Genç Grafiker – Grafik Tasarım ve Tasarımcılar için İpuçları http://www.gencgrafiker.com Tasarımcıların ilham alabilecekleri çalışmalar, ücretsiz faydalanabilecekleri kaynaklar, Sektörel yenilikler, eğitici makaleler ve daha fazlası Thu, 06 Dec 2018 09:01:52 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 İşletmenizi Sosyal Medyada Öne Çıkaracak İpuçları http://www.gencgrafiker.com/isletmenizi-sosyal-medyada-one-cikaracak-ipuclari/ http://www.gencgrafiker.com/isletmenizi-sosyal-medyada-one-cikaracak-ipuclari/#respond Wed, 05 Dec 2018 14:46:26 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14723 Günümüz dünyasında işinizin başarısı artık sosyal medya ve internete bağımlı hale geldi. İşletmenizin sosyal medyasını ne kadar kullanırsanız, o kadar kar elde edersiniz. Fakat tümüyle sosyal medyadan uzak bir işletmenizin olması, işletmenin kendini aşağıya çekmesi anlamına gelmektedir.

Şu anda çevrimiçi 2,62 milyar sosyal medya kullanıcısı var ve bu sayının 3 milyara çıkması yakın görülen o ki kısa bir zaman alacak. Sadece bu verilere bakılarak bile internet ve sosyal medyanın mükemmel bir pazar ağı olduğunu söylemek mümkün. Bu noktada, işletmenizin markalaşma ve pazarlama çabalarını artırmak için kullanabileceğiniz altı sosyal medya silahını keşfedelim.

1. Facebook’un Dinamik Reklamlarını kullanın.

Sosyal medyada mobil reklamlar oluşturmak, potansiyel müşterilere ürünlerinizi kolayca çevrimiçi görüntüleme ve satın alma fırsatı verir. Facebook, mağaza içi satın alımların yüzde 49’unun dijital katılımlardan etkilendiği sonucuna vardı .

Facebook’un Dinamik Reklamları ile , işletmeler reklamlarını yerel ürünlerine bağlayabilir. Bu, reklam öğesi reklamlarını ürün envanter kataloglarına, promosyonlarına ve fiyatlandırmasına göre özelleştirmenize olanak tanır. Örneğin, Dinamik Reklamlarla bir perakende mağaza, her fiziksel konumda gerçekleşen ülke çapında bir satış etkinliği başlatabilir. Ancak, bu reklamlar yalnızca yakındaki bir mağazada bulunan ürünleri gösterir. Belirli bir ürün belirli bir mağazada satılıyorsa, o bölgedeki herkes artık bu reklamları göremez.

2. Çevrimiçi promosyonlarla çevrimdışı ziyaretleri etkileyin.

Genel hedefiniz, potansiyel müşterileri, ürünlerinizi çevrimiçi olarak satın almaya veya bir satın alma işlemini tamamlamak için mağazanızı ziyaret etmeye etkilemek olmalıdır.

Tüketicilerin yüzde 42’si ürünlerini çevrimiçi satın almayı tercih etse de, müşterilere özel promosyonlar ve indirimler elde etmek için mağaza konumlarınızı ziyaret etmeye teşvik edebilirsiniz. Nitekim, Twitter kullanıcılarının yüzde 90’ı , sadece bunu yapmak için sosyal medyadaki perakende mağazalarını takip ettiklerini söylüyor.

Sosyal medya trafiğini fiziksel mağazanızın konumuna getirmenin en etkili yöntemlerinden biri, çevrimdışı etkinlikler düzenleyip bunları sosyal medyada pazarlamaktır. İşletmenizin çevrimdışı ziyaretlerini etkilemek için yaratıcı yollar arıyorsanız, bu ayrıntılı ipuçlarına bir göz atın.

Mağaza konumlarında ücretsiz etkinlikler sunun. Bir kahve dükkanı işletiyorsanız, mevcut ve yeni müşterilerinize ücretsiz bir kahve tadımı etkinliği düzenleyebilir ve bu etkinliği sosyal medyada tanıtabilirsiniz. Bu, markanızla olumlu tüketici deneyimleri elde etmenin mükemmel bir yoludur.
Bir mağaza hediye barındırın. İnsanlar ücretsiz ögeleri sever, bu yüzden bir mağaza eşantiyonunu tutmak ve sosyal medya kanallarınızda tanıtmak, mağazanızdan anlamlı satış fırsatları ve satış fırsatları elde etmenin mükemmel bir yoludur. Bu etkinlikleri oluştururken, marka bilinirliğini teşvik etmenin farkında olun. Önceki örneği kullanarak, bir kafeteryaysanız bir tablet vermenin anlamı yoktur. Markanızda yaygın bir ilgi uyandırmak için kendi markalı ürünlerinizi tanıtmaya ve dağıtmaya çalışın.
Aşırı promosyonlar kullanmaktan kaçının. Sosyal medya kitlenizin ilgisini arttırmak, üç yaşındaki bir çocuğun dikkatini çekmek gibi bir şeydir, bu yüzden işletmeler genellikle sosyal medyada kitlesinin dikkatini çekmek için aşırı tanıtımlar yapmaya başvururlar. Kupon kodları ve tanıtımları yapmaktan kaçınmak, sosyal medya kitlenizle etkileşime odaklanmanız büyük önem taşımaktadır.

3. Müşterileri değerlendirmeleri bırakmaya teşvik edin.

Çevrimiçi incelemelerin gücü, müşterileri ile çevrimiçi güvenilirlik kurmak isteyen perakende şirketleri için hazırlanmamıştır. Görüldüğü gibi, tüketicilerin yüzde 90’ı , ziyaret etmeden veya bir perakende mağazayla alışveriş yapmadan önce çevrimiçi incelemelere danışıyor. Ayrıca, tüketicilerin% 88’i, internet üzerinden yapılan yorumlara, ağızdan ağza verilen öneriler kadar güveniyor.

Çevrimiçi incelemeler, tüketiciler için güvenilir ve kanıtlanmış bir kaynak aracı olduğundan, potansiyel müşterilerin işletmeniz için yasal olduğunu bildirmesi için işletmeniz için olumlu yorumlar toplamaya odaklanmalısınız. Google ve Facebook, tüketiciler için çevrimiçi yorumların önde gelen kaynağıdır. Müşterilerinizin çevrimiçi incelemelerden ayrılmalarını istemek, çevrimiçi incelemeleri biriktirmenin en basit ve en doğrudan yoludur.

Negatif bir inceleme aldıysanız, cesaret kırmayın. Müşterilere bir hizmet veya zamanında geri ödeme sunarak profesyonel olarak olumsuz yorumlara yanıt vermek en iyisidir. Özellikle uygunsuz bir yorum aldıysanız, yorum yazanın yorumunu işaretleyebilir veya Google veya Facebook’a bildirebilir ve değerlendirme sonrasında kaldırılabilir .

4. Nefes kesen fotoğraflar çekin.

İçerik pazarlama şirketi Skyword tarafından başlatılan 2012 yılında yapılan bir çalışmada, güzel ve görsel-görsel fotoğrafların sosyal medyada toplam yayınlama görüşlerinde yüzde 94’lük bir artışa yol açtığı sonucuna varılmıştır . Bu çalışma, bin yılların fotoğraflar için doyumsuz bir yakınlığa sahip olmasıyla birleştiğinde, çevrimiçi markanızla rezonansa nefes kesen fotoğraflar oluşturmanıza ve onları göndermenize ilham vermelidir.

5. Ağınızı tanıyın.

İşletmenizin yararı için kullanılabilecek çok sayıda sosyal medya ağı vardır. Ancak, bu ağların hepsinin aynı avantajlara sahip olduğunu ve aynı demografiyi barındırdığını varsayarak çok büyük bir hata yapıyor olabilirsiniz. Her ana sosyal medya ağının özel avantajlar bilmek aşağıda bir göz atın ve işiniz için bu ağları kullanması gerekip gerekmediğini.

Facebook:Facebook, özellikle perakende işletmeler için önde gelen bir sosyal medya ağıdır. 1 milyardan fazla aktif kullanıcı ile Facebook, perakende mağazalarının ürünlerini tanıtması, içerik yayınlaması ve kitleleriyle etkileşimde bulunabilmesi için en büyük ve en gelişmiş sosyal medya ağıdır.
Twitter:Facebook gibi Twitter da, işletmelere milyonlarca insanla içerik paylaşma ve paylaşma seçeneği sunan popüler bir sosyal medya ağıdır. Her türden işletme, sosyal medya hedeflerinden yararlanmak için Twitter’ı etkili bir şekilde kullanabilir.
Instagram:Bu sosyal medya ağı öncelikle 18 ve 29 yaşları arasındaki bireyleri hedeflemektedir . Bu nedenle, foto-merkezli bir topluluğa bin yıllık nesle ulaşmaya çalışıyorsanız, Instagram, harika bir seçenektir.
Pinterest:Bu ağ, seyahat, yemek, güzellik, sağlık ve moda gibi belirli nişlere sahip işletmeler için en iyi şekilde çalışır. İşiniz ve içeriğiniz bu sektörlerle uyuşmuyorsa, bu platformu kullanmaktan kaçınmak sizin çıkarınıza olacaktır.

6. Sık sık gönderin.

Çevrimiçi varlığınızı iyileştirmek için sosyal medyadan yararlanmak, sonuç olarak tutarlılığınıza dayanır. Yıllardır, pazarlamacılar sosyal medya yayıncılığıyla ilgili tutarlılık doktrinini vaaz ettiler. Yine de, her sosyal medya ağında yayınlamak için en uygun zaman nedir? Önceki yıllarda, bu yoğun bir tartışma konusuydu, ancak bazı kapsamlı araştırmalardan sonra cevap şimdi açık.

CoSchedule’ye göre , her bir sosyal medya ağında yayın yapmak için en uygun zamanlar:

Facebook: En az günde bir kez 1:00 ile 16:00 arasında posta yollamaya çalışın.
Twitter: Twitter’da günde 15 kez yayınlamak en iyisidir. Maksimum etki için en az bir ila iki saat göndermeyi deneyin.
Instagram: Instagram’da günde bir ila iki kez yayınlanması önerilir. İlk yazınızı 8:00 – 09:00 arasında oluşturmak en iyisidir. İkinci postanızı öğleden sonra saat 14.00’te oluşturabilirsiniz.
Sosyal medya, perakende mağazalarına markasını tanıtmak ve çevrimiçi kitleler ile bağlantı kurmak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Kesin bir plan olmaksızın sosyal medyaya yatırım yaparsanız, zamanınızı ve paranızı boşa harcayacağınız için risk alabilirsiniz.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/isletmenizi-sosyal-medyada-one-cikaracak-ipuclari/feed/ 0
Logo Tasarımı İpuçları http://www.gencgrafiker.com/yeni-baslayanlar-icin-logo-tasarimi-ipuclari/ http://www.gencgrafiker.com/yeni-baslayanlar-icin-logo-tasarimi-ipuclari/#respond Wed, 05 Dec 2018 11:38:03 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14711 Logo tasarımı elbette kolay bir iş değildir. Ancak bazı ipuçları ile logo tasarımında önemli olan noktaları kavrayabilir ve logo tasarlamaya başlayabilirsiniz.

Her şirketin, serbest çalışanın veya bağımsız profesyonelin bir logosu olmalıdır. Bir şirket kurmanın vakti geldiğine karar verdikten sonra, logo tasarımı sorusu hemen ortaya çıkar. Bazılarımız profesyonel bir tasarımcının hizmetlerini kullanıyor ancak bu işi kendiniz yapmak istiyorsanız size birkaç ipucu verebiliriz.

Logo tasarımı elbette ki kolay bir şey değildir. Daha önceden hiç logo tasarımı yapmadıysanız, aşağıdaki taktiklerle kendi logonuzu yapabilirsiniz.

İşinizi yapılandırın
Her şeyden önce, çalışmalarınızı yapılandırın ve bir anda her şeyi yapmaya başlamayın. Bazı kıyaslama araştırmaları yapmak harika bir fikirdir. Endüstrinizdeki liderleri belirleyin ve logolarının ortak bir özelliği olup olmadığını kontrol edin.

Ardından, başlangıçta logonuzun ikonik, logotype veya ikisinin birleşimi olup olmayacağını belirlemek için önemli bir seçeneğiniz vardır. Iconfinder veya Flaticon gibi dizinlerden telifsiz simgeler indirebilir, daha sonra benzersiz bir şeye dönüştürebilirsiniz.

Bir logotype logosu hedefliyorsanız, en önemli şey tipografidir. Logotipler için serif ve sans-serif yazı tiplerinin artı ve eksileri çoktur. Farklı yazı tipleriyle oynamak suretiyle size en uygun olanı seçebilirsiniz.

 

Vektör logosu oluşturma

Farklı boyutlarda iyi görünmesini sağlamak için logonuzu kesinlikle vektör yapmalısınız. Kısaca PhotoShop ile yapılan logolar büyütüldüklerinde bozulmalar meydana getirir. Bu yüzden Illustrator gibi vektör tabanlı yazılımlarla çalışmalısınız.

Doğru yazılımı seçin

İllüstratör kullanın dedik diye direk korsan sürümünü indirip kullanmaya başlamayın. Daha önceden İllüstratör gibi profesyonel bir vektör yazılımıyla çalışmadıysanız bu size zor gelebilir. Bu yüzden daha küçük çaplı ücretsiz araçlar tavsiyemizdir.

Inkscape veya Vectr gibi, aynı şeyleri yapabileceğiniz ve kullanımı çok daha kolay olan bazı harika araçları ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Fotoğraf kullanmayın

Fotoğraflar büyütme yaptıkça piksellenir ve kötü bir görüntü çıkarır. Bir fotoğrafı vektöre çevirmekte kolay bir iş değildir. Bu yüzden başlangıçta kendi vektörünüzü çizmeniz daha uygundur.

Renk tekerini anlama

Güzel bir logo tasarımı için öncelikle endüstri araştırması ile birlikte vektör yazılımına sahip olmanız gerekmektedir. Bazı simge ve metinlerle uğraşmadan önce doğru renklerin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

RYB renk modelinde, kırmızı, sarı ve mavi birincil renkler olarak kabul edilir. Üç ikincil renk yeşil, turuncu ve mor renktedir. İki ana renk karıştırılarak oluşturulurlar. Birinci altı renk daha birincil ve ikincil renkleri karıştırarak oluşturulur.

Tamamlayıcı renk düzenleri

Renk tekerleğinde birbirinin karşısında bulunan renklere tamamlayıcı renkler denir. Örneğin, kırmızı vs yeşil veya maviye karşı turuncu düşünün. Tamamlayıcı renklerin yüksek kontrastı, özellikle doygunluk derecesinde parlak ve canlı bir görünüm yaratır.

Tamamlayıcı renkler metin için pek iyi değildir, ancak çoğu logoda iyi sonuçlar verir. Örneğin, Visa logosu bu başarılı logo tasarımlarından biridir. Tasarım, tamamlayıcı renkler olarak mavi ve sarı renk kullanıyor. Mavi ve sarı her iki zenginlik, istikrar ve güven sembolize eder.

Üçlü renk düzenleri

Üçlü bir renk düzeni, renk tekerleğinin etrafında eşit aralıklarla bulunan renkleri içerir. Örneğin, mor, yeşil ve turuncu düşünün. Üçlü renk şemaları, biraz soluk renk kullansalar bile oldukça parlak olma eğilimindedir. Bir rengin hakim olmasına ve aksesuarı için diğer ikisini de kullanmasına izin vermek iyi bir fikir olabilir.

Örneğin, 7-Eleven’ın üçlü renk şemasına sahip bir logosu var. Ana renk ana renk olarak, kırmızı ve turuncu renkler kontrast için kullanılır. Sonuç olarak, logolar dengeli ve dinamik. Üçlü logolar perakende markaları için özellikle iyi çalışır.

Ana ızgaralar ve yapı

Logo tasarlarken her zaman bir ızgarayı kullanın ve ayrıntılara dikkat edin. Logonuzun harfler ve simgeler gibi ayrı parçalarının orantılı olarak hizalandığından emin olun. Ardından, logonuz farklı boyut ve kompozisyonlarda harika görünecektir.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, Vectr ile birlikte gelen tabloyu görebilirsiniz.

Temellerine geri götür

Basit düşünün. Fantezi ve karmaşık logolar tasarımcılar için harika ve anlamlı görünebilir, ancak çoğunluk için kafa karıştırıcı ve dağınık görünebilirler. İstediğiniz, logonuzun müşterileriniz ve iş ortakları tarafından anında tanınmasıdır. Bu nedenle, logonuzu minimalist ve açık tutmaya odaklanmak daha iyidir.

Basit bir minimalist logonun ünlü örneği Nike’dir. 1971’de genç bir tasarımcı Carolyn Davidson tarafından yaratılan görüntü, Yunan tanrıçası zaferinin adını taşıyan marka adı Nike’ye ait bir ipucu olan bir kanadı andırıyor. Logo daha sonra çeşitli biçimlerde gelişti ancak temel unsur daima aynı kalıyordu.

Akıllıca negatif boşluk kullanın

Bazı yazı tipleri ve şekiller diğerlerinden daha fazla negatif alan yaratır; onları akıllıca dengelediğinizden emin olun.

Negatif alanı çok yaratıcı biçimde de kullanabilirsiniz. Örneğin, FedEx logosunda neredeyse gizli bir ok işareti ile ünlüdür. İyi görünüyor, değil mi?

Logolar tasarımı ilk bakışta karışık görünebilir, ancak temel teori kavramlarını anladığınızda ve uygulamaya çalıştığınızda çok kolay hale dönüşebilir. En önemli şey denemek ve kullanabileceğiniz yeni yazı tipleri, şekiller hakkında merak etmemekten korkmamaktır.

Bu makalede logo tasarımına yeni başlayanlar için ipuçları içeren bir liste hazırladık. Bu maddeleri deneyerek çok iyi sonuçlar çıkarabilirsiniz. Bu konu hakkındaki fikirlerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/yeni-baslayanlar-icin-logo-tasarimi-ipuclari/feed/ 0
2019 İçin Tasarım Takvimler http://www.gencgrafiker.com/2019-icin-tasarim-takvimler/ http://www.gencgrafiker.com/2019-icin-tasarim-takvimler/#respond Sat, 24 Nov 2018 19:21:53 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14698 Yeni yıla girmeye az kalmış iken sizlere 2019 senesi için bir birinden şık takvimler derledik

2019 calendar design with black background vector

Vector 2019 Calendar Design

]]>
http://www.gencgrafiker.com/2019-icin-tasarim-takvimler/feed/ 0
Seo İçin Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır http://www.gencgrafiker.com/seo-icin-sosyal-medya-yonetimi-nasil-olmalidir/ http://www.gencgrafiker.com/seo-icin-sosyal-medya-yonetimi-nasil-olmalidir/#respond Sun, 11 Nov 2018 18:34:11 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14674 SEO çalışmalarında size yardımcı olacak en önemli etmenlerden biri de sosyal medyadır. İyi yönetilmiş sosyal medya hesaplarıyla SEO çalışmanızda başarılı olabilirsiniz. Peki sonuçları iyileştirmek için sosyal medyayı nasıl en iyi şekilde kullanabiliriz? Gelin, göz atalım.

1.Uyumlu olmasına Dikkat Edin.

İşletmenizin adı ile işletmenize ait sitenin adı ve sosyal medya hesapları uyumlu olmalı. Bunun bir çok nedeni var. Bunlardan biri elbette ki arama motorlarında rahat çıkmasına sebep olması. Üstelik markalaşma yolundaysanız bu size yarar sağlayacaktır. Tabi ki gerek internette gerek sosyal medyada işletmeniz sürekli adıyla yer aldığı için akılda kalıcılığı artacaktır. Ama siz bu oranı arttırmak isterseniz, işletmenizin logosunu profil fotoğrafı yapmanızda fayda var. Bu sayede hedef kitle sürekli bu mesajla muhatap olduğu için hafızasında isim ve logoyu birleştirecektir.

2.Hedef Kitleye Uygun İçerikler

İşletmeniz için yaptığınız sonucunda hedef kitleniz için uygun içerikler üretmelisiniz. Hedef kitlenizin ilgi alanlarına göre içerik üretmeniz, merak ettikleri yada ihtiyaç duydukları bilgilerde sizin içeriğinize tıklamasına neden olur. Örneğin, bebek giyim kıyafetleri satıyorsanız, bebek beslenmesiyle alakalı bir içeriğiniz elbette dikkatlerini çekecektir. Fakat burada paylaşacak olduğunuz yarış motorlarıyla alakalı bir içerik alakasız olacaktır. Hedef kitleniz sizde istediği içerikleri bulabilmeli. Burada müşterilerinize yaptığınız işle alakalı sahip olduğunuz bilgiyi de gösterebilir ve hedef kitleniz sizin tecrübelerinize dayanarak gönül rahatlığıyla sizden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. İçerikleriniz için uygun ve yaratıcı başlıklar bulmaya özen gösterin. Merak uyandıran başlıklar da size en az içerik kadar etkileşim getirir.

 

3.İşletmenizle Alakalı Haberleri Mutlaka Duyurun

İşletmeniz o gün bir üründe indirime gitti. Hiç vakit kaybetmeden sosyal medya hesaplarından duyurun. Çünkü her gün herkesin internet sitenize girip bakmasını bekleyemezsiniz. Bu yüzden yapmanız gereken şey; tüm sosyal medya hesaplarınızdan o indirimi duyurmak. Sadece indirim değil elbette, işletmenizle ilgili tüm haberleri mutlaka sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Bu paylaşımları yaparken yine 1. Maddedeki uyumluluğa dikkat edin. Paylaştığınız mesajların tüm mecralarda aynı olması siz ve işletmeniz yararına olacaktır.

4.Tüm Sosyal Medya Hesaplarınızda Bulunması Gerekenler

Günümüzdeki en çok kullanılan sosyal medya araçlarında bir kısım vardır. ‘Hakkında’, ‘Biyografi’, ‘Kişisel Bilgiler’ gibi varyasyonlarla adlandırılan bu boşluğa işletmenizin ismini, web sitesinin URL’sini, işletmeye ait sloganı mutlaka eklemelisiniz. Bu sayede kullanıcılara, sizin veya ürününüzün hakkında bilgilere erişebilmek için gerekli fırsatı vermiş olursunuz. Bu sayede potansiyel müşterilere de ulaşabilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

5.Hedef Kitlenizle Sosyal Medya Aracılığıyla İletişim Kurun

Sosyal medyanın belki de işletmelere yaptığı en iyi iyileştirmelerden biri de iletişimi kolaylaştırmasıdır. Müşterilerle sosyal medyayla kurduğunuz iletişim sayesinde :

Hızlı yanıt imkanıyla markanıza teşvik edebilirsiniz
Sorularınıza verdiğiniz cevaplarla kafa karışıklarını giderebilirsiniz.
Verdiğiniz tavsiyelerle kendilerini özel hissederken, ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.
Şikayet ettikleri konularda yardımcı olabilir ve oluşabilecek kötü izlenimi yayılmadan önleyebilirsiniz.
Bu özellik, müşterilerinizle olumlu bir iletişim oluştururken aynı zamanda etkileşim sayısını da arttırır.

6.Paylaşımlarınızı ‘Hashtag’ ile Destekleyin.

Muhakkak herkes en azından bir kere bir hashtag tıklamıştır. Ürününüz, markanız yada işletmeniz hakkında başlattığınız bir hashtag ile etkileşiminizi hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Üstelik belli bir süreden sonra etiketin size ait olmasına alışılan bir etiket marka bilinirliğinizi de arttırır. Hashtaglerinizde işletmenizin ismini kullanabilirsiniz, ürününüzün özel bir adı varsa kullanabilirsiniz.

7.Yarışmalar ve Etkinlikler Düzenleyin.

Sosyal medya hesaplarınızdan yaptığınız bir etkinlik yada yarışma SEO çalışmalarınızda size etkili bir sonuç getirecektir. Yapacağınız etkinlikle beraber sizi tanımayan kullanıcılar tanıyacak, etkinlik bitse dahi takip etmeye devam eden kullanıcılara bu sayede ulaşabileceksiniz. Etkinlik ve yarışmalar postlarınızın paylaşılmasına imkan verirken, adınızdan söz ettirir. Bu sayede marka bilinirliğinizde artar. Eğer bu etkinliği rutin hale getirirseniz, markanızın karakteriyle bütünleşecektir. Böylece etkinlik hedef kitlenizin hafızasında kalmasını sağlayacaktır.

8.Nefes Kesici Fotoğraf Çekin.

Sosyal medyada artık uzun yazıları çok fazla kişi okumadan geçiyor. Artık daha çok görsellik önemli. Yaratıcı ve özen gösterilmiş, moda olan filtrelerle yada markanızla uyumlu renklerle düzenlenmiş fotoğraflar paylaşmanız, hedef kitlenizin ilgisini çekecektir. Çektiğiniz ve düzenlediğiniz fotoğraflar beğenileri alırken, sosyal medya hesabından sitenizinde tıklanmasına da etki edecektir.

Tüm bunları yaparken göz önünde bulundurmanız gereken ve işe yarayacak özelliklerden birisi de yaratıcılıktır. Unutmayın ki hedef kitle zaten dışarıda da sosyal medyada da her gün binlerce mesaja ve içeriğe maruz aklıyor. Bunların arasında sizin içeriğiniz ya da işletmenizin sosyal medya hesabının öne çıkması için mutlak bir yaratıcılığa ihtiyacınız olacak. Sıradan bir reklam yada içerik istediğiniz etkileşimle sizi buluşturamaz. Fakat yaratıcı bir içeriğin etkileşim alması için bazen çok uğraşmanıza bile gerek kalmaz.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/seo-icin-sosyal-medya-yonetimi-nasil-olmalidir/feed/ 0
Yaratıcı Ambalaj Tasarımları http://www.gencgrafiker.com/yaratici-ambalaj-tasarimlari/ http://www.gencgrafiker.com/yaratici-ambalaj-tasarimlari/#respond Wed, 31 Oct 2018 15:13:45 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14627 Teknoloji ve baskı teknikleri geliştikçe tasarıma uyarlanan kutularda giderek daha yaratıcı bir hal almaya başladı son dönemde. Özellikle 3 boyutlu tasarımın ardından 3 boyutlu ambalaj örneklerini de sıkça görür olduk.

Bu konumuzda sizin için birbirinden yaratıcı ambalaj tasarımlarını derledik, bu tasarımlar hayal gücünüzü açmanıza yardımcı olabilir hatta bazılarından esinlenebilirsiniz.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/yaratici-ambalaj-tasarimlari/feed/ 0
Web sitesi giriş trafiği artırma yolları http://www.gencgrafiker.com/web-sitesi-giris-trafigi-artirma-yollari/ http://www.gencgrafiker.com/web-sitesi-giris-trafigi-artirma-yollari/#respond Thu, 18 Oct 2018 09:50:09 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14588 Web sitesi giriş trafiği artırma yolları arasında en büyük etkenlerden biri internet reklamlarıdır. İnternet reklamları ile daha çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Hatta hitap edeceğiniz hedef kitleye nokta atışı yaparak ulaşabilirsiniz.

İnternet reklamlarının en büyük avantajı reklam vermek istediğiniz bölgeyi, saati vb. birçok ayrıntıyı istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey doğru strateji ile doğru bütçeyi yönetmek. Reklam bütçenizi doğru yönlendirmek için mutlaka profesyonel bir ajans ile çalışmanız gerekmektedir.

Web sitenizi yayınladıktan sonra istediğiniz hedef kitleye ulaşmak için web site trafiğini de artırmanız gerekmektedir. Reklam verip hedef kitleyi sitenize çekmek yeterli olmayacaktır. Müşterilerinizin web sitesinde uzun süre vakit geçirmelerini ve daha sonradan tekrar ziyaret etmelerini sağlamanız gerekmektedir.

Bu konuda iş web tasarım ajansınıza düşmektedir. Web tasarım ajansı sitenizi öyle bir dizayn etmelidir ki hedef kitlenizin ön analizi ve piyasa sinerjisi araştırılarak en ince detayları süzgeçten geçirerek tasarlamalıdır.

Son kullanıcının web sitenizde daha çok vakit geçirmesi için olması gerekenler:

Web siteniz Responsive olmalı! (mobil uyumlu)

Günümüz kullanıcısının artık her işini akıllı telefonları ile yapması ile birlikte hedef kitlenin %70’i web sitelerine mobil cihazlar üzerinden giriş yapmaktadır. Responsive web sitesi ile birlikte farklı cihazlara özgün tasarımlara sahip olabilirsiniz. Web site görselleri, metinleri, menülerinin girilen cihaza uygun boyutta açılması kullanıcıya kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

Web siteniz JET hızı ile açılmalı.

Hedef kitlenizi web siteniz uzun süre tutmak için gereken en önemli ayrıntılardan biri ise web sitenizin hızlı açılmasıdır. Hiçbir internet kullanıcısı dakikalarca sürecek bir sitenin açılmasını beklemez Web sitenizin maksimum hızda açılması seo optimizasyonu açısından da büyük önem taşımaktadır. Birkaç saniye içerisin de web siteniz açılmıyorsa sunucunuz da veya web site yazılımı ile ilgili bir sıkıntı var demektir.

Web sitenizde ne yazdığına dikkat edin!

Devasa uzunlukda yazılar yazmaya gerek yok. Kullanıcı içerik metinlerinin ne kadar uzun olduğuna değil aradığı bilginin ne kadar faydalı olduğuna baka. Web site metinleri size özgü, anlaşılır ve net olmalıdır. Metinlerinizi maddeler halinde ve kısa paragraflar ile düzenlemeniz gerekmektedir.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/web-sitesi-giris-trafigi-artirma-yollari/feed/ 0
Google Adsense Hakkında Bilinmesi Gerekenler http://www.gencgrafiker.com/google-adsense-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/ http://www.gencgrafiker.com/google-adsense-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/#respond Sat, 13 Oct 2018 18:53:16 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14615 Google Adsense hakkında bilmeniz gereken 5 temel bilgiyi bu yazıda bulacaksınız. Böylece, hem platforma kabul edilmenin yolu açılacak hem de Google Adsense ile para kazanmak daha kolay olacak.

Hemen hemen her site sahibi blogundan para kazanmak isteyecektir. Kimisine göre bu esas amaç iken kimisine göre de daha geri plandadır. Fakat blogdan para kazanmanın bir çok yolu olmasın rağmen, üzerinde durulan kazanç yöntemi genellikle reklam yayınlamaktır.Bunun sebebi de diğer kazanç yöntemlerinin ülkemiz de yeterince benimsenmemiş olmasıdır.

Reklam yayınlamak için de internet sitelerinin tercihi ağırlıklı olarak Google Adsense platformudur.Çünkü hem daha çok reklam veren vardır hem de diğer platformlara göre kazançları daha fazladır.

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, web sitelerinin ve uygulamalarının reklam yayınlayarak para kazanmasına olanak sağlayan, Google tarafından ücretsiz sunulan reklam yayınlatma servisidir.

Google, diğer servisi Adwords ile reklam verenlerden reklam alır ve Adsense yardımı ile web sitelerinde bu reklamları yayınlar. Adsense reklamlarını yayınlayan siteler, ziyaretçiler tarafından reklamlara tıklandığı zaman hem kendileri hem de Google para kazanır.Sistemin klasik çalışma mantığı bu şekildedir.

Google Adsense Kayıt İşlemi

Google’un sağladığı bu hizmet ücretsiz olsa da, platforma herkes dahil olamıyor. Siteniz de ya da blogunuz da Adsense reklamlarını yayınlamak için platforma başvuru yapıp, kabul edilmeniz gerekir.

Mevcut bir sitesi olan herkes platforma kayıt için başvuru yapabilir ama kabul edilmesi için belirli kriterleri yerine getirmesi gerekir.

Başvuru yapamadan önce dikkat etmeniz gerekenler;

  • Sitenin yeterli sayıda ve kaliteli içerikleri olması gerekir.Başvuruların en çok ret edilme nedeni yetersiz içeriktir.İçerik sayısı hakkında kesin bir rakam yok.Burada önemli olan içeriklerin kaliteli olması ve sitenin düzgün bir imajının olmasıdır.
  • İçeriklerin Google Adsense politikalarına aykırı olmaması gerekir.Yasal olmayan, warez içerikler, telif hakkı olan, artı 18 içerikler gibi yayınları bulunan siteler kabul edilmezler.
  • Google Adsense, belirli sayıda dilleri destekler.Bu diller dışında yayın yapan siteler platforma kabul edilmezler.Desteklediği dillere buradan bakabilirsiniz.
  • Site kullanıcı deneyimine önem göstermiyorsa, platforma kabul edilmez. Mesela sitede aşırı derece reklam varsa, ya da sitede bulunan linkler sürekli başka adreslere yönlendirme yapılıyorsa, site köprü görevi görüyorsa Adsense reklamlarını bu tür paravan sitelerde yayınlatmaz.

1 – Adsense Politikaları Önemli


Google, hem reklam verenlerin hakkını korumak hem de reklam yayınlayanların haksız kazanç elde etmelerini önlemek için sıkı bir kullanım politikasına sahiptir.Eğer bu politikaları ihlal ederseniz, Adsense platformundan uzaklaştırılır, reklam yayınlama yetkiniz elinizden alınır. Bu hakkı bir kere kaybettiğiniz de bir daha geri kazanmanız çok zordur.O yüzden Google Adsense politikaları iyi öğrenip dikkatlice uygulamalısınız.

Adsense politikalarına resmi adresinden ulaşabilirsiniz. Politikaları dikkatlice okuyup ona göre düzenlemeleri yapmalısınız.

2 – Reklamlarınızı Mobil Uyumlu Yapın

Mobil web bugün her alanda geleneksel webin üzerine çıkmış durumda.İnsanlar artık internete akıllı telefonlarından, tabletlerinden giriş yapıyor.Google, Facebook gibi dev internet şirketleri, artık mobil pazarından gelir elde etmek için mobil operasyonlarını genişletiyor.Özellikle akıllı telefonlardan internete giren dev potansiyel ve gelir kapısı herkesin iştahını kabartmış durumda.

Büyük oranda blogunuza mobil girişler daha fazla olmaya başlamıştır.Geleneksel web için tasarlanan siteler ve onlarda yayınladığınız reklamlar, mobil cihazlarda yeterli performans sağlamıyor.O sebep, nasıl ki sitelerinizi mobil uyumlu hale getirmeniz isteniyorsa, reklamları da responsive yapmalısınız.

Google Adsense, mobil uyumlu reklamlar birimlerini uzun zamandır destekliyor.Adsensenin esnek reklam birimi, ekran boyutuna göre ve verilen alanın boşluğuna göre reklam boyutunu kendisi otomatik ayarlıyor.Reklamları esnek birime çevirmeyi unutmayın.

3 – Reklamlarınızı Doğru Yerleştirin

Adsense reklamlarından para kazanmak için, ziyaretçilerinin reklamlara tıklaması gerekiyor.Biliyorsunuz ki Adsense politikalarına göre insanları reklamlara tıklamaya teşvik etmek, zorlamak ya da tıklanması için hile yapmak yasak.Tıklama işlemi tamamen doğal olmalıdır.İnsanlar gerçekten tıklamak istedikleri zaman tıklamaları gerekiyor.

Eğer iyi bir site trafiğine sahip değilseniz, muhtemelen tıklama sayıları da iyi değildir.Öncelikle düz mantık olarak ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok tıklama diyebiliriz.Ama az ziyaretçi sayısı ile de yeterli sayıda tıklama gerçekleştirebiliriz.

Reklamları doğru şekilde yerleştirebilirsek, hileye başvurmadan tıklama sayımızı gözle görülür bir şekilde arttırabiliriz.Bunun için sitenizi iyi analiz edip, ziyaretçilerinizi iyi tanımalısınız.

4 – İçeriği Ayarlayın

İnsanların reklamlara tıklaması için site içerisinde uzun süre kalmaları gerekir.Ziyaretçileri sitede tutmak için içerikler kaliteli olmalı ve onları sitede tutmak için bazı düzenlemeler yapmalısınız.

4.1 – Kaliteli İçerik Oluşturun

Reklamların işe yaraması için insanların sitenizde uzun soluklu kalması önem arz ediyor.Yani ziyaretçileri sitenizde tutacak içeriklere ihtiyacınız var.Bir blogunuz varsa, içerikleriniz okuyucuların dikkatini çekmeli ve yeni bir şeyler öğrenmeliler.Böylelikle minnetlerini göstermek için reklamlara tıklama yapabilirler.

4.2 – Düzenli İçerik Girin

Bir blog siteniz varsa ya da kurumsal sitenizin blogunda yazıyorsanız, haftanın her günü içerik girmenize gerek yok.Ama düzenli girmeniz şart.Kendinize belirli bir takvim ayarlayın.Haftada 2 gün belirleyip belirli saatler de içerikleri girmeyi deneyin.Bunu yaparken sitenizin en çok ziyaretçi aldığı günleri ve saatleri öğrenin.

5 – Trafiğinizi Arttırın

Şu tartışılmaz bir gerçek ki, siteye gelen ziyaretçi olmazsa reklamlar hiç bir işe yaramaz.Bugün hangi reklam yöntemini kullanıyor olursanız olun, eğer insanlar sitenizi ziyaret etmiyorsa maddi kazanç beklentisi olamaz.Bu yüzden öncelikli hedef site veya blogun hitini arttırmaktır.

Adsense gibi reklam yayınlama servisleri, reklam tıklama sayısına göre ödeme yapar.Ne kadar çok tıklama, o kadar çok kazanç getirir.Çok tıklama almak için de çok fazla insanın ziyareti etmesi demektir.

Ama burada şunu diyebilirsiniz. Az tıklama ile daha fazla kazanılabilir ya da az ziyaretçi ile daha fazla tıklama alınabilir. Evet bu söyledikleriniz doğru olabilir. Az tıklama çok kazanç blogun anahtar kelimesine göre değişir.Eğer blogunuz niche bir alanda varlık gösteriyor ve reklam veren şirketler bu anahtar kelimeye daha fazla para ödüyorsa, o zaman 1 tıklama getirisi, başka bir sitenin 10 tıklama getirisine eş değer olabilir.Yani reklam verenlerin ödediği tutara göre değişir.

Diğer taraftan az ziyaretçi çok tıklama ise Adsense reklam yerleştirme politikasına uygun olmayan bir işlem söz konusudur ya da reklam yerleşimi olağan derece de iyi yapılmıştır.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/google-adsense-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/feed/ 0
Her Web Geliştiricisinin Sıkça Karşılaştığı 21 Şey http://www.gencgrafiker.com/her-web-gelistiricisinin-sikca-karsilastigi-21-sey/ http://www.gencgrafiker.com/her-web-gelistiricisinin-sikca-karsilastigi-21-sey/#respond Sat, 13 Oct 2018 18:33:01 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14485 Dünyamızda hiç bir şey eskisi gibi değil. Her geçen gün gelişen bir dünya mevcuttur. Hem de bu gelişimin hızı her geçen gün artan bir ivme ile artmaktadır. Özellikle de web teknolojilerinde bu artış çok hızlıdır. Diğer sektörlere göre göreceli olarak yeni sayabileceğimiz bir sektör/disiplindir. Bu nedenle doygunluk sınırına daha ulaşamamış ve yenilikler daha hızlı meydana gelebilmektedir. Bunun yanında bir de web teknolojilerin genelde yazılım tabanlı olması sebebiyle; sadece insan aklına gereksinim duyması büyük etkendir.

Sonuca ulaşmak adına izlenecek en iyi yöntem hangisidir? Bugün, yarın ve önümüzdeki yıllarda ne gelirse gelsin zirveye tırmanabilir bir site nasıl oluşturulabilir? Optimizasyona, reklam gelirlerine ve pazarlama aşamasına tekrar geriye dönmeksizin başlatan şey nedir? Geriye dönmek aynı şeyleri tekrar yapmaktır. Harcanan emeklerin boşa gitmesi, umut kırıcı bir durumdur. Ayrıca SEO çalışmalarınızın da gecikmesine neden olur.

Her Web Geliştiricisinin Bilmesi Gereken 21 Şey Anahtar Kelime İncelemesi

Şimdi web projelerinizde yer almasını soracağımız( veya yer almasını sağlayacağımız) şeylere göz atalım:Her Web Geliştiricisinin Bilmesi Gereken 21 ŞeyAnahtar Kelime İncelemesi

Bir web projesine başlamadan önce, anahtar kelime çalışması yapmıyorsanız, bu çok büyük bir sorun durumundadır. Anahtar kelime çalışması sizin hedef kitlenizin ne aradığını, hangi ifadelerin onları anlattığını ve özellikle onların arama motorunda arama yaparken o kutucuğa ne yazdığı hakkında bize bilgi verir.

Wire Frame

Wire Frame’de nedir ki diyebilirsiniz? Bunlara eskiz, şablon diyebiliriz. Bunu internette aratarak da bulabilirsiniz. Kabaca açıklamamız gerekirse; sitenin tasarımını ilk başta kabaca çizmektir. Kabaca bir şablon oluşturmaktır diyebiliriz. Bunun sektörde yerleşmiş tam bir karşılığını bulamadığımdan; Türkçe’ye çevirmeden kullanacağım.

Wire Frame olmadan bir tasarım oluşturmanızı pek önermeyiz. Wire frame kullanmadan belki bir tasarımı daha hızlı tamamlayabiliriz. Ancak tasarım bittiğinde aklımızdaki şey ile, ortaya çıkan şeyin aynı olmama ihtimalini aklınızdan çıkarmayın. Ve genelde bu atlanan adım; sitemizde kesin görmek istediğimiz şeylerin tasarım aşamasında gözden kaçmasına neden olur.

Bu nedenle bu adımın kaçması gözden bir şeylerin kaçmasına veya aklınızda çok iyi duran bir tasarımın parçalarının birleştiğinde ortaya çıkan ürünün aklınızdaki ile aynı olmamasına neden olabilir.Bu nedenle renkler ve taslak dışı unsurlar olmaksızın, sitenizde olmasını arzuladığınız her ayrıntıyı içeren; sitenizin her aşamasını veya her sayfasını içeren bir wire frame oluşturmalısınız.

Solda wire frame, sağda gerçek tasarım

Gri Skala Kompozisyonu

Gri skala kompozisyonu baskı endüstrisinde son derece popülerdir ancak her nedense; web tasarım endüstrisinde pek popüler değil. Fikrimize göre; gri skala kompoziyonu web tasarımında da o kadar önemli olmalıdır. Renk dikkat dağıtıcıdır.Bir çok müşterinin site tasarımını beğenmediği için red ettiğini gördük. Bunu çevirirsek, renkleri beğenmediler. Gri skala tasarımcılara renkleri müşterilerin beğenip beğenmeyeceği veya renklerin birlikte nasıl duracağı hakkında kaygı duymadan, tasarımlarını gerçekleştirirler. Tasarımı gerçekleştirdikten sonra renkleri seçebilirsiniz.

Renk Kompozisyonu

En kötü durum gri skala kompozisyonu kabul edildikten sonra, renk kompozisyonunun ret edilmesidir. En başa gri skala kompozisyonunu değiştirecek misiniz? Hayır sadece gri skala kompozisyonu üzerinde, doğru renk kompozisyonunu bulana dek deneyeceksiniz. SEO hizmeti veren her firma renk uyumuna dikkat etmelidir çünkü bu conversion oranını artırır.

Kodlama & Geliştirme

Hiç kodlama yapmadan web geliştirme mevcuttur. Kodlama yapanları bulabilirsiniz. Ancak sadece kodlama yapmak için birisini ve tasarım için başka birisini bulmak biraz sizi yavaşlatır. Hem ayrı iki kişi genelde daha fazla maliyet oluşturur. Ayrıca kodlama ile tasarımın uyumunu oluşturmak için de fazla zaman alır. Bunları tek kişi yaparsa bu zaman minimuma inebilir.

HTML 5 (Onaylanmış)

HTML 5 site tasarımı için şu an çok iyi durumdadır ancak hala bazı siteler HTML 4 kullanmaktadır. HTML 4 evet hala çalışıyor ancak, bu sitenizin eski görünmesine sebep olabilir. HTML 5 yeni medyaya yükseliştedir ve diğer HTML sürümlerine göre daha az kod ile daha geniş fonksiyonelliğe sahiptir. Bu sizi daha berrak, temiz ve hızlı yapacaktır. Tasdik bir sitenin çalışması için gerekli olmadığında, bir geliştirici HTML kodlarını uygun şekilde en aza indirmelidir. Bunun için bazı istisnalar yok olmasa da (özellikle 3. parti araçlar kullanıldığında); ama tasdik iyi geliştirilmiş kod için bazı araçlarla gerçekleştirilmelidir.

CSS 3 (Onaylanmış)

HTML 5 ve CSS 3 aynı gemide ilerlemektedirler. CSS 3, gereksiz JavaScript kodları ve siteyi yavaşlatıcı resimleri azaltıcı püf noktalar önerir. CSS3 sitenizin hızını artırmakta ve sitenizin yüklenme hızını artırmakta benzersiz bir rol oynamaktadır. Ve yine, CSS 3 de tasdik edilmiş olmalıdır.

Arama Motoru Dostu Mimari

Özellikle tekil bir fonksiyon ekleniyorsa, bir siteyi kodlama büyük bir iş külfeti olarak görünmektedir. Ancak arama motorlarına uygun olamayan bir site oluşturmayı düşünmeyin.

Geliştiricilerin genel mimaride sitenin arama motorlarındaki performansı azaltıcı, haddinden fazla iç link, okunabilir URL’ler, anlaşılabilir linkler ve sayfalar, yavaş yüklenen siteler ve daha fazlasının dikkatlice düşünmesi gerekir. Geliştiricilerin çoğu arama motoru optimizasyonu hakkında bilgili olmadığı zamanlarda bile, bazıları gelecekte sorunlara neden olabilecek site mimarileri hakkında gerekli çalışmaları yaparlardı.

Kopya İçeriği Önleyin

Arama motoru dostu mimariden beri, geliştiriciler içerikleri arama motoru böceklerinin daha önce başta bir sayfada görmediğinden emin olmak zorundadırlar. Kopya içerikler salgın hastalık gibi yayılmaktadır ancak iyi geliştiriciler, sitelerini inşa ederken kopya içeriğe karşı önlem almak zorundadırlar. Kopya içerik SEO açısından da çok tehlikelidir. Bunu yapan siteler, arama motorları tarafından cezalandırılablir.

Sayfa Dışı Tasarım

Bu biraz da arama motoru dostu mimariyle alakalıdır. Ancak geliştiriciler daha az kodun ziyaretçilerin daha iyi bir web gezintisi yaşaması için gerekli olduğunu bilmeleri gerekir. Bu ziyaretçilerin kodlar hakkında kaygı duymasıyla alakalı olduğundan değildir, onların ziyaretleri açısından önemlidir. Stiller ve Javascript kodları mümkün olduğu kadarıyla sayfa dışı katmanlar ile, ziyaretçinin tarayıcısına indirme işlemleri yaptırmaktan ayrılabilir. Bu da sayfanın daha hızlı çalışmasına ve her sayfa değişikliğinde tüm kodun tekrar indirilmesinin önüne geçebilir.

Boyutu Optimize Edilmiş Medya

Sitenizde medya kullanıyor musunuz? Peki bunlar uygun şekilde optimize edilmiş mi? Resimden videoya kadar her şey hız ve arama motoruna uygunluk açısından buyutlandırılmalıdırlar. Bazı medya içerikleri daha hızlı bir yüklenme için daha küçük bir boyuta sıkıştırılabilir ve orjinal boyutuna link verilebilir.

Medya oluşturulurken alt bilgi ve başlıkların eklenmesi için bir çok araç mevcuttur. Videoların çoğu Youtube için, resimlerin çoğu da resim araması için optimize edilir. Bu düşünce tarzı geliştirme prosesleri için önemlidir.

Tüm Resimler için Alt Yazılar

Site geliştirilirken resimlerin alt yazıları eklenmeyecek de ne zaman eklenecek? Tabi ki her şey hallolduktan sonra geri döner ve yaparsınız. Ancak neden geri dönesiniz ki? Bunu kolaylıkla başta yapabilirsiniz.

CSS Resim Spriteları

Bu terimin dilimizdeki yerleşmiş karşılığını bilmiyorum, o yüzden olduğu gibi aldım. Bu tüm görselleri, bir görselde saklamaktır. CSS ile istediğiniz görseli, bu tümleşik görselden seçebilir ve kullanabilirsiniz. Bu işlem sayesinde sitenizin yüklenme hızı artar ve dolayısı ile sitenizin hızı artar. Daha geniş resim kuşkusuz daha az zorlanma ve daha hızlı yüklenmeye neden olacaktır. Bu özellikle çoklu resimler için doğru resim kullanıldığında geçerlidir.

Mobil Cihazlara Duyarlılık

Sitenizin mobil cihazlarda nasıl göründüğüne dair bir kaygınız oldu mu hiç? Olmalıdır. Müşterileriniz mobil cihazlardan yaptıkları işlemleri bitiremeseler bile, çoğu zaman mobil işlemler hakkında araştırmaya başlarlar. Markalaşma namına önemlidir.

Eğer web siteniz mobil cihazlarda çalışmıyor veya bozuk görünüyorsa bu iyi bir ilk izlenim bırakma şansınızı ortadan kaldırır. Mobil cihazların kullanımı her geçen gün artarken, hedef kitlenizin de mobil cihaz kullanımının artacağını unutmayın. Bu hem bugün içindir hem de gelecek için kaçınılmaz sondur.

Değişken Ekran Boyutlarına Duyarlılık

Ekran boyutları günümüzde çok değişkendir. Cep telefonları, tabletler, diz üstüler, büyük ekranlı masa üstü bilgisayarlar hep bize değişken ekran boyutları sunar. Mobil cihazlarda olduğu gibi bunlarda da, web siteniz iyi bir izlenim bırakmalıdır.

Hız için Optimizasyon

Hıza yazımızın bir çok yerinde yer verdik. Hız dışında her şeyi optimize ettikten sonra, dönüp neyin sitenizi yavaşlattığına bir bakın. Bu sadece gereksiz ufak bir ayrıntı olabilir mi? Bizce hayır. Ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği deneyimin açısından hız oldukça önemlidir ve bu sebeple sitenizi hızlandırmak için elinizden geleni yapmalısınız.Analiz Araçlarını Kurun

Sitenizin tasarım kısmı çok güzel ancak sitenize analiz araçları kurmadıysanız daha sonra sitenizin arama motorlarındaki performansı hakkında nasıl bilgi sahibi olacaksınız? Analiz araçlarını kurmak sanılan aksine çok basittir, sadece sitenize bir kod eklenir. Bu tüm web siteleri için standart olmalıdır. SEO çalışmaları için de bu araçlar çok önemlidir.

Kırık Link Kontrolü

Eğer her bulduğumuz kırık link başına lira alsak, şu an milyoner olurduk. Kırık link bırakmaksızın siteyi teslim etmek, geliştiricilerin işidir. Ayrıca periyodik olarak linkler kontrol edilmelidir. Kırık linkler de ziyaretçiler için kötü bir durumdur.

Geniş Test

Her ne koşulda olursa olsun, geliştirici bir web sitesini teslim etmeden önce siteni her yerini test etmelidir. Bir web sitesi teslim edildikten hemen sonra sorun çıkmasının hiç bir mazereti yoktur. Sitenin tamamlanması için süre verilirken, test yapılacak süre de buna eklenmelidir. Aceleyle test edilmeden teslim edilmiş işler, büyük ihtimalle sorun ile dönecektir.

404 & Favicon

Bazı web geliştiricileri için küçük bir ayrıntıdır. Hep iş bitimine zaman kalırsa diye bırakılır. Tarayıcı adres satırının yanında küçücük bir resmin olması ile olmaması arasında onlarca fark yoktur. ancak bu sitenin kalite göstergesidir. Küçük resmin büyük bir etkisi vardır.

404 hata sayfası da olmayan bir adrese ziyaretçi gittiğinde ortaya çıkar. Bu özel tasarlanmış bir sayfadır. Kuşkusuz ki ziyaretçiye düz bir “page not found” mesajından daha iyi şeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca onu ana sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Yazıcı Uyumu

Son olarak çok az yerde geçer ancak; siteniz yazıcı uyumlu olmalıdır. Bu sayede ziyaretçiler içeriğinizi yazdırmaya çalıştığında sürprizle karşılaşmaz. Yazıcı uyumu sadece yazdırma işlemi için değil, sayfanızın okuma konforu açısından da oldukça önemlidir. Css kullanarak bu uyuma kavuşabilirsiniz. Ayrıca içeriklerinizin botlar tarafından okunabilir olduğundan da emin olmalısınız.

Maddelerimizi burada bitirdik ancak bu sadece bu alanda söyleneceklerin bir kısmı. İyi bir web tasarım, iyi bir SEO için ilk adımı oluşturur. Web siteleri her geçen gün önemlerini artırmaktayken, kuşkusuz bu alanda hizmet verenler de kendini geliştirmelidir.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/her-web-gelistiricisinin-sikca-karsilastigi-21-sey/feed/ 0
Web Sitesi Yönetim Paneli Önemi http://www.gencgrafiker.com/web-sitesi-yonetim-paneli-onemi/ http://www.gencgrafiker.com/web-sitesi-yonetim-paneli-onemi/#respond Tue, 02 Oct 2018 19:16:17 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14598 Firma ve işletmelerin web site içeriklerine rahatlıkla müdahale etmesine imkan veren, görsel ekleme veya çıkar, yeni metinler düzenleme, yeni sayfalar oluşturma, yeni haberler veya duyurular ekleme gibi işlemleri gerçekleştirebilecekleri yazılıma yönetim panelli web sitesi denir.

Yönetim panelli web sitesi sayesinde sadece yukarıdaki işlemleri değil daha birçok özelliği kimseye bağlı olmadan yönetebilirsiniz. Genellikle işletmeler web sitelerini bir ajansa yaptırdıktan sonra bünyelerinde çalıştırdıkları bir eleman ile web site yönetimini yürütmektedirler. Kullanıcıya büyük bir kullanım kolaylığı sunar

Yönetim panelli web sitesi özellikleri:

-Mobil uyumlu alt yapısı ile responsive olarak kullanılabilir.
-Kullanıcı dostudur, verilen eğitim ile birlikte kolayca kullanabilir.
-Global özelliklere sahiptir ve sürekli güncel sürümlerle desteklenmektedir.
-Websitesi düzenlemelerinde içerik, resim, video ekleme limiti yoktur. Sınırsızca eklenebilir.
-Arama motoru dostu olup, Google ve benzeri arama motorları tarafından kolayca indexlenebilmektedir.
-Web site içeriklerinin Facebook, Twitter, instagram vb. sosyal medyada paylaşılmasını kolaylaştıran özelliklerle sahiptir.
-Ziyaretçi ve potansiyel müşterilerin web site üzerinden kolayca iletişime geçecekleri form, arama, canlı destek vb. eklentiler kolayca entegre edilebilmektedir.
-Admin Paneli güncel HTML, PHP, Java Script Kodları ile çalışmaktadır.
-Veritabanı olarak MySQL kullanılmaktadır.
-Yetkilendirme özelliği ile birden fazla admin yöneticisi oluşturulabilir

]]>
http://www.gencgrafiker.com/web-sitesi-yonetim-paneli-onemi/feed/ 0
İlham Kaynağı Şık Giftler http://www.gencgrafiker.com/ilham-kaynagi-sik-giftler/ http://www.gencgrafiker.com/ilham-kaynagi-sik-giftler/#respond Mon, 01 Oct 2018 15:15:58 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14543 Hareketli gifler hem web kültüründe hemde mobil telefonlarımızda sıkça karşılaştığımız öğelerdir. Normal bir video içeriği gif oalrak hazırlayabileceğiniz gibi bitmap renkler ile daha kaliteli görünen gifler hazırlayabilirsiniz.

Kaliteli giflerden oluşan örnekleri derledik, size fikir vermesi açısından inceleyebilirsiniz. İşte birbirinden kaliteli görüntüye sahip gifler;

]]>
http://www.gencgrafiker.com/ilham-kaynagi-sik-giftler/feed/ 0
2018’in Web Tasarım Trendleri http://www.gencgrafiker.com/2018in-web-tasarim-trendleri/ http://www.gencgrafiker.com/2018in-web-tasarim-trendleri/#respond Sun, 30 Sep 2018 13:43:07 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14567 Yenilikler genelde modası geçmiş ve kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmak için fırsattır. Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek ne zaman olursa olsun sevindirici bir şeydir. Yeni bir çalışma yılı da kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız için harika bir zamandır. Teknoloji dünyasında; verimsiz süreçler ve modası geçmiş teknikler daima yenilenmelidir. Aslına bakarsanız 2017 yılı o kadar da kötü değildi, fakat yine de artık “eski” sayılan birçok şey var ve yenilenmeleri gerekiyor var.

Yenilenmesi gereken önemli konulardan bir tanesi; tasarımlar. Aslında aşağıda paylaşıyor olduğumuz yeni web tasarım trendlerinin çoğu size tanıdık gelecektir. Fakat bu, zaman ayırmaya değmeyecekleri anlamına gelmiyor çünkü hepsinde gelişmeler mevcut. Çünkü aşağıdaki tasarım trendleri kullanıcıların isteklerine göre düzenli olarak geliştiriliyor.

Daha iyi kavrayabilmeniz için her web tasarım trendi için güzel bazı örnekleri de ekledik. İşte 2018 yılının web tasarım trendleri:

Canlı Renk Şemaları

Google 2014 yılında Material Design‘ı tanıtmasıyla birlikte tasarımcıların önündeki seçenekler arttı ve kontrollü bir ortamda daha parlak renklerin kullanımına geçiş yapıldı. Bu yıl bu konuda biraz daha gelişme olacak ve tasarımcıların daha fazla rengi denemesi mümkün olacak.

Canlı renk şemaları belki de listemizin en can alıcı noktası. Çünkü çift pozlama, gradyanlar ve fotoğraf dolgunluğu ile daha fazla deneme yapma fırsatı olacak.

Baesman

Folk Strategies

Rocka

Dağınık Tipografi Seçimleri

Öncelikle bu konunun bir başlık metninden başka bir şey olmadığını söyleyelim. Başlık aklınızı karıştırmasın; standart paragraf metinlerinin okunabilirliği konusundaki kuralları bozmamaya dikkat edin. Fakat bunun yanında özellikle ana sayfanızın başlık metninde bu kuralı çiğneyebilirsiniz.

Peki 2018 yılında başlık metinleri nasıl olacak? İşte beklentilerimiz:

  • Daha kalın
  • Garip boşluklar içeren
  • Daha şeffaf
  • Gelişigüzel yerleştirilmiş

Bunların dışında web tasarımcıların hayal gücü sınırlarına göre birçok değişiklik olabilir. Bekleyip göreceğiz!

Elegant Seagulls

KXU

LIG Works

Asimetri

Kullanıcılar artık web sitelerine oldukça hâkim:

Diğer sayfaları bulmak için navigasyonu kullanmak, daha fazla bilgi için aşağı kaydırmak ya da daha fazlası için ilgili, renkli düğmeleri tıklamak gibi seçenekleri artık herkes ezbere biliyor.

Artık bu düzen değişiyor ve tasarımcılar beklenmedik değişikliklere yol açarak asimetrik bir denge oluşturuyor. Tasarımcılar bu davranışlarıyla kullanıcılara sürprizler yaparak onları eğlendirmeyi planlıyor.

Ike Kligerman Barkley

Leen Heyne

Playground Creative Digital Agency

Video ve Animasyon Değişiklikleri

Web tasarımcılarım yeni tasarımlar yaparken kullanmaya başladıkları bir başka yol da videolar ve animasyonlar. 2018 yılıyla birlikte açıklayıcı videolara ve kaydırmalı animasyonlara artık daha fazla ihtiyaç duyulacak. Zamanla video sinemagrafları ve sanal/artırılmış gerçeklik ürünleri gibi daha fazla deneysel kullanımlar da olacak.

Ann Street Studio Amangani Example

Daha fazla örnek için: Huffington Post Highline ve Nissan Micra‘yı ziyaret edebilirsiniz.

Mikro Etkileşimler

Animasyonların her zaman büyük ya da kalın olmasına gerek yok. Renkler ve yazım tarzları geleneksel yaklaşımlara bir tepki niteliği taşıyor ve bunun yanında mikro etkileşimler de onlara destek çıkıyor. Bu etkileşimler ile tasarımcılar, animasyonları kullanarak ziyaretçilere etkileşimde bulunmaları için sinyaller gönderecek. Böylelikle ziyaretçiler web sitenizde daha az belirgin olan unsurlarla ilgilenmektense daha şaşırtıcı animasyonlara yönelecek ve daha fazla etkileşime neden olacak.

Örnekler için: Untold Digital, KBS Agency ve Zero NYC‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Yapışkan Unsurlar

Görüldüğü gibi tasarım konusunda 2018 yılında bir sürü yeni gelişme olacak. Milyonlarca renk, beklenmedik hareketler, alışılagelmişin dışında çalışmalar… Bu gelişmelerin kullanıcı deneyimini nasıl etkileyeceğini yakında hepimiz göreceğiz.

Bu gelişmelere kayıtsız kalmayın. Bir başka değişim de yapışkan unsurlar. Yapışkan navigasyon web tasarımı için yeni bir kavram değil. Bunları kullanarak tasarımcılar ziyaretçilere göze çarpmadan mesajlar veriyorlar ve ziyaretçilerin daha sadık olmasını planlıyorlar.

https://coschedule.com/

Wishpond

El Yapımı Unsurlar

Web tasarımının ilk zamanlarında stock görüntüler oldukça popülerdi. Kolaylıkla bulunabilirlerdi ve indirmek dışında başka bir işlem gerektirmezlerdi. Daha sonrasında custom(özel) fotoğraflar moda oldu. Tasarımcılar web sitelerinde kişisel izlerini bırakmayı tercih ettiler.

Günümüzde hala bu görüntü seçenekleri kullanılıyor. Fakat daha yaratıcı olmak ve kendinize özgü görüntüler eklemek isterseniz elle çizilmiş unsurlara yönelebilirsiniz. Bunu web sitenizin tamamı için yapmanız oldukça güç olacaktır fakat resim, metin gibi öğeleri elle oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Bu daha vurgulayıcı olacaktır.

Basecamp

Mellow Mushroom

Akışkan Şekiller

Bu eğilime geometrik şekiller eğilimi de diyebilirdik. Fakat geometrik şekiller birkaç yıldır zaten kullanılıyor. Akışkan şekiller ise geometrik şekiller kadar katı değil. Aşağıdaki örneklerde de görebileceğiniz gibi şekiller oluşturarak ve onlara biraz derinlik ve hareketlilik katarak harika bir iş çıkarabilirsiniz.

Bubblewits

Daha fazla örnek için: Fyne Digital Creative ve Andy Wei

Mobil Önceliği

Listemizin sonunda mobil önceliği var. Daha önceki haberlerimizde Google’ın mobil-first indekslemesinden bahsetmiştik. Bunun da bir sonucu olarak mobil dostu ve mobil duyarlı web tasarımlarına sahip olmanız artık bir mecburiyet. Çünkü masaüstü siteleri artık birincil olarak sıralamalarda yer almıyor. Yakın gelecekte Google artık sıralamaları belirlerken tamamen mobil sürümleri kullanacak. Bu sebeplerden dolayı 2018 yılında artık Google AMP ve SVG odaklı daha fazla web sitesi görmeniz muhtemel.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/2018in-web-tasarim-trendleri/feed/ 0
İlham Verici Sade 22 Yaratıcı Logo Tasarımı http://www.gencgrafiker.com/ilham-verici-sade-22-yaratici-logo-tasarimi/ http://www.gencgrafiker.com/ilham-verici-sade-22-yaratici-logo-tasarimi/#respond Wed, 26 Sep 2018 20:32:34 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14541 SADELİK VE MİNİMALİST TASARIM ÖNEMLİ
Bir çok ünlü şirketin logosuna bakacak olursak ortak özellikleri sade ve minimalist olmaları. Karmaşık ve rengarenk bir logo kafaları çok karıştıracağından pek tercih edilmiyor. Genelde bir veya en fazla iki renk kullanımı göze çarpmakta.

1. Bag (Çanta)

2. Tea (Çay)

3. Cat (Kedi)

4. Bird (Kuş)

5. Volume (Ses)

6. Light (Işık)

7. Divided (Bölünmüş)

8. Boot (Çizme)

9. Giraffe (Zürafa)

10. Circle (Daire)

11. Hide (Saklamak)

12. Laptop

13. Piano

14. Fresh (Taze)

15. Slice (Dilim)

16. Focus (Yakınlaştırmak)

17. Movers (Taşımacılar)

18. Catwalk (Kedi Yürüyüşü)

19. Shot (Atış)

20. Untd – United (Birleşmiş)

21. Pizza

 

22. Camp (Kamp)

]]>
http://www.gencgrafiker.com/ilham-verici-sade-22-yaratici-logo-tasarimi/feed/ 0