Genç Grafiker – Grafik Tasarım ve Tasarımcılar için İpuçları http://www.gencgrafiker.com Tasarımcıların ilham alabilecekleri çalışmalar, ücretsiz faydalanabilecekleri kaynaklar, Sektörel yenilikler, eğitici makaleler ve daha fazlası Sun, 05 Jan 2020 18:29:23 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.5 2020 Yılının Grafik Tasarım Trendleri http://www.gencgrafiker.com/2020-yilinin-grafik-tasarim-trendleri/ http://www.gencgrafiker.com/2020-yilinin-grafik-tasarim-trendleri/#respond Sun, 05 Jan 2020 18:29:19 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=15013     Tasarımlar, bizlere dünyayı daha iyi anlamamız için yardım ederken; trendler de zamana ayak uydurmamızı sağlar. Tasarımcı ya da tasarımcıyla işi olan biri olmanın en önemli özelliği en son çıkan trendlerden haberdar olmaktır. 2020 yılında tasarım trendleri neler olacak birlikte inceleyelim.

Tasarım sürecinde atılacak tek bir yanlış adım, projenin sıkıcı ve dikkat çekmeyen bir hale bürünmesine sebep olur. Sürekli değişen ve kendini yenileyen tasarım fikirlerine açık olmak ve bunları uygulamak, yapılan işin en iyi seviyeye ulaşmasına ve işten gelen geri dönütlerin pozitif olmasına yardım eder. 2020 yılında ise bu konu hakkında pek düşünmemize gerek kalmayacak gibi. Çünkü yakın zamanın yeni trendleri hata yapmayı neredeyse imkansız hale getiren çelişkilerden oluşacak!

           1-) Renk Temaları

Hepimizin gözlemleyebileceği ilk şey, kullanıcıların sade şeylerden sıkılmış oldukları. Web siteleri, mobil uygulamalar ve afiş gibi yerlerde kullanılan sıradan renkler artık insanların dikkatini çekmiyor. Apple, Samsung, Telegram gibi dünyaca bilinen büyük markalar da bunun farkında ve artık kendilerini bu doğrultuda geliştiriyorlar.

Bu nedenle grafik tasarımlarında ve logolarda, parlak ve renkli ögelerle karşılaşmamız giderek daha mümkün hale geliyor. Renklerin, herhangi bir projeye karşı oluşan izlenimde büyük rol oynadığı uzun zamandır bilinse de artık bu gerçek tam anlamıyla kullanımda.

Daha önce bahsettiğim çelişki burada başlıyor. Karanlık tema da trendler arasında! Ama koyu mavi, koyu yeşil gibi tonlardansa sadece siyah tonları ilgi çekiyor. Minimalist yazılarla birleşen zarif siyah ton, çok sayıda kullanıcıyı kendine bağlıyor. Hatta öyle ki artık kullandığımız her uygulama içerisine ‘karanlık tema’ özelliği eklemeye başlıyor.

Everest isimli site Awwwards’tan “Ayın En İyi Tasarımı” unvanınıkazanarak basit bir tasarımın insanları nasıl çekebileceğiyle ilgili bize güzel bir örnek oluşturuyor.

    2-) Renk Geçişleri (Gradyan)

Kullanıcıların sade şeylerden sıkıldıklarından bahsetmiştim. Bunlardan biri de monotonluk. Bu yüzden son birkaç yıldan itibaren gradyanlar hızlı bir şekilde gelişiyor ve aktif bir şekilde kullanılıyor.

Bu oldukça yeni bir trend olduğu için deneysel bir aşamadan geçiyor. O yüzden gradyanların kullanımıyla ilgili birçok farklı örnekle karşılaşıyoruz. Bir tasarımın birkaç renge basit bir şekilde ayrılması ya da bir renkten diğerine yumuşak bir şekilde geçilmesi gibi.

Hemen hemen her şekilde kullanılabildiği için tasarımdaki ana trendlerden biri olmayı sürdüren gradyanlar, 2020’yle birlikte renklerin alıştığımız uyumlu olanlardan (siyah ve beyaz, kırmızı ve turuncu, mavi ve mor gibi) ya da alışılmadık kombinasyonlardan oluşması önemli olmayacak.

            3-) Deformasyon

Yeni yılla beraber karşımıza sıkça çıkmaya başlayacak olan bu trend, kısaca düzgün bir tasarımın görselinde ya da yazısında yapılacak bozulmalardan oluşuyor. Kullanıcıya tasarım veriliyor ve sonra onun optik algısıyla oynanıyor.

Gerçek şu ki beynimiz büyük ölçüde kalıplara dayanıyor. Bu kalıplardan biri de görsellerde simetrik ve düzgünlük arayışı. Bu ihlal edilince de beyin bunu incelemek ve anlamak istiyor. O yüzden de beynimiz sürekli bu bozuk görseli düşünmeye devam ediyor. Yani bu tasarımlar açıkçası işi biraz oyuna çeviriyor ve artık tamamen anlaşılır duruma gelseler bile kullanıcıyı kendilerine bakmak için çekmeye devam ediyor.

            4-) İzometri

2 boyutlu bir ortamda 3 boyutlu bir nesne çizmek bu sene başlayan trendlerden biri. Bu da küçücük bir ortamda kocaman şeyler yaratmayı mümkün hale getiriyor.

Bu trendle yapılan tasarımlar basit ve sade görünseler de rekabet edilemeyecek bir derinliğe sahipler. Kısaca izometri sayesinde bir arazinin genel görünümünü karşınızdakine çok daha net ve detaylı gösterebiliyorsunuz. İzometrik tasarımların en güzel özelliklerinden biri diğer birçok trendle uyum içinde kullanılabilmesi.

Örneğin yukarıdaki tasarım bize iki farklı rengin basit bir gradyanını vermekte. Ama binaların görünümünün değişmesiyle fütüristik bir hal de eklenen tasarım, dikkat çekici bir yapı kazanıyor ve kullanıcının bakışlarını üzerine çekiyor.

            5-) Fütüristik Desenler

Fütüristik desenler tasarımın yalnızca belirli ögelerinde ya da tamamında kullanılabilir. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ise markaların tamamen eşsiz içerik oluşturmalarına yardım edecekler.

Çok büyük markalar ve artık onları düşününce aklımıza gelen tasarımlar bile değişmeye ve zamana ayak uydurmaya başladı. BBC’nin de tekrar markalaşmak için fütüristik desenleri tercih etmesi buna bir örnek.

            Bu önceden nasıl göründüğü:

            Bu da güncel hali:

Açıkça görüldüğü üzere yeni versiyon çok daha renkli ve günümüz trendlerine daha çok hitap ediyor.

Fütüristik trendin en güzel özelliği geleceği asla kesin olarak bilemememiz. Bu doğrultuda hayal gücü tam olarak kullanılabiliyor. Hayal gücü ne kadar büyükse tasarım da o kadar benzersiz olacaktır. Yani bir tasarım yapmak istiyorsan ama ne olacağına karar veremiyorsan fütüristik deseni seçmelisin. Bu şekilde hata yapman neredeyse imkansız olacaktır.

            6-) 3D

3 boyutlu tasarımlar her şeyden önce tasarımcı için çok büyük bir çalışma yoğunluğu anlamına gelir. Ama sonuç olarak görenlerin içine dalmayı isteyeceği bir tasarım elde ederiz. Bu trend yalnızca tasarım dünyasına değil gittikçe diğer alanlara da girmeye başladı ve aynı şekilde de devam ediyor. Filmler, çizimler, logolar ve daha pek çok şey gün geçtikçe daha da hacimli hale geliyor.

Bütün bunların yanı sıra bu trend diğer bütün trendlerle de harika bir uyum içinde. Fütüristik 3 boyutlu bir kutu mu? Harika fikir. Gradyanlarla 3 boyutlu bir animasyon mu? Yeteneğin gösterilmesi için mükemmel bir tercih.

            7-) Çizim ve Gerçeklik

Bir tasarıma başlarken istediğiniz şeyi kafanızda canlandırırsınız. Tasarım gerçek görüntüler kullanılarak mı yapılacak, yoksa çizim elementleri mi kullanılarak mı? İşte 2020’yle beraber artık bu sorunun cevabını düşünmemize gerek kalmayacak!

Zaman zaman karşımıza çıkan ancak 2019’un sonlarına doğru daha da popülerleşen çizim ve fotoğrafın bir arada kullanılma tekniği yeni yılla beraber aramızda daha da sık yer alacak gibi duruyor.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/2020-yilinin-grafik-tasarim-trendleri/feed/ 0
Tasarımcılar İçin En İyi 16 Yazı Fontu http://www.gencgrafiker.com/tasarimcilar-icin-en-iyi-16-yazi-fontu/ http://www.gencgrafiker.com/tasarimcilar-icin-en-iyi-16-yazi-fontu/#respond Mon, 30 Sep 2019 08:46:37 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14945 Tasarımcıların yaptıkları işlerdeki en zor seçimlerden biri, font seçimi olabiliyor. Çeşitli tasarımlar için font bulmak, bazen çok zor bir durum haline gelebiliyor. Bugün tasarımlarınıza uygun birkaç tane font paylaşacağız.

Tasarımcılar; logo, internet sitesi ve benzeri birçok güzel işe imza atmaktadırlar. Bu iş biraz hayal gücü ve biraz da el becerisine ihtiyaç duyar. Arkaplan tasarlandı ve sıra yazılara geldiyse asıl sıkıntı burada başlıyor diyebiliriz. 

Yapılan tasarımlara yazı fontu bulmak, biraz sıkıcı ve zor bir iş olabiliyor. Bir tasarımcı olan Hakan Ertan, aynı işi yapan kişiler için Twitter’da paylaştığı bir flood ile birbirinden güzel ve farklı birçok font paylaştı ve onları sizler için paylaşıyoruz. 

Websitesi ve mobil tasarımlar için: Source Sans Pro

Playfair Display

Sadece büyük harflerden oluşan brush font: Leafy Free Brush

Nostaljik bir hava isteyenler için: Cheque Font

Somatic

Uzun metinler için uygun bir font: Crimson Text

Yazılımcılar için source kod fontu: Hack Mono

Rowo Typeface

Range Sans

Marker kalemle yazılmış hissi veren font: Manoyri

ColorTube

Big John/Slim Joe

Noto Sans

Font Awesome

Bondi

Hakan Ertan’ın kendi tasarladığı simge fontu: Font Tonicons

]]>
http://www.gencgrafiker.com/tasarimcilar-icin-en-iyi-16-yazi-fontu/feed/ 0
Temel Logo Öğelerinin Düzenlenmesi http://www.gencgrafiker.com/temel-logo-ogelerinin-duzenlenmesi/ http://www.gencgrafiker.com/temel-logo-ogelerinin-duzenlenmesi/#respond Thu, 15 Aug 2019 09:52:19 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14927 Logo tasarımı için temel öğelerin düzenlenmesi

Format

Karesel, dikey ya da yatay kadrajlı logolar kullanımda nasıl değişiklik gösterir?

Her formatın uyandırdığı duygular ve yarattığı izlenimler farklıdır. Genel olarak logolar bu üç formatta tasarlanabilir fakat hangisini seçeceğiniz aşağıda verilen faktörlere göre değişkenlik gösterir:

 • Logonun hedeflenen kullanım alanı (Kalem veya kartvizit üzerinde)
 • Logonun oturtulacağı alan

Yatay kadrajlı logoların kullanım alanları:

Bu logolar genellikle ürün paketlerinde kullanılmaktadır. Eğer logo yatay olarak yerleştirilemiyor ise logonun yönünün çevrilmesi de uygundur.

Dikey kadrajlı logoların kullanım alanları:

Bu logolar bayraklar, bazı kartvizitler ve şişeler gibi öğeler için daha uygundur.

Boyutlandırma

Logo tasarımı hazırlanırken bağımsız öğelerin arasında boyut farklılıklarından yararlanmak genellikle kontrast yaratmak için kullanılır. Fakat aynı anda bu öğelerin arka plana uyumluluğuna da özen göstermeli ve küçük öğeleri arka plan olarak sığdırmaya çalışılmamalıdır. Bir araya getirilen her öğe bütünde uyumlu ve dengeli bir görsel ortaya çıkarmalıdır. Bu durumlarda uyum içerisinde bir görsel edebilmek için, kullanacağınız ilk öğenin yarı genişliğini baz alınarak diğer öğelerle arasına mesafe koyulmalı ya da aynı şeyi yerleştirilecek herhangi bir yazıda da uygulanması gereklidir.

Ayrıca logoların etrafında boş bırakılması gereken bir alan da bulunmalıdır. Figür ve yazı kısmının bulunduğu bir logoyu göz önüne alırsak bu boşluğu bırakmak hem daha temiz hem de daha net bir hava yaratacaktır. Her logonun öğelerinin boyutu birbirinden farklı olabileceği için bırakılan boşluklar da değişkenlik gösterecektir. Logolarınız da kullanacağınız en küçük öğe bile görünür ya da okunaklı olmalıdır. İşlevsellik açısından logo boyutunuz 2 santimetreyi aşmamak üzere tasarlanmalıdır.

Simetri

Logo tasarımında simetri, sabitliği ve istikrarı temsil eder. İnsan beyninde simetri; uyum ve harmoni olarak algılanır. Simetrik logolar kolaylıkla tanınır ve bu tarz logolara sahip şirketler de logoları yoluyla kitlelerine istikrar ve sabitlik mesajını verir. Bu nedenle logo tasarım çalışmalarının pek çoğunda fark edilmeden simetrik öğeler kullanılmaktadır.

Simetri logolarda pek çok şekilde kullanılabilir. Dört taraflı bir logoda sadece imgenin yönünü 90 derecede değiştirerek ya da verilen öğeleri dikey veya yatay şekilde yansıtarak simetri yaratabilirsiniz. Simetri bazen yansıma izlenimi vermek için de kullanılabilir. Örneğin sudan yansıyan bir görüntü izlemini vermek için simetri kullanılabilir. Eğer akvaryum mağazası gibi su ile bağlantısı olan bir şirkete sahipseniz bu alandan yararlanabilirsiniz ve logonuzu da sudan yansıyormuşçasına bir görünüm verebilirsiniz.

Farklı öğeleri bir araya getirmek

Bir logoda farklı öğeleri birleştirirken ve bir araya getirirken logonuzun belirsizleşme riskini göz önünde bulundurmalısınız. Bu sebeple kullanacağınız öğelerin gerekliliklerini tartarak en uygun olan ve şirket değerlerinizi en iyi şekilde yansıtanları seçmelisiniz.

Yazı ve figür bölümlerini barındıran ya da figür kısmı birden fazla öğe içeren bir logo oluşturmak problem değildir. Fakat bu öğelerin birleşimlerinde denge yakalanıp yakalanmadığına özen gösterilmelidir. Asıl zor kısım da budur. Bu sebeple içerisinde farklı alanlardan pek çok öğe barındıran logolar oluşturmak çok da akıllıca olmayabilir ve oldukça zaman ve çaba isteyen bir işe dönüşebilir. Bu kısım logo tasarımını gerçekleştiren kişinin becerilerine kalmıştır. Piyasada basit ve anlamlı logolar olduğu kadar karmaşık logolar da bulundurmaktadır.

Üç boyutlu tasarım

Logolarınıza üç boyutlu bir derinlik kazandırmak

2 boyutlu logolarınıza da bu tarz bir derinlik kazandırılması mümkündür. Biraz gölge ekleyerek ya da mevcut öğeleri gölgelendirerek bu hedefe ulaşılabilir. Fakat bunu yapmadan önce logonuzun belirli baskı metotlarına uygun olamaması ve buna bağlı olarak ortaya çıkabilecek ek harcamaları da göz önünde bulundurmalısınız. Üç boyutlu logolar 3D uygulamalar yoluyla da oluşturabilmektedir. Ayrıca bu programlar tasarım alanında uygulanabilecek daha fazla seçenek sunmaktadır. Fakat yukarıda bahsedilen sorunlar bu uygulamalarda da önünüze çıkabilir. Üç boyutlu logolar inşaat sektöründe sıkça kullanılmaktadır.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/temel-logo-ogelerinin-duzenlenmesi/feed/ 0
Yaratıcılığınızı Geliştirecek 10 Araç http://www.gencgrafiker.com/yaraticiliginizi-gelistirecek-10-arac/ http://www.gencgrafiker.com/yaraticiliginizi-gelistirecek-10-arac/#respond Thu, 08 Aug 2019 08:50:14 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14910 Tasarım yaparken yaratıcılığınızın tıkandığını hissedebilirsiniz. İşte böyle zamanlarda bu araçlar hayal gücünüzü serbest bırakmanıza yardımcı olacak. Bu yazıda, ister grafik tasarım, ister tipografi, dijital sanat, 3D, web tasarımı, illüstrasyon, sanat veya diğer yaratıcı alanlara ilgi duysanız da size yardımcı olacak en sevdiğim yaratıcı araçları listeleyeceğim:

1. ADOBE EXPERIENCE DESIGN 

Adobe Experience Design

Photoshop’ta web sitesi mock-up’ları ve UX prototipleri oluşturmayı seviyor musunuz? Bence Evet

Bu nedenle Adobe, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (Adobe Experience Design) adıyla Adobe XD’ yi yarattı. Esasen Adobe’nin Sketch’e olan cevabı, Adobe XD, varlıkları içe aktarmak ve mockup’larınızı dışa aktarmak için, hem kullanımı kolay hem de Adobe’nin diğer Creative Cloud uygulamalarıyla dikkatli bir şekilde entegre edilmiş bir arabirimde mockup’lar oluşturmanıza, denemenize ve paylaşmanıza olanak tanır. 

2. FONT FLAME

Sağa doğru kaydır ! Rastgele fontların uyumu

Font Flame kendisini font eşleştirmenin Tinder’ı olarak adlandırır. Bu küçük araç tasarımlarınızda size yardımcı olmak için orjinal font eşleştirmeleri yapar. Jan Wennesland tarafından hazırlanan Font Flames, Google Yazı Tipi Kitaplığı’ndan yazı tiplerini çeker ve onları rastgele eşlemeler haline getirir. Beğendim veya beğenmedim butonlarını seçebilir ve tekrar gözden geçirmeniz için bir kenara bırakabilirsiniz. Belkide tasarımınızın cennette şarkı söylemesini sağlayacak bir tipografik eşleşme keşfedebilirsiniz

3. WHAT THE FONT

Bir görseldeki fontları bulmanıza yardımcı olur…

WhatFont, bir web sitesinde veya bir görselde kullanılan fontların hangileri olduğunu tespit eder. Bilgisayarınızdan 2Mb’ ı geçmeyen bir dosya seçersiniz. Devam et butonuna bastıktan sonra kullanılan fontla alakalı tahminlerini alaka düzeyine göre sıralar.

4. MOZVR

Mozilla, 2014 yılında Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) deneyimini web üzerine taşıyan bir projeyle karşımıza çıkmıştı. Oculus Rift ve Google Cardboard gibi uygun fiyatlı VR cihazları destekleyen MOZVR, VR tabanlı web siteleri oluşturmak isteyen geliştiriciler için de GitHub üzerinde çeşitli kaynak kodlarını ve araçlarını da paylaşıyor. Hepsi çok iyi açıklanmış ve tamamen ücretsiz.

5. LINGO

Lingo harika zaman kazandırır !

Thenounproject, dünyanın dört bir yanındaki tasarımcıların sembollerini ve şekillerini kullanmanızı sağlayan tanınmış bir web sitesidir. Şimdi ise piyasaya çıkardıkları Lingo App sayesinde görsel kütüphanenizi düzenli klasörler şeklinde oluşturabiliyorsunuz. Kategorilerine göre dizebiliyorsunuz. Bulut yapısıyla bir çok platformda bağımsız çalışabiliyorsunuz. İçerisinde barındırdığı görseller tamamen UX/ UI standartlarına uygun ve çok kullanışlı.

6. STYLIFY ME

Bu kullanışlı araçla harika renk kombinasyonlarını al!

Bir web sitesinde istediğiniz bir fontu bulmuşsunuzdur ancak adının ne olduğunu bilmiyorsanız, muhtemelen WhatTheFont’ a bakacaksınız. Fakat stylifyme ile beğendiğiniz web sitesinin arka plan renklerini, metin renklerini, görüntü boyutları ve tipografisini- yalnızca yazı tipi değil aynı zamanda stil, boyut kısacası herşeyini- alabilirsiniz.

Kısaca, Stylify Me, bir web sitesinin tasarım stili rehberini çıkarır. Bu verileri sizinle paylaşır.

Bir sitesinin görünümünü beğenirseniz, tek yapmanız gereken, en üstteki arama menüsündeki URL’yi girmek ve renklerin tam HEX değerlerini de içeren tüm tasarım ayrıntılarını görebilirsiniz. Hatta tüm bilgileri bir PDF olarak da indirebilirsiniz.

7. SKETCH APP

UI/UX tasarımcıları için prototip aracı

Bohemian Coding tarafından 2010 yılında piyasaya sürülen harika bir prototip aracı. Bu aracı 3D modelleme programı SKETCH UP ile karıştırmayın Sketch app bir UX/UI(kullanıcı deneyimi / kullanıcı arayüz) prototip uygulamasıdır. Diğer tasarım programlarına oranla çok daha seri ve kullanışlı bir arayüze sahip. Özellikle, ekran tasarımları ile ilgileniyorsanız, wireframe çizerken hızlanmak istiyorsanız ve “ikon tasarımlarını da burada hallederim ya ” diyorsanız şiddetle tavsiye ederim.

8. THE STOCKS

Bedava stock fotoğraflar indirebilirsiniz !

The Stocks sayesinde yüzlerce ücretsiz stock görselleri yüksek çözünürlükte indirebilirsiniz. 19 adet ücretli-ücretsiz Stock Photo web sitesini bir araya toplamışlar, Harika !

9. RESIZER

Web Sitenizin responsive kalitesini kontrol etmek için…

Google’ın design lab atölyesinden çıkan, Resizer sitenizin farklı ekranlarda nasıl gözüktüğünü tek ekranda gösteren bir uygulamadır. Hedef kitlemizin %38’lik kısmı mobil ekranlardan trafik sağlıyor. Bu da tasarladığınız web sitelerinin mutlaka responsive(ekran uyumlu) olması gerektiği sonucunu çıkartıyor. Resizer sayesinde sitelerinizi mobil uyumluluk konusunda hızlıca kontrol edebilirsiniz.

10. VECTEEZY EDITOR

Vecteezy ücretsiz ve premium vektör çizimler indirebileceğiniz bir sitedir. Şimdi Vecteezy çizimlerde değişiklikler yapmak veya sıfırdan kendi vektörlerinizi oluşturmak için kullanılabilen bir düzenleyiciye sahip. Tarayıcıda vektörleri düzenlemek oldukça kullanışlı. Özellikle chrome ve opera tarayıcılarında denemenizi tavsiye ederim.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/yaraticiliginizi-gelistirecek-10-arac/feed/ 0
2019 Yılında Kullanabileceğiniz En İyi Web Tasarım Yazılımları http://www.gencgrafiker.com/2019-yilinda-kullanabileceginiz-en-iyi-web-tasarim-yazilimlari/ http://www.gencgrafiker.com/2019-yilinda-kullanabileceginiz-en-iyi-web-tasarim-yazilimlari/#respond Wed, 17 Jul 2019 08:56:20 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14899 Her şeyin elektronikleşmeye başladığı dünyamızda web tasarım da bir o kadar ilgi görmeye başladı. Bu noktada bizler de sizin için 2018 yılında kullanabileceğiniz en iyi web tasarım yazılımlarını derledik. Gelin bu yazılımlara birlikte göz atalım.

Ülkemizde dâhil olmak üzere birçok bölgede işler artık internet üzerinden yürümeye başladı. Bu süreç ise tahmin edersiniz ki internet sitelerinin artmasına ve web tasarımların iyileşmesine neden oldu. İlk önce göze hitap etmesi gereken bu tasarımlar, artık eskisinin aksine çok daha kolay yapılabiliyor. Öte yandan yazılımla uzaktan yakından alakanız var ise bilirsiniz, ekrana ufak bir işlev eklemek bile satırlarca kod yazmanızı gerektirebilir. Ancak sizlere birazdan sunacağımız web tasarım yazılımları sayesinde etkileyici tasarımlar oluşturmanız çok daha kolay olacak.

1. Adobe Dreamweaver CC

Tasarım sektöründe en popüler yazılımlardan biri olan Adobe Dreamweaver CC, alanında bir miktar uzman olanlar için oldukça idealdir. Özellikleri ilk bakışta biraz karışık gelse de Dreamweaver, acemi kullanıcılar için de çeşitli seçenekler sunan eşsiz bir programdır. Öyle ki programı ilk başlattığınızda size hangi kullanıcı özelliklerine sahip olduğunuz sorulur. “Yeni başlayan”, “Orta düzey” ve “Gelişmiş” olarak listelenen bu seçenekler, size gösterilecek olan özellikleri ve türlerini belirler. Örneğin konu hakkında oldukça etkinseniz, koddan site oluşturmaya kadar birçok seçenek sizleri karşılayacaktır.

HTML, CSS, PHP ve JavaScript gibi neredeyse her tür web kodunu destekleyen Dreamweaver, ham kodu hazırlayacak tecrübeye sahip değilseniz WordPress ve Drupal gibi şablonları da destekleyebiliyor. Bunlara ek olarak “canlı görüntüleme” seçeneği de bulunduran bu yazılım, sizlerin her türlü ihtiyacınızı karşılayabilecek. Eğer sizler de bu yazılıma erişmek veya daha derinden incelemek istiyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2.Bluefish

Boyut olarak oldukça hafif olan Bluefish, son zamanların en küçük web tasarım aracı olarak kabul ediliyor. 53MB’ın altında olduğu belirtilen yazılım, haliyle de birkaç dakika içerisinde kurulabiliyor. İlk olarak arayüzü ile göz korkutan bu yazılım aracı, HTML odaklı çalışıyor. Ancak bunun yanı sıra PHP, Java, JavaScript, SQL, XML ve CSS dahil olmak üzere birçok programlama dilini de Bluefish üzerinden kullanabilirsiniz. Görsel web tasarım araçlarının aksine temiz kodlar üretmekten hoşlanıyorsanız, bu araç kesinlikle sizleri mest edecektir.

Açıkçası geliştiricilerin yaygınlaşması için çok çaba harcadığı bu yazılım aracı, ilgili kitleler için pek tanıdık değil. Eğer sizler de yeniliklerden ve popüler olmayan araçlara destek vermekten hoşlanıyorsanız, bağlantıya tıklayarak yazılıma erişebilirsiniz.

3. Atom Text Editor

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olduğu ifade edilen Atom, GitHub’da bulunan bir ekip tarafından kullanıcılara sunuluyor. Özellikle masaüstü uygulaması olduğunu söyleyebileceğimiz yazılım aracı; HTML, JavaScript, Java, PHP, CSS ve XML gibi çeşitli programlama dillerini rahatlıkla destekleyebiliyor. Programın en kullanışlı olan özelliği ise bence, uygulamanın yazdığınız dili tanıyarak otomatik olarak tamamlayabilmesidir.

Bunlara ek olarak görünüm itibariyle de profesyonel duran bu yazılım, daha çok işin ehli kişiler için öneriliyor. Windows, Linux ve macOS için ideal olan Atom, açık kaynak olduğu için de herhangi bir hatanız olduğunda geliştiriciler tarafından hızlıca düzeltilebilir. Eğer sizler de bu yazılım aracının detaylarını merak ettiyseniz, bağlantıya tıklayarak Atom’a erişebilirsiniz.

4. Google Web Designer

Google Web Designer öncelikle HTML 5, JavaScript ve CSS’de etkileşimli içerikler oluşturmak için kullanılmaktadır. Yani diğer bir anlamla yazılımın birinci işlevi reklam oluşturmaktır. GUI kullanmak için mükemmel bir seçenek olan yazılımı, yapacağınız ince ayarlar sayesinde de şekillendirebilirsiniz.

Hala beta test aşamasında olan yazılım, bu sebeple dışarıda oluşturulan HTML dosyalarını açamaz. Yine de mevcut projeleriniz varsayılan tarayıcınızda açacak kullanışlı bir web önizleme özelliği işinizi görecektir. Windows, macOS ve Linux’da ücretsiz olan yazılıma bağlantıya tıklayarak erişebilirsiniz.

5. Webflow

Webflow, hiçbir kodlama bilgisine sahip olmayan kişiler için oluşturulmuş eşsiz bir web tasarım aracıdır. Bulut tabanlı olduğu ifade edilen bu yazılım, özellikle “kodsuzluk” kavramını ilke edinmiş diyebiliriz. Sürükle-bırak mantığı ile çalışan platform, kesinlikle profesyonel yazılımlara taş çıkaracak kadar üretkendir.

Gereken HTML ve CSS kodlarını sizler için oluşturan Webflow, ilk iki projeniz için ücretsizdir ancak sonrasında kullanmaya devam edebilmeniz için aylık 24 dolar ödemeniz gerekir. Eğer bu tasarım yapma durumu sevdiyseniz ve kendinize iş kapısı kurmaya niyetlendiyseniz, 24 doları feda edebilirsiniz. E-ticaret ve pazarlama araçları için de kullanılabilecek olan bu yazılıma bağlantıya tıklayarak erişebilirsiniz.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/2019-yilinda-kullanabileceginiz-en-iyi-web-tasarim-yazilimlari/feed/ 0
İLGİ ÇEKİCİ MİNİMALİST LOGOLAR http://www.gencgrafiker.com/ilgi-cekici-minimalist-logolar/ http://www.gencgrafiker.com/ilgi-cekici-minimalist-logolar/#respond Tue, 16 Jul 2019 14:45:21 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14888 Aç – Kapa

UÇUŞ

PİZZA

TİGER

SÜRÜCÜ

Radyo

]]>
http://www.gencgrafiker.com/ilgi-cekici-minimalist-logolar/feed/ 0
Anlamlarını Öğrendiğinizde Aydınlanma Yaşayacağınız Logolar http://www.gencgrafiker.com/anlamlarini-ogrendiginizde-aydinlanma-yasayacaginiz-logolar/ http://www.gencgrafiker.com/anlamlarini-ogrendiginizde-aydinlanma-yasayacaginiz-logolar/#respond Wed, 03 Jul 2019 11:34:14 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14867 Çoğu markanın logosunu sadece şekillerden ibaret zannediyoruz ama işin aslı öyle değilmiş.

sony vaio logosu 

eğri v ve a harfleri analog bir sinyali, ı ve o ikilisi de dijital bir sinyali temsil etmektedir. bu harfler yan yana gelince sadece vaio sözcüğünü oluşturmaz, aynı zamanda analogdan dijital teknolojiye geçişin tarihini ve evrimini de temsil eder.

amazon.com

logonun altındaki ok sadece bir gülümsemeyi temsil etmekle kalmaz, aynı zamanda a’dan z’ye dilediğiniz her şeyi amazon’da bulabileceğinizi ima eder.

spartan golf

miğfer takmış spartalı bir askerin yanı sıra golf sopasını savuran bir golfçüyü de temsil etmektedir.

bmw 

markanın havacılık geçmişini yansıtıyor. mavi-beyaz renkler bir pervanenin dönüşünü ve havanın pervanenin içinden geçmesini temsil ediyor. bmw ikinci dünya savaşında alman ordusu için uçak motorları tasarlamıştı.

mercedes –benz 

en iddialı logolardan biri. üç kollu yıldız şirketin kalite ve stil alanındaki öncülüğünü “havaya, suya ve karaya hükmetmek” şeklinde yorumluyor.

adidas 

başlangıçta sadece üç çizgiden oluşuyordu ve çizgilerin özel bir anlamı yoktu. daha sonra marka çizgileri zorlukların üstesinden gelinerek tırmanılacak bir dağı anımsatacak şekilde yeniden tasarladı.

toblerone 

çikolata şirketinin logosu isviçre kökenini temsil eden matterhorn dağının zirvesini gösterirken, bir yandan da dağın kenarında gizlenmiş bir ayı da logonun bir parçasıdır. ayı, toblerone’un esas şehri bern’in ambleminde bulunur.

toyota 

bu üç halkadan toyota kelimesindeki bütün harfler görülebiliyor.

tour de france 

wikipedia 

web sitesinin de açıkladığı gibi, her parça bir harfi veya başka bir karakteri temsil ediyor ve bu da wikipedia’nın çok dilli olduğunu gösteriyor. yukarı kısımdaki boş alan, projenin henüz tamamlanmamış olduğuna işaret ediyor.

continental 

c ve o harfleri bir tekerlek oluşturuyor ki bu da şirketin ürünü.

fedex 

bilinmeyen yönü, e ve x harfleri arasındaki negatif boşluğunda soldan sağa eğik bir ok bulunmaktadır ve şirketin yönünü, hızını ve kesinliğini temsil etmektedir.

nbc 

nbc’nin tavus kuşunu andıran logosunun neden bu kadar renkli olduğunu hiç merak ettiniz mi? 50’li yıllarda nbc’nin sahibi renkli televizyonlar üretmeye henüz başlamış olan rca şirketiydi ve şirket renkli televizyon sahibi olmayan tüketicilerin ne kaçırdıklarını görmesini istedi ve logosunda mümkün olduğunca fazla renk kullandı.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/anlamlarini-ogrendiginizde-aydinlanma-yasayacaginiz-logolar/feed/ 0
Sosyal Medya Reklamcılığına Giriş http://www.gencgrafiker.com/sosyal-medya-reklamciligina-giris/ http://www.gencgrafiker.com/sosyal-medya-reklamciligina-giris/#respond Tue, 02 Jul 2019 15:03:07 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14838 Reklam hedefinizi projenin başında doğru stratejilerle çizmek, reklamlarınızı yönetirken biz sosyal medyacılarında işini daha etkili ve yararlı yapmamızı sağlayacaktır. İyileştirmeler, raporlama, reklam düzenlemeleri, bütçe ve reklam değişiklikleri gibi sizi geliştirecek öneriler sunarak bu hedefinizden faydalanacağız. Siz de bu sayede reklamlarınızdan çok daha fazla verim alabileceksiniz.

Reklamlarınızı yayınlamadan önce, size hizmetiniz ile alakalı bazı önerilerim olacak. Bu sayede sizi en doğru müşterilere en etkin şekilde ulaştırmayı hedefliyorum. Ürününüzü/hizmetinizi yansıtan doğru hedef kitlesi için doğru reklam türlerini tercih etmek, hem işletmenizi tanıtmak hem de iş hacminizi genişletmek için ihtiyacınız olan trafiği sağlayacaktır. Bu mini rehber ile Linkedin ve Twitter reklamlarınızla hizmetiniz için en çok verim alabileceğiniz reklam türünü seçmenize yardımcı olacağımı düşünüyorum.

Linkedin Reklamları

LinkedIn’in sosyal medya platformları arasında özellikle konu B2B ise ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz. Rakamlara gelecek olursak şu anda 200’den fazla ülkeden 546 milyon üyesi bulunuyor. Güncel rakamlar için LinkedIn’in about sayfasını ziyaret edebirsiniz: https://about.linkedin.com. Hazır rakam demişken Microsoft’un LinkedIn’i 2016 yılında 26,2 milyar dolara satın aldığını da tekrar hatırlatmadan geçmek istemedim.

Evet LinkedIn büyük bir sosyal ağ, evet bir sosyal ağ tıpkı Facebook, Twitter gibi. Peki nerede diğerlerinden ayrılıyor? Neden LinkedIn reklam yatırımı yapmanız gerekiyor?

LinkedIn reklam paneline girdiğinizde reklam oluşturmak için LinkedIn size bir kaç seçenek sunar. Bu reklam modellerini aynı kampanyada kullanmanıza izin yoktur fakat aynı hedeflemeler ile başka kampanyalar oluşturabilir ve farklı reklam türlerini oluşturacağınız diğer kampanyalara bölebilirsiniz. Reklam türlerini ve modellerini inceleyecek olursak:

Sponsorlu İçerik (Sponsored Updates)

LinkedIn üzerinde en çok kullanılan başarısını kanıtlamış reklam modelidir. Hedef kitlenizin içinde bulunan kullanıcılara reklamınız LinkedIn akışı üzerinde normal bir gönderiymiş gibi gösterilir. Eğer ilgi çekici bir görsel ve metin kullanıyorsanız oldukça efektif sonuçlar elde edebilirsiniz.Şirketinizden yayınladığınız normal güncellemeler üzerinde yapılan promosyon çalışmaları bu gruba girmektedir. Bir güncelleme yayınladığınızı ve beklediğiniz ilgiyi çekmediğini veya daha fazla insana bu güncellemeyi göstermek istediğinizi düşünelim. LinkedIn reklam paneline girdiğinizde seçilecek gönderiler arasında bu güncellemeyi direkt olarak görüyor ve seçebiliyor olmalısınız. Bu gönderiyi seçtikten ve hedeflemeyi oluşturduktan sonra reklam kampanyanızı aktif edebilirsiniz.

Doğrudan Sponsorlu İçerik (Direct Sponsored Content)

Güncelleme yayınlayarak LinkedIn reklamları yapmak istiyorsunuz fakat bu güncellemelerin şirket akışında gözükmesini istemiyorsunuz gibi bir senaryonuzun olduğunu düşünelim. Veya farklı sektörlere ve farklı hedef kitlelere hitap eden bambaşka reklam kampanyaları yapmak istiyorsunuz ve bu reklamları art arda sayfa akışınızda gözükerek bütünlüğü bozmasını istemiyorsunuz. İşte tam bu noktada doğrudan sponsorlu içerik devreye giriyor. Kampanyaları oluştururken aktif edeceğiniz bu gönderiler akışınızda gözükmeden promosyon yapmanıza ve LinkedIn sayfanız bozulmadan LinkedIn reklamlarını efektif olarak kullanmanıza olanak tanıyor.

Dönen Reklamlar (Carousel Ads)

 2018 yılının üçüncü çeyreğinde kullanıma açılan dönen reklamlar, bir hikaye anlatmak ya da farklı parçaları/hizmetleri aynı anda tanıtmak için kullanılıyor. LinkedIn kullanan profesyonellerin dikkatini diğer gönderilerden daha fazla çeken dönen reklamlar Facebook tarafındaki başarısı kanıtladıktan sonra LinkedIn’e entegre edilmiş durumda. Eğer tek bir görselde anlatamayacağınız hizmetleriniz ve ürünleriniz varsa dönen reklamları kullanabilir ve kullanıcıların dikkatini daha hızlı çekebilirsiniz.

Metin Reklamlar (Text Ads)

Sponsorlu içeriklere alternatif olarak kullanılan metin reklamlar LinkedIn’de hem akış hem şirket hem de profil sayfalarının üst bölümünde ve yan bölümünde çıkmaktadır. Genelde sayfa başına 4 tane olurlar. CTR yüzdesi düşüktür fakat doğru tekliflendirme yöntemleri ile ROI‘si sponsorlu içerikten kötü değildir. Sponsorlu içerikler ile beraber kullanıldığında marka bilinirliğini ve kampanyaların verimliliği için oldukça faydalıdır.

Sponsorlu InMail (Sponsored InMail)

LinkedIn reklamlarının belki de en keskin olarak diğerlerinden ayrıldığı yer bu InMail konusu. InMail aslında bildiğiniz gibi sadece 1. seviye bağlantılarınız olan başka kullanıcılar ile mesajlaştığınız bir yapı. Bu yazıyı okuyan Premium kullanıcıları kulağımı çınlatmadan buraya bir parantez açmakta fayda var; Birinci seviye bağlantınız olmayan kullanıcılara LinkedIn üzerinden sadece Premium hesabınız varsa belli sayıda tabii ki InMail gönderebilirsiniz. Fakat bunu otomatik olarak yapan, hedeflediğiniz kriterlere uyan çevrimiçi kullanıcılara bütçeniz dahilinde gönderim yapan bu model özellikle hızlı sonuç almanız gereken etkinlik gibi aktiviteler veya sektörel bazda oluşturduğunuz çok dikey ürünler/hizmetler için biçilmiş kaftan.

Sponsorlu InMail’in çalışma mantığı sponsorlu içerikten çok çok farklı değil. LinkedIn reklamlarının tamamında aynı şekilde olduğu gibi kitle belirleniyor, benzer şekilde tekliflendiriliyor. Fakat burada ek olarak uzun bir metin kullanabiliyor ve metnin sağ bölümüne 300×250 boyutunda ufak bir görsel iliştirebiliyoruz. Hem bu görsele istenilen link verilebiliyor hem de InMail ile gönderilen metin istenilen şekilde özelleştirilerek hedef kitleye gönderilebiliyor.

Banner Reklamlar (Banner Ads)

LinkedIn tarafından AppNexus’a devredilmişlerdir ve programmatic ile satın alınabilirler. AppNexus panelinden diğer reklam modelleri gibi hedeflenebilirken diğer programmatic servis sağlayıcılar ile sadece domain bazında hedefleme yapılabilirler.

LinkedIn Reklamları Hedefleme Kriterleri

Daha önce de belirttiğim gibi LinkedIn B2B şirketler için mükemmel bir platform. B2B şirketlerin sosyal medya kullanım oranı B2C şirketlere göre daha düşük fakat B2B sosyal medya kampanyaları da karar vericilere ulaşmak ve markanızın bilinirliğini artırmak için oldukça etkili. Peki hedef kitle oluştururken LinkedIn’de hangi kriterleri kullanabiliyoruz?

 • Lokasyon: Her şeyden önce lokasyon hedefi oluşturuyoruz. Böylece sadece belli lokasyonda kullanacılara ulaşıyoruz. (LinkedIn bu adım için yeni bir özellik getirdi, böylelikle sadece o lokasyonda yaşayan kullanacılara ulaşabiliyoruz. Yani hedef kitlenizde olmayan bir kullanıcı seyahat edip sizin hedef kitlenize girdiğinde LinkedIn reklamınızı bu kullanıcıya göstermiyor.)
 • Şirket Adı
 • Şirket Endüstrisi
 • Şirket Büyüklüğü
 • İş Ünvanı
 • İş Kıdemi
 • Okul
 • Okul Bölümü
 • Diploma Notu
 • Yetenekler
 • Üye Olunan Gruplar
 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Deneyim Süresi
 • Şirket Takipçileri
 • Şirket Bağlantıları

Yukarıdaki bütün kriterler içlerine girildiklerinde de ayrı bambaşka bir dünyaya açılıyorlar. Beraber çaprazlanabildikleri gibi istediklerinizi kampanyanın dışında da tutabiliyorsunuz. Bu kriterlere ek olarak kendi LinkedIn reklam panelinde özel kitlelerinizi de oluşturabiliyor ve yeniden pazarlama (remarketing) yaparak da sizinle daha önce temasa geçmiş kullanıcılara da ulaşabiliyorsunuz.

LinkedIn Reklam Maliyetleri

LinkedIn diğer sosyal medya platformlarına göre daha maliyetlidir fakat yatırımın geri dönüşü düşünüldüğünde kullanılmalıdır. Eğer hedef kitleniz LinkedIn üzerinde daha fazla zaman geçiriyor ve satın alma kararlarını LinkedIn kullanarak veriyor veya LinkedIn karar vermelerini hızlandırıyorsa kesinlikle LinkedIn reklamlarını kullanmalısınız. Örneğin Fortune 500 şirketlerinden birinin üst düzey yöneticisine LinkedIn haricinde bir sosyal medya platformundan ulaşmak neredeyse imkansızdır.

Ücret ve maliyetlere geldiğimizde ise bu rakamlar oluşturulan hedef kitleye farklılık göstermektedir. Daha geniş bir hedeflemede tıklama ücretleri 2,5-3$ civarında olabilirken dar hedeflemelerde bu maliyet 5-6$ civarına kadar çıkabilmektedir.

LinkedIn reklamlarında da diğer reklam modellerinde olduğu gibi CPM ve CPC teklifler kullanılabilir. CPM ile reklamınızın 1000 gösterim başına harcayacağı bütçeyi kısıtlayabilir veya CPC kullanarak sadece tıklama başına ücret ödeyebilirsiniz.

LinkedIn Reklam Boyutları

LinkedIn reklam alanlarında kullanabileceğiniz bannerlar farklı ölçülerde olabilir ama hem mobilde hem de masaüstünde en iyi deneyimi sunmak için LinkedIn sponsorlu içeriklerde 1200 x 627 px ölçüsünü öneriyor. Mobil de en az masaüstü kadar önemli olduğu için 1200 x 627 px görsel kullanımı kampanya başarınızı olumlu yönde etkileyebilir.Sponsorlu InMail reklamlarında ise hepimizin aşina olduğu 300×250 px boyutu kullanılıyor. Bu ufak banner InMail’in sağ tarafında yer olarak, CTA görevi görüyor aslında.

Sponsorlu InMail ve sponsorlu içerik reklamları haricinde metin reklamlar da LinkedIn üzerinde kullanılmakta. Bir kaç farklı yerde ve şekilde sistem tarafından otomatik olarak kullanılan bu metin reklamları eğer sayfanın sağ bölümünde gösteriliyorsa kenarlarına ufak kare bir görsel de eklenebiliyor. Biz bu görsellerin boyutunu 300×300 px olarak kullanıyoruz.

Twitter Reklamları 

Birçok farklı özelliği olan Twitter ülkemizde ve dünya genelinde yoğun olarak kullanılan sosyal medya ağları arasında yer almaktadır. Türkiye’de 10 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan Twitter’da her gün ortalama dünya genelinde 500 milyon tweet atılırken, aylık ortalama olarak 325 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmaktadır. Gelişen internet ve teknoloji ile birlikte bu sosyal medya platformlarının önem kazanması, insanlar tarafından yoğun olarak kullanılması, reklam faaliyetleri için yeni bir alan oluşturmuştur.

Değişen bu pazarlama çalışmaları doğrultusunda Twitter’da kendini reklama açmış ve günden güne yeni reklam modelleri ile daha faydalı olmayı amaçlamıştır. Oldukça önemli bir mecra olan Twitter’da reklam çalışması yürütmek elbette çok kolay değildir. Twitter reklamlarının hangisinin size fayda sağlayacağı, hangi reklam modelinin nasıl düzenleneceği ve ayarlama yapılacağı ve hangi reklam modelinin ne işe yarayacağının bilinmesi gerekmektedir. Bundan dolayı harcayacağınız paradan en iyi verimi alabilmek için dijital reklam ajansı olarak hizmet veren firmalardan sosyal medya danışmanlığı ya da reklam danışmanlığı konularında destek almanız sizin için faydalı olacaktır. Peki, firmaların hedef kitleye ulaşması konusunda büyük öneme sahip olan Twitter, kendi bünyesinde hangi reklam modellerine sahip? Şimdi bu Twitter reklam modellerinin neler olduğuna ve hangi amaçla kullanıldıklarına bir göz atalım.

Promoted Tweet Reklam Modeli (Sponsorlu Tweet)

Sponsorlu tweet olarak adlandırılan bu Twitter reklam modeli, iletilmek istenen mesajın öne çıkartılmasını sağlamaktadır. Bu reklam modeli Twitter’da henüz takipçiniz olmayan hesaplara reklamınızı gösterebilmenizi sağlamaktadır. Belirlenen anahtar kelimeler çerçevesinde yapılan bu reklam ile takipçiniz olmayan kullanıcılar yaptıkları arama sonuçlarında sizin reklamınız ile karşılaşırlar. Eğer ki reklam ilgisini çekerse kullanıcı reklamınıza tıklar. Promoted tweet ile mesaj, link, fotoğraf veya video gibi unsurlar ön plana çıkartılabilmektedir. Sponsorlu tweet reklamları 3 aylık bir yayın sürecine sahiptir. Promoted tweet reklamları, etkileşim başına maliyet üzerinden ücretlendirilmektedir. Yani yayınladığınız reklam ile kullanıcıların reklamınıza tıklaması, tweeti RT yapması, hesabı takibe alması gibi etkileşimler olduğunda ücret ödemektesiniz.

Promoted Trend Reklam Modeli (Sponsorlu Gündem)

Promoted trend reklamı, sponsorlu gündem oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu reklam modeli bir gün yani 24 saat boyunca yayınlanmaktadır. Reklamınız gece 00.00 itibariyle yayına girer ve aynı günün akşamı saat 23.59 olduğunda reklam sona erer. Bir günlük sponsorlu bir reklam yapma yöntemidir. Bu reklam modelinin daha çok kısa süreli tanıtım ve reklam dönemlerinde kullanılması fayda sağlamaktadır. Temel amaç firma tarafından belirlenen hashtagin günün Trend Topic (TT) listesinde bir gün boyunca kalmasıdır. Bu reklam modeli daha çok lansman ve tanıtım dönemlerinde etkili olacak bir yöntemdir ya da günlük indirim ve kampanya dönemlerinde. Bu reklam modeli ile reklamınızı gündeme oturtarak çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Twitter Video Reklam Modeli

Video reklamlar günümüzdeki en etkili reklam yöntemlerinden biridir. Twitter’da bu durumun farkında olarak kendi bünyesinde video reklamların yayınlanabilmesine imkan vermektedir. Twitter video reklamlarında, firma tarafından belirlenen video tweetin içerisine gömülmüş olarak reklam yayınlanmaktadır. Bu reklam modelinin ücretlendirme biçimi de diğer sosyal platformlarda olduğu gibi izlenme başına ücretlendirme kıstasına tabidir. Twitter video reklamları kullanıcılara “sponsorlu reklam” ibaresi yazılı olarak gösterilmektedir. Twitter video reklamları kullanıcıların kendi haber akış sayfalarında gösterilmektedir. Twitter’da video reklam “Twitter Amplify” servisi üzerinden oluşturulmaktadır.

Twitter Uygulama Yükleme Reklam Modeli

Bu reklam modeli 2013 eylül ayında Twitter’ın mobil reklam ağı MoPub’ı satın alması ile geliştirilmeye başlanmıştır. Sponsorlu reklam olarak yayınlanan mobil uygulama reklamları Twitter kullanıcılarının haber akış sayfalarında yayınlanmaktadır. Bu reklam modelinde markalara ait mobil uygulamalar sponsorlu reklam olarak yayınlanmaktadır. Temel amaç Twitter kullanıcılarının mevcut mobil uygulamayı telefonlarına indirmesini sağlamaktır. Oluşturulan mobil uygulama reklamlarının yan kısımlarında indir butonu yer almaktadır. Böyle bir reklam ile karşılaşan kullanıcı uygulamayı indirmek isterse, indir butonuna tıklayarak Google Play ya da Apple App Store’a yönlendirilmektedir. Böylelikle mevcut uygulamanın cihaza indirme işlemi başlatılmaktadır. Bu reklam modeli hem reklam verenlerin daha fazla kullanıcıya ulaşmalarına imkan tanımakta hem de kullanıcıların mobil uygulama indirme konusunda teşvik edilmesini sağlamaktadır. Twitter mobil uygulama indirme reklamları kişilerin ilgi alanları ve tercihlerine göre hedeflenerek yapılmaktadır. Yani sizin uygulamanız ile ilgilenebilecek olan kişilere yapılan reklam gösterilerek, doğru hedefleme yapmış olursunuz. Ayrıca bu reklam modeliyle Twitter kullanıcılarının yanı sıra MoPub bünyesinde yer alan mobil cihazlarda da reklamınızın gösterilmesini sağlamış olursunuz.

Twitter WebSite Cards Reklam Modeli

Twitter’da reklam verecek olanlar için oldukça faydalı olan reklam modellerinden biri de website cards reklamlarıdır. Özellikle trafiği düşük olan web siteler için çok iyi bir reklam modelidir. Bu reklam modelinde amaç web sitelerin trafiğini arttırmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucu etkileşim oranlarının da oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Kampanya; ufak bir görsel, web site linki ve kısa bir açıklama oluşturularak hazırlanmaktadır. Oluşturulan ve yayınlanan bu reklam görselinin üzerinde “Read More” (daha fazla oku) ibaresi yer almaktadır. Buna tıklayan kullanıcılar ilgili link üzerinden siteye yönlendirilirler.

Bu reklam modeli kendi özelinde beş farklı türde, reklam verenlerin karşına çıkmaktadır. Şimdi kısaca bunlara bir göz atalım. Summary Card; küçük görseller kullanmayı tercih eden reklam verenlerin işine yaramaktadır. Bu reklam modeli daha çok içerik siteleri için uygun olmaktadır. Summary Card With Large İmage; büyük görseller kullanmayı tercih eden reklam verenlerin tercih etmesi gereken bir modeldir. Bu kart türü ile oldukça büyük görseller kullanarak kampanya oluşturulabilmektedir. Photo Card; açıklama metni girmeden sadece görsel içerikli kampanya oluşturmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir cart türüdür. Galery Card; reklamı yapılacak olan içeriği 4 farklı görsel ile galeri şeklinde göstererek reklam verme modelidir. Product Card; bu kart türü e ticaret siteleri için daha faydalı olan bir modeldir. Bu kart türü bir ürün ile ilgili tüm bilgileri reklam içerisinde gösterilmesini sağlamaktadır.

Twitter Hava Durumu Hedeflemeli Reklam Modeli

Twitter’ın reklam verenlere sunmuş olduğu reklam modellerinden biri de hava durumu hedeflemeli reklamlardır. Diğer sosyal medya platformlarından farklı olan bir reklam türü olan bu modelde Twitter, “Weather Channel” ile iş birliği yapmaktadır. Bu reklam modelinde Weather Channel’ın Twitter kullanıcılarının konum verilerine ulaşması sağlanıyor ve kullanıcıların Twitter’a bağlandıkları bölgedeki hava durumuna göre reklam hedeflemesi yapılmasına imkan tanınıyor. Böylelikle reklam verenler kullanıcıların bulundukları bölgeye ve hava durumuna göre reklam verebilmektedir. Özellikle mevsimsel ürün ve hizmetleri bulunan firmaların çok işine yarayacak bir reklam modelidir.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/sosyal-medya-reklamciligina-giris/feed/ 0
Dijital Pazarlamanın Geleceğine Dair Senaryolar http://www.gencgrafiker.com/dijital-pazarlamanin-gelecegine-dair-senaryolar/ http://www.gencgrafiker.com/dijital-pazarlamanin-gelecegine-dair-senaryolar/#respond Tue, 16 Apr 2019 19:43:35 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14828

Mühendisler yeni teknolojiler için durmadan, gece gündüz çalışıyorlar. Peki neden? Aslında bu sorunun birden fazla cevabı bulunmakta ama bizim ele alacağımız cevap diğerlerinden daha heyecan verici ve merak uyandırıcı. Cevabımız şu; Yapay zekayı mükemmelleştirerek kendi işlerini yapay zekaya devretmek.

Biraz can sıkıcı bir cevap kabul ediyorum ama maalesef amaçları bu. Peki tüm bu baş döndürücü hızda ilerleyen teknoloji ve yapay zeka dijital pazarlamayı nasıl etkileyecek?

Şu anda yapay zeka basit bir konuşma ile zor durumdaki insanlara yardım edebiliyor. Örneğin acil durumlarda polis ya da ambulansı konumuza yönlendirebiliyor. Yani mevcut bulunduğunuz konumu anlık olarak takip ediyor.

Gelecekte yapay zekanın sizin hakkınızda bildiği şeyler sadece konum, yaş veya isminiz olmayacak. Gelecekte yapay zeka sizin hakkınızda sizin bile bilmediğiniz bilgilere sahip olacak. Örneğin, diğer insanların sizin hakkınızdaki düşüncelerini veya henüz bilmediğiniz hastalığınızı sizden önce biliyor olmuş olacak.

Birçok bilim kurgu filminde gördüğünüz icat ve özelliklerin bazılarını kullanmaya başlamış olacağız.

Dijital pazarlama da bu gelişmelerden en çok etkilenecek sektörlerin başında geliyor. Sonuçta işimiz kodlama ve yapay zekaya dayalı. Bu yakın gelecekte artık bir ürünü satmak için fazlaca araştırma, planlama ve uygulama aşamalarını uygulamamıza gerek kalmıyor. Yapay zeka bu işi bizim yerimize yapıyor olacak zaten.

Örneğin, piyasaya yeni bir ürün tanıtmamız istendi. Bu yeni ürünün hiçbir benzeri yok ve oldukça da kullanışlı bir ürün. Eskiden olsa satmak için bir sürü araştırma, planlama, değerlendirme aşamalarına tabii tutmak zorunda olduğumuz bu yeni ürünü şimdilerde satmak için sadece yapay zekaya tanıtmamız yeterli. Yapay zekamız bize bu yeni ürünün tüm detaylarını ve olası pazarlarını veriyor olacak zaten. Bize düşen işimize göre en etkin pazarı seçip birkaç komut vermek. Evet sadece bu birkaç komut.

Önceleri radyo ve ardından televizyon ile başlayan dijital pazarlama şimdilerde her yerde çünkü dijitalleşme her yerde, gelecekte dijital pazarlama uzmanlığı değerli bir meslek dalı olacak ama sayımız ne yazık ki daha az olacak çünkü yapay zeka sayesinde bir uzman eski çalışma oranına nazaran 10 kat daha fazla çalışma oranını yakalayacak.

Dijitalleşme olduğu sürece dijital pazar olacak ama bu meslek dalına sahip insanlar azalacak. Hatta öyle bir zaman gelecek ki tüm işleri yapay zeka tamamlayacak ve bir patron yüzlerce markanın dijital pazarlamasını tek başına komuta edebilecek ki bu da şu anlama geliyor başta bulunan insanlar ne isterlerse bize onu satacaklar ve bize seçme şansı bırakmayacaklar. Bu konunun sosyal boyutunu daha önce işlemiştik ama yine da biraz hatırlayalım.

Dijital pazarlama gelecekte tekel bir yönetim halini alacak. Elbette bu böyle kalmayacak ama uzun bir süre gelecekte tekel bir yönetim anlayışı olacağı şimdiden aşikar. Hatta durum öyle bir hal alacak ki dijital pazarlama adeta bir “Propaganda” işlevini görecek. Evet propaganda! Yani tek yönlü bize sadece bize verileni alabileceğimiz bir ortam oluşturulacak ve maalesef ki biz daha şimdiden o ortamın gönüllü köleleri haline geldik bile.

Gelecekte rekabet olmayacak mı? Diye düşünüyor olabilirsiniz. Haklısınız da rekabet her zaman olacaktır önemli olan rekabetin var olması değil. Sert veya yumuşak olması. Bu gün hangi sosyal medya şirketi Facebook ile baş edebilir ki? Tabi ki hiç biri gelecek uzun yıllar boyu üstün bir farklılık ortaya koymazsa hiç biri gerçekten sert bir rekabete ne yazık ki giremeyecektir.

Dijital pazarlama da esas olan farklı ürünü satmak değildir. Esas olan size gelen tüm ürünleri satabilmektir.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/dijital-pazarlamanin-gelecegine-dair-senaryolar/feed/ 0
Fontea Photoshop Plugin ile Google Fontları Photoshop’a Ekleyin http://www.gencgrafiker.com/fontea-photoshop-plugin-ile-google-fontlari-photoshopa-ekleyin/ http://www.gencgrafiker.com/fontea-photoshop-plugin-ile-google-fontlari-photoshopa-ekleyin/#respond Fri, 08 Feb 2019 18:59:31 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14810 Google web fontlarını photoshop üzerinde hızlıca görüntüleyip kullanmanızı sağlayan Fontea ‘dan bahsettik. Photoshop CC sürümünü kullanıyorsanız denemelisiniz.

Şimdiye kadar tasarım alanında tüm Google Fontlar kitaplığına kolay erişim istiyorsanız, Fontea yalnızca ihtiyacınız olan tek eklentidir.

Bu ücretsiz eklenti, yakın gelecekte planlanan Sketch için bir eklentiyle hem Windows hem de Mac için Photoshop CC‘de çalışır. Fontea ile, palet penceresinden sağa tüm Google Fontlar‘ın tam kütüphanesine tek tıklamayla erişebilirsiniz.

Bu eklenti ile, nasıl göründüğünü görmek için farklı yazı katmanlarındaki her yazı tipini önizleme yapabilirsiniz. En çok sevdiğiniz yazı tiplerini de favori olarak seçebilir ve yazı tipi türüne (serif, kaligrafi vb.) göre filtreler çalıştırabilir veya yazı tipi adına göre arama 

Fontea, son birkaç yıldır düzinelerce eklenti paketi yayınlayan Source tarafından oluşturuldu. Birçoğu maliyetli ama aynı zamanda tamamen ücretsiz eklentilerin güzel bir seçim olan Fontea bu konuda gayet iyi çalışıyor.

Google Webfonts kullanan birçok kişi, tüm tarayıcılarda çalışabilen daha fazla yazı tipi seçimi isteyen tasarımcılar veya geliştiricilerdir. Tasarımcılar gerçekçi mockup’lar hazırlamak istediklerinden, sadece bir mockup’a nasıl baktıklarını görmek için onlarca yazı tipi indirecekler.

Fontea ile tek bir eklentiden daha fazla şey indirmeden Google’ın kütüphanesinde 800’dan fazla font alırsınız. Farklı yazı tiplerini test edebilir ve karşılaştırabilir ve aynı anda birden fazla tür katmanını güncelleyebilirsiniz.

Geliştirilmeye açık olan bu eklenti Photoshop CC kullanıcılarına hitap ediyor. Photoshop CC kullanıcısıysanız ve Google Webfonts’a hızlı erişim istiyorsanız, Fontea iş için en iyi araçtır.

Tasarımlarınızda Google Fontlarını deneyerek hızlıca kullanabilmek için eklenti niteliğinde çalışan Fontea’dan bahsettik. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/fontea-photoshop-plugin-ile-google-fontlari-photoshopa-ekleyin/feed/ 0
Hazır Web Siteleri Web Tasarımı Öldürüyor mu? http://www.gencgrafiker.com/hazir-web-siteleri-web-tasarimi-olduruyor-mu/ http://www.gencgrafiker.com/hazir-web-siteleri-web-tasarimi-olduruyor-mu/#respond Thu, 24 Jan 2019 17:35:31 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14801 Son zamanlarda artan drag&drop yöntemiyle yapılan web sitelerin ve çıkan frameworklerin (wordpress, joomla) web tasarımı nasıl etkilediğini anlatmaya çalıştık.

Çoğu zaman web tasarımın ne olduğundan haberi olmayan kimseler tarafından “Ben bu yaptığın tasarımın daha iyisini yaparım” gibi yorumlar alabilirsiniz.

Bu tarz durumlar artık çok normal. Çünkü sürükle bırak yöntemiyle son zamanlarda site tasarlamak popüler hale geldi. Bu sürükle bırak kullanarak tasarım yapan arkadaşlar genelde kodlama bilmez ve işin kolayına kaçar.

Bence kimse mesleğinin daha kolay bir yolla değiştirilmesini istemez.

Frameworkler ve CMS de giderek daha popüler hale geliyor. WordPress, Blogger ve Drupal, Bootstrap… Bunlar işleri oldukça kolaylaştıran frameworkler ve CMS sistemleri.

Bu gibi sistemleri herkes rahatlıkla öğrenip güzel sonuçlar elde edilebiliyor. Bu sayede çok fazla bilgiye sahip olmadan daha kolay site tasarlanabiliyor.

İşin bu kısımları düşünüldüğünde hazır siteler web tasarımı öldürüyor. Hatta sonu bile yakın olabilir. Ama şimdi de işin diğer tarafını yani web tasarımını geliştirdiği kısmıyla ilgilenelim.

Bu hazır tasarımlar web tasarımın sonunu getirmek yerine daha karlı yapıyorsa? Hazır yapılmış web siteleri düşmanımız değildir.

Bu hizmetlerin, temaların / şablonların ve frameworklerin amacı, web sitelerini oluşturma görevini kolaylaştırmaktır. Bu işe yeni başlayan biri güzel siteler yapmak için kodlama öğrenmektense çevrimiçi bir site oluşturma hizmetini kullanabilir. Peki deneyimli bir tasarımcı ne yapabilir?

Eğer hazır web siteleri web tasarımı mı öldürüyor sorusu bana sorulsaydı cevabım açık ve net hayır olurdu.

Popüler inancın aksine, hazır web sitelerinin aslında tam tersini yaptığını düşünüyorum. Peki ya neden?

Tekerleğin yeniden icat edilmesine gerek yok

Akıllı bir tasarımcı, önceden hazırlanmış bir web sitesi şablonunu akıllıca müşterinin ihtiyaçlarına göre özelleştirerek kullansa bile orijinal bir web tasarımı üretebilir. Burada önemli olan bir şeyi her seferinde sıfır yazmak değil müşteriye göre özelleştirmektir.

Daha kısa dönüş süresi = Daha fazla para

Web tasarımı alanında işlerin yoğunluğu değişkenlik gösterebilir. Bazen işler çok sakin olurken, bazen müşterileriniz hızlıca artıp iş yükünü arttırabilir.

Bu noktada hazır şablonlar ve frameworkler yardımınıza yetişir. Bunlar müşterilere hızlı geri dönüş yapabilmenizi sağlar. Her şeyi yeniden oluşturmak yerine hazır olanları kullanarak müşterilerin isteğini hızlıca yerine getirebilir, daha fazla müşterinin işini hızlı bir şekilde halledebilirsiniz.

Eğer zeki bir tasarımcıysanız en kötü tasarımları özelleştirerek kaliteli işler çıkarabilirsiniz.

Şablonları kullanın

Şablonları kullanarak, tasarımın sonunda nasıl olacağını gösterebilirsiniz. Bu hem müşterinizin içini rahatlatır hem de ne tip bir tasarımın yapılacağı konusunda yardımcı olur.

1. Renk şeması bir günde öğrenilemez

Web tasarımında hem kullanıcı deneyimi hem de estetik için doğru renk şemasını seçmek son derece önemlidir. Bu, yılların deneyimini ve birbirini tamamlayan renklerin doğal bir gözünü gerektiren bir yetenektir.

2. Yazı tipleri, web sitelerini ustalıkla öne çıkaran şeylerdir

Her tasarımın kendi özgü yazı tipi vardır. Ayrıca her sektör için de yazı tipleri değişkenlik göstermektedir. Bir web tasarım ustası bunları nasıl kullanacağını iyi bilir.

Tecrübeli bir web tasarımcısı, her bir ailenin arkasındaki psikolojiyi, serif veya sans serif’i ne zaman kullanacağını, başlıklar ve alt başlıklar nasıl açılır, her paragrafın nasıl daha belirgin hale getirileceğini ve benzerlerini bilir.

3. Sadece görünümle web tasarım bitmez

Web tasarımcıları web sitenin görüntüsüyle kalmaz arka plandaki işlerle de ilgilenir. SEO optimizasyonları, sosyal medya kullanımı gibi arka planda olan birçok özellik mevcuttur. Bunu yeni başlayanlar bilmez.

Özetlersek

Sonuç olarak, hazır web siteleri web tasarımını öldürmüyor, bunun yerine web tasarımcılarına ve geliştiricilerine işlerini daha kolay, daha karlı ve müşterileri için daha değerli hale getirmeye yardımcı oluyorlar.

Bir web tasarımcısı hazır oluşturulan web sitesinin kendi yaptığı tasarımlardan iyi olmadığını bilir. Bazı işletmeler ucuza kaçmak için bu tarz hazır siteleri tercih edebilir. Ancak profesyonel çalışan kurumlar sizi seçecektir.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/hazir-web-siteleri-web-tasarimi-olduruyor-mu/feed/ 0
Logo Tasarım Hakkında Hiç Bilinmeyenler http://www.gencgrafiker.com/logo-tasarim-hakkinda-hic-bilinmeyenler/ http://www.gencgrafiker.com/logo-tasarim-hakkinda-hic-bilinmeyenler/#respond Wed, 16 Jan 2019 07:48:30 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14602 Logo tasarımında, çizgilerin gücü kadar renklerin verdiği mesaj da çok önemlidir.

Örnek vermek gerekirse lokanta, restaurant, fastfood firmaları kırmızı rengi çok kullanırlar çünkü kırmızı renk acıkma, yeme hissi uyandırır. Otomotiv firmaları gri metalik rengi çok kullanır çünkü metal, çelik kullanımından ve sağlamlık, güç mesajlarını uyandırır.

Renklerin verdiği mesajlar:

 

Kırmızının verdiği mesaj;
Kırmızı tutkunun ve enerjinin rengidir.

Bu renk alıcıları harekete geçmeye ve satın almaya teşvik eder. Örneğin insanları satın almaya teşvik etmek için tezgahları kırmızı yapabilirsiniz, insanları dükkanınıza veya kasaya yönlendirmek için kırmızı oklar veya ayak izleri kullanabilirsiniz veya internet sitenizdeki “şimdi al” butonunu kırmızı yapabilirsiniz.

Enerjinizi ve işinize olan bağlılığınızı göstermek istiyorsanız internet sitenizde kırmızıyı kullanabilirsiniz. Kırmızı iştah, enerji, tutku veya hızı temsil eder. Bu nedenle gıdayla alakalı ürün veya hizmet reklamlarında kullanıldığında oldukça etkili olur.

Uyarı işaretlerinde genellikle kırmızı kullanılır çünkü yakın mesafelerden fark edilmesi kolaydır. Ancak uzaklaşıldıkça kırmızının fark edilmesi zorlaşır. Bundan dolayı uzak mesafelerden fark edilmesi istenilen işaretler de başka renklerin kullanılması gerekmektedir.

 

Turuncunun verdiği mesaj;

Turuncuyu kullanırken dikkatli olun. Turuncuyu mümkün olduğunca tutumlu kullanın çünkü batı dünyasındaki en sevilmeyen renklerden biridir.

Turuncuyu macera, eğlence ve iyimserliği göstermek için kullanın. Turuncu kalite, sempati ve iyi niyet mesajı verir.

Turuncu restoranlarda, cafelerde, bistrolarda ve lokantalarda satışları artırmak için kullanılan en değerli renklerden biridir çünkü iştahı ve iletişimi tetikler. Müşteriler yemek yedikçe ve uzun süreli sohbetler yaptıkça daha çok para harcarlar.

Turuncu sosyal iletişim dürtülerini harekete geçirir ve bu nedenle otellerde kullanılması oldukça mantıklıdır.

Turizm acenteleri internet sitelerinde turuncuyu kullanmalıdır çünkü turuncu seyahat, macera ve heyecanlı faaliyetlerle ilişkilidir.

Spor takımları bu coşkulu rengi enerji, parlaklık ve macerayı vurgulamak için takım renklerinde kullanır.

Turuncu sevimli bir renk olduğu için genç pazarında sıklıkla kullanılır çünkü çocuklar ve gençler turuncunun verdiği eğlence ve macera duygusundan hoşlanırlar.

Şeftali gibi turuncunun daha yumuşak tonları güzellik salonları, spalar, tedavi merkezleri ve üst sınıf restoranlarda kullanılan en favori renklerdendir.

 

Sarının verdiği mesaj;

Sarı çocuk ürünlerinde kullanılan renklerden biridir. Genellikle diğer parlak ana renklerle veya ikincil renklerle kombinlenir. Sarı yaratıcılığın ve zekanın rengidir.

Tatil ürünlerinin çoğunda sarı kullanılır çünkü sarı eğlencenin, neşenin ve keyfin rengidir.

Yukarıdaki iş türleri haricinde sarıyı vurgu rengi olarak kullanmak sakıncalıdır çünkü sarının fazla kullanılması özellikle yaşlı insanlarda endişe ve kaygıya neden olur. İstikrarla ilgili mesaj vermeye çalıştığınız yerlerde sarıyı kullanmamalısınız.

İnsanların hareket etmesini istiyorsanız sarı kullanın. İnsanların birçoğu sarının fazla kullanıldığı yerlerde uzun süre kalmaz. Fast-food işletmelerinin birçoğu sarı ve kırmızıyı birlikte kullanır. Bunun nedeni insanların çok ve hızlı yemek yiyerek gitmelerini sağlamaktır.

Satış noktalarını teşvik etmek için sarı kullanabilirsiniz çünkü sarı dikkat çeker. İnsanlar çevrede dikkat dağıtıcı bir sürü şey olsa da önce sarıyı algılar.  Dikkat çekici olması ve aynı zamanda geçiciliği simgelemesinden dolayı ticari taksiler sarı renge boyanmaktadır.

Erkekler için pahalı ürünler satarken sarıyı kullanmayın çünkü ürünlerin ucuz ve sıradan olduğunu düşünürler.

Negatif çağrışımları olduğu için sarının hardal gibi kirli tonlarını kullanmayın.

Sarının siyahla kullanılması uyarı anlamına gelir ve bu nedenle sıklıkla emniyet ile ilgili işaretlerde kullanılır.

 

Yeşilin iş dünyasındaki anlamı

Yeşil sağlık ve şifayla alakalı her işte kullanılabilir.

Yeşil doğal, güvenilir ve organik ürün reklamlarında kullanılabilecek en ideal renktir. Ayrıca doğa dostu ürün reklamlarında kullanılması da avantaj sağlar.

Yeşil yeniliği ve tazeliği temsil eder. Küf yeşili antipatiye neden olur.

Yeşil insanları sosyal gruplara katılmaya ve ihtiyaçlarını tatmin etmeye teşvik eder.

Koyu yeşil para ve finansla ilgili internet sayfaları için doğru bir renk tercihidir.

 

Turkuvazın verdiği mesaj;

Turkuvaz medya iletişimi, öğretmenlik, bilgisayar veya kamuya yönelik konuşmalarla alakalı işlerde kullanılan bir renktir.

Turkuvaz su sporları, havuz temizleme firmaları veya su artırma şirketleri gibi suyun teşvik edildiği her alanda kullanılabilir.

Turkuvazın yenilikçi kalitesi vardır ve sporla alakalı işlerde dikkat çeker. Bu nedenle bu tür işlerde kırmızı, turuncu veya sarıyla kombinlenerek kullanılır.

Turkuvaz hem kadın hem erkek pazarı ve tüm yaş grupları için uygun bir renktir.

Uçuk pembe, lila veya soluk sarıyla birlikte kullanılan turkuvazın feminen enerjisi vardır. Bu nedenle moda veya güzellik pazarında, hediye veya ev eşyaları satan mağazalarda kullanılabilir.

 

Mavinin verdiği mesaj;

Mavi güven, bağlılık ve dürüstlüğün önemli olduğu muhafazakar işletmelerde kullanılır.

Bireyleri hedef alan iletişim ağırlıklı internet sitelerinde mavinin kullanılması avantaj sağlar.

İleri teknoloji ve bilgisayar teknolojileriyle uğraşan işletmeler mavi gölgeleriyle kombinlenen griden faydalanabilir.

Turkuvaz gibi mavinin de temizlik ürünleri, su arıtma veya içme suyuyla alakalı bütün işletmelerde kullanılması tavsiye edilir. Aynı zamanda havayolu, yat veya klima şirketleri gibi işletmelerin de maviyi kullanması avantaj sağlar çünkü mavi gökyüzünü, havayı ve suyu temsil eder.

Teknoloji, medikal ürünler, temizlik, erkek ürünleri veya kadın ürünleri satan internet sitelerinde mavinin kullanılması tavsiye edilir.

Mavi gıdayla alakalı işlerde kullanılmamalıdır çünkü doğada mavi gıda yoktur ve yeme içgüdüsünü engeller. Tek istisna şekerdir çünkü mavi ve pembe şirinliği temsil ettiğinden şeker ambalajlarında pembe ve mavi kullanılır.

Açık mavi sağlık ve esenliği temsil ettiğinden sağlık, seyahat ve rahatlamayla alakalı işlerde kullanılabilir.

Koyu mavi doğruluk ve dürüstlüğü temsil eden ciddi bir renktir ve genellikle siyasi örgütlerde, dini örgütlerde ve hukuk firmalarında kullanılır.

Çivit mavisinin verdiği mesaj;

Doğruluk ve samimiyet mesajı vermek istiyorsanız çivit mavisi kullanmanız doğru bir seçim olacaktır. Cenaze hizmetleri veren işletmeler diğer renklerle birlikte çivit mavisi kullanır.

Eğitim kurumları, hukuk firmaları ve bankalar gibi düzen ve geleneğin önemli olduğu işletmelerin çivit mavisini kullanması avantaj sağlar.

Geleceğe bakan işletmelerin çivit mavisi kullanması önemlidir çünkü çivit mavisi insanların düşüncelerini değiştirmeye yardımcı olur.

Zümrüt yeşili, turkuvaz, magenta ve pembe gibi parlak renklerle birlikte kullanıldığında rengin enerjisi daha fazla ortaya çıkar.

 

Morun verdiği mesaj;

Genç erkekler mora yavaş yavaş ısınmaya başlasa da kadınlarla veya çocuklarla alakalı ürünler ve internet sayfaları için oldukça uygun bir renktir.

Akademik kurumlar genellikle mor gölgeler veya lila kullanır çünkü bu renkler entelektüel düşünce ve başarıyı çağrıştırır.

Mor canlı altın rengiyle kombinlendiğinde zenginlik ve abartıyı temsil eder. Bir internet sitesinde altın rengine benzer mat sarı kullanmanız olumlu mesajlar vermenizi engeller ancak ambalaj ve basılı malzemelerde çok güzel görünür.

Ana renkler ve ara renklerle kullanılan mor ergenlik öncesi çağda olan çocukları cezbeder ve bu renkler bu yaş grubunu hedefleyen ürünler ve pazarlama faaliyetlerinde kullanılmalıdır.

Morun açık tonları kadın pazarını hedefleyen ürünler ve hizmetlerde kullanılır. Açık eflatun özlem hissi uyandırır ve eski danteller, hassas elişi ürünler ve antika mallar satan işletmeler için doğru bir renktir.

 

Magenta’nın verdiği mesaj;

Magenta yönetimsel uygulamalar için oldukça uygun bir renktir. Oyunculuk ve kostüm gibi yaratıcı veya sanatsal alanlarda kullanılabilir veya set tasarımcıları, yazarlar, fotoğrafçılar, mucitler, sanat malzemeleri satanlar veya galericiler tarafından kullanabilir.

Müşterilerinin eski düşüncelerinden kurtulup ilerlemelerini isteyen yaşam koçları ve rehberler magentayı kullanır. Yaratıcı ve yenilikçi mesajlar veren bir renk olduğu için insanları geleceğe bakma konusunda teşvik eder.

 

Pembenin verdiği mesaj;

Pembe merhamet, sıcaklık, umut ve anlayışın rengidir. Bu nedenle hayır kurumlarının birçoğu pazarlama faaliyetlerinde pembeyi kullanır.

Yumuşaklık, tatlılık ve sezgiselliği çağrıştırdığı için güzellik salonları, moda işletmeleri ve kozmetikçiler gibi kadınları hedefleyen ürünlerin ve hizmetlerin birçoğunda kullanılır. Ayrıca tatlılar satan şeker mağazaları ve diğer alakalı diğer işletmelerde de kullanılır.

Genç ve 8-12 yaş grubu için tasarlanan daha az pahalı ve trendi ürünlerin reklamlarında daha açık tonları kullanılır.

Tozpembe genellikle yaşlı pazarında kullanılır.

 

Altın renginin verdiği mesaj;

Algısı yüksek olan ürünler veya hizmetlerin ambalaj ve pazarlamasında altın rengi kullanılır. Bununla birlikte internet sitelerinde kullanılması pek uygun değildir çünkü kirli sarı gibi gözüktüğünden olumlu mesaj vermez.

Kaliteli erkek ürünleri satıyorsanız ambalajlarınızda, promosyon malzemelerinizde veya internet sitenizde altın rengini siyah veya lacivertle birlikte kullanabilirsiniz.

Koyu kırmızı, koyu mavi veya koyu yeşille birlikte kullanıldığında kalite, zenginlik ve prestij mesajı verir.

 

Gümüş renginin verdiği mesaj;

Gümüş rengi ustalık ve sanatçılığı yansıtır. Bu nedenle birinci sınıf hizmetler veya ürünler sunan işletmeler gümüş renginin avantajlarından faydalanabilir.

Parlak bir görüntüsü olduğundan yüksek teknoloji ve yenilikçi bilgisayar pazarında yer alan işletmeler, bilim ve teknoloji şirketleri gümüşü kullanabilir.

Kaliteli elektrikli aletler ve ekipmanlar satan işletmeler reklam ve pazarlama faaliyetlerinde gümüşten faydalanabilir.

Gümüş internet siteleri için uygun bir renk değildir çünkü gri gibi görünür ve gri de soğuk ve kişiliksiz bir renktir. Bununla birlikte hedef kitlenize uygun diğer renklerle birlikte kullanabilirsiniz.

 

Siyahın verdiği mesaj;

Siyah lüksün, zarifliğin ve soyluluğun rengidir. Kaliteli profesyonel ürünler ve lüks mallar satan işletmeler ve üst sınıf araba şirketleri siyah rengini kullanır.

Siyah ambalajlar ürünün ağır ve daha pahalı görünmesini sağlar. Şık ve zarif bir etki bırakır.

Siyahı lüks segment genç pazarındaki ürünlerin satışında ve pazarlamasında kullanabilirsiniz. Siyah asiliği ve soyluluğu yansıttığı için gençler tarafından sevilir.

Siyah kırmızı, zümrüt yeşili, sarı, magenta, kobalt mavisi ve turuncu gibi parlak, zengin ve ışıltılı renklerle kullanıldığında çarpıcı bir etki yaratır. Bununla birlikte siyahın fazla kullanılması samimiyetsiz ve korkutucu bir etki yaratır.  Siyah takım ve siyah kravat veya siyah tişört ve pantolon giymiş bir satıcı hayal edin.

 

Beyazın verdiği mesaj;

Beyaz internet sayfalarının arka planlarında kullanılabilecek en iyi renktir. Beyaz diğer renkleri yansıtır ve sarı veya pastel renkler hariç bütün renklerin rahat okunmasını sağlar.

İnternet sitenizin boş alanlarında beyaz kullanmanız internet sitenizin temiz, şeffaf ve düzenli görünmesini sağlar.

Beyaz sadelik, temizlik ve güvenliği yansıttığı için yüksek teknolojili ürünler, mutfak aletleri, banyo malzemeleri, bebek ve sağlıkla ilgili ürünlerin reklam ve pazarlamasında kullanılır.

İş türüne bağlı olarak diğer uygun renklerle bir arada kullanılması işletmenin özgünlüğünü yansıtır.

 

Grinin iş dünyasındaki anlamı

Gri birçok uygulamada kullanılan tehlikesiz bir renktir. Gri nötr ve ciddi bir renktir. Farklı mesajlar vermek ve farklı hedef pazarlara ulaşmak için diğer renklerle birlikte kullanılır.

Gri biraz beyaz ve siyahla birlikte kullanıldığında gücü ve kontrolü temsil eder ve bu nedenle hukuk ve finans sayfaları için uygundur. Maviyle kullanıldığında güven, itibar ve emniyeti temsil eder.

Gri ve altın rengi bir arada kullanıldığında profesyonelliği ve kaliteyi çağrıştırır ancak internet sitelerinde altın rengini kullanmamanız gerekir.

Açık gri turkuvaz, açık mavi, koyu mavi veya sarıyla kullandığında teknolojik bir etki yaratır.

 

Kahverenginin verdiği mesaj

Erkeklerin birçoğu için kahverengi güç, güvenilirlik, kalıcılık ve pratiklik anlamına gelir. Ancak kadınlar için açık hava faaliyetleri ve çiftçilikle alakalı olmadığı sürece aynı anlama gelmez.

Kahverengi dayanıklılık ve gücü temsil ettiğinden toprakla ilgili işler, çevre düzenleme ve tarım işletmelerinde kullanılır.

Kahverengi dayanıklılık, güvenilirlik ve aynı zamanda sadelik ve rahatlık mesajı verir.

Kahverenginin aşırı kullanımı sıkıcı, ağır ve donuk bir etki yaratır. Çok ağırbaşlı, ciddi, pasif ve sıradan görünür.

Açık kahverengi düzgünlüğü, açıklığı, ulaşılabilirliği ve sıcakkanlılığı temsil eder.

Sütlü kahverengi doğal, sağlıklı yiyecekler ve tarımsal ürünler için kullanılabilir.

Koyu kahverengi erkek ürünlerinde krem rengi veya altın rengiyle birlikte kullanıldığında profesyonel ve asil görünür.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/logo-tasarim-hakkinda-hic-bilinmeyenler/feed/ 0