendini yenileyen tasarım fikirlerine açık olmak ve bunları uygulamak, yapılan işin en iyi seviyeye ulaşmasına ve işten gelen geri dönütlerin pozitif olmasına yardım eder. 2020 yılında ise bu konu hakkında pek düşünmemize gerek kalmayacak gibi. Çünkü yakın zamanın yeni trendleri hata yapmayı neredeyse imkansız hale getiren çelişkilerden oluşacak!

           1-) Renk Temaları

Hepimizin gözlemleyebileceği ilk şey, kullanıcıların sade şeylerden sıkılmış oldukları. Web siteleri, mobil uygulamalar ve afiş gibi yerlerde kullanılan sıradan renkler artık insanların dikkatini çekmiyor. Apple, Samsung, Telegram gibi dünyaca bilinen büyük markalar da bunun farkında ve artık kendilerini bu doğrultuda geliştiriyorlar.

Bu nedenle grafik tasarımlarında ve logolarda, parlak ve renkli ögelerle karşılaşmamız giderek daha mümkün hale geliyor. Renklerin, herhangi bir projeye karşı oluşan izlenimde büyük rol oynadığı uzun zamandır bilinse de artık bu gerçek tam anlamıyla kullanımda.

Daha önce bahsettiğim çelişki burada başlıyor. Karanlık tema da trendler arasında! Ama koyu mavi, koyu yeşil gibi tonlardansa sadece siyah tonları ilgi çekiyor. Minimalist yazılarla birleşen zarif siyah ton, çok sayıda kullanıcıyı kendine bağlıyor. Hatta öyle ki artık kullandığımız her uygulama içerisine ‘karanlık tema’ özelliği eklemeye başlıyor.

Everest isimli site Awwwards’tan “Ayın En İyi Tasarımı” unvanınıkazanarak basit bir tasarımın insanları nasıl çekebileceğiyle ilgili bize güzel bir örnek oluşturuyor.

    2-) Renk Geçişleri (Gradyan)

Kullanıcıların sade şeylerden sıkıldıklarından bahsetmiştim. Bunlardan biri de monotonluk. Bu yüzden son birkaç yıldan itibaren gradyanlar hızlı bir şekilde gelişiyor ve aktif bir şekilde kullanılıyor.

Bu oldukça yeni bir trend olduğu için deneysel bir aşamadan geçiyor. O yüzden gradyanların kullanımıyla ilgili birçok farklı örnekle karşılaşıyoruz. Bir tasarımın birkaç renge basit bir şekilde ayrılması ya da bir renkten diğerine yumuşak bir şekilde geçilmesi gibi.

Hemen hemen her şekilde kullanılabildiği için tasarımdaki ana trendlerden biri olmayı sürdüren gradyanlar, 2020’yle birlikte renklerin alıştığımız uyumlu olanlardan (siyah ve beyaz, kırmızı ve turuncu, mavi ve mor gibi) ya da alışılmadık kombinasyonlardan oluşması önemli olmayacak.

            3-) Deformasyon

Yeni yılla beraber karşımıza sıkça çıkmaya başlayacak olan bu trend, kısaca düzgün bir tasarımın görselinde ya da yazısında yapılacak bozulmalardan oluşuyor. Kullanıcıya tasarım veriliyor ve sonra onun optik algısıyla oynanıyor.

Gerçek şu ki beynimiz büyük ölçüde kalıplara dayanıyor. Bu kalıplardan biri de görsellerde simetrik ve düzgünlük arayışı. Bu ihlal edilince de beyin bunu incelemek ve anlamak istiyor. O yüzden de beynimiz sürekli bu bozuk görseli düşünmeye devam ediyor. Yani bu tasarımlar açıkçası işi biraz oyuna çeviriyor ve artık tamamen anlaşılır duruma gelseler bile kullanıcıyı kendilerine bakmak için çekmeye devam ediyor.

            4-) İzometri

2 boyutlu bir ortamda 3 boyutlu bir nesne çizmek bu sene başlayan trendlerden biri. Bu da küçücük bir ortamda kocaman şeyler yaratmayı mümkün hale getiriyor.

Bu trendle yapılan tasarımlar basit ve sade görünseler de rekabet edilemeyecek bir derinliğe sahipler. Kısaca izometri sayesinde bir arazinin genel görünümünü karşınızdakine çok daha net ve detaylı gösterebiliyorsunuz. İzometrik tasarımların en güzel özelliklerinden biri diğer birçok trendle uyum içinde kullanılabilmesi.

Örneğin yukarıdaki tasarım bize iki farklı rengin basit bir gradyanını vermekte. Ama binaların görünümünün değişmesiyle fütüristik bir hal de eklenen tasarım, dikkat çekici bir yapı kazanıyor ve kullanıcının bakışlarını üzerine çekiyor.

            5-) Fütüristik Desenler

Fütüristik desenler tasarımın yalnızca belirli ögelerinde ya da tamamında kullanılabilir. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ise markaların tamamen eşsiz içerik oluşturmalarına yardım edecekler.

Çok büyük markalar ve artık onları düşününce aklımıza gelen tasarımlar bile değişmeye ve zamana ayak uydurmaya başladı. BBC’nin de tekrar markalaşmak için fütüristik desenleri tercih etmesi buna bir örnek.

            Bu önceden nasıl göründüğü:

            Bu da güncel hali:

Açıkça görüldüğü üzere yeni versiyon çok daha renkli ve günümüz trendlerine daha çok hitap ediyor.

Fütüristik trendin en güzel özelliği geleceği asla kesin olarak bilemememiz. Bu doğrultuda hayal gücü tam olarak kullanılabiliyor. Hayal gücü ne kadar büyükse tasarım da o kadar benzersiz olacaktır. Yani bir tasarım yapmak istiyorsan ama ne olacağına karar veremiyorsan fütüristik deseni seçmelisin. Bu şekilde hata yapman neredeyse imkansız olacaktır.

            6-) 3D

3 boyutlu tasarımlar her şeyden önce tasarımcı için çok büyük bir çalışma yoğunluğu anlamına gelir. Ama sonuç olarak görenlerin içine dalmayı isteyeceği bir tasarım elde ederiz. Bu trend yalnızca tasarım dünyasına değil gittikçe diğer alanlara da girmeye başladı ve aynı şekilde de devam ediyor. Filmler, çizimler, logolar ve daha pek çok şey gün geçtikçe daha da hacimli hale geliyor.

Bütün bunların yanı sıra bu trend diğer bütün trendlerle de harika bir uyum içinde. Fütüristik 3 boyutlu bir kutu mu? Harika fikir. Gradyanlarla 3 boyutlu bir animasyon mu? Yeteneğin gösterilmesi için mükemmel bir tercih.

            7-) Çizim ve Gerçeklik

Bir tasarıma başlarken istediğiniz şeyi kafanızda canlandırırsınız. Tasarım gerçek görüntüler kullanılarak mı yapılacak, yoksa çizim elementleri mi kullanılarak mı? İşte 2020’yle beraber artık bu sorunun cevabını düşünmemize gerek kalmayacak!

Zaman zaman karşımıza çıkan ancak 2019’un sonlarına doğru daha da popülerleşen çizim ve fotoğrafın bir arada kullanılma tekniği yeni yılla beraber aramızda daha da sık yer alacak gibi duruyor.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/2020-yilinin-grafik-tasarim-trendleri/feed/ 0
Tasarımcılar İçin En İyi 16 Yazı Fontu http://www.gencgrafiker.com/tasarimcilar-icin-en-iyi-16-yazi-fontu/ http://www.gencgrafiker.com/tasarimcilar-icin-en-iyi-16-yazi-fontu/#respond Mon, 30 Sep 2019 08:46:37 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14945 Tasarımcıların yaptıkları işlerdeki en zor seçimlerden biri, font seçimi olabiliyor. Çeşitli tasarımlar için font bulmak, bazen çok zor bir durum haline gelebiliyor. Bugün tasarımlarınıza uygun birkaç tane font paylaşacağız.

Tasarımcılar; logo, internet sitesi ve benzeri birçok güzel işe imza atmaktadırlar. Bu iş biraz hayal gücü ve biraz da el becerisine ihtiyaç duyar. Arkaplan tasarlandı ve sıra yazılara geldiyse asıl sıkıntı burada başlıyor diyebiliriz. 

Yapılan tasarımlara yazı fontu bulmak, biraz sıkıcı ve zor bir iş olabiliyor. Bir tasarımcı olan Hakan Ertan, aynı işi yapan kişiler için Twitter’da paylaştığı bir flood ile birbirinden güzel ve farklı birçok font paylaştı ve onları sizler için paylaşıyoruz. 

Websitesi ve mobil tasarımlar için: Source Sans Pro

Playfair Display

Sadece büyük harflerden oluşan brush font: Leafy Free Brush

Nostaljik bir hava isteyenler için: Cheque Font

Somatic

Uzun metinler için uygun bir font: Crimson Text

Yazılımcılar için source kod fontu: Hack Mono

Rowo Typeface

Range Sans

Marker kalemle yazılmış hissi veren font: Manoyri

ColorTube

Big John/Slim Joe

Noto Sans

Font Awesome

Bondi

Hakan Ertan’ın kendi tasarladığı simge fontu: Font Tonicons

]]>
http://www.gencgrafiker.com/tasarimcilar-icin-en-iyi-16-yazi-fontu/feed/ 0
Temel Logo Öğelerinin Düzenlenmesi http://www.gencgrafiker.com/temel-logo-ogelerinin-duzenlenmesi/ http://www.gencgrafiker.com/temel-logo-ogelerinin-duzenlenmesi/#respond Thu, 15 Aug 2019 09:52:19 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14927 Logo tasarımı için temel öğelerin düzenlenmesi

Format

Karesel, dikey ya da yatay kadrajlı logolar kullanımda nasıl değişiklik gösterir?

Her formatın uyandırdığı duygular ve yarattığı izlenimler farklıdır. Genel olarak logolar bu üç formatta tasarlanabilir fakat hangisini seçeceğiniz aşağıda verilen faktörlere göre değişkenlik gösterir:

 • Logonun hedeflenen kullanım alanı (Kalem veya kartvizit üzerinde)
 • Logonun oturtulacağı alan

Yatay kadrajlı logoların kullanım alanları:

Bu logolar genellikle ürün paketlerinde kullanılmaktadır. Eğer logo yatay olarak yerleştirilemiyor ise logonun yönünün çevrilmesi de uygundur.

Dikey kadrajlı logoların kullanım alanları:

Bu logolar bayraklar, bazı kartvizitler ve şişeler gibi öğeler için daha uygundur.

Boyutlandırma

Logo tasarımı hazırlanırken bağımsız öğelerin arasında boyut farklılıklarından yararlanmak genellikle kontrast yaratmak için kullanılır. Fakat aynı anda bu öğelerin arka plana uyumluluğuna da özen göstermeli ve küçük öğeleri arka plan olarak sığdırmaya çalışılmamalıdır. Bir araya getirilen her öğe bütünde uyumlu ve dengeli bir görsel ortaya çıkarmalıdır. Bu durumlarda uyum içerisinde bir görsel edebilmek için, kullanacağınız ilk öğenin yarı genişliğini baz alınarak diğer öğelerle arasına mesafe koyulmalı ya da aynı şeyi yerleştirilecek herhangi bir yazıda da uygulanması gereklidir.

Ayrıca logoların etrafında boş bırakılması gereken bir alan da bulunmalıdır. Figür ve yazı kısmının bulunduğu bir logoyu göz önüne alırsak bu boşluğu bırakmak hem daha temiz hem de daha net bir hava yaratacaktır. Her logonun öğelerinin boyutu birbirinden farklı olabileceği için bırakılan boşluklar da değişkenlik gösterecektir. Logolarınız da kullanacağınız en küçük öğe bile görünür ya da okunaklı olmalıdır. İşlevsellik açısından logo boyutunuz 2 santimetreyi aşmamak üzere tasarlanmalıdır.

Simetri

Logo tasarımında simetri, sabitliği ve istikrarı temsil eder. İnsan beyninde simetri; uyum ve harmoni olarak algılanır. Simetrik logolar kolaylıkla tanınır ve bu tarz logolara sahip şirketler de logoları yoluyla kitlelerine istikrar ve sabitlik mesajını verir. Bu nedenle logo tasarım çalışmalarının pek çoğunda fark edilmeden simetrik öğeler kullanılmaktadır.

Simetri logolarda pek çok şekilde kullanılabilir. Dört taraflı bir logoda sadece imgenin yönünü 90 derecede değiştirerek ya da verilen öğeleri dikey veya yatay şekilde yansıtarak simetri yaratabilirsiniz. Simetri bazen yansıma izlenimi vermek için de kullanılabilir. Örneğin sudan yansıyan bir görüntü izlemini vermek için simetri kullanılabilir. Eğer akvaryum mağazası gibi su ile bağlantısı olan bir şirkete sahipseniz bu alandan yararlanabilirsiniz ve logonuzu da sudan yansıyormuşçasına bir görünüm verebilirsiniz.

Farklı öğeleri bir araya getirmek

Bir logoda farklı öğeleri birleştirirken ve bir araya getirirken logonuzun belirsizleşme riskini göz önünde bulundurmalısınız. Bu sebeple kullanacağınız öğelerin gerekliliklerini tartarak en uygun olan ve şirket değerlerinizi en iyi şekilde yansıtanları seçmelisiniz.

Yazı ve figür bölümlerini barındıran ya da figür kısmı birden fazla öğe içeren bir logo oluşturmak problem değildir. Fakat bu öğelerin birleşimlerinde denge yakalanıp yakalanmadığına özen gösterilmelidir. Asıl zor kısım da budur. Bu sebeple içerisinde farklı alanlardan pek çok öğe barındıran logolar oluşturmak çok da akıllıca olmayabilir ve oldukça zaman ve çaba isteyen bir işe dönüşebilir. Bu kısım logo tasarımını gerçekleştiren kişinin becerilerine kalmıştır. Piyasada basit ve anlamlı logolar olduğu kadar karmaşık logolar da bulundurmaktadır.

Üç boyutlu tasarım

Logolarınıza üç boyutlu bir derinlik kazandırmak

2 boyutlu logolarınıza da bu tarz bir derinlik kazandırılması mümkündür. Biraz gölge ekleyerek ya da mevcut öğeleri gölgelendirerek bu hedefe ulaşılabilir. Fakat bunu yapmadan önce logonuzun belirli baskı metotlarına uygun olamaması ve buna bağlı olarak ortaya çıkabilecek ek harcamaları da göz önünde bulundurmalısınız. Üç boyutlu logolar 3D uygulamalar yoluyla da oluşturabilmektedir. Ayrıca bu programlar tasarım alanında uygulanabilecek daha fazla seçenek sunmaktadır. Fakat yukarıda bahsedilen sorunlar bu uygulamalarda da önünüze çıkabilir. Üç boyutlu logolar inşaat sektöründe sıkça kullanılmaktadır.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/temel-logo-ogelerinin-duzenlenmesi/feed/ 0
Yaratıcılığınızı Geliştirecek 10 Araç http://www.gencgrafiker.com/yaraticiliginizi-gelistirecek-10-arac/ http://www.gencgrafiker.com/yaraticiliginizi-gelistirecek-10-arac/#respond Thu, 08 Aug 2019 08:50:14 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14910 Tasarım yaparken yaratıcılığınızın tıkandığını hissedebilirsiniz. İşte böyle zamanlarda bu araçlar hayal gücünüzü serbest bırakmanıza yardımcı olacak. Bu yazıda, ister grafik tasarım, ister tipografi, dijital sanat, 3D, web tasarımı, illüstrasyon, sanat veya diğer yaratıcı alanlara ilgi duysanız da size yardımcı olacak en sevdiğim yaratıcı araçları listeleyeceğim:

1. ADOBE EXPERIENCE DESIGN 

Adobe Experience Design

Photoshop’ta web sitesi mock-up’ları ve UX prototipleri oluşturmayı seviyor musunuz? Bence Evet

Bu nedenle Adobe, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (Adobe Experience Design) adıyla Adobe XD’ yi yarattı. Esasen Adobe’nin Sketch’e olan cevabı, Adobe XD, varlıkları içe aktarmak ve mockup’larınızı dışa aktarmak için, hem kullanımı kolay hem de Adobe’nin diğer Creative Cloud uygulamalarıyla dikkatli bir şekilde entegre edilmiş bir arabirimde mockup’lar oluşturmanıza, denemenize ve paylaşmanıza olanak tanır. 

2. FONT FLAME

Sağa doğru kaydır ! Rastgele fontların uyumu

Font Flame kendisini font eşleştirmenin Tinder’ı olarak adlandırır. Bu küçük araç tasarımlarınızda size yardımcı olmak için orjinal font eşleştirmeleri yapar. Jan Wennesland tarafından hazırlanan Font Flames, Google Yazı Tipi Kitaplığı’ndan yazı tiplerini çeker ve onları rastgele eşlemeler haline getirir. Beğendim veya beğenmedim butonlarını seçebilir ve tekrar gözden geçirmeniz için bir kenara bırakabilirsiniz. Belkide tasarımınızın cennette şarkı söylemesini sağlayacak bir tipografik eşleşme keşfedebilirsiniz

3. WHAT THE FONT

Bir görseldeki fontları bulmanıza yardımcı olur…

WhatFont, bir web sitesinde veya bir görselde kullanılan fontların hangileri olduğunu tespit eder. Bilgisayarınızdan 2Mb’ ı geçmeyen bir dosya seçersiniz. Devam et butonuna bastıktan sonra kullanılan fontla alakalı tahminlerini alaka düzeyine göre sıralar.

4. MOZVR

Mozilla, 2014 yılında Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) deneyimini web üzerine taşıyan bir projeyle karşımıza çıkmıştı. Oculus Rift ve Google Cardboard gibi uygun fiyatlı VR cihazları destekleyen MOZVR, VR tabanlı web siteleri oluşturmak isteyen geliştiriciler için de GitHub üzerinde çeşitli kaynak kodlarını ve araçlarını da paylaşıyor. Hepsi çok iyi açıklanmış ve tamamen ücretsiz.

5. LINGO

Lingo harika zaman kazandırır !

Thenounproject, dünyanın dört bir yanındaki tasarımcıların sembollerini ve şekillerini kullanmanızı sağlayan tanınmış bir web sitesidir. Şimdi ise piyasaya çıkardıkları Lingo App sayesinde görsel kütüphanenizi düzenli klasörler şeklinde oluşturabiliyorsunuz. Kategorilerine göre dizebiliyorsunuz. Bulut yapısıyla bir çok platformda bağımsız çalışabiliyorsunuz. İçerisinde barındırdığı görseller tamamen UX/ UI standartlarına uygun ve çok kullanışlı.

6. STYLIFY ME

Bu kullanışlı araçla harika renk kombinasyonlarını al!

Bir web sitesinde istediğiniz bir fontu bulmuşsunuzdur ancak adının ne olduğunu bilmiyorsanız, muhtemelen WhatTheFont’ a bakacaksınız. Fakat stylifyme ile beğendiğiniz web sitesinin arka plan renklerini, metin renklerini, görüntü boyutları ve tipografisini- yalnızca yazı tipi değil aynı zamanda stil, boyut kısacası herşeyini- alabilirsiniz.

Kısaca, Stylify Me, bir web sitesinin tasarım stili rehberini çıkarır. Bu verileri sizinle paylaşır.

Bir sitesinin görünümünü beğenirseniz, tek yapmanız gereken, en üstteki arama menüsündeki URL’yi girmek ve renklerin tam HEX değerlerini de içeren tüm tasarım ayrıntılarını görebilirsiniz. Hatta tüm bilgileri bir PDF olarak da indirebilirsiniz.

7. SKETCH APP

UI/UX tasarımcıları için prototip aracı

Bohemian Coding tarafından 2010 yılında piyasaya sürülen harika bir prototip aracı. Bu aracı 3D modelleme programı SKETCH UP ile karıştırmayın Sketch app bir UX/UI(kullanıcı deneyimi / kullanıcı arayüz) prototip uygulamasıdır. Diğer tasarım programlarına oranla çok daha seri ve kullanışlı bir arayüze sahip. Özellikle, ekran tasarımları ile ilgileniyorsanız, wireframe çizerken hızlanmak istiyorsanız ve “ikon tasarımlarını da burada hallederim ya ” diyorsanız şiddetle tavsiye ederim.

8. THE STOCKS

Bedava stock fotoğraflar indirebilirsiniz !

The Stocks sayesinde yüzlerce ücretsiz stock görselleri yüksek çözünürlükte indirebilirsiniz. 19 adet ücretli-ücretsiz Stock Photo web sitesini bir araya toplamışlar, Harika !

9. RESIZER

Web Sitenizin responsive kalitesini kontrol etmek için…

Google’ın design lab atölyesinden çıkan, Resizer sitenizin farklı ekranlarda nasıl gözüktüğünü tek ekranda gösteren bir uygulamadır. Hedef kitlemizin %38’lik kısmı mobil ekranlardan trafik sağlıyor. Bu da tasarladığınız web sitelerinin mutlaka responsive(ekran uyumlu) olması gerektiği sonucunu çıkartıyor. Resizer sayesinde sitelerinizi mobil uyumluluk konusunda hızlıca kontrol edebilirsiniz.

10. VECTEEZY EDITOR

Vecteezy ücretsiz ve premium vektör çizimler indirebileceğiniz bir sitedir. Şimdi Vecteezy çizimlerde değişiklikler yapmak veya sıfırdan kendi vektörlerinizi oluşturmak için kullanılabilen bir düzenleyiciye sahip. Tarayıcıda vektörleri düzenlemek oldukça kullanışlı. Özellikle chrome ve opera tarayıcılarında denemenizi tavsiye ederim.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/yaraticiliginizi-gelistirecek-10-arac/feed/ 0
2019 Yılında Kullanabileceğiniz En İyi Web Tasarım Yazılımları http://www.gencgrafiker.com/2019-yilinda-kullanabileceginiz-en-iyi-web-tasarim-yazilimlari/ http://www.gencgrafiker.com/2019-yilinda-kullanabileceginiz-en-iyi-web-tasarim-yazilimlari/#respond Wed, 17 Jul 2019 08:56:20 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14899 Her şeyin elektronikleşmeye başladığı dünyamızda web tasarım da bir o kadar ilgi görmeye başladı. Bu noktada bizler de sizin için 2018 yılında kullanabileceğiniz en iyi web tasarım yazılımlarını derledik. Gelin bu yazılımlara birlikte göz atalım.

Ülkemizde dâhil olmak üzere birçok bölgede işler artık internet üzerinden yürümeye başladı. Bu süreç ise tahmin edersiniz ki internet sitelerinin artmasına ve web tasarımların iyileşmesine neden oldu. İlk önce göze hitap etmesi gereken bu tasarımlar, artık eskisinin aksine çok daha kolay yapılabiliyor. Öte yandan yazılımla uzaktan yakından alakanız var ise bilirsiniz, ekrana ufak bir işlev eklemek bile satırlarca kod yazmanızı gerektirebilir. Ancak sizlere birazdan sunacağımız web tasarım yazılımları sayesinde etkileyici tasarımlar oluşturmanız çok daha kolay olacak.

1. Adobe Dreamweaver CC

Tasarım sektöründe en popüler yazılımlardan biri olan Adobe Dreamweaver CC, alanında bir miktar uzman olanlar için oldukça idealdir. Özellikleri ilk bakışta biraz karışık gelse de Dreamweaver, acemi kullanıcılar için de çeşitli seçenekler sunan eşsiz bir programdır. Öyle ki programı ilk başlattığınızda size hangi kullanıcı özelliklerine sahip olduğunuz sorulur. “Yeni başlayan”, “Orta düzey” ve “Gelişmiş” olarak listelenen bu seçenekler, size gösterilecek olan özellikleri ve türlerini belirler. Örneğin konu hakkında oldukça etkinseniz, koddan site oluşturmaya kadar birçok seçenek sizleri karşılayacaktır.

HTML, CSS, PHP ve JavaScript gibi neredeyse her tür web kodunu destekleyen Dreamweaver, ham kodu hazırlayacak tecrübeye sahip değilseniz WordPress ve Drupal gibi şablonları da destekleyebiliyor. Bunlara ek olarak “canlı görüntüleme” seçeneği de bulunduran bu yazılım, sizlerin her türlü ihtiyacınızı karşılayabilecek. Eğer sizler de bu yazılıma erişmek veya daha derinden incelemek istiyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2.Bluefish

Boyut olarak oldukça hafif olan Bluefish, son zamanların en küçük web tasarım aracı olarak kabul ediliyor. 53MB’ın altında olduğu belirtilen yazılım, haliyle de birkaç dakika içerisinde kurulabiliyor. İlk olarak arayüzü ile göz korkutan bu yazılım aracı, HTML odaklı çalışıyor. Ancak bunun yanı sıra PHP, Java, JavaScript, SQL, XML ve CSS dahil olmak üzere birçok programlama dilini de Bluefish üzerinden kullanabilirsiniz. Görsel web tasarım araçlarının aksine temiz kodlar üretmekten hoşlanıyorsanız, bu araç kesinlikle sizleri mest edecektir.

Açıkçası geliştiricilerin yaygınlaşması için çok çaba harcadığı bu yazılım aracı, ilgili kitleler için pek tanıdık değil. Eğer sizler de yeniliklerden ve popüler olmayan araçlara destek vermekten hoşlanıyorsanız, bağlantıya tıklayarak yazılıma erişebilirsiniz.

3. Atom Text Editor

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olduğu ifade edilen Atom, GitHub’da bulunan bir ekip tarafından kullanıcılara sunuluyor. Özellikle masaüstü uygulaması olduğunu söyleyebileceğimiz yazılım aracı; HTML, JavaScript, Java, PHP, CSS ve XML gibi çeşitli programlama dillerini rahatlıkla destekleyebiliyor. Programın en kullanışlı olan özelliği ise bence, uygulamanın yazdığınız dili tanıyarak otomatik olarak tamamlayabilmesidir.

Bunlara ek olarak görünüm itibariyle de profesyonel duran bu yazılım, daha çok işin ehli kişiler için öneriliyor. Windows, Linux ve macOS için ideal olan Atom, açık kaynak olduğu için de herhangi bir hatanız olduğunda geliştiriciler tarafından hızlıca düzeltilebilir. Eğer sizler de bu yazılım aracının detaylarını merak ettiyseniz, bağlantıya tıklayarak Atom’a erişebilirsiniz.

4. Google Web Designer

Google Web Designer öncelikle HTML 5, JavaScript ve CSS’de etkileşimli içerikler oluşturmak için kullanılmaktadır. Yani diğer bir anlamla yazılımın birinci işlevi reklam oluşturmaktır. GUI kullanmak için mükemmel bir seçenek olan yazılımı, yapacağınız ince ayarlar sayesinde de şekillendirebilirsiniz.

Hala beta test aşamasında olan yazılım, bu sebeple dışarıda oluşturulan HTML dosyalarını açamaz. Yine de mevcut projeleriniz varsayılan tarayıcınızda açacak kullanışlı bir web önizleme özelliği işinizi görecektir. Windows, macOS ve Linux’da ücretsiz olan yazılıma bağlantıya tıklayarak erişebilirsiniz.

5. Webflow

Webflow, hiçbir kodlama bilgisine sahip olmayan kişiler için oluşturulmuş eşsiz bir web tasarım aracıdır. Bulut tabanlı olduğu ifade edilen bu yazılım, özellikle “kodsuzluk” kavramını ilke edinmiş diyebiliriz. Sürükle-bırak mantığı ile çalışan platform, kesinlikle profesyonel yazılımlara taş çıkaracak kadar üretkendir.

Gereken HTML ve CSS kodlarını sizler için oluşturan Webflow, ilk iki projeniz için ücretsizdir ancak sonrasında kullanmaya devam edebilmeniz için aylık 24 dolar ödemeniz gerekir. Eğer bu tasarım yapma durumu sevdiyseniz ve kendinize iş kapısı kurmaya niyetlendiyseniz, 24 doları feda edebilirsiniz. E-ticaret ve pazarlama araçları için de kullanılabilecek olan bu yazılıma bağlantıya tıklayarak erişebilirsiniz.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/2019-yilinda-kullanabileceginiz-en-iyi-web-tasarim-yazilimlari/feed/ 0
İLGİ ÇEKİCİ MİNİMALİST LOGOLAR http://www.gencgrafiker.com/ilgi-cekici-minimalist-logolar/ http://www.gencgrafiker.com/ilgi-cekici-minimalist-logolar/#respond Tue, 16 Jul 2019 14:45:21 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14888 Aç – Kapa

UÇUŞ

PİZZA

TİGER

SÜRÜCÜ

Radyo

]]>
http://www.gencgrafiker.com/ilgi-cekici-minimalist-logolar/feed/ 0
Anlamlarını Öğrendiğinizde Aydınlanma Yaşayacağınız Logolar http://www.gencgrafiker.com/anlamlarini-ogrendiginizde-aydinlanma-yasayacaginiz-logolar/ http://www.gencgrafiker.com/anlamlarini-ogrendiginizde-aydinlanma-yasayacaginiz-logolar/#respond Wed, 03 Jul 2019 11:34:14 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14867 Çoğu markanın logosunu sadece şekillerden ibaret zannediyoruz ama işin aslı öyle değilmiş.

sony vaio logosu 

eğri v ve a harfleri analog bir sinyali, ı ve o ikilisi de dijital bir sinyali temsil etmektedir. bu harfler yan yana gelince sadece vaio sözcüğünü oluşturmaz, aynı zamanda analogdan dijital teknolojiye geçişin tarihini ve evrimini de temsil eder.

amazon.com

logonun altındaki ok sadece bir gülümsemeyi temsil etmekle kalmaz, aynı zamanda a’dan z’ye dilediğiniz her şeyi amazon’da bulabileceğinizi ima eder.

spartan golf

miğfer takmış spartalı bir askerin yanı sıra golf sopasını savuran bir golfçüyü de temsil etmektedir.

bmw 

markanın havacılık geçmişini yansıtıyor. mavi-beyaz renkler bir pervanenin dönüşünü ve havanın pervanenin içinden geçmesini temsil ediyor. bmw ikinci dünya savaşında alman ordusu için uçak motorları tasarlamıştı.

mercedes –benz 

en iddialı logolardan biri. üç kollu yıldız şirketin kalite ve stil alanındaki öncülüğünü “havaya, suya ve karaya hükmetmek” şeklinde yorumluyor.

adidas 

başlangıçta sadece üç çizgiden oluşuyordu ve çizgilerin özel bir anlamı yoktu. daha sonra marka çizgileri zorlukların üstesinden gelinerek tırmanılacak bir dağı anımsatacak şekilde yeniden tasarladı.

toblerone 

çikolata şirketinin logosu isviçre kökenini temsil eden matterhorn dağının zirvesini gösterirken, bir yandan da dağın kenarında gizlenmiş bir ayı da logonun bir parçasıdır. ayı, toblerone’un esas şehri bern’in ambleminde bulunur.

toyota 

bu üç halkadan toyota kelimesindeki bütün harfler görülebiliyor.

tour de france 

wikipedia 

web sitesinin de açıkladığı gibi, her parça bir harfi veya başka bir karakteri temsil ediyor ve bu da wikipedia’nın çok dilli olduğunu gösteriyor. yukarı kısımdaki boş alan, projenin henüz tamamlanmamış olduğuna işaret ediyor.

continental 

c ve o harfleri bir tekerlek oluşturuyor ki bu da şirketin ürünü.

fedex 

bilinmeyen yönü, e ve x harfleri arasındaki negatif boşluğunda soldan sağa eğik bir ok bulunmaktadır ve şirketin yönünü, hızını ve kesinliğini temsil etmektedir.

nbc 

nbc’nin tavus kuşunu andıran logosunun neden bu kadar renkli olduğunu hiç merak ettiniz mi? 50’li yıllarda nbc’nin sahibi renkli televizyonlar üretmeye henüz başlamış olan rca şirketiydi ve şirket renkli televizyon sahibi olmayan tüketicilerin ne kaçırdıklarını görmesini istedi ve logosunda mümkün olduğunca fazla renk kullandı.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/anlamlarini-ogrendiginizde-aydinlanma-yasayacaginiz-logolar/feed/ 0
Sosyal Medya Reklamcılığına Giriş http://www.gencgrafiker.com/sosyal-medya-reklamciligina-giris/ http://www.gencgrafiker.com/sosyal-medya-reklamciligina-giris/#respond Tue, 02 Jul 2019 15:03:07 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14838 Reklam hedefinizi projenin başında doğru stratejilerle çizmek, reklamlarınızı yönetirken biz sosyal medyacılarında işini daha etkili ve yararlı yapmamızı sağlayacaktır. İyileştirmeler, raporlama, reklam düzenlemeleri, bütçe ve reklam değişiklikleri gibi sizi geliştirecek öneriler sunarak bu hedefinizden faydalanacağız. Siz de bu sayede reklamlarınızdan çok daha fazla verim alabileceksiniz.

Reklamlarınızı yayınlamadan önce, size hizmetiniz ile alakalı bazı önerilerim olacak. Bu sayede sizi en doğru müşterilere en etkin şekilde ulaştırmayı hedefliyorum. Ürününüzü/hizmetinizi yansıtan doğru hedef kitlesi için doğru reklam türlerini tercih etmek, hem işletmenizi tanıtmak hem de iş hacminizi genişletmek için ihtiyacınız olan trafiği sağlayacaktır. Bu mini rehber ile Linkedin ve Twitter reklamlarınızla hizmetiniz için en çok verim alabileceğiniz reklam türünü seçmenize yardımcı olacağımı düşünüyorum.

Linkedin Reklamları

LinkedIn’in sosyal medya platformları arasında özellikle konu B2B ise ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz. Rakamlara gelecek olursak şu anda 200’den fazla ülkeden 546 milyon üyesi bulunuyor. Güncel rakamlar için LinkedIn’in about sayfasını ziyaret edebirsiniz: https://about.linkedin.com. Hazır rakam demişken Microsoft’un LinkedIn’i 2016 yılında 26,2 milyar dolara satın aldığını da tekrar hatırlatmadan geçmek istemedim.

Evet LinkedIn büyük bir sosyal ağ, evet bir sosyal ağ tıpkı Facebook, Twitter gibi. Peki nerede diğerlerinden ayrılıyor? Neden LinkedIn reklam yatırımı yapmanız gerekiyor?

LinkedIn reklam paneline girdiğinizde reklam oluşturmak için LinkedIn size bir kaç seçenek sunar. Bu reklam modellerini aynı kampanyada kullanmanıza izin yoktur fakat aynı hedeflemeler ile başka kampanyalar oluşturabilir ve farklı reklam türlerini oluşturacağınız diğer kampanyalara bölebilirsiniz. Reklam türlerini ve modellerini inceleyecek olursak:

Sponsorlu İçerik (Sponsored Updates)

LinkedIn üzerinde en çok kullanılan başarısını kanıtlamış reklam modelidir. Hedef kitlenizin içinde bulunan kullanıcılara reklamınız LinkedIn akışı üzerinde normal bir gönderiymiş gibi gösterilir. Eğer ilgi çekici bir görsel ve metin kullanıyorsanız oldukça efektif sonuçlar elde edebilirsiniz.Şirketinizden yayınladığınız normal güncellemeler üzerinde yapılan promosyon çalışmaları bu gruba girmektedir. Bir güncelleme yayınladığınızı ve beklediğiniz ilgiyi çekmediğini veya daha fazla insana bu güncellemeyi göstermek istediğinizi düşünelim. LinkedIn reklam paneline girdiğinizde seçilecek gönderiler arasında bu güncellemeyi direkt olarak görüyor ve seçebiliyor olmalısınız. Bu gönderiyi seçtikten ve hedeflemeyi oluşturduktan sonra reklam kampanyanızı aktif edebilirsiniz.

Doğrudan Sponsorlu İçerik (Direct Sponsored Content)

Güncelleme yayınlayarak LinkedIn reklamları yapmak istiyorsunuz fakat bu güncellemelerin şirket akışında gözükmesini istemiyorsunuz gibi bir senaryonuzun olduğunu düşünelim. Veya farklı sektörlere ve farklı hedef kitlelere hitap eden bambaşka reklam kampanyaları yapmak istiyorsunuz ve bu reklamları art arda sayfa akışınızda gözükerek bütünlüğü bozmasını istemiyorsunuz. İşte tam bu noktada doğrudan sponsorlu içerik devreye giriyor. Kampanyaları oluştururken aktif edeceğiniz bu gönderiler akışınızda gözükmeden promosyon yapmanıza ve LinkedIn sayfanız bozulmadan LinkedIn reklamlarını efektif olarak kullanmanıza olanak tanıyor.

Dönen Reklamlar (Carousel Ads)

 2018 yılının üçüncü çeyreğinde kullanıma açılan dönen reklamlar, bir hikaye anlatmak ya da farklı parçaları/hizmetleri aynı anda tanıtmak için kullanılıyor. LinkedIn kullanan profesyonellerin dikkatini diğer gönderilerden daha fazla çeken dönen reklamlar Facebook tarafındaki başarısı kanıtladıktan sonra LinkedIn’e entegre edilmiş durumda. Eğer tek bir görselde anlatamayacağınız hizmetleriniz ve ürünleriniz varsa dönen reklamları kullanabilir ve kullanıcıların dikkatini daha hızlı çekebilirsiniz.

Metin Reklamlar (Text Ads)

Sponsorlu içeriklere alternatif olarak kullanılan metin reklamlar LinkedIn’de hem akış hem şirket hem de profil sayfalarının üst bölümünde ve yan bölümünde çıkmaktadır. Genelde sayfa başına 4 tane olurlar. CTR yüzdesi düşüktür fakat doğru tekliflendirme yöntemleri ile ROI‘si sponsorlu içerikten kötü değildir. Sponsorlu içerikler ile beraber kullanıldığında marka bilinirliğini ve kampanyaların verimliliği için oldukça faydalıdır.

Sponsorlu InMail (Sponsored InMail)

LinkedIn reklamlarının belki de en keskin olarak diğerlerinden ayrıldığı yer bu InMail konusu. InMail aslında bildiğiniz gibi sadece 1. seviye bağlantılarınız olan başka kullanıcılar ile mesajlaştığınız bir yapı. Bu yazıyı okuyan Premium kullanıcıları kulağımı çınlatmadan buraya bir parantez açmakta fayda var; Birinci seviye bağlantınız olmayan kullanıcılara LinkedIn üzerinden sadece Premium hesabınız varsa belli sayıda tabii ki InMail gönderebilirsiniz. Fakat bunu otomatik olarak yapan, hedeflediğiniz kriterlere uyan çevrimiçi kullanıcılara bütçeniz dahilinde gönderim yapan bu model özellikle hızlı sonuç almanız gereken etkinlik gibi aktiviteler veya sektörel bazda oluşturduğunuz çok dikey ürünler/hizmetler için biçilmiş kaftan.

Sponsorlu InMail’in çalışma mantığı sponsorlu içerikten çok çok farklı değil. LinkedIn reklamlarının tamamında aynı şekilde olduğu gibi kitle belirleniyor, benzer şekilde tekliflendiriliyor. Fakat burada ek olarak uzun bir metin kullanabiliyor ve metnin sağ bölümüne 300×250 boyutunda ufak bir görsel iliştirebiliyoruz. Hem bu görsele istenilen link verilebiliyor hem de InMail ile gönderilen metin istenilen şekilde özelleştirilerek hedef kitleye gönderilebiliyor.

Banner Reklamlar (Banner Ads)

LinkedIn tarafından AppNexus’a devredilmişlerdir ve programmatic ile satın alınabilirler. AppNexus panelinden diğer reklam modelleri gibi hedeflenebilirken diğer programmatic servis sağlayıcılar ile sadece domain bazında hedefleme yapılabilirler.

LinkedIn Reklamları Hedefleme Kriterleri

Daha önce de belirttiğim gibi LinkedIn B2B şirketler için mükemmel bir platform. B2B şirketlerin sosyal medya kullanım oranı B2C şirketlere göre daha düşük fakat B2B sosyal medya kampanyaları da karar vericilere ulaşmak ve markanızın bilinirliğini artırmak için oldukça etkili. Peki hedef kitle oluştururken LinkedIn’de hangi kriterleri kullanabiliyoruz?

 • Lokasyon: Her şeyden önce lokasyon hedefi oluşturuyoruz. Böylece sadece belli lokasyonda kullanacılara ulaşıyoruz. (LinkedIn bu adım için yeni bir özellik getirdi, böylelikle sadece o lokasyonda yaşayan kullanacılara ulaşabiliyoruz. Yani hedef kitlenizde olmayan bir kullanıcı seyahat edip sizin hedef kitlenize girdiğinde LinkedIn reklamınızı bu kullanıcıya göstermiyor.)
 • Şirket Adı
 • Şirket Endüstrisi
 • Şirket Büyüklüğü
 • İş Ünvanı
 • İş Kıdemi
 • Okul
 • Okul Bölümü
 • Diploma Notu
 • Yetenekler
 • Üye Olunan Gruplar
 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Deneyim Süresi
 • Şirket Takipçileri
 • Şirket Bağlantıları

Yukarıdaki bütün kriterler içlerine girildiklerinde de ayrı bambaşka bir dünyaya açılıyorlar. Beraber çaprazlanabildikleri gibi istediklerinizi kampanyanın dışında da tutabiliyorsunuz. Bu kriterlere ek olarak kendi LinkedIn reklam panelinde özel kitlelerinizi de oluşturabiliyor ve yeniden pazarlama (remarketing) yaparak da sizinle daha önce temasa geçmiş kullanıcılara da ulaşabiliyorsunuz.

LinkedIn Reklam Maliyetleri

LinkedIn diğer sosyal medya platformlarına göre daha maliyetlidir fakat yatırımın geri dönüşü düşünüldüğünde kullanılmalıdır. Eğer hedef kitleniz LinkedIn üzerinde daha fazla zaman geçiriyor ve satın alma kararlarını LinkedIn kullanarak veriyor veya LinkedIn karar vermelerini hızlandırıyorsa kesinlikle LinkedIn reklamlarını kullanmalısınız. Örneğin Fortune 500 şirketlerinden birinin üst düzey yöneticisine LinkedIn haricinde bir sosyal medya platformundan ulaşmak neredeyse imkansızdır.

Ücret ve maliyetlere geldiğimizde ise bu rakamlar oluşturulan hedef kitleye farklılık göstermektedir. Daha geniş bir hedeflemede tıklama ücretleri 2,5-3$ civarında olabilirken dar hedeflemelerde bu maliyet 5-6$ civarına kadar çıkabilmektedir.

LinkedIn reklamlarında da diğer reklam modellerinde olduğu gibi CPM ve CPC teklifler kullanılabilir. CPM ile reklamınızın 1000 gösterim başına harcayacağı bütçeyi kısıtlayabilir veya CPC kullanarak sadece tıklama başına ücret ödeyebilirsiniz.

LinkedIn Reklam Boyutları

LinkedIn reklam alanlarında kullanabileceğiniz bannerlar farklı ölçülerde olabilir ama hem mobilde hem de masaüstünde en iyi deneyimi sunmak için LinkedIn sponsorlu içeriklerde 1200 x 627 px ölçüsünü öneriyor. Mobil de en az masaüstü kadar önemli olduğu için 1200 x 627 px görsel kullanımı kampanya başarınızı olumlu yönde etkileyebilir.Sponsorlu InMail reklamlarında ise hepimizin aşina olduğu 300×250 px boyutu kullanılıyor. Bu ufak banner InMail’in sağ tarafında yer olarak, CTA görevi görüyor aslında.

Sponsorlu InMail ve sponsorlu içerik reklamları haricinde metin reklamlar da LinkedIn üzerinde kullanılmakta. Bir kaç farklı yerde ve şekilde sistem tarafından otomatik olarak kullanılan bu metin reklamları eğer sayfanın sağ bölümünde gösteriliyorsa kenarlarına ufak kare bir görsel de eklenebiliyor. Biz bu görsellerin boyutunu 300×300 px olarak kullanıyoruz.

Twitter Reklamları 

Birçok farklı özelliği olan Twitter ülkemizde ve dünya genelinde yoğun olarak kullanılan sosyal medya ağları arasında yer almaktadır. Türkiye’de 10 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan Twitter’da her gün ortalama dünya genelinde 500 milyon tweet atılırken, aylık ortalama olarak 325 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmaktadır. Gelişen internet ve teknoloji ile birlikte bu sosyal medya platformlarının önem kazanması, insanlar tarafından yoğun olarak kullanılması, reklam faaliyetleri için yeni bir alan oluşturmuştur.

Değişen bu pazarlama çalışmaları doğrultusunda Twitter’da kendini reklama açmış ve günden güne yeni reklam modelleri ile daha faydalı olmayı amaçlamıştır. Oldukça önemli bir mecra olan Twitter’da reklam çalışması yürütmek elbette çok kolay değildir. Twitter reklamlarının hangisinin size fayda sağlayacağı, hangi reklam modelinin nasıl düzenleneceği ve ayarlama yapılacağı ve hangi reklam modelinin ne işe yarayacağının bilinmesi gerekmektedir. Bundan dolayı harcayacağınız paradan en iyi verimi alabilmek için dijital reklam ajansı olarak hizmet veren firmalardan sosyal medya danışmanlığı ya da reklam danışmanlığı konularında destek almanız sizin için faydalı olacaktır. Peki, firmaların hedef kitleye ulaşması konusunda büyük öneme sahip olan Twitter, kendi bünyesinde hangi reklam modellerine sahip? Şimdi bu Twitter reklam modellerinin neler olduğuna ve hangi amaçla kullanıldıklarına bir göz atalım.

Promoted Tweet Reklam Modeli (Sponsorlu Tweet)

Sponsorlu tweet olarak adlandırılan bu Twitter reklam modeli, iletilmek istenen mesajın öne çıkartılmasını sağlamaktadır. Bu reklam modeli Twitter’da henüz takipçiniz olmayan hesaplara reklamınızı gösterebilmenizi sağlamaktadır. Belirlenen anahtar kelimeler çerçevesinde yapılan bu reklam ile takipçiniz olmayan kullanıcılar yaptıkları arama sonuçlarında sizin reklamınız ile karşılaşırlar. Eğer ki reklam ilgisini çekerse kullanıcı reklamınıza tıklar. Promoted tweet ile mesaj, link, fotoğraf veya video gibi unsurlar ön plana çıkartılabilmektedir. Sponsorlu tweet reklamları 3 aylık bir yayın sürecine sahiptir. Promoted tweet reklamları, etkileşim başına maliyet üzerinden ücretlendirilmektedir. Yani yayınladığınız reklam ile kullanıcıların reklamınıza tıklaması, tweeti RT yapması, hesabı takibe alması gibi etkileşimler olduğunda ücret ödemektesiniz.

Promoted Trend Reklam Modeli (Sponsorlu Gündem)

Promoted trend reklamı, sponsorlu gündem oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu reklam modeli bir gün yani 24 saat boyunca yayınlanmaktadır. Reklamınız gece 00.00 itibariyle yayına girer ve aynı günün akşamı saat 23.59 olduğunda reklam sona erer. Bir günlük sponsorlu bir reklam yapma yöntemidir. Bu reklam modelinin daha çok kısa süreli tanıtım ve reklam dönemlerinde kullanılması fayda sağlamaktadır. Temel amaç firma tarafından belirlenen hashtagin günün Trend Topic (TT) listesinde bir gün boyunca kalmasıdır. Bu reklam modeli daha çok lansman ve tanıtım dönemlerinde etkili olacak bir yöntemdir ya da günlük indirim ve kampanya dönemlerinde. Bu reklam modeli ile reklamınızı gündeme oturtarak çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Twitter Video Reklam Modeli

Video reklamlar günümüzdeki en etkili reklam yöntemlerinden biridir. Twitter’da bu durumun farkında olarak kendi bünyesinde video reklamların yayınlanabilmesine imkan vermektedir. Twitter video reklamlarında, firma tarafından belirlenen video tweetin içerisine gömülmüş olarak reklam yayınlanmaktadır. Bu reklam modelinin ücretlendirme biçimi de diğer sosyal platformlarda olduğu gibi izlenme başına ücretlendirme kıstasına tabidir. Twitter video reklamları kullanıcılara “sponsorlu reklam” ibaresi yazılı olarak gösterilmektedir. Twitter video reklamları kullanıcıların kendi haber akış sayfalarında gösterilmektedir. Twitter’da video reklam “Twitter Amplify” servisi üzerinden oluşturulmaktadır.

Twitter Uygulama Yükleme Reklam Modeli

Bu reklam modeli 2013 eylül ayında Twitter’ın mobil reklam ağı MoPub’ı satın alması ile geliştirilmeye başlanmıştır. Sponsorlu reklam olarak yayınlanan mobil uygulama reklamları Twitter kullanıcılarının haber akış sayfalarında yayınlanmaktadır. Bu reklam modelinde markalara ait mobil uygulamalar sponsorlu reklam olarak yayınlanmaktadır. Temel amaç Twitter kullanıcılarının mevcut mobil uygulamayı telefonlarına indirmesini sağlamaktır. Oluşturulan mobil uygulama reklamlarının yan kısımlarında indir butonu yer almaktadır. Böyle bir reklam ile karşılaşan kullanıcı uygulamayı indirmek isterse, indir butonuna tıklayarak Google Play ya da Apple App Store’a yönlendirilmektedir. Böylelikle mevcut uygulamanın cihaza indirme işlemi başlatılmaktadır. Bu reklam modeli hem reklam verenlerin daha fazla kullanıcıya ulaşmalarına imkan tanımakta hem de kullanıcıların mobil uygulama indirme konusunda teşvik edilmesini sağlamaktadır. Twitter mobil uygulama indirme reklamları kişilerin ilgi alanları ve tercihlerine göre hedeflenerek yapılmaktadır. Yani sizin uygulamanız ile ilgilenebilecek olan kişilere yapılan reklam gösterilerek, doğru hedefleme yapmış olursunuz. Ayrıca bu reklam modeliyle Twitter kullanıcılarının yanı sıra MoPub bünyesinde yer alan mobil cihazlarda da reklamınızın gösterilmesini sağlamış olursunuz.

Twitter WebSite Cards Reklam Modeli

Twitter’da reklam verecek olanlar için oldukça faydalı olan reklam modellerinden biri de website cards reklamlarıdır. Özellikle trafiği düşük olan web siteler için çok iyi bir reklam modelidir. Bu reklam modelinde amaç web sitelerin trafiğini arttırmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucu etkileşim oranlarının da oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Kampanya; ufak bir görsel, web site linki ve kısa bir açıklama oluşturularak hazırlanmaktadır. Oluşturulan ve yayınlanan bu reklam görselinin üzerinde “Read More” (daha fazla oku) ibaresi yer almaktadır. Buna tıklayan kullanıcılar ilgili link üzerinden siteye yönlendirilirler.

Bu reklam modeli kendi özelinde beş farklı türde, reklam verenlerin karşına çıkmaktadır. Şimdi kısaca bunlara bir göz atalım. Summary Card; küçük görseller kullanmayı tercih eden reklam verenlerin işine yaramaktadır. Bu reklam modeli daha çok içerik siteleri için uygun olmaktadır. Summary Card With Large İmage; büyük görseller kullanmayı tercih eden reklam verenlerin tercih etmesi gereken bir modeldir. Bu kart türü ile oldukça büyük görseller kullanarak kampanya oluşturulabilmektedir. Photo Card; açıklama metni girmeden sadece görsel içerikli kampanya oluşturmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir cart türüdür. Galery Card; reklamı yapılacak olan içeriği 4 farklı görsel ile galeri şeklinde göstererek reklam verme modelidir. Product Card; bu kart türü e ticaret siteleri için daha faydalı olan bir modeldir. Bu kart türü bir ürün ile ilgili tüm bilgileri reklam içerisinde gösterilmesini sağlamaktadır.

Twitter Hava Durumu Hedeflemeli Reklam Modeli

Twitter’ın reklam verenlere sunmuş olduğu reklam modellerinden biri de hava durumu hedeflemeli reklamlardır. Diğer sosyal medya platformlarından farklı olan bir reklam türü olan bu modelde Twitter, “Weather Channel” ile iş birliği yapmaktadır. Bu reklam modelinde Weather Channel’ın Twitter kullanıcılarının konum verilerine ulaşması sağlanıyor ve kullanıcıların Twitter’a bağlandıkları bölgedeki hava durumuna göre reklam hedeflemesi yapılmasına imkan tanınıyor. Böylelikle reklam verenler kullanıcıların bulundukları bölgeye ve hava durumuna göre reklam verebilmektedir. Özellikle mevsimsel ürün ve hizmetleri bulunan firmaların çok işine yarayacak bir reklam modelidir.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/sosyal-medya-reklamciligina-giris/feed/ 0