Genç Grafiker – Grafik Tasarım ve Tasarımcılar için İpuçları http://www.gencgrafiker.com Tasarımcıların ilham alabilecekleri çalışmalar, ücretsiz faydalanabilecekleri kaynaklar, Sektörel yenilikler, eğitici makaleler ve daha fazlası Thu, 18 Oct 2018 09:50:09 +0000 tr-TR hourly 1 Web sitesi giriş trafiği artırma yolları http://www.gencgrafiker.com/web-sitesi-giris-trafigi-artirma-yollari/ http://www.gencgrafiker.com/web-sitesi-giris-trafigi-artirma-yollari/#respond Thu, 18 Oct 2018 09:50:09 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14588 Web sitesi giriş trafiği artırma yolları arasında en büyük etkenlerden biri internet reklamlarıdır. İnternet reklamları ile daha çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Hatta hitap edeceğiniz hedef kitleye nokta atışı yaparak ulaşabilirsiniz.

 

İnternet reklamlarının en büyük avantajı reklam vermek istediğiniz bölgeyi, saati vb. birçok ayrıntıyı istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey doğru strateji ile doğru bütçeyi yönetmek. Reklam bütçenizi doğru yönlendirmek için mutlaka profesyonel bir ajans ile çalışmanız gerekmektedir.

 

Web sitenizi yayınladıktan sonra istediğiniz hedef kitleye ulaşmak için web site trafiğini de artırmanız gerekmektedir. Reklam verip hedef kitleyi sitenize çekmek yeterli olmayacaktır. Müşterilerinizin web sitesinde uzun süre vakit geçirmelerini ve daha sonradan tekrar ziyaret etmelerini sağlamanız gerekmektedir.

Bu konuda iş web tasarım ajansınıza düşmektedir. Web tasarım ajansı sitenizi öyle bir dizayn etmelidir ki hedef kitlenizin ön analizi ve piyasa sinerjisi araştırılarak en ince detayları süzgeçten geçirerek tasarlamalıdır.

Son kullanıcının web sitenizde daha çok vakit geçirmesi için olması gerekenler:

Web siteniz Responsive olmalı! (mobil uyumlu)

Günümüz kullanıcısının artık her işini akıllı telefonları ile yapması ile birlikte hedef kitlenin %70’i web sitelerine mobil cihazlar üzerinden giriş yapmaktadır. Responsive web sitesi ile birlikte farklı cihazlara özgün tasarımlara sahip olabilirsiniz. Web site görselleri, metinleri, menülerinin girilen cihaza uygun boyutta açılması kullanıcıya kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

Web siteniz JET hızı ile açılmalı.

Hedef kitlenizi web siteniz uzun süre tutmak için gereken en önemli ayrıntılardan biri ise web sitenizin hızlı açılmasıdır. Hiçbir internet kullanıcısı dakikalarca sürecek bir sitenin açılmasını beklemez Web sitenizin maksimum hızda açılması seo optimizasyonu açısından da büyük önem taşımaktadır. Birkaç saniye içerisin de web siteniz açılmıyorsa sunucunuz da veya web site yazılımı ile ilgili bir sıkıntı var demektir.

Web sitenizde ne yazdığına dikkat edin!

Devasa uzunlukda yazılar yazmaya gerek yok. Kullanıcı içerik metinlerinin ne kadar uzun olduğuna değil aradığı bilginin ne kadar faydalı olduğuna baka. Web site metinleri size özgü, anlaşılır ve net olmalıdır. Metinlerinizi maddeler halinde ve kısa paragraflar ile düzenlemeniz gerekmektedir.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/web-sitesi-giris-trafigi-artirma-yollari/feed/ 0
Google Adsense Hakkında Bilinmesi Gerekenler http://www.gencgrafiker.com/google-adsense-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/ http://www.gencgrafiker.com/google-adsense-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/#respond Sat, 13 Oct 2018 18:53:16 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14615 Google Adsense hakkında bilmeniz gereken 5 temel bilgiyi bu yazıda bulacaksınız.Böylece, hem platforma kabul edilmenin yolu açılacak hem de Google Adsense ile para kazanmak daha kolay olacak.

Hemen hemen her site sahibi blogundan para kazanmak isteyecektir.Kimisine göre bu esas amaç iken kimisine göre de daha geri plandadır.Fakat blogdan para kazanmanın bir çok yolu olmasın rağmen, üzerinde durulan kazanç yöntemi genellikle reklam yayınlamaktır.Bunun sebebi de diğer kazanç yöntemlerinin ülkemiz de yeterince benimsenmemiş olmasıdır.

Reklam yayınlamak için de internet sitelerinin tercihi ağırlıklı olarak Google Adsense platformudur.Çünkü hem daha çok reklam veren vardır hem de diğer platformlara göre kazançları daha fazladır.

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, web sitelerinin ve uygulamalarının reklam yayınlayarak para kazanmasına olanak sağlayan, Google tarafından ücretsiz sunulan reklam yayınlatma servisidir.

Google, diğer servisi Adwords ile reklam verenlerden reklam alır ve Adsense yardımı ile web sitelerinde bu reklamları yayınlar.Adsense reklamlarını yayınlayan siteler, ziyaretçiler tarafından reklamlara tıklandığı zaman hem kendileri hem de Google para kazanır.Sistemin klasik çalışma mantığı bu şekildedir.

Google Adsense Kayıt İşlemi

Google’un sağladığı bu hizmet ücretsiz olsa da, platforma herkes dahil olamıyor.Siteniz de ya da blogunuz da Adsense reklamlarını yayınlamak için platforma başvuru yapıp, kabul edilmeniz gerekir.

Mevcut bir sitesi olan herkes platforma kayıt için başvuru yapabilir ama kabul edilmesi için belirli kriterleri yerine getirmesi gerekir.

Başvuru yapamadan önce dikkat etmeniz gerekenler;

  • Sitenin yeterli sayıda ve kaliteli içerikleri olması gerekir.Başvuruların en çok ret edilme nedeni yetersiz içeriktir.İçerik sayısı hakkında kesin bir rakam yok.Burada önemli olan içeriklerin kaliteli olması ve sitenin düzgün bir imajının olmasıdır.
  • İçeriklerin Google Adsense politikalarına aykırı olmaması gerekir.Yasal olmayan,warez içerikler, telif hakkı olan, artı 18 içerikler gibi yayınları bulunan siteler kabul edilmezler.
  • Google Adsense, belirli sayıda dilleri destekler.Bu diller dışında yayın yapan siteler platforma kabul edilmezler.Desteklediği dillere buradan bakabilirsiniz.
  • Site kullanıcı deneyimine önem göstermiyorsa, platforma kabul edilmez.Mesela sitede aşırı derece reklam varsa, ya da sitede bulunan linkler sürekli başka adreslere yönlendirme yapılıyorsa, site köprü görevi görüyorsa Adsense reklamlarını bu tür paravan sitelerde yayınlatmaz.
  • Google Adsense başvuru işleminin başarılı olması için dikkat etmeniz gerekenleri ilgili yazımda bulabilirsiniz.

1 – Adsense Politikaları Önemli

Google, hem reklam verenlerin hakkını korumak hem de reklam yayınlayanların haksız kazanç elde etmelerini önlemek için sıkı bir kullanım politikasına sahiptir.Eğer bu politikaları ihlal ederseniz, Adsense platformundan uzaklaştırılır, reklam yayınlama yetkiniz elinizden alınır. Bu hakkı bir kere kaybettiğiniz de bir daha geri kazanmanız çok zordur.O yüzden Google Adsense politikaları iyi öğrenip dikkatlice uygulamalasınız.

Adsense politikalarına resmi adresinden ulaşabilirsiniz.Politikaları dikkatlice okuyup ona göre düzenlemeleri yapmalısınız.

2 – Reklamlarınızı Mobil Uyumlu Yapın

Mobil web bugün her alanda geleneksel webin üzerine çıkmış durumda.İnsanlar artık internete akıllı telefonlarından, tabletlerinden giriş yapıyor.Google, Facebook gibi dev internet şirketleri, artık mobil pazarından gelir elde etmek için mobil operasyonlarını genişletiyor.Özellikle akıllı telefonlardan internete giren dev potansiyel ve gelir kapısı herkesin iştahını kabartmış durumda.

Büyük oranda blogunuza mobil girişler daha fazla olmaya başlamıştır.Geleneksel web için tasarlanan siteler ve onlarda yayınladığınız reklamlar, mobil cihazlarda yeterli performans sağlamıyor.O sebep, nasıl ki sitelerinizi mobil uyumlu hale getirmeniz isteniyorsa, reklamları da responsive yapmalısınız.

Google Adsense, mobil uyumlu reklamlar birimlerini uzun zamandır destekliyor.Adsensenin esnek reklam birimi, ekran boyutuna göre ve verilen alanın boşluğuna göre reklam boyutunu kendisi otomatik ayarlıyor.Reklamları esnek birime çevirmeyi unutmayın.

3 – Reklamlarınızı Doğru Yerleştirin

Adsense reklamlarından para kazanmak için, ziyaretçilerinin reklamlara tıklaması gerekiyor.Biliyorsunuz ki Adsense politikalarına göre insanları reklamlara tıklamaya teşvik etmek, zorlamak ya da tıklanması için hile yapmak yasak.Tıklama işlemi tamamen doğal olmalıdır.İnsanlar gerçekten tıklamak istedikleri zaman tıklamaları gerekiyor.

Eğer iyi bir site trafiğine sahip değilseniz, muhtemelen tıklama sayıları da iyi değildir.Öncelikle düz mantık olarak ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok tıklama diyebiliriz.Ama az ziyaretçi sayısı ile de yeterli sayıda tıklama gerçekleştirebiliriz.

Reklamları doğru şekilde yerleştirebilirsek, hileye başvurmadan tıklama sayımızı gözle görülür bir şekilde arttırabiliriz.Bunun için sitenizi iyi analiz edip, ziyaretçilerinizi iyi tanımalısınız.

4 – İçeriği Ayarlayın

İnsanların reklamlara tıklaması için site içerisinde uzun süre kalmaları gerekir.Ziyaretçileri sitede tutmak için içerikler kaliteli olmalı ve onları sitede tutmak için bazı düzenlemeler yapmalısınız.

4.1 – Kaliteli İçerik Oluşturun

Reklamların işe yaraması için insanların sitenizde uzun soluklu kalması önem arz ediyor.Yani ziyaretçileri sitenizde tutacak içeriklere ihtiyacınız var.Bir blogunuz varsa, içerikleriniz okuyucuların dikkatini çekmeli ve yeni bir şeyler öğrenmeliler.Böylelikle minnetlerini göstermek için reklamlara tıklama yapabilirler.Kaliteli içerik oluşturma ile ilgili yazıma bakabilirsiniz.

4.2 – Düzenli İçerik Girin

Bir blog siteniz varsa ya da kurumsal sitenizin blogunda yazıyorsanız, haftanın her günü içerik girmenize gerek yok.Ama düzenli girmeniz şart.Kendinize belirli bir takvim ayarlayın.Haftada 2 gün belirleyip belirli saatler de içerikleri girmeyi deneyin.Bunu yaparken sitenizin en çok ziyaretçi aldığı günleri ve saatleri öğrenin.

5 – Trafiğinizi Arttırın

Şu tartışılmaz bir gerçek ki, siteye gelen ziyaretçi olmazsa reklamlar hiç bir işe yaramaz.Bugün hangi reklam yöntemini kullanıyor olursanız olun, eğer insanlar sitenizi ziyaret etmiyorsa maddi kazanç beklentisi olamaz.Bu yüzden öncelikli hedef site veya blogun hitini arttırmaktır.

Adsense gibi reklam yayınlama servisleri, reklam tıklama sayısına göre ödeme yapar.Ne kadar çok tıklama, o kadar çok kazanç getirir.Çok tıklama almak için de çok fazla insanın ziyareti etmesi demektir.

Ama burada şunu diyebilirsiniz.Az tıklama ile daha fazla kazanılabilir ya da az ziyaretçi ile daha fazla tıklama alınabilir.Evet bu söyledikleriniz doğru olabilir.Az tıklama çok kazanç blogun anahtar kelimesine göre değişir.Eğer blogunuz niche bir alanda varlık gösteriyor ve reklam veren şirketler bu anahtar kelimeye daha fazla para ödüyorsa, o zaman 1 tıklama getirisi, başka bir sitenin 10 tıklama getirisine eş değer olabilir.Yani reklam verenlerin ödediği tutara göre değişir.

Diğer taraftan az ziyaretçi çok tıklama ise Adsense reklam yerleştirme politikasına uygun olmayan bir işlem söz konusudur ya da reklam yerleşimi olağan derece de iyi yapılmıştır.

Her ne olursa olsun işi özü, sitenin popülerliğinin artmasını gerektirir.Eğer blog hit arttırmak ile ilgili ipuçlarını öğrenmek isterseniz yazıma göz atabilirsiniz.

Son olarak:

]]>
http://www.gencgrafiker.com/google-adsense-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/feed/ 0
Her Web Geliştiricisinin Sıkça Karşılaştığı 21 Şey http://www.gencgrafiker.com/her-web-gelistiricisinin-sikca-karsilastigi-21-sey/ http://www.gencgrafiker.com/her-web-gelistiricisinin-sikca-karsilastigi-21-sey/#respond Sat, 13 Oct 2018 18:33:01 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14485 Dünyamızda hiç bir şey eskisi gibi değil. Her geçen gün gelişen bir dünya mevcuttur. Hem de bu gelişimin hızı her geçen gün artan bir ivme ile artmaktadır. Özellikle de web teknolojilerinde bu artış çok hızlıdır. Diğer sektörlere göre göreceli olarak yeni sayabileceğimiz bir sektör/disiplindir. Bu nedenle doygunluk sınırına daha ulaşamamış ve yenilikler daha hızlı meydana gelebilmektedir. Bunun yanında bir de web teknolojilerin genelde yazılım tabanlı olması sebebiyle; sadece insan aklına gereksinim duyması büyük etkendir.

Sonuca ulaşmak adına izlenecek en iyi yöntem hangisidir? Bugün, yarın ve önümüzdeki yıllarda ne gelirse gelsin zirveye tırmanabilir bir site nasıl oluşturulabilir? Optimizasyona, reklam gelirlerine ve pazarlama aşamasına tekrar geriye dönmeksizin başlatan şey nedir? Geriye dönmek aynı şeyleri tekrar yapmaktır. Harcanan emeklerin boşa gitmesi, umut kırıcı bir durumdur. Ayrıca SEO çalışmalarınızın da gecikmesine neden olur.

Her Web Geliştiricisinin Bilmesi Gereken 21 Şey Anahtar Kelime İncelemesi

Şimdi web projelerinizde yer almasını soracağımız( veya yer almasını sağlayacağımız) şeylere göz atalım:Her Web Geliştiricisinin Bilmesi Gereken 21 ŞeyAnahtar Kelime İncelemesi

Bir web projesine başlamadan önce, anahtar kelime çalışması yapmıyorsanız, bu çok büyük bir sorun durumundadır. Anahtar kelime çalışması sizin hedef kitlenizin ne aradığını, hangi ifadelerin onları anlattığını ve özellikle onların arama motorunda arama yaparken o kutucuğa ne yazdığı hakkında bize bilgi verir.

Wire Frame
Wire Frame’de nedir ki diyebilirsiniz? Bunlara eskiz, şablon diyebiliriz. Bunu internette aratarak da bulabilirsiniz. Kabaca açıklamamız gerekirse; sitenin tasarımını ilk başta kabaca çizmektir. Kabaca bir şablon oluşturmaktır diyebiliriz. Bunun sektörde yerleşmiş tam bir karşılığını bulamadığımdan; Türkçe’ye çevirmeden kullanacağım.

Wire Frame olmadan bir tasarım oluşturmanızı pek önermeyiz. Wire frame kullanmadan belki bir tasarımı daha hızlı tamamlayabiliriz. Ancak tasarım bittiğinde aklımızdaki şey ile, ortaya çıkan şeyin aynı olmama ihtimalini aklınızdan çıkarmayın. Ve genelde bu atlanan adım; sitemizde kesin görmek istediğimiz şeylerin tasarım aşamasında gözden kaçmasına neden olur.

Bu nedenle bu adımın kaçması gözden bir şeylerin kaçmasına veya aklınızda çok iyi duran bir tasarımın parçalarının birleştiğinde ortaya çıkan ürünün aklınızdaki ile aynı olmamasına neden olabilir.Bu nedenle renkler ve taslak dışı unsurlar olmaksızın, sitenizde olmasını arzuladığınız her ayrıntıyı içeren; sitenizin her aşamasını veya her sayfasını içeren bir wire frame oluşturmalısınız.

Solda wire frame, sağda gerçek tasarım

Gri Skala Kompozisyonu
Gri skala kompozisyonu baskı endüstrisinde son derece popülerdir ancak her nedense; web tasarım endüstrisinde pek popüler değil. Fikrimize göre; gri skala kompoziyonu web tasarımında da o kadar önemli olmalıdır. Renk dikkat dağıtıcıdır.Bir çok müşterinin site tasarımını beğenmediği için red ettiğini gördük. Bunu çevirirsek, renkleri beğenmediler. Gri skala tasarımcılara renkleri müşterilerin beğenip beğenmeyeceği veya renklerin birlikte nasıl duracağı hakkında kaygı duymadan, tasarımlarını gerçekleştirirler. Tasarımı gerçekleştirdikten sonra renkleri seçebilirsiniz.

Renk Kompozisyonu
En kötü durum gri skala kompozisyonu kabul edildikten sonra, renk kompozisyonunun ret edilmesidir. En başa gri skala kompozisyonunu değiştirecek misiniz? Hayır sadece gri skala kompozisyonu üzerinde, doğru renk kompozisyonunu bulana dek deneyeceksiniz. SEO hizmeti veren her firma renk uyumuna dikkat etmelidir çünkü bu conversion oranını artırır.

Kodlama & Geliştirme
Hiç kodlama yapmadan web geliştirme mevcuttur. Kodlama yapanları bulabilirsiniz. Ancak sadece kodlama yapmak için birisini ve tasarım için başka birisini bulmak biraz sizi yavaşlatır. Hem ayrı iki kişi genelde daha fazla maliyet oluşturur. Ayrıca kodlama ile tasarımın uyumunu oluşturmak için de fazla zaman alır. Bunları tek kişi yaparsa bu zaman minimuma inebilir.

HTML 5 (Onaylanmış)
HTML 5 site tasarımı için şu an çok iyi durumdadır ancak hala bazı siteler HTML 4 kullanmaktadır. HTML 4 evet hala çalışıyor ancak, bu sitenizin eski görünmesine sebep olabilir. HTML 5 yeni medyaya yükseliştedir ve diğer HTML sürümlerine göre daha az kod ile daha geniş fonksiyonelliğe sahiptir. Bu sizi daha berrak, temiz ve hızlı yapacaktır. Tasdik bir sitenin çalışması için gerekli olmadığında, bir geliştirici HTML kodlarını uygun şekilde en aza indirmelidir. Bunun için bazı istisnalar yok olmasa da (özellikle 3. parti araçlar kullanıldığında); ama tasdik iyi geliştirilmiş kod için bazı araçlarla gerçekleştirilmelidir.

CSS 3 (Onaylanmış)
HTML 5 ve CSS 3 aynı gemide ilerlemektedirler. CSS 3, gereksiz JavaScript kodları ve siteyi yavaşlatıcı resimleri azaltıcı püf noktalar önerir. CSS3 sitenizin hızını artırmakta ve sitenizin yüklenme hızını artırmakta benzersiz bir rol oynamaktadır. Ve yine, CSS 3 de tasdik edilmiş olmalıdır.

Arama Motoru Dostu Mimari
Özellikle tekil bir fonksiyon ekleniyorsa,bir siteyi kodlama büyük bir iş külfeti olarak görünmektedir. Ancak arama motorlarına uygun olamayan bir site oluşturmayı düşünmeyin.

Geliştiricilerin genel mimaride sitenin arama motorlarındaki performansı azaltıcı, haddinden fazla iç link, okunabilir URL’ler, anlaşılabilir linkler ve sayfalar, yavaş yüklenen siteler ve daha fazlasının dikkatlice düşünmesi gerekir. Geliştiricilerin çoğu arama motoru optimizasyonu hakkında bilgili olmadığı zamanlarda bile, bazıları gelecekte sorunlara neden olabilecek site mimarileri hakkında gerekli çalışmaları yaparlardı.

Kopya İçeriği Önleyin
Arama motoru dostu mimariden beri, geliştiriciler içerikleri arama motoru böceklerinin daha önce başta bir sayfada görmediğinden emin olmak zorundadırlar. Kopya içerikler salgın hastalık gibi yayılmaktadır ancak iyi geliştiriciler, sitelerini inşa ederken kopya içeriğe karşı önlem almak zorundadırlar. Kopya içerik SEO açısından da çok tehlikelidir. Bunu yapan siteler, arama motorları tarafından cezalandırılablir.

Sayfa Dışı Tasarım
Bu biraz da arama motoru dostu mimariyle alakalıdır. Ancak geliştiriciler daha az kodun ziyaretçilerin daha iyi bir web gezintisi yaşaması için gerekli olduğunu bilmeleri gerekir. Bu ziyaretçilerin kodlar hakkında kaygı duymasıyla alakalı olduğundan değildir, onların ziyaretleri açısından önemlidir. Stiller ve Javascript kodları mümkün olduğu kadarıyla sayfa dışı katmanlar ile, ziyaretçinin tarayıcısına indirme işlemleri yaptırmaktan ayrılabilir. Bu da sayfanın daha hızlı çalışmasına ve her sayfa değişikliğinde tüm kodun tekrar indirilmesinin önüne geçebilir.

Boyutu Optimize Edilmiş Medya
Sitenizde medya kullanıyor musunuz? Peki bunlar uygun şekilde optimize edilmiş mi? Resimden videoya kadar her şey hız ve arama motoruna uygunluk açısından buyutlandırılmalıdırlar. Bazı medya içerikleri daha hızlı bir yüklenme için daha küçük bir boyuta sıkıştırılabilir ve orjinal boyutuna link verilebilir.

Medya oluşturulurken alt bilgi ve başlıkların eklenmesi için bir çok araç mevcuttur. Videoların çoğu Youtube için, resimlerin çoğu da resim araması için optimize edilir. Bu düşünce tarzı geliştirme prosesleri için önemlidir.

Tüm Resimler için Alt Yazılar
Site geliştirilirken resimlerin alt yazıları eklenmeyecek de ne zaman eklenecek? Tabi ki her şey hallolduktan sonra geri döner ve yaparsınız. Ancak neden geri dönesiniz ki? Bunu kolaylıkla başta yapabilirsiniz.

CSS Resim Spriteları
Bu terimin dilimizdeki yerleşmiş karşılığını bilmiyorum, o yüzden olduğu gibi aldım. Bu tüm görselleri, bir görselde saklamaktır. CSS ile istediğiniz görseli, bu tümleşik görselden seçebilir ve kullanabilirsiniz. Bu işlem sayesinde sitenizin yüklenme hızı artar ve dolayısı ile sitenizin hızı artar. Daha geniş resim kuşkusuz daha az zorlanma ve daha hızlı yüklenmeye neden olacaktır. Bu özellikle çoklu resimler için doğru resim kullanıldığında geçerlidir.

Mobil Cihazlara Duyarlılık
Sitenizin mobil cihazlarda nasıl göründüğüne dair bir kaygınız oldu mu hiç? Olmalıdır. Müşterileriniz mobil cihazlardan yaptıkları işlemleri bitiremeseler bile, çoğu zaman mobil işlemler hakkında araştırmaya başlarlar. Markalaşma namına önemlidir.

Eğer web siteniz mobil cihazlarda çalışmıyor veya bozuk görünüyorsa bu iyi bir ilk izlenim bırakma şansınızı ortadan kaldırır. Mobil cihazların kullanımı her geçen gün artarken, hedef kitlenizin de mobil cihaz kullanımının artacağını unutmayın. Bu hem bugün içindir hem de gelecek için kaçınılmaz sondur.Değişken

Ekran Boyutlarına Duyarlılık
Ekran boyutları günümüzde çok değişkendir. Cep telefonları, tabletler, diz üstüler, büyük ekranlı masa üstü bilgisayarlar hep bize değişken ekran boyutları sunar. Mobil cihazlarda olduğu gibi bunlarda da, web siteniz iyi bir izlenim bırakmalıdır.

Hız için Optimizasyon
Hıza yazımızın bir çok yerinde yer verdik. Hız dışında her şeyi optimize ettikten sonra, dönüp neyin sitenizi yavaşlattığına bir bakın. Bu sadece gereksiz ufak bir ayrıntı olabilir mi? Bizce hayır. Ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği deneyimin açısından hız oldukça önemlidir ve bu sebeple sitenizi hızlandırmak için elinizden geleni yapmalısınız.Analiz Araçlarını Kurun

Sitenizin tasarım kısmı çok güzel ancak sitenize analiz araçları kurmadıysanız daha sonra sitenizin arama motorlarındaki performansı hakkında nasıl bilgi sahibi olacaksınız? Analiz araçlarını kurmak sanılan aksine çok basittir, sadece sitenize bir kod eklenir. Bu tüm web siteleri için standart olmalıdır. SEO çalışmaları için de bu araçlar çok önemlidir.

Kırık Link Kontrolü
Eğer her bulduğumuz kırık link başına lira alsak, şu an milyoner olurduk. Kırık link bırakmaksızın siteyi teslim etmek, geliştiricilerin işidir. Ayrıca periyodik olarak linkler kontrol edilmelidir. Kırık linkler de ziyaretçiler için kötü bir durumdur.

Geniş Test
Her ne koşulda olursa olsun, geliştirici bir web sitesini teslim etmeden önce siteni her yerini test etmelidir. Bir web sitesi teslim edildikten hemen sonra sorun çıkmasının hiç bir mazereti yoktur. Sitenin tamamlanması için süre verilirken, test yapılacak süre de buna eklenmelidir. Aceleyle test edilmeden teslim edilmiş işler, büyük ihtimalle sorun ile dönecektir.

404 & Favicon
Bazı web geliştiricileri için küçük bir ayrıntıdır. Hep iş bitimine zaman kalırsa diye bırakılır. Tarayıcı adres satırının yanında küçücük bir resmin olması ile olmaması arasında onlarca fark yoktur. ancak bu sitenin kalite göstergesidir. Küçük resmin büyük bir etkisi vardır.

404 hata sayfası da olmayan bir adrese ziyaretçi gittiğinde ortaya çıkar. Bu özel tasarlanmış bir sayfadır. Kuşkusuz ki ziyaretçiye düz bir “page not found” mesajından daha iyi şeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca onu ana sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Yazıcı Uyumu
Son olarak çok az yerde geçer ancak; siteniz yazıcı uyumlu olmalıdır. Bu sayede ziyaretçiler içeriğinizi yazdırmaya çalıştığında sürprizle karşılaşmaz. Yazıcı uyumu sadece yazdırma işlemi için değil, sayfanızın okuma konforu açısından da oldukça önemlidir. Css kullanarak bu uyuma kavuşabilirsiniz. Ayrıca içeriklerinizin botlar tarafından okunabilir olduğundan da emin olmalısınız.

Maddelerimizi burada bitirdik ancak bu sadece bu alanda söyleneceklerin bir kısmı. İyi bir web tasarım, iyi bir SEO için ilk adımı oluşturur. Web siteleri her geçen gün önemlerini artırmaktayken, kuşkusuz bu alanda hizmet verenler de kendini geliştirmelidir.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/her-web-gelistiricisinin-sikca-karsilastigi-21-sey/feed/ 0
Web Sitesi Yönetim Paneli Önemi http://www.gencgrafiker.com/web-sitesi-yonetim-paneli-onemi/ http://www.gencgrafiker.com/web-sitesi-yonetim-paneli-onemi/#respond Tue, 02 Oct 2018 19:16:17 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14598 Firma ve işletmelerin web site içeriklerine rahatlıkla müdahele etmesine imkan veren, görsel ekleme veya çıkar, yeni metinler düzenleme, yeni sayfalar oluşturma, yeni haberler veya duyurular ekleme gibi işlemleri gerçekleştirebilecekleri yazılıma yönetim panelli web sitesi denir.

Yönetim panelli web sitesi sayesinde sadece yukarıdaki işlemleri değil daha birçok özelliği kimseye bağlı olmadan yönetebilirsiniz. Genellikle işletmeler web sitelerini bir ajansa yaptırdıktan sonra bünyelerinde çalıştırdıkları bir eleman ile web site yönetimini yürütmektedirler. Kullanıcıya büyük bir kullanım kolaylığı sunar

Yönetim panelli web sitesi özellikleri:

-Mobil uyumlu alt yapısı ile responsive olarak kullanılabilir.
-Kullanıcı dostudur, verilen eğitim ile birlikte kolayca kullanabilir.
-Global özelliklere sahiptir ve sürekli güncel sürümlerle desteklenmektedir.
-Websitesi düzenlemelerinde içerik, resim,video ekleme limiti yoktur. Sınırsızca eklenebilir.
-Arama motoru dostu olup, Google ve benzeri arama motorları tarafından kolayca indexlenebilmektedir.
-Web site içeriklerinin Facebook, Twitter, İnstagram vb. sosyal medyada paylaşılmasını kolaylaştıran özelliklerle sahiptir.
-Ziyaretçi ve potansiyel müşterilerin web site üzerinden kolayca iletişime geçecekleri form, arama, canlı destek vb. eklentiler kolayca entegre edilebilmektedir.
-Admin Paneli güncel HTML, PHP, Java Script Kodları ile çalışmaktadır.
-Veritabanı olarak MySQL kullanılmaktadır.
-Yetkilendirme özelliği ile birden fazla admin yöneticisi oluşturulabilir

]]>
http://www.gencgrafiker.com/web-sitesi-yonetim-paneli-onemi/feed/ 0
İLHAM KAYNAĞI ŞIK GİFTLER http://www.gencgrafiker.com/ilham-kaynagi-sik-giftler/ http://www.gencgrafiker.com/ilham-kaynagi-sik-giftler/#respond Mon, 01 Oct 2018 15:15:58 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14543 ]]> http://www.gencgrafiker.com/ilham-kaynagi-sik-giftler/feed/ 0 2018’in Web Tasarım Trendleri http://www.gencgrafiker.com/2018in-web-tasarim-trendleri/ http://www.gencgrafiker.com/2018in-web-tasarim-trendleri/#respond Sun, 30 Sep 2018 13:43:07 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14567

Yenilikler genelde modası geçmiş ve kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmak için fırsattır. Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek ne zaman olursa olsun sevindirici bir şeydir. Yeni bir çalışma yılı da kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız için harika bir zamandır. Teknoloji dünyasında; verimsiz süreçler ve modası geçmiş teknikler daima yenilenmelidir. Aslına bakarsanız 2017 yılı o kadar da kötü değildi, fakat yine de artık “eski” sayılan birçok şey var ve yenilenmeleri gerekiyor var.

Yenilenmesi gereken önemli konulardan bir tanesi; tasarımlar. Aslında aşağıda paylaşıyor olduğumuz yeni web tasarım trendlerinin çoğu size tanıdık gelecektir. Fakat bu, zaman ayırmaya değmeyecekleri anlamına gelmiyor çünkü hepsinde gelişmeler mevcut. Çünkü aşağıdaki tasarım trendleri kullanıcıların isteklerine göre düzenli olarak geliştiriliyor.

Daha iyi kavrayabilmeniz için her web tasarım trendi için güzel bazı örnekleri de ekledik. İşte 2018 yılının web tasarım trendleri:

Canlı Renk Şemaları
Google 2014 yılında Material Design‘ı tanıtmasıyla birlikte tasarımcıların önündeki seçenekler arttı ve kontrollü bir ortamda daha parlak renklerin kullanımına geçiş yapıldı. Bu yıl bu konuda biraz daha gelişme olacak ve tasarımcıların daha fazla rengi denemesi mümkün olacak.

Canlı renk şemaları belki de listemizin en can alıcı noktası. Çünkü çift pozlama, gradyanlar ve fotoğraf dolgunluğu ile daha fazla deneme yapma fırsatı olacak.

Baesman

Folk Strategies

Rocka

  1. Dağınık Tipografi Seçimleri

Öncelikle bu konunun bir başlık metninden başka bir şey olmadığını söyleyelim. Başlık aklınızı karıştırmasın; standart paragraf metinlerinin okunabilirliği konusundaki kuralları bozmamaya dikkat edin. Fakat bunun yanında özellikle ana sayfanızın başlık metninde bu kuralı çiğneyebilirsiniz.

Peki 2018 yılında başlık metinleri nasıl olacak? İşte beklentilerimiz:

  • Daha kalın
  • Garip boşluklar içeren
  • Daha şeffaf
  • Gelişigüzel yerleştirilmiş

Bunların dışında web tasarımcıların hayal gücü sınırlarına göre birçok değişiklik olabilir. Bekleyip göreceğiz!

Elegant Seagulls

KXU

LIG Works

Asimetri
Kullanıcılar artık web sitelerine oldukça hâkim:

Diğer sayfaları bulmak için navigasyonu kullanmak, daha fazla bilgi için aşağı kaydırmak ya da daha fazlası için ilgili, renkli düğmeleri tıklamak gibi seçenekleri artık herkes ezbere biliyor.

Artık bu düzen değişiyor ve tasarımcılar beklenmedik değişikliklere yol açarak asimetrik bir denge oluşturuyor. Tasarımcılar bu davranışlarıyla kullanıcılara sürprizler yaparak onları eğlendirmeyi planlıyor.
Ike Kligerman Barkley

Leen Heyne

Playground Creative Digital Agency

Video ve Animasyon Değişiklikleri
Web tasarımcılarım yeni tasarımlar yaparken kullanmaya başladıkları bir başka yol da videolar ve animasyonlar. 2018 yılıyla birlikte açıklayıcı videolara ve kaydırmalı animasyonlara artık daha fazla ihtiyaç duyulacak. Zamanla video sinemagrafları ve sanal/artırılmış gerçeklik ürünleri gibi daha fazla deneysel kullanımlar da olacak.

Ann Street Studio Amangani Example

Daha fazla örnek için: Huffington Post Highline ve Nissan Micra‘yı ziyaret edebilirsiniz.

Mikro Etkileşimler
Animasyonların her zaman büyük ya da kalın olmasına gerek yok. Renkler ve yazım tarzları geleneksel yaklaşımlara bir tepki niteliği taşıyor ve bunun yanında mikro etkileşimler de onlara destek çıkıyor. Bu etkileşimler ile tasarımcılar, animasyonları kullanarak ziyaretçilere etkileşimde bulunmaları için sinyaller gönderecek. Böylelikle ziyaretçiler web sitenizde daha az belirgin olan unsurlarla ilgilenmektense daha şaşırtıcı animasyonlara yönelecek ve daha fazla etkileşime neden olacak.

Örnekler için: Untold Digital, KBS Agency ve Zero NYC‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Yapışkan Unsurlar
Görüldüğü gibi tasarım konusunda 2018 yılında bir sürü yeni gelişme olacak. Milyonlarca renk, beklenmedik hareketler, alışılagelmişin dışında çalışmalar… Bu gelişmelerin kullanıcı deneyimini nasıl etkileyeceğini yakında hepimiz göreceğiz.

Bu gelişmelere kayıtsız kalmayın. Bir başka değişim de yapışkan unsurlar. Yapışkan navigasyon web tasarımı için yeni bir kavram değil. Bunları kullanarak tasarımcılar ziyaretçilere göze çarpmadan mesajlar veriyorlar ve ziyaretçilerin daha sadık olmasını planlıyorlar.

https://coschedule.com/

Wishpond

El Yapımı Unsurlar
Web tasarımının ilk zamanlarında stock görüntüler oldukça popülerdi. Kolaylıkla bulunabilirlerdi ve indirmek dışında başka bir işlem gerektirmezlerdi. Daha sonrasında custom(özel) fotoğraflar moda oldu. Tasarımcılar web sitelerinde kişisel izlerini bırakmayı tercih ettiler.

Günümüzde hala bu görüntü seçenekleri kullanılıyor. Fakat daha yaratıcı olmak ve kendinize özgü görüntüler eklemek isterseniz elle çizilmiş unsurlara yönelebilirsiniz. Bunu web sitenizin tamamı için yapmanız oldukça güç olacaktır fakat resim, metin gibi öğeleri elle oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Bu daha vurgulayıcı olacaktır.

Basecamp

co:

Mellow Mushroom

Akışkan Şekiller
Bu eğilime geometrik şekiller eğilimi de diyebilirdik. Fakat geometrik şekiller birkaç yıldır zaten kullanılıyor. Akışkan şekiller ise geometrik şekiller kadar katı değil. Aşağıdaki örneklerde de görebileceğiniz gibi şekiller oluşturarak ve onlara biraz derinlik ve hareketlilik katarak harika bir iş çıkarabilirsiniz.

Bubblewits

Daha fazla örnek için: Fyne Digital Creative ve Andy Wei

9.Mobil Önceliği
Listemizin sonunda mobil önceliği var. Daha önceki haberlerimizde Google’ın mobil-first indekslemesinden bahsetmiştik. Bunun da bir sonucu olarak mobil dostu ve mobil duyarlı web tasarımlarına sahip olmanız artık bir mecburiyet. Çünkü masaüstü siteleri artık birincil olarak sıralamalarda yer almıyor. Yakın gelecekte Google artık sıralamaları belirlerken tamamen mobil sürümleri kullanacak. Bu sebeplerden dolayı 2018 yılında artık Google AMP ve SVG odaklı daha fazla web sitesi görmeniz muhtemel.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/2018in-web-tasarim-trendleri/feed/ 0
İlham Verici Sade 22 Yaratıcı Logo Tasarımı http://www.gencgrafiker.com/ilham-verici-sade-22-yaratici-logo-tasarimi/ http://www.gencgrafiker.com/ilham-verici-sade-22-yaratici-logo-tasarimi/#respond Wed, 26 Sep 2018 20:32:34 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14541 SADELİK VE MİNİMALİST TASARIM ÖNEMLİ
Bir çok ünlü şirketin logosuna bakacak olursak ortak özellikleri sade ve minimalist olmaları. Karmaşık ve rengarenk bir logo kafaları çok karıştıracağından pek tercih edilmiyor. Genelde bir veya en fazla iki renk kullanımı göze çarpmakta.

1. Bag (Çanta)

2. Tea (Çay)

3. Cat (Kedi)

4. Bird (Kuş)

5. Volume (Ses)

6. Light (Işık)

7. Divided (Bölünmüş)

8. Boot (Çizme)

9. Giraffe (Zürafa)

10. Circle (Daire)

11. Hide (Saklamak)

12. Laptop

13. Piano

14. Fresh (Taze)

15. Slice (Dilim)

16. Focus (Yakınlaştırmak)

17. Movers (Taşımacılar)

18. Catwalk (Kedi Yürüyüşü)

19. Shot (Atış)

20. Untd – United (Birleşmiş)

21. Pizza

 

22. Camp (Kamp)

]]>
http://www.gencgrafiker.com/ilham-verici-sade-22-yaratici-logo-tasarimi/feed/ 0
Minimal Logo Tasarım Örnekleri http://www.gencgrafiker.com/minimal-logo-tasarim-ornekleri/ http://www.gencgrafiker.com/minimal-logo-tasarim-ornekleri/#respond Fri, 21 Sep 2018 20:51:41 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14491 Son zamanlarda büyük markalar dahil bir çok firmanın logoları giderek minimalleşiyor. Minimal tasarım konusunda sadece firmalar değil, evimizdeki tasarımlar, mağaza vitrini ve hayatımızın her noktasında karşılaşıyoruz. Bi noktadan başlamak isteyen firmalar ilk iş olarak logo tasarımlarını değiştirerek inovasyona başlıyorlar.

Bu konumuzda logo tasarımcıları için birbirinden güzel minimal logo tasarımlarını bir araya topladık, eğer ilham kaynağına ihtiyacınız varsa bu logolar size yaratıcı fikirler sunabilir. Ayrıca daha önce hazırladığımız diğer minimal logo tasarımlarını inceleyebilirsiniz.

İşte sizler için bir araya topladığımız 20’den fazla minimal logo tasarımı;

]]>
http://www.gencgrafiker.com/minimal-logo-tasarim-ornekleri/feed/ 0
Tasarımcıların Takip Etmesi Gereken En İyi 10 Tasarım Blogu http://www.gencgrafiker.com/tasarimcilarin-takip-etmesi-gereken-en-iyi-10-tasarim-blogu/ http://www.gencgrafiker.com/tasarimcilarin-takip-etmesi-gereken-en-iyi-10-tasarim-blogu/#respond Sun, 16 Sep 2018 18:20:13 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14480 Tasarımcılar vizyonu ve hayal dünyası geniş sürekli yenilik peşinde olan araştırmacı ruhlu insanlardır ve genellikle kısıtlı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirerek özgün çalışırlar. Hal böyle olunca da ilham aldıkları ya da kendilerine örnek teşkil eden sanatçıları yakından takip eder. Bunun için internet, yine harika bir bilgi deposudur. Yeniliklerden esinlenip kendi çalışmalarınıza renk katabilir ve Tasarım konusunda dünyadan ilham alabilirsiniz.

Her tasarımcının takip ettiği ya da takip etmesi gereken bloglar vardır. Bu bloglar çoğu zaman ünlü bloggerlar tarafından yönetilir. Tasarım Blogları da bazen en iyi tasarımcıların elinden çıkar. Belki bir çoğunu duydunuz belki de ilk defa duyacaksınız. İşte tasarımcıların takip etmesi gereken en iyi 10 tasarım blogu.

1. Creative Blog

Hem yaratıcı hem de ilham verici işlere odaklıysanız, Creative Bloq size web tasarım, grafik tasarım, 3D tasarım, dijital sanatlar ve daha fazlası için her şeyi verebilir! Her gün güncel içerik paylaşan bu blog ile tasarıma dair en trend haberleri takip edebilirsiniz.
İlgili resim

2. Noupe

Noupe web geliştiricileri ve tasarımcılar için güzel bir bilgi deposu. CSS, AJAX, Javascript web tasarımı, grafik tasarımı, tipografi, reklamcılık gibi güncel haberleri barındıran bu blog oldukça iyi içerikler üretiyor.

İlgili resim

3. Design Observer

Hem web hem mobil tasarımcılar için mükemmel bir blog. Ünlü yazarları güncel köşe yazıları ile fikirlerinize ilham kaynağı olabilir.

İlgili resim

4. Smashing Magazin

İçerisinde kodlamaları da barındıran bu blog, tasarımla ilgilenenlerin takip ettiği bloglar arasında ilk 5’te.
Smashing Magazin ile ilgili görsel sonucu

5. Behance

Adobe’nin bir platformu olan Behance.net 2006 yılından beri tasarımcıların gözdesi diyebiliriz. Bir arama motoru var ve bu sayede sitede aradığınız her şeyi kolaylıkla bulabilir, gelişmeleri yakından takip ederek tasarım ile ilgili son haberlere ulaşabilirsiniz.
behance ile ilgili görsel sonucu

6. Core77
Core77 bir blogdan çok daha fazlasını sizlere sunuyor. Öğrencilerin ağırlıklı olarak kullandığı bu sitede kendi tasarımlarınızı da yayınlayıp, yarışmalara katılma imkanı bulabiliyorsunuz. Partiler, sergiler, güncel tasarım haberleri, kurslar ve okullardan haberlerle Core77’yi deneyin
core77 ile ilgili görsel sonucu

7. Designm.ag

Kolay arayüzü sayesinde, grafik tasarımcıların aradıklarını kolay bir şekilde bulabileceği Designm.ag sitesini sizde çok seveceksiniz. Temaların tanıtımı, güncel grafik tasarım haberleri ve çok daha fazlasını bu sitede bulabilirsiniz.
Designm.ag ile ilgili görsel sonucu

8. Fubiz.net

Fubiz, yeni nesil tasarımcıların ilgi odağı diyebiliriz. Son teknoloji ürünler, popüler kültürden yeni haberler, grafik tasarımcılara özel sayfalarla fubiz.net takip edilesi grafik tasarım programları arasındadır.
Fubiz.net ile ilgili görsel sonucu

9. Abduzeedo.com

Matbaacılık sektöründe çalışanların takip ettiği yabancı sitelerin bir diğeri de Abduzeedo.com’dur. Bu sitede ne ararsanız var. Ücretsiz programlar, haftanın uygulamaları, ücretsiz fontlar, takip edilmesi gereken siteler güncel olarak Abduzeedo.com’da.
abduzeedo logo ile ilgili görsel sonucu

10. Design Float

Web tasarım, grafik tasarım, fotoğrafçılık, tanıtım videoları, öğretici bilgiler, kimlik ve marka çalışmaları ile ilgili detaylı ve kaliteli bilgilere sahip olacağınız Design Float, kurtarıcı yardımcı siteniz olacak.
İlgili resim

]]>
http://www.gencgrafiker.com/tasarimcilarin-takip-etmesi-gereken-en-iyi-10-tasarim-blogu/feed/ 0
Kullan.org Gerçek Kullanıcı Yorumları http://www.gencgrafiker.com/kullan-org-gercek-kullanici-yorumlari/ http://www.gencgrafiker.com/kullan-org-gercek-kullanici-yorumlari/#respond Fri, 14 Sep 2018 10:54:25 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14472 Kullan.org internette satılan ürünleri inceleyen araştıran bir grubun tüm samimiyeti ile yorumladığı ve kullananların yorumuna sunduğu güzel bir sosyal platform. Son zamanlar internet üzerinden ürünleri incelemeden alan insanların yaşadığı sıkıntıları hepimiz biliyoruz. Ayrıca gün içinde belki de onlarca dolandırıcılık haberi geliyor.

Bu proje internette, televizyonda, sosyal medyada gördüğümüz satın almamız için iştahımızı kabartan tasarımlar ile sunulan ürünler hakkında eleştirel bir yorumla hem satın almak isteyenleri bilgilendiriyor hemde daha önce kullanmış olanların yorum yapmasına izin veriyor. Yani gerçek kullanıcı yorumları sunuyor, satın almadan önce araştırma yapmaya teşvik etmek istiyor.

Aslında düşündüğünüzde dolandırılan bir çok insan ya dikkatsizliğinden yada araştırmadığı için bu tarz talihsiz olaylarla karşı karşıya kalıyor.

Özellikle facebook ve instagram gibi sosyal medya sitelerini, art niyetli kişiler ve firmalar tarafından alışveriş yapmak isteyen insanları kandırmak, umut tacirliği yapmak için kullanıyor. Böyle bir ortamda insanları bilgilendiren, açıklayıcı bilgiler sunan içerikleri hepimizin desteklemesi gerekiyor.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/kullan-org-gercek-kullanici-yorumlari/feed/ 0
Logo Tasarım Nedir? http://www.gencgrafiker.com/logo-tasarim-nedir/ http://www.gencgrafiker.com/logo-tasarim-nedir/#respond Tue, 05 Jun 2018 16:31:37 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14449 Logo ya da logo tasarım bir şirketin, kurum ya da kuruluşun tüm imajının özetidir. İster bir ürün, isterse hizmet olsun; pazarlanmak istenen ürünü ya da hizmeti özetleyen tasarımsal bir kavramdır. Bir başka ifadeyle iyi bir logo tasarım çalışması, var olan durumu en iyi, en net, en özgün ve en kurumsal biçimde ifade edebilendir.

Logo tasarımı ile ilgili vurguda bulunduğumuz kavramların üzerinde duralım.

Bir Logonun İfade Kabiliyeti İyi ve Net Olmalıdır

Anlatılmak istenilen ne ise, durumu net bir biçimde özetleyebilmeli, herhangi bir kafa karışıklığı yaratmamalıdır. Gerek fontları (tipografi), gerek amblemi (sembolik çizgileri), gerekse renkleri bakımından ana temaya uygun olmalıdır. Örnek olarak, yiyecek içecek sektörüyle ilgili bir logo tasarım çalışmasıysa kırmızı ve benzeri tonlarından renklerini almalı, iletişime geçen hedef kitlede acıkma hissini körüklemelidir.

Kullanılacak olan fontlar ve amblem de hitap edeceği hedef kitleye göre belirlenmelidir.

Bir Logonun Çizgileri Özgün Olmalıdır

Özgünlük ve farklılaşma,  logo tasarımında üzerinde hassasiyetle durulması gereken iki kavramdır. Özgünlük, bir logo için olmazsa olmazdır. Günümüzün pazarlama ve reklam dünyasının kıyasıya rekabet içerisinde olduğunu düşünürsek farklılaşmanın da kaçınılmaz olduğu gerçeğiyle yüz yüze geliriz. Dolayısıyla bir logo tasarımı kesinlikle özgün olmalı, ait olduğu markaya farklılık kazandırmalıdır.

Logo tasarımı yapılacak olan marka, reklam ajansı ya da tasarımı oluşturacak tasarımcı tarafından enine boyuna çok iyi etüt edilmeli, hitap edilecek olan hedef kitle son derece iyi analiz edilmeli, tüm bilgiler iyi bir biçimde harmanlanmalı ve ortaya özgün bir çalışma ortaya çıkarılmalıdır.

Bir Logo Kurumsal Olmalıdır

Logoda kurumsallık ve ciddiyet; atıfta bulunduğumuz diğer kavramlar kadar önemli bir kavramdır. Kurumsal logo tasarım, ciddi bir kuruluş imajı oluşturmaya yöneliktir. Bir başka ifade ile; çalışılacak olan bir eğlence kurumunun logosu dahi olsa kendi içerisinde bir ciddiyet ve kurumsallık barındırmalıdır.

 

Özetle logo tasarım, rastgele bir harfler, renkler ve semboller yığını değildir. İyi bir logoda, bilinçli ve planlı bir biçimde kullanılan öğeler vardır. Her bir öğenin bir anlamı olmalıdır.

]]>
http://www.gencgrafiker.com/logo-tasarim-nedir/feed/ 0
Adobe CC 2018 Ücretsiz İndirme Linki http://www.gencgrafiker.com/adobe-cc-2018-ucretsiz-indirme-linki/ http://www.gencgrafiker.com/adobe-cc-2018-ucretsiz-indirme-linki/#respond Mon, 07 May 2018 21:23:58 +0000 http://www.gencgrafiker.com/?p=14435 Adobe CC 2018 biz tasarımcıların hayatına bir çok yenilik ve kullanım kolaylığı kattı. Fakat hala Adobe programını bilgisayarımıza kurarken bir çok sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle de Adobe Creative Cloud 2018 ile programları bilgisayarımıza kurmaya çalışırken bir çok hata alıyoruz ve kurulumumuz yarıda kesiliyor.

Bunlardan hatalardan en sık karşılaştığımız; Exit Code: 117 hata kodu

İnternet bağlantımızdan kaynaklandığını anlatan bir hata kodu olsa da adobe programını Creative Cloud 2018 ile değilde direkt linkinden indirip kurduğunuzda problem yaşamıyorsunuz.

Kişisel olarak yorumlamak gerekirse Adobe’un dosyaları indirmemiz için kullandığı sunucu oldukça yavaş ve kısıtlı bir hızda indirmemize olanak sağlıyor, bu da indirme sırasında bağlantıyı kesiyor ve kurulum yarıda kesiliyor. Neyseki aşağıda yönlem ile sorunsuz bir yükleme yapabilirsiniz.

100mbps internet hızı ile saniye de 380kb ile indirilmektedir. Sorun adobe’nin sunucularında gibi görünüyor.

Adım Adım Adobe’u Sorunsuz Kurma Klavuzu

1. Öncelikle Creative Cloud programını bilgisayarınızdan kaldırın.
2. Buradaki linkten Adobe CC 2018’e ait istediğiniz programları indirin.
3. İndirdiğiniz Adobe ürünlerini sırayla bilgisayarınıza kurun.

Not: MacOS ve Windows işletim sistemleri için geçerlidir.

Adobe Photoshop CC İndir
Adobe Illustrator CC İndir
Adobe Dreamweaver CC İndir
Adobe Premierre Pro CC İndir

]]>
http://www.gencgrafiker.com/adobe-cc-2018-ucretsiz-indirme-linki/feed/ 0