Genç Grafiker – Grafik Tasarım ve Tasarımcılar için İpuçları http://www.gencgrafiker.com Tasarımcıların ilham alabilecekleri çalışmalar, ücretsiz faydalanabilecekleri kaynaklar, Sektörel yenilikler, eğitici makaleler ve daha fazlası Tue, 16 Apr 2019 19:43:37 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.0.4 Dijital Pazarlamanın Geleceğine Dair Senaryolar http://www.gencgrafiker.com/dijital-pazarlamanin-gelecegine-dair-senaryolar/ http://www.gencgrafiker.com/dijital-pazarlamanin-gelecegine-dair-senaryolar/#respond Tue, 16 Apr 2019 19:43:35 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14828

Mühendisler yeni teknolojiler için durmadan, gece gündüz çalışıyorlar. Peki neden? Aslında bu sorunun birden fazla cevabı bulunmakta ama bizim ele alacağımız cevap diğerlerinden daha heyecan verici ve merak uyandırıcı. Cevabımız şu; Yapay zekayı mükemmelleştirerek kendi işlerini yapay zekaya devretmek.

Biraz can sıkıcı bir cevap kabul ediyorum ama maalesef amaçları bu. Peki tüm bu baş döndürücü hızda ilerleyen teknoloji ve yapay zeka dijital pazarlamayı nasıl etkileyecek?

Şu anda yapay zeka basit bir konuşma ile zor durumdaki insanlara yardım edebiliyor. Örneğin acil durumlarda polis ya da ambulansı konumuza yönlendirebiliyor. Yani mevcut bulunduğunuz konumu anlık olarak takip ediyor.

Gelecekte yapay zekanın sizin hakkınızda bildiği şeyler sadece konum, yaş veya isminiz olmayacak. Gelecekte yapay zeka sizin hakkınızda sizin bile bilmediğiniz bilgilere sahip olacak. Örneğin, diğer insanların sizin hakkınızdaki düşüncelerini veya henüz bilmediğiniz hastalığınızı sizden önce biliyor olmuş olacak.

Birçok bilim kurgu filminde gördüğünüz icat ve özelliklerin bazılarını kullanmaya başlamış olacağız.

Dijital pazarlama da bu gelişmelerden en çok etkilenecek sektörlerin başında geliyor. Sonuçta işimiz kodlama ve yapay zekaya dayalı. Bu yakın gelecekte artık bir ürünü satmak için fazlaca araştırma, planlama ve uygulama aşamalarını uygulamamıza gerek kalmıyor. Yapay zeka bu işi bizim yerimize yapıyor olacak zaten.

Örneğin, piyasaya yeni bir ürün tanıtmamız istendi. Bu yeni ürünün hiçbir benzeri yok ve oldukça da kullanışlı bir ürün. Eskiden olsa satmak için bir sürü araştırma, planlama, değerlendirme aşamalarına tabii tutmak zorunda olduğumuz bu yeni ürünü şimdilerde satmak için sadece yapay zekaya tanıtmamız yeterli. Yapay zekamız bize bu yeni ürünün tüm detaylarını ve olası pazarlarını veriyor olacak zaten. Bize düşen işimize göre en etkin pazarı seçip birkaç komut vermek. Evet sadece bu birkaç komut.

Önceleri radyo ve ardından televizyon ile başlayan dijital pazarlama şimdilerde her yerde çünkü dijitalleşme her yerde, gelecekte dijital pazarlama uzmanlığı değerli bir meslek dalı olacak ama sayımız ne yazık ki daha az olacak çünkü yapay zeka sayesinde bir uzman eski çalışma oranına nazaran 10 kat daha fazla çalışma oranını yakalayacak.

Dijitalleşme olduğu sürece dijital pazar olacak ama bu meslek dalına sahip insanlar azalacak. Hatta öyle bir zaman gelecek ki tüm işleri yapay zeka tamamlayacak ve bir patron yüzlerce markanın dijital pazarlamasını tek başına komuta edebilecek ki bu da şu anlama geliyor başta bulunan insanlar ne isterlerse bize onu satacaklar ve bize seçme şansı bırakmayacaklar. Bu konunun sosyal boyutunu daha önce işlemiştik ama yine da biraz hatırlayalım.

Dijital pazarlama gelecekte tekel bir yönetim halini alacak. Elbette bu böyle kalmayacak ama uzun bir süre gelecekte tekel bir yönetim anlayışı olacağı şimdiden aşikar. Hatta durum öyle bir hal alacak ki dijital pazarlama adeta bir “Propaganda” işlevini görecek. Evet propaganda! Yani tek yönlü bize sadece bize verileni alabileceğimiz bir ortam oluşturulacak ve maalesef ki biz daha şimdiden o ortamın gönüllü köleleri haline geldik bile.

Gelecekte rekabet olmayacak mı? Diye düşünüyor olabilirsiniz. Haklısınız da rekabet her zaman olacaktır önemli olan rekabetin var olması değil. Sert veya yumuşak olması. Bu gün hangi sosyal medya şirketi Facebook ile baş edebilir ki? Tabi ki hiç biri gelecek uzun yıllar boyu üstün bir farklılık ortaya koymazsa hiç biri gerçekten sert bir rekabete ne yazık ki giremeyecektir.

Dijital pazarlama da esas olan farklı ürünü satmak değildir. Esas olan size gelen tüm ürünleri satabilmektir.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/dijital-pazarlamanin-gelecegine-dair-senaryolar/feed/ 0
Fontea Photoshop Plugin ile Google Fontları Photoshop’a Ekleyin http://www.gencgrafiker.com/fontea-photoshop-plugin-ile-google-fontlari-photoshopa-ekleyin/ http://www.gencgrafiker.com/fontea-photoshop-plugin-ile-google-fontlari-photoshopa-ekleyin/#respond Fri, 08 Feb 2019 18:59:31 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14810 Google web fontlarını photoshop üzerinde hızlıca görüntüleyip kullanmanızı sağlayan Fontea ‘dan bahsettik. Photoshop CC sürümünü kullanıyorsanız denemelisiniz.

Şimdiye kadar tasarım alanında tüm Google Fontlar kitaplığına kolay erişim istiyorsanız, Fontea yalnızca ihtiyacınız olan tek eklentidir.

Bu ücretsiz eklenti, yakın gelecekte planlanan Sketch için bir eklentiyle hem Windows hem de Mac için Photoshop CC‘de çalışır. Fontea ile, palet penceresinden sağa tüm Google Fontlar‘ın tam kütüphanesine tek tıklamayla erişebilirsiniz.

Bu eklenti ile, nasıl göründüğünü görmek için farklı yazı katmanlarındaki her yazı tipini önizleme yapabilirsiniz. En çok sevdiğiniz yazı tiplerini de favori olarak seçebilir ve yazı tipi türüne (serif, kaligrafi vb.) göre filtreler çalıştırabilir veya yazı tipi adına göre arama 

Fontea, son birkaç yıldır düzinelerce eklenti paketi yayınlayan Source tarafından oluşturuldu. Birçoğu maliyetli ama aynı zamanda tamamen ücretsiz eklentilerin güzel bir seçim olan Fontea bu konuda gayet iyi çalışıyor.

Google Webfonts kullanan birçok kişi, tüm tarayıcılarda çalışabilen daha fazla yazı tipi seçimi isteyen tasarımcılar veya geliştiricilerdir. Tasarımcılar gerçekçi mockup’lar hazırlamak istediklerinden, sadece bir mockup’a nasıl baktıklarını görmek için onlarca yazı tipi indirecekler.

Fontea ile tek bir eklentiden daha fazla şey indirmeden Google’ın kütüphanesinde 800’dan fazla font alırsınız. Farklı yazı tiplerini test edebilir ve karşılaştırabilir ve aynı anda birden fazla tür katmanını güncelleyebilirsiniz.

Geliştirilmeye açık olan bu eklenti Photoshop CC kullanıcılarına hitap ediyor. Photoshop CC kullanıcısıysanız ve Google Webfonts’a hızlı erişim istiyorsanız, Fontea iş için en iyi araçtır.

Tasarımlarınızda Google Fontlarını deneyerek hızlıca kullanabilmek için eklenti niteliğinde çalışan Fontea’dan bahsettik. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/fontea-photoshop-plugin-ile-google-fontlari-photoshopa-ekleyin/feed/ 0
Hazır Web Siteleri Web Tasarımı Öldürüyor mu? http://www.gencgrafiker.com/hazir-web-siteleri-web-tasarimi-olduruyor-mu/ http://www.gencgrafiker.com/hazir-web-siteleri-web-tasarimi-olduruyor-mu/#respond Thu, 24 Jan 2019 17:35:31 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14801 Son zamanlarda artan drag&drop yöntemiyle yapılan web sitelerin ve çıkan frameworklerin (wordpress, joomla) web tasarımı nasıl etkilediğini anlatmaya çalıştık.

Çoğu zaman web tasarımın ne olduğundan haberi olmayan kimseler tarafından “Ben bu yaptığın tasarımın daha iyisini yaparım” gibi yorumlar alabilirsiniz.

Bu tarz durumlar artık çok normal. Çünkü sürükle bırak yöntemiyle son zamanlarda site tasarlamak popüler hale geldi. Bu sürükle bırak kullanarak tasarım yapan arkadaşlar genelde kodlama bilmez ve işin kolayına kaçar.

Bence kimse mesleğinin daha kolay bir yolla değiştirilmesini istemez.

Frameworkler ve CMS de giderek daha popüler hale geliyor. WordPress, Blogger ve Drupal, Bootstrap… Bunlar işleri oldukça kolaylaştıran frameworkler ve CMS sistemleri.

Bu gibi sistemleri herkes rahatlıkla öğrenip güzel sonuçlar elde edilebiliyor. Bu sayede çok fazla bilgiye sahip olmadan daha kolay site tasarlanabiliyor.

İşin bu kısımları düşünüldüğünde hazır siteler web tasarımı öldürüyor. Hatta sonu bile yakın olabilir. Ama şimdi de işin diğer tarafını yani web tasarımını geliştirdiği kısmıyla ilgilenelim.

Bu hazır tasarımlar web tasarımın sonunu getirmek yerine daha karlı yapıyorsa? Hazır yapılmış web siteleri düşmanımız değildir.

Bu hizmetlerin, temaların / şablonların ve frameworklerin amacı, web sitelerini oluşturma görevini kolaylaştırmaktır. Bu işe yeni başlayan biri güzel siteler yapmak için kodlama öğrenmektense çevrimiçi bir site oluşturma hizmetini kullanabilir. Peki deneyimli bir tasarımcı ne yapabilir?

Eğer hazır web siteleri web tasarımı mı öldürüyor sorusu bana sorulsaydı cevabım açık ve net hayır olurdu.

Popüler inancın aksine, hazır web sitelerinin aslında tam tersini yaptığını düşünüyorum. Peki ya neden?

Tekerleğin yeniden icat edilmesine gerek yok

Akıllı bir tasarımcı, önceden hazırlanmış bir web sitesi şablonunu akıllıca müşterinin ihtiyaçlarına göre özelleştirerek kullansa bile orijinal bir web tasarımı üretebilir. Burada önemli olan bir şeyi her seferinde sıfır yazmak değil müşteriye göre özelleştirmektir.

Daha kısa dönüş süresi = Daha fazla para

Web tasarımı alanında işlerin yoğunluğu değişkenlik gösterebilir. Bazen işler çok sakin olurken, bazen müşterileriniz hızlıca artıp iş yükünü arttırabilir.

Bu noktada hazır şablonlar ve frameworkler yardımınıza yetişir. Bunlar müşterilere hızlı geri dönüş yapabilmenizi sağlar. Her şeyi yeniden oluşturmak yerine hazır olanları kullanarak müşterilerin isteğini hızlıca yerine getirebilir, daha fazla müşterinin işini hızlı bir şekilde halledebilirsiniz.

Eğer zeki bir tasarımcıysanız en kötü tasarımları özelleştirerek kaliteli işler çıkarabilirsiniz.

Şablonları kullanın

Şablonları kullanarak, tasarımın sonunda nasıl olacağını gösterebilirsiniz. Bu hem müşterinizin içini rahatlatır hem de ne tip bir tasarımın yapılacağı konusunda yardımcı olur.

1. Renk şeması bir günde öğrenilemez

Web tasarımında hem kullanıcı deneyimi hem de estetik için doğru renk şemasını seçmek son derece önemlidir. Bu, yılların deneyimini ve birbirini tamamlayan renklerin doğal bir gözünü gerektiren bir yetenektir.

2. Yazı tipleri, web sitelerini ustalıkla öne çıkaran şeylerdir

Her tasarımın kendi özgü yazı tipi vardır. Ayrıca her sektör için de yazı tipleri değişkenlik göstermektedir. Bir web tasarım ustası bunları nasıl kullanacağını iyi bilir.

Tecrübeli bir web tasarımcısı, her bir ailenin arkasındaki psikolojiyi, serif veya sans serif’i ne zaman kullanacağını, başlıklar ve alt başlıklar nasıl açılır, her paragrafın nasıl daha belirgin hale getirileceğini ve benzerlerini bilir.

3. Sadece görünümle web tasarım bitmez

Web tasarımcıları web sitenin görüntüsüyle kalmaz arka plandaki işlerle de ilgilenir. SEO optimizasyonları, sosyal medya kullanımı gibi arka planda olan birçok özellik mevcuttur. Bunu yeni başlayanlar bilmez.

Özetlersek

Sonuç olarak, hazır web siteleri web tasarımını öldürmüyor, bunun yerine web tasarımcılarına ve geliştiricilerine işlerini daha kolay, daha karlı ve müşterileri için daha değerli hale getirmeye yardımcı oluyorlar.

Bir web tasarımcısı hazır oluşturulan web sitesinin kendi yaptığı tasarımlardan iyi olmadığını bilir. Bazı işletmeler ucuza kaçmak için bu tarz hazır siteleri tercih edebilir. Ancak profesyonel çalışan kurumlar sizi seçecektir.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/hazir-web-siteleri-web-tasarimi-olduruyor-mu/feed/ 0
Logo Tasarım Hakkında Hiç Bilinmeyenler http://www.gencgrafiker.com/logo-tasarim-hakkinda-hic-bilinmeyenler/ http://www.gencgrafiker.com/logo-tasarim-hakkinda-hic-bilinmeyenler/#respond Wed, 16 Jan 2019 07:48:30 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14602 Logo tasarımında, çizgilerin gücü kadar renklerin verdiği mesaj da çok önemlidir.

Örnek vermek gerekirse lokanta, restaurant, fastfood firmaları kırmızı rengi çok kullanırlar çünkü kırmızı renk acıkma, yeme hissi uyandırır. Otomotiv firmaları gri metalik rengi çok kullanır çünkü metal, çelik kullanımından ve sağlamlık, güç mesajlarını uyandırır.

Renklerin verdiği mesajlar:

 

Kırmızının verdiği mesaj;
Kırmızı tutkunun ve enerjinin rengidir.

Bu renk alıcıları harekete geçmeye ve satın almaya teşvik eder. Örneğin insanları satın almaya teşvik etmek için tezgahları kırmızı yapabilirsiniz, insanları dükkanınıza veya kasaya yönlendirmek için kırmızı oklar veya ayak izleri kullanabilirsiniz veya internet sitenizdeki “şimdi al” butonunu kırmızı yapabilirsiniz.

Enerjinizi ve işinize olan bağlılığınızı göstermek istiyorsanız internet sitenizde kırmızıyı kullanabilirsiniz. Kırmızı iştah, enerji, tutku veya hızı temsil eder. Bu nedenle gıdayla alakalı ürün veya hizmet reklamlarında kullanıldığında oldukça etkili olur.

Uyarı işaretlerinde genellikle kırmızı kullanılır çünkü yakın mesafelerden fark edilmesi kolaydır. Ancak uzaklaşıldıkça kırmızının fark edilmesi zorlaşır. Bundan dolayı uzak mesafelerden fark edilmesi istenilen işaretler de başka renklerin kullanılması gerekmektedir.

 

Turuncunun verdiği mesaj;

Turuncuyu kullanırken dikkatli olun. Turuncuyu mümkün olduğunca tutumlu kullanın çünkü batı dünyasındaki en sevilmeyen renklerden biridir.

Turuncuyu macera, eğlence ve iyimserliği göstermek için kullanın. Turuncu kalite, sempati ve iyi niyet mesajı verir.

Turuncu restoranlarda, cafelerde, bistrolarda ve lokantalarda satışları artırmak için kullanılan en değerli renklerden biridir çünkü iştahı ve iletişimi tetikler. Müşteriler yemek yedikçe ve uzun süreli sohbetler yaptıkça daha çok para harcarlar.

Turuncu sosyal iletişim dürtülerini harekete geçirir ve bu nedenle otellerde kullanılması oldukça mantıklıdır.

Turizm acenteleri internet sitelerinde turuncuyu kullanmalıdır çünkü turuncu seyahat, macera ve heyecanlı faaliyetlerle ilişkilidir.

Spor takımları bu coşkulu rengi enerji, parlaklık ve macerayı vurgulamak için takım renklerinde kullanır.

Turuncu sevimli bir renk olduğu için genç pazarında sıklıkla kullanılır çünkü çocuklar ve gençler turuncunun verdiği eğlence ve macera duygusundan hoşlanırlar.

Şeftali gibi turuncunun daha yumuşak tonları güzellik salonları, spalar, tedavi merkezleri ve üst sınıf restoranlarda kullanılan en favori renklerdendir.

 

Sarının verdiği mesaj;

Sarı çocuk ürünlerinde kullanılan renklerden biridir. Genellikle diğer parlak ana renklerle veya ikincil renklerle kombinlenir. Sarı yaratıcılığın ve zekanın rengidir.

Tatil ürünlerinin çoğunda sarı kullanılır çünkü sarı eğlencenin, neşenin ve keyfin rengidir.

Yukarıdaki iş türleri haricinde sarıyı vurgu rengi olarak kullanmak sakıncalıdır çünkü sarının fazla kullanılması özellikle yaşlı insanlarda endişe ve kaygıya neden olur. İstikrarla ilgili mesaj vermeye çalıştığınız yerlerde sarıyı kullanmamalısınız.

İnsanların hareket etmesini istiyorsanız sarı kullanın. İnsanların birçoğu sarının fazla kullanıldığı yerlerde uzun süre kalmaz. Fast-food işletmelerinin birçoğu sarı ve kırmızıyı birlikte kullanır. Bunun nedeni insanların çok ve hızlı yemek yiyerek gitmelerini sağlamaktır.

Satış noktalarını teşvik etmek için sarı kullanabilirsiniz çünkü sarı dikkat çeker. İnsanlar çevrede dikkat dağıtıcı bir sürü şey olsa da önce sarıyı algılar.  Dikkat çekici olması ve aynı zamanda geçiciliği simgelemesinden dolayı ticari taksiler sarı renge boyanmaktadır.

Erkekler için pahalı ürünler satarken sarıyı kullanmayın çünkü ürünlerin ucuz ve sıradan olduğunu düşünürler.

Negatif çağrışımları olduğu için sarının hardal gibi kirli tonlarını kullanmayın.

Sarının siyahla kullanılması uyarı anlamına gelir ve bu nedenle sıklıkla emniyet ile ilgili işaretlerde kullanılır.

 

Yeşilin iş dünyasındaki anlamı

Yeşil sağlık ve şifayla alakalı her işte kullanılabilir.

Yeşil doğal, güvenilir ve organik ürün reklamlarında kullanılabilecek en ideal renktir. Ayrıca doğa dostu ürün reklamlarında kullanılması da avantaj sağlar.

Yeşil yeniliği ve tazeliği temsil eder. Küf yeşili antipatiye neden olur.

Yeşil insanları sosyal gruplara katılmaya ve ihtiyaçlarını tatmin etmeye teşvik eder.

Koyu yeşil para ve finansla ilgili internet sayfaları için doğru bir renk tercihidir.

 

Turkuvazın verdiği mesaj;

Turkuvaz medya iletişimi, öğretmenlik, bilgisayar veya kamuya yönelik konuşmalarla alakalı işlerde kullanılan bir renktir.

Turkuvaz su sporları, havuz temizleme firmaları veya su artırma şirketleri gibi suyun teşvik edildiği her alanda kullanılabilir.

Turkuvazın yenilikçi kalitesi vardır ve sporla alakalı işlerde dikkat çeker. Bu nedenle bu tür işlerde kırmızı, turuncu veya sarıyla kombinlenerek kullanılır.

Turkuvaz hem kadın hem erkek pazarı ve tüm yaş grupları için uygun bir renktir.

Uçuk pembe, lila veya soluk sarıyla birlikte kullanılan turkuvazın feminen enerjisi vardır. Bu nedenle moda veya güzellik pazarında, hediye veya ev eşyaları satan mağazalarda kullanılabilir.

 

Mavinin verdiği mesaj;

Mavi güven, bağlılık ve dürüstlüğün önemli olduğu muhafazakar işletmelerde kullanılır.

Bireyleri hedef alan iletişim ağırlıklı internet sitelerinde mavinin kullanılması avantaj sağlar.

İleri teknoloji ve bilgisayar teknolojileriyle uğraşan işletmeler mavi gölgeleriyle kombinlenen griden faydalanabilir.

Turkuvaz gibi mavinin de temizlik ürünleri, su arıtma veya içme suyuyla alakalı bütün işletmelerde kullanılması tavsiye edilir. Aynı zamanda havayolu, yat veya klima şirketleri gibi işletmelerin de maviyi kullanması avantaj sağlar çünkü mavi gökyüzünü, havayı ve suyu temsil eder.

Teknoloji, medikal ürünler, temizlik, erkek ürünleri veya kadın ürünleri satan internet sitelerinde mavinin kullanılması tavsiye edilir.

Mavi gıdayla alakalı işlerde kullanılmamalıdır çünkü doğada mavi gıda yoktur ve yeme içgüdüsünü engeller. Tek istisna şekerdir çünkü mavi ve pembe şirinliği temsil ettiğinden şeker ambalajlarında pembe ve mavi kullanılır.

Açık mavi sağlık ve esenliği temsil ettiğinden sağlık, seyahat ve rahatlamayla alakalı işlerde kullanılabilir.

Koyu mavi doğruluk ve dürüstlüğü temsil eden ciddi bir renktir ve genellikle siyasi örgütlerde, dini örgütlerde ve hukuk firmalarında kullanılır.

Çivit mavisinin verdiği mesaj;

Doğruluk ve samimiyet mesajı vermek istiyorsanız çivit mavisi kullanmanız doğru bir seçim olacaktır. Cenaze hizmetleri veren işletmeler diğer renklerle birlikte çivit mavisi kullanır.

Eğitim kurumları, hukuk firmaları ve bankalar gibi düzen ve geleneğin önemli olduğu işletmelerin çivit mavisini kullanması avantaj sağlar.

Geleceğe bakan işletmelerin çivit mavisi kullanması önemlidir çünkü çivit mavisi insanların düşüncelerini değiştirmeye yardımcı olur.

Zümrüt yeşili, turkuvaz, magenta ve pembe gibi parlak renklerle birlikte kullanıldığında rengin enerjisi daha fazla ortaya çıkar.

 

Morun verdiği mesaj;

Genç erkekler mora yavaş yavaş ısınmaya başlasa da kadınlarla veya çocuklarla alakalı ürünler ve internet sayfaları için oldukça uygun bir renktir.

Akademik kurumlar genellikle mor gölgeler veya lila kullanır çünkü bu renkler entelektüel düşünce ve başarıyı çağrıştırır.

Mor canlı altın rengiyle kombinlendiğinde zenginlik ve abartıyı temsil eder. Bir internet sitesinde altın rengine benzer mat sarı kullanmanız olumlu mesajlar vermenizi engeller ancak ambalaj ve basılı malzemelerde çok güzel görünür.

Ana renkler ve ara renklerle kullanılan mor ergenlik öncesi çağda olan çocukları cezbeder ve bu renkler bu yaş grubunu hedefleyen ürünler ve pazarlama faaliyetlerinde kullanılmalıdır.

Morun açık tonları kadın pazarını hedefleyen ürünler ve hizmetlerde kullanılır. Açık eflatun özlem hissi uyandırır ve eski danteller, hassas elişi ürünler ve antika mallar satan işletmeler için doğru bir renktir.

 

Magenta’nın verdiği mesaj;

Magenta yönetimsel uygulamalar için oldukça uygun bir renktir. Oyunculuk ve kostüm gibi yaratıcı veya sanatsal alanlarda kullanılabilir veya set tasarımcıları, yazarlar, fotoğrafçılar, mucitler, sanat malzemeleri satanlar veya galericiler tarafından kullanabilir.

Müşterilerinin eski düşüncelerinden kurtulup ilerlemelerini isteyen yaşam koçları ve rehberler magentayı kullanır. Yaratıcı ve yenilikçi mesajlar veren bir renk olduğu için insanları geleceğe bakma konusunda teşvik eder.

 

Pembenin verdiği mesaj;

Pembe merhamet, sıcaklık, umut ve anlayışın rengidir. Bu nedenle hayır kurumlarının birçoğu pazarlama faaliyetlerinde pembeyi kullanır.

Yumuşaklık, tatlılık ve sezgiselliği çağrıştırdığı için güzellik salonları, moda işletmeleri ve kozmetikçiler gibi kadınları hedefleyen ürünlerin ve hizmetlerin birçoğunda kullanılır. Ayrıca tatlılar satan şeker mağazaları ve diğer alakalı diğer işletmelerde de kullanılır.

Genç ve 8-12 yaş grubu için tasarlanan daha az pahalı ve trendi ürünlerin reklamlarında daha açık tonları kullanılır.

Tozpembe genellikle yaşlı pazarında kullanılır.

 

Altın renginin verdiği mesaj;

Algısı yüksek olan ürünler veya hizmetlerin ambalaj ve pazarlamasında altın rengi kullanılır. Bununla birlikte internet sitelerinde kullanılması pek uygun değildir çünkü kirli sarı gibi gözüktüğünden olumlu mesaj vermez.

Kaliteli erkek ürünleri satıyorsanız ambalajlarınızda, promosyon malzemelerinizde veya internet sitenizde altın rengini siyah veya lacivertle birlikte kullanabilirsiniz.

Koyu kırmızı, koyu mavi veya koyu yeşille birlikte kullanıldığında kalite, zenginlik ve prestij mesajı verir.

 

Gümüş renginin verdiği mesaj;

Gümüş rengi ustalık ve sanatçılığı yansıtır. Bu nedenle birinci sınıf hizmetler veya ürünler sunan işletmeler gümüş renginin avantajlarından faydalanabilir.

Parlak bir görüntüsü olduğundan yüksek teknoloji ve yenilikçi bilgisayar pazarında yer alan işletmeler, bilim ve teknoloji şirketleri gümüşü kullanabilir.

Kaliteli elektrikli aletler ve ekipmanlar satan işletmeler reklam ve pazarlama faaliyetlerinde gümüşten faydalanabilir.

Gümüş internet siteleri için uygun bir renk değildir çünkü gri gibi görünür ve gri de soğuk ve kişiliksiz bir renktir. Bununla birlikte hedef kitlenize uygun diğer renklerle birlikte kullanabilirsiniz.

 

Siyahın verdiği mesaj;

Siyah lüksün, zarifliğin ve soyluluğun rengidir. Kaliteli profesyonel ürünler ve lüks mallar satan işletmeler ve üst sınıf araba şirketleri siyah rengini kullanır.

Siyah ambalajlar ürünün ağır ve daha pahalı görünmesini sağlar. Şık ve zarif bir etki bırakır.

Siyahı lüks segment genç pazarındaki ürünlerin satışında ve pazarlamasında kullanabilirsiniz. Siyah asiliği ve soyluluğu yansıttığı için gençler tarafından sevilir.

Siyah kırmızı, zümrüt yeşili, sarı, magenta, kobalt mavisi ve turuncu gibi parlak, zengin ve ışıltılı renklerle kullanıldığında çarpıcı bir etki yaratır. Bununla birlikte siyahın fazla kullanılması samimiyetsiz ve korkutucu bir etki yaratır.  Siyah takım ve siyah kravat veya siyah tişört ve pantolon giymiş bir satıcı hayal edin.

 

Beyazın verdiği mesaj;

Beyaz internet sayfalarının arka planlarında kullanılabilecek en iyi renktir. Beyaz diğer renkleri yansıtır ve sarı veya pastel renkler hariç bütün renklerin rahat okunmasını sağlar.

İnternet sitenizin boş alanlarında beyaz kullanmanız internet sitenizin temiz, şeffaf ve düzenli görünmesini sağlar.

Beyaz sadelik, temizlik ve güvenliği yansıttığı için yüksek teknolojili ürünler, mutfak aletleri, banyo malzemeleri, bebek ve sağlıkla ilgili ürünlerin reklam ve pazarlamasında kullanılır.

İş türüne bağlı olarak diğer uygun renklerle bir arada kullanılması işletmenin özgünlüğünü yansıtır.

 

Grinin iş dünyasındaki anlamı

Gri birçok uygulamada kullanılan tehlikesiz bir renktir. Gri nötr ve ciddi bir renktir. Farklı mesajlar vermek ve farklı hedef pazarlara ulaşmak için diğer renklerle birlikte kullanılır.

Gri biraz beyaz ve siyahla birlikte kullanıldığında gücü ve kontrolü temsil eder ve bu nedenle hukuk ve finans sayfaları için uygundur. Maviyle kullanıldığında güven, itibar ve emniyeti temsil eder.

Gri ve altın rengi bir arada kullanıldığında profesyonelliği ve kaliteyi çağrıştırır ancak internet sitelerinde altın rengini kullanmamanız gerekir.

Açık gri turkuvaz, açık mavi, koyu mavi veya sarıyla kullandığında teknolojik bir etki yaratır.

 

Kahverenginin verdiği mesaj

Erkeklerin birçoğu için kahverengi güç, güvenilirlik, kalıcılık ve pratiklik anlamına gelir. Ancak kadınlar için açık hava faaliyetleri ve çiftçilikle alakalı olmadığı sürece aynı anlama gelmez.

Kahverengi dayanıklılık ve gücü temsil ettiğinden toprakla ilgili işler, çevre düzenleme ve tarım işletmelerinde kullanılır.

Kahverengi dayanıklılık, güvenilirlik ve aynı zamanda sadelik ve rahatlık mesajı verir.

Kahverenginin aşırı kullanımı sıkıcı, ağır ve donuk bir etki yaratır. Çok ağırbaşlı, ciddi, pasif ve sıradan görünür.

Açık kahverengi düzgünlüğü, açıklığı, ulaşılabilirliği ve sıcakkanlılığı temsil eder.

Sütlü kahverengi doğal, sağlıklı yiyecekler ve tarımsal ürünler için kullanılabilir.

Koyu kahverengi erkek ürünlerinde krem rengi veya altın rengiyle birlikte kullanıldığında profesyonel ve asil görünür.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/logo-tasarim-hakkinda-hic-bilinmeyenler/feed/ 0
Photoshop Ve İllustrator Farkları http://www.gencgrafiker.com/photoshop-ve-illustrator-farklari/ http://www.gencgrafiker.com/photoshop-ve-illustrator-farklari/#respond Wed, 09 Jan 2019 19:14:19 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14769 Bu yazımızda Photoshop ve illustrator farklarını minimalist posterlerle anlattık.

İLK VERSİYONLARI

TERCİH EDENLER

TERCİH EDENLER KİTLELER

YAKINLAŞTIRMA

ÇALIŞMA ALANI

KIRPMA MASKESİ

SEÇİM

LAYER DÜZENİ

CTRL+Z

Çalışma Alanı

Kaydetme Hızı

]]>
http://www.gencgrafiker.com/photoshop-ve-illustrator-farklari/feed/ 0
İlham Verici Minimalist Logo Tasarımları http://www.gencgrafiker.com/ilham-verici-minimalist-logo-tasarimlari/ http://www.gencgrafiker.com/ilham-verici-minimalist-logo-tasarimlari/#respond Tue, 08 Jan 2019 19:10:17 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14750 Gün geçtikçe logo anlayışı oldukça değişiyor ve tasarımcılar çok daha yaratıcı logolar üreterek sektörü şaşırtıyor. İnternet üzerinde belki yüzlerce örnek bulabilirsiniz fakat biz sizin için ilham alabileceğiniz logo tasarımlarını bir araya getirdik.

Logoların tasarımcıları anonim olarak gizli, tabi ki hepsinin gerçek anlamda bir üreticisi bulunuyor fakat logoların kime ait olduğunu tespit etmemiz zor. Lafı daha fazla uzatmadan sizi birbirinden minimalist logo tasarımlarıyla baş başa bırakalım.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/ilham-verici-minimalist-logo-tasarimlari/feed/ 0
En Kullanışlı 9 Photoshop kısayolu http://www.gencgrafiker.com/en-kullanisli-9-photoshop-kisayolu/ http://www.gencgrafiker.com/en-kullanisli-9-photoshop-kisayolu/#respond Wed, 12 Dec 2018 18:26:06 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14730 Adobe Photoshop, günümüzün en popüler profesyonel grafik tasarım programları içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Photoshop’u kullanırken hız kazanmak için kısayol tuşlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun için sizlere kullanışlı olabilecek 9 Photoshop kısayolunuiçeren küçük bir liste hazırladık:
Not : Adobe Photoshop CS6 sürümünde denendi, sıkıntısız çalışıyor. Farklı sürümlerde değişkenlik gösterebilir.

1. Yeni Çalışma Alanı (New) / Yeni Katman (New Layer)

Öncelikle Photoshop’a girdiniz ve yeni bir görsel oluşturmak istiyorsunuz. Bunun için CTRL + Nkısayolunu kullanarak boyutları ve gerekli ayarları girerek yeni boş bir görsel oluşturabilirsiniz. Bu çalışmanıza yeni bir katman eklemek istediğinizde ise CTRL + SHIFT + N tuşlarıyla bu işi kolayca çözebilirsiniz.

2. Geri Al (Undo State Change)

Öncelikle yaptığınız bir değişikliği geri almak istiyorsanız yapmanız gereken CTRL + Z tuşuna basmak. Ancak birden çok adım geri almak istiyorsanız CTRL + ALT + Z kısayolunu kullanabilirsiniz.

3. Kes (Cut) / Kopyala (Copy) / Yapıştır (Paste)

Photoshop’ta her yerde olduğu gibi CTRL + X ile kesebilir, CTRL + C ile kopyalayabilir, CTRL + V ile de yapıştırma kısayolunu kullanabilirsiniz.

4. Katman Kopyalamak (Duplicate Layer)

Bulunduğunuz katmanı çoğaltmak istiyorsanız CTRL + J kısayolunu kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz katmanı yeni bir psd’ye taşımak istiyorsanız bulunduğunuz katmana sağ tıklayarak Duplicate Layer demeniz ve Document kısmından New demeniz gerekiyor.

5. Yakınlaştırmak (Zoom in / Zoom out)

Yakınlaştırmak için birden fazla yol mevcut. Bunlardan ilki CTRL + Z ile yakınlaştırma aracını seçebilir ve mouse ile tıklayarak yakınlaştırabilirsiniz. Bunun dışında CTRL + + kısayoluyla yakınlaştırma yapabilir CTRL + – kısayoluyla uzaklaştırabilirsiniz. CTRL + 0 (sıfır) ile pencereye sığdırma işlemi yapabilirsiniz. Buna alternatif olarak ALT tuşuna basarken fare tekerleğini kaydırdığınızda görüntünün yakınlaşıp uzaklaştığını göreceksiniz.

6. Hızlı Boyama Yapmak

Herhangi bir alanı seçtiğinizde önde olan renkle boyamak için CTRL + DELETE, arkadaki renk ile boyamak için ALT + DELETE kısayolunu kullanabilirsiniz.

7. Renk Seçimi / Renk Değişimi

Orjinal olarak ön ve arka rengi D kısayolu ile siyah beyaza çevirebilirsiniz. Bunları ters çevirmek için ise X kısayolunu kullanabilirsiniz.

8. Dokümanlar Arası Geçiş

Eğer birden çok görselle çalışıyorsanız CTRL + TAB kısayoluyla aralarında geçiş yapabilirsiniz.

9. Kaydet / Farklı Kaydet

Yine genellikle olduğu gibi hazırladığınız görseli CTRL + S ile kaydedebilir CTRL + ALT + S ile farklı kaydedebilirsiniz.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/en-kullanisli-9-photoshop-kisayolu/feed/ 0
İşletmenizi Sosyal Medyada Öne Çıkaracak İpuçları http://www.gencgrafiker.com/isletmenizi-sosyal-medyada-one-cikaracak-ipuclari/ http://www.gencgrafiker.com/isletmenizi-sosyal-medyada-one-cikaracak-ipuclari/#respond Wed, 05 Dec 2018 14:46:26 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14723 Günümüz dünyasında işinizin başarısı artık sosyal medya ve internete bağımlı hale geldi. İşletmenizin sosyal medyasını ne kadar kullanırsanız, o kadar kar elde edersiniz. Fakat tümüyle sosyal medyadan uzak bir işletmenizin olması, işletmenin kendini aşağıya çekmesi anlamına gelmektedir.

Şu anda çevrimiçi 2,62 milyar sosyal medya kullanıcısı var ve bu sayının 3 milyara çıkması yakın görülen o ki kısa bir zaman alacak. Sadece bu verilere bakılarak bile internet ve sosyal medyanın mükemmel bir pazar ağı olduğunu söylemek mümkün. Bu noktada, işletmenizin markalaşma ve pazarlama çabalarını artırmak için kullanabileceğiniz altı sosyal medya silahını keşfedelim.

1. Facebook’un Dinamik Reklamlarını kullanın.

Sosyal medyada mobil reklamlar oluşturmak, potansiyel müşterilere ürünlerinizi kolayca çevrimiçi görüntüleme ve satın alma fırsatı verir. Facebook, mağaza içi satın alımların yüzde 49’unun dijital katılımlardan etkilendiği sonucuna vardı .

Facebook’un Dinamik Reklamları ile , işletmeler reklamlarını yerel ürünlerine bağlayabilir. Bu, reklam öğesi reklamlarını ürün envanter kataloglarına, promosyonlarına ve fiyatlandırmasına göre özelleştirmenize olanak tanır. Örneğin, Dinamik Reklamlarla bir perakende mağaza, her fiziksel konumda gerçekleşen ülke çapında bir satış etkinliği başlatabilir. Ancak, bu reklamlar yalnızca yakındaki bir mağazada bulunan ürünleri gösterir. Belirli bir ürün belirli bir mağazada satılıyorsa, o bölgedeki herkes artık bu reklamları göremez.

2. Çevrimiçi promosyonlarla çevrimdışı ziyaretleri etkileyin.

Genel hedefiniz, potansiyel müşterileri, ürünlerinizi çevrimiçi olarak satın almaya veya bir satın alma işlemini tamamlamak için mağazanızı ziyaret etmeye etkilemek olmalıdır.

Tüketicilerin yüzde 42’si ürünlerini çevrimiçi satın almayı tercih etse de, müşterilere özel promosyonlar ve indirimler elde etmek için mağaza konumlarınızı ziyaret etmeye teşvik edebilirsiniz. Nitekim, Twitter kullanıcılarının yüzde 90’ı , sadece bunu yapmak için sosyal medyadaki perakende mağazalarını takip ettiklerini söylüyor.

Sosyal medya trafiğini fiziksel mağazanızın konumuna getirmenin en etkili yöntemlerinden biri, çevrimdışı etkinlikler düzenleyip bunları sosyal medyada pazarlamaktır. İşletmenizin çevrimdışı ziyaretlerini etkilemek için yaratıcı yollar arıyorsanız, bu ayrıntılı ipuçlarına bir göz atın.

Mağaza konumlarında ücretsiz etkinlikler sunun. Bir kahve dükkanı işletiyorsanız, mevcut ve yeni müşterilerinize ücretsiz bir kahve tadımı etkinliği düzenleyebilir ve bu etkinliği sosyal medyada tanıtabilirsiniz. Bu, markanızla olumlu tüketici deneyimleri elde etmenin mükemmel bir yoludur.
Bir mağaza hediye barındırın. İnsanlar ücretsiz ögeleri sever, bu yüzden bir mağaza eşantiyonunu tutmak ve sosyal medya kanallarınızda tanıtmak, mağazanızdan anlamlı satış fırsatları ve satış fırsatları elde etmenin mükemmel bir yoludur. Bu etkinlikleri oluştururken, marka bilinirliğini teşvik etmenin farkında olun. Önceki örneği kullanarak, bir kafeteryaysanız bir tablet vermenin anlamı yoktur. Markanızda yaygın bir ilgi uyandırmak için kendi markalı ürünlerinizi tanıtmaya ve dağıtmaya çalışın.
Aşırı promosyonlar kullanmaktan kaçının. Sosyal medya kitlenizin ilgisini arttırmak, üç yaşındaki bir çocuğun dikkatini çekmek gibi bir şeydir, bu yüzden işletmeler genellikle sosyal medyada kitlesinin dikkatini çekmek için aşırı tanıtımlar yapmaya başvururlar. Kupon kodları ve tanıtımları yapmaktan kaçınmak, sosyal medya kitlenizle etkileşime odaklanmanız büyük önem taşımaktadır.

3. Müşterileri değerlendirmeleri bırakmaya teşvik edin.

Çevrimiçi incelemelerin gücü, müşterileri ile çevrimiçi güvenilirlik kurmak isteyen perakende şirketleri için hazırlanmamıştır. Görüldüğü gibi, tüketicilerin yüzde 90’ı , ziyaret etmeden veya bir perakende mağazayla alışveriş yapmadan önce çevrimiçi incelemelere danışıyor. Ayrıca, tüketicilerin% 88’i, internet üzerinden yapılan yorumlara, ağızdan ağza verilen öneriler kadar güveniyor.

Çevrimiçi incelemeler, tüketiciler için güvenilir ve kanıtlanmış bir kaynak aracı olduğundan, potansiyel müşterilerin işletmeniz için yasal olduğunu bildirmesi için işletmeniz için olumlu yorumlar toplamaya odaklanmalısınız. Google ve Facebook, tüketiciler için çevrimiçi yorumların önde gelen kaynağıdır. Müşterilerinizin çevrimiçi incelemelerden ayrılmalarını istemek, çevrimiçi incelemeleri biriktirmenin en basit ve en doğrudan yoludur.

Negatif bir inceleme aldıysanız, cesaret kırmayın. Müşterilere bir hizmet veya zamanında geri ödeme sunarak profesyonel olarak olumsuz yorumlara yanıt vermek en iyisidir. Özellikle uygunsuz bir yorum aldıysanız, yorum yazanın yorumunu işaretleyebilir veya Google veya Facebook’a bildirebilir ve değerlendirme sonrasında kaldırılabilir .

4. Nefes kesen fotoğraflar çekin.

İçerik pazarlama şirketi Skyword tarafından başlatılan 2012 yılında yapılan bir çalışmada, güzel ve görsel-görsel fotoğrafların sosyal medyada toplam yayınlama görüşlerinde yüzde 94’lük bir artışa yol açtığı sonucuna varılmıştır . Bu çalışma, bin yılların fotoğraflar için doyumsuz bir yakınlığa sahip olmasıyla birleştiğinde, çevrimiçi markanızla rezonansa nefes kesen fotoğraflar oluşturmanıza ve onları göndermenize ilham vermelidir.

5. Ağınızı tanıyın.

İşletmenizin yararı için kullanılabilecek çok sayıda sosyal medya ağı vardır. Ancak, bu ağların hepsinin aynı avantajlara sahip olduğunu ve aynı demografiyi barındırdığını varsayarak çok büyük bir hata yapıyor olabilirsiniz. Her ana sosyal medya ağının özel avantajlar bilmek aşağıda bir göz atın ve işiniz için bu ağları kullanması gerekip gerekmediğini.

Facebook:Facebook, özellikle perakende işletmeler için önde gelen bir sosyal medya ağıdır. 1 milyardan fazla aktif kullanıcı ile Facebook, perakende mağazalarının ürünlerini tanıtması, içerik yayınlaması ve kitleleriyle etkileşimde bulunabilmesi için en büyük ve en gelişmiş sosyal medya ağıdır.
Twitter:Facebook gibi Twitter da, işletmelere milyonlarca insanla içerik paylaşma ve paylaşma seçeneği sunan popüler bir sosyal medya ağıdır. Her türden işletme, sosyal medya hedeflerinden yararlanmak için Twitter’ı etkili bir şekilde kullanabilir.
Instagram:Bu sosyal medya ağı öncelikle 18 ve 29 yaşları arasındaki bireyleri hedeflemektedir . Bu nedenle, foto-merkezli bir topluluğa bin yıllık nesle ulaşmaya çalışıyorsanız, Instagram, harika bir seçenektir.
Pinterest:Bu ağ, seyahat, yemek, güzellik, sağlık ve moda gibi belirli nişlere sahip işletmeler için en iyi şekilde çalışır. İşiniz ve içeriğiniz bu sektörlerle uyuşmuyorsa, bu platformu kullanmaktan kaçınmak sizin çıkarınıza olacaktır.

6. Sık sık gönderin.

Çevrimiçi varlığınızı iyileştirmek için sosyal medyadan yararlanmak, sonuç olarak tutarlılığınıza dayanır. Yıllardır, pazarlamacılar sosyal medya yayıncılığıyla ilgili tutarlılık doktrinini vaaz ettiler. Yine de, her sosyal medya ağında yayınlamak için en uygun zaman nedir? Önceki yıllarda, bu yoğun bir tartışma konusuydu, ancak bazı kapsamlı araştırmalardan sonra cevap şimdi açık.

CoSchedule’ye göre , her bir sosyal medya ağında yayın yapmak için en uygun zamanlar:

Facebook: En az günde bir kez 1:00 ile 16:00 arasında posta yollamaya çalışın.
Twitter: Twitter’da günde 15 kez yayınlamak en iyisidir. Maksimum etki için en az bir ila iki saat göndermeyi deneyin.
Instagram: Instagram’da günde bir ila iki kez yayınlanması önerilir. İlk yazınızı 8:00 – 09:00 arasında oluşturmak en iyisidir. İkinci postanızı öğleden sonra saat 14.00’te oluşturabilirsiniz.
Sosyal medya, perakende mağazalarına markasını tanıtmak ve çevrimiçi kitleler ile bağlantı kurmak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Kesin bir plan olmaksızın sosyal medyaya yatırım yaparsanız, zamanınızı ve paranızı boşa harcayacağınız için risk alabilirsiniz.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/isletmenizi-sosyal-medyada-one-cikaracak-ipuclari/feed/ 0
Logo Tasarımı İpuçları http://www.gencgrafiker.com/yeni-baslayanlar-icin-logo-tasarimi-ipuclari/ http://www.gencgrafiker.com/yeni-baslayanlar-icin-logo-tasarimi-ipuclari/#respond Wed, 05 Dec 2018 11:38:03 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14711 Logo tasarımı elbette kolay bir iş değildir. Ancak bazı ipuçları ile logo tasarımında önemli olan noktaları kavrayabilir ve logo tasarlamaya başlayabilirsiniz.

Her şirketin, serbest çalışanın veya bağımsız profesyonelin bir logosu olmalıdır. Bir şirket kurmanın vakti geldiğine karar verdikten sonra, logo tasarımı sorusu hemen ortaya çıkar. Bazılarımız profesyonel bir tasarımcının hizmetlerini kullanıyor ancak bu işi kendiniz yapmak istiyorsanız size birkaç ipucu verebiliriz.

Logo tasarımı elbette ki kolay bir şey değildir. Daha önceden hiç logo tasarımı yapmadıysanız, aşağıdaki taktiklerle kendi logonuzu yapabilirsiniz.

İşinizi yapılandırın
Her şeyden önce, çalışmalarınızı yapılandırın ve bir anda her şeyi yapmaya başlamayın. Bazı kıyaslama araştırmaları yapmak harika bir fikirdir. Endüstrinizdeki liderleri belirleyin ve logolarının ortak bir özelliği olup olmadığını kontrol edin.

Ardından, başlangıçta logonuzun ikonik, logotype veya ikisinin birleşimi olup olmayacağını belirlemek için önemli bir seçeneğiniz vardır. Iconfinder veya Flaticon gibi dizinlerden telifsiz simgeler indirebilir, daha sonra benzersiz bir şeye dönüştürebilirsiniz.

Bir logotype logosu hedefliyorsanız, en önemli şey tipografidir. Logotipler için serif ve sans-serif yazı tiplerinin artı ve eksileri çoktur. Farklı yazı tipleriyle oynamak suretiyle size en uygun olanı seçebilirsiniz.

 

Vektör logosu oluşturma

Farklı boyutlarda iyi görünmesini sağlamak için logonuzu kesinlikle vektör yapmalısınız. Kısaca PhotoShop ile yapılan logolar büyütüldüklerinde bozulmalar meydana getirir. Bu yüzden Illustrator gibi vektör tabanlı yazılımlarla çalışmalısınız.

Doğru yazılımı seçin

İllüstratör kullanın dedik diye direk korsan sürümünü indirip kullanmaya başlamayın. Daha önceden İllüstratör gibi profesyonel bir vektör yazılımıyla çalışmadıysanız bu size zor gelebilir. Bu yüzden daha küçük çaplı ücretsiz araçlar tavsiyemizdir.

Inkscape veya Vectr gibi, aynı şeyleri yapabileceğiniz ve kullanımı çok daha kolay olan bazı harika araçları ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Fotoğraf kullanmayın

Fotoğraflar büyütme yaptıkça piksellenir ve kötü bir görüntü çıkarır. Bir fotoğrafı vektöre çevirmekte kolay bir iş değildir. Bu yüzden başlangıçta kendi vektörünüzü çizmeniz daha uygundur.

Renk tekerini anlama

Güzel bir logo tasarımı için öncelikle endüstri araştırması ile birlikte vektör yazılımına sahip olmanız gerekmektedir. Bazı simge ve metinlerle uğraşmadan önce doğru renklerin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

RYB renk modelinde, kırmızı, sarı ve mavi birincil renkler olarak kabul edilir. Üç ikincil renk yeşil, turuncu ve mor renktedir. İki ana renk karıştırılarak oluşturulurlar. Birinci altı renk daha birincil ve ikincil renkleri karıştırarak oluşturulur.

Tamamlayıcı renk düzenleri

Renk tekerleğinde birbirinin karşısında bulunan renklere tamamlayıcı renkler denir. Örneğin, kırmızı vs yeşil veya maviye karşı turuncu düşünün. Tamamlayıcı renklerin yüksek kontrastı, özellikle doygunluk derecesinde parlak ve canlı bir görünüm yaratır.

Tamamlayıcı renkler metin için pek iyi değildir, ancak çoğu logoda iyi sonuçlar verir. Örneğin, Visa logosu bu başarılı logo tasarımlarından biridir. Tasarım, tamamlayıcı renkler olarak mavi ve sarı renk kullanıyor. Mavi ve sarı her iki zenginlik, istikrar ve güven sembolize eder.

Üçlü renk düzenleri

Üçlü bir renk düzeni, renk tekerleğinin etrafında eşit aralıklarla bulunan renkleri içerir. Örneğin, mor, yeşil ve turuncu düşünün. Üçlü renk şemaları, biraz soluk renk kullansalar bile oldukça parlak olma eğilimindedir. Bir rengin hakim olmasına ve aksesuarı için diğer ikisini de kullanmasına izin vermek iyi bir fikir olabilir.

Örneğin, 7-Eleven’ın üçlü renk şemasına sahip bir logosu var. Ana renk ana renk olarak, kırmızı ve turuncu renkler kontrast için kullanılır. Sonuç olarak, logolar dengeli ve dinamik. Üçlü logolar perakende markaları için özellikle iyi çalışır.

Ana ızgaralar ve yapı

Logo tasarlarken her zaman bir ızgarayı kullanın ve ayrıntılara dikkat edin. Logonuzun harfler ve simgeler gibi ayrı parçalarının orantılı olarak hizalandığından emin olun. Ardından, logonuz farklı boyut ve kompozisyonlarda harika görünecektir.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, Vectr ile birlikte gelen tabloyu görebilirsiniz.

Temellerine geri götür

Basit düşünün. Fantezi ve karmaşık logolar tasarımcılar için harika ve anlamlı görünebilir, ancak çoğunluk için kafa karıştırıcı ve dağınık görünebilirler. İstediğiniz, logonuzun müşterileriniz ve iş ortakları tarafından anında tanınmasıdır. Bu nedenle, logonuzu minimalist ve açık tutmaya odaklanmak daha iyidir.

Basit bir minimalist logonun ünlü örneği Nike’dir. 1971’de genç bir tasarımcı Carolyn Davidson tarafından yaratılan görüntü, Yunan tanrıçası zaferinin adını taşıyan marka adı Nike’ye ait bir ipucu olan bir kanadı andırıyor. Logo daha sonra çeşitli biçimlerde gelişti ancak temel unsur daima aynı kalıyordu.

Akıllıca negatif boşluk kullanın

Bazı yazı tipleri ve şekiller diğerlerinden daha fazla negatif alan yaratır; onları akıllıca dengelediğinizden emin olun.

Negatif alanı çok yaratıcı biçimde de kullanabilirsiniz. Örneğin, FedEx logosunda neredeyse gizli bir ok işareti ile ünlüdür. İyi görünüyor, değil mi?

Logolar tasarımı ilk bakışta karışık görünebilir, ancak temel teori kavramlarını anladığınızda ve uygulamaya çalıştığınızda çok kolay hale dönüşebilir. En önemli şey denemek ve kullanabileceğiniz yeni yazı tipleri, şekiller hakkında merak etmemekten korkmamaktır.

Bu makalede logo tasarımına yeni başlayanlar için ipuçları içeren bir liste hazırladık. Bu maddeleri deneyerek çok iyi sonuçlar çıkarabilirsiniz. Bu konu hakkındaki fikirlerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/yeni-baslayanlar-icin-logo-tasarimi-ipuclari/feed/ 0
2019 İçin Tasarım Takvimler http://www.gencgrafiker.com/2019-icin-tasarim-takvimler/ http://www.gencgrafiker.com/2019-icin-tasarim-takvimler/#respond Sat, 24 Nov 2018 19:21:53 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14698 Yeni yıla girmeye az kalmış iken sizlere 2019 senesi için bir birinden şık takvimler derledik

2019 calendar design with black background vector

Vector 2019 Calendar Design

]]>
http://www.gencgrafiker.com/2019-icin-tasarim-takvimler/feed/ 0
Seo İçin Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır http://www.gencgrafiker.com/seo-icin-sosyal-medya-yonetimi-nasil-olmalidir/ http://www.gencgrafiker.com/seo-icin-sosyal-medya-yonetimi-nasil-olmalidir/#respond Sun, 11 Nov 2018 18:34:11 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14674 SEO çalışmalarında size yardımcı olacak en önemli etmenlerden biri de sosyal medyadır. İyi yönetilmiş sosyal medya hesaplarıyla SEO çalışmanızda başarılı olabilirsiniz. Peki sonuçları iyileştirmek için sosyal medyayı nasıl en iyi şekilde kullanabiliriz? Gelin, göz atalım.

1.Uyumlu olmasına Dikkat Edin.

İşletmenizin adı ile işletmenize ait sitenin adı ve sosyal medya hesapları uyumlu olmalı. Bunun bir çok nedeni var. Bunlardan biri elbette ki arama motorlarında rahat çıkmasına sebep olması. Üstelik markalaşma yolundaysanız bu size yarar sağlayacaktır. Tabi ki gerek internette gerek sosyal medyada işletmeniz sürekli adıyla yer aldığı için akılda kalıcılığı artacaktır. Ama siz bu oranı arttırmak isterseniz, işletmenizin logosunu profil fotoğrafı yapmanızda fayda var. Bu sayede hedef kitle sürekli bu mesajla muhatap olduğu için hafızasında isim ve logoyu birleştirecektir.

2.Hedef Kitleye Uygun İçerikler

İşletmeniz için yaptığınız sonucunda hedef kitleniz için uygun içerikler üretmelisiniz. Hedef kitlenizin ilgi alanlarına göre içerik üretmeniz, merak ettikleri yada ihtiyaç duydukları bilgilerde sizin içeriğinize tıklamasına neden olur. Örneğin, bebek giyim kıyafetleri satıyorsanız, bebek beslenmesiyle alakalı bir içeriğiniz elbette dikkatlerini çekecektir. Fakat burada paylaşacak olduğunuz yarış motorlarıyla alakalı bir içerik alakasız olacaktır. Hedef kitleniz sizde istediği içerikleri bulabilmeli. Burada müşterilerinize yaptığınız işle alakalı sahip olduğunuz bilgiyi de gösterebilir ve hedef kitleniz sizin tecrübelerinize dayanarak gönül rahatlığıyla sizden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. İçerikleriniz için uygun ve yaratıcı başlıklar bulmaya özen gösterin. Merak uyandıran başlıklar da size en az içerik kadar etkileşim getirir.

 

3.İşletmenizle Alakalı Haberleri Mutlaka Duyurun

İşletmeniz o gün bir üründe indirime gitti. Hiç vakit kaybetmeden sosyal medya hesaplarından duyurun. Çünkü her gün herkesin internet sitenize girip bakmasını bekleyemezsiniz. Bu yüzden yapmanız gereken şey; tüm sosyal medya hesaplarınızdan o indirimi duyurmak. Sadece indirim değil elbette, işletmenizle ilgili tüm haberleri mutlaka sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Bu paylaşımları yaparken yine 1. Maddedeki uyumluluğa dikkat edin. Paylaştığınız mesajların tüm mecralarda aynı olması siz ve işletmeniz yararına olacaktır.

4.Tüm Sosyal Medya Hesaplarınızda Bulunması Gerekenler

Günümüzdeki en çok kullanılan sosyal medya araçlarında bir kısım vardır. ‘Hakkında’, ‘Biyografi’, ‘Kişisel Bilgiler’ gibi varyasyonlarla adlandırılan bu boşluğa işletmenizin ismini, web sitesinin URL’sini, işletmeye ait sloganı mutlaka eklemelisiniz. Bu sayede kullanıcılara, sizin veya ürününüzün hakkında bilgilere erişebilmek için gerekli fırsatı vermiş olursunuz. Bu sayede potansiyel müşterilere de ulaşabilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

5.Hedef Kitlenizle Sosyal Medya Aracılığıyla İletişim Kurun

Sosyal medyanın belki de işletmelere yaptığı en iyi iyileştirmelerden biri de iletişimi kolaylaştırmasıdır. Müşterilerle sosyal medyayla kurduğunuz iletişim sayesinde :

Hızlı yanıt imkanıyla markanıza teşvik edebilirsiniz
Sorularınıza verdiğiniz cevaplarla kafa karışıklarını giderebilirsiniz.
Verdiğiniz tavsiyelerle kendilerini özel hissederken, ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.
Şikayet ettikleri konularda yardımcı olabilir ve oluşabilecek kötü izlenimi yayılmadan önleyebilirsiniz.
Bu özellik, müşterilerinizle olumlu bir iletişim oluştururken aynı zamanda etkileşim sayısını da arttırır.

6.Paylaşımlarınızı ‘Hashtag’ ile Destekleyin.

Muhakkak herkes en azından bir kere bir hashtag tıklamıştır. Ürününüz, markanız yada işletmeniz hakkında başlattığınız bir hashtag ile etkileşiminizi hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Üstelik belli bir süreden sonra etiketin size ait olmasına alışılan bir etiket marka bilinirliğinizi de arttırır. Hashtaglerinizde işletmenizin ismini kullanabilirsiniz, ürününüzün özel bir adı varsa kullanabilirsiniz.

7.Yarışmalar ve Etkinlikler Düzenleyin.

Sosyal medya hesaplarınızdan yaptığınız bir etkinlik yada yarışma SEO çalışmalarınızda size etkili bir sonuç getirecektir. Yapacağınız etkinlikle beraber sizi tanımayan kullanıcılar tanıyacak, etkinlik bitse dahi takip etmeye devam eden kullanıcılara bu sayede ulaşabileceksiniz. Etkinlik ve yarışmalar postlarınızın paylaşılmasına imkan verirken, adınızdan söz ettirir. Bu sayede marka bilinirliğinizde artar. Eğer bu etkinliği rutin hale getirirseniz, markanızın karakteriyle bütünleşecektir. Böylece etkinlik hedef kitlenizin hafızasında kalmasını sağlayacaktır.

8.Nefes Kesici Fotoğraf Çekin.

Sosyal medyada artık uzun yazıları çok fazla kişi okumadan geçiyor. Artık daha çok görsellik önemli. Yaratıcı ve özen gösterilmiş, moda olan filtrelerle yada markanızla uyumlu renklerle düzenlenmiş fotoğraflar paylaşmanız, hedef kitlenizin ilgisini çekecektir. Çektiğiniz ve düzenlediğiniz fotoğraflar beğenileri alırken, sosyal medya hesabından sitenizinde tıklanmasına da etki edecektir.

Tüm bunları yaparken göz önünde bulundurmanız gereken ve işe yarayacak özelliklerden birisi de yaratıcılıktır. Unutmayın ki hedef kitle zaten dışarıda da sosyal medyada da her gün binlerce mesaja ve içeriğe maruz aklıyor. Bunların arasında sizin içeriğiniz ya da işletmenizin sosyal medya hesabının öne çıkması için mutlak bir yaratıcılığa ihtiyacınız olacak. Sıradan bir reklam yada içerik istediğiniz etkileşimle sizi buluşturamaz. Fakat yaratıcı bir içeriğin etkileşim alması için bazen çok uğraşmanıza bile gerek kalmaz.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/seo-icin-sosyal-medya-yonetimi-nasil-olmalidir/feed/ 0
Yaratıcı Ambalaj Tasarımları http://www.gencgrafiker.com/yaratici-ambalaj-tasarimlari/ http://www.gencgrafiker.com/yaratici-ambalaj-tasarimlari/#respond Wed, 31 Oct 2018 15:13:45 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14627 Teknoloji ve baskı teknikleri geliştikçe tasarıma uyarlanan kutularda giderek daha yaratıcı bir hal almaya başladı son dönemde. Özellikle 3 boyutlu tasarımın ardından 3 boyutlu ambalaj örneklerini de sıkça görür olduk.

Bu konumuzda sizin için birbirinden yaratıcı ambalaj tasarımlarını derledik, bu tasarımlar hayal gücünüzü açmanıza yardımcı olabilir hatta bazılarından esinlenebilirsiniz.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/yaratici-ambalaj-tasarimlari/feed/ 0